Hatmi Çiçeği Faydaları

Hatmi Çiçeği Faydaları Nelerdir? Hatmi Çiçeği Neye İyi Gelir? Hatmi Çiçeği Nasıl Tüketilir Merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları bu sayfada!

Hatmi Çiçeği Nedir?

Kuzey Afrika ve Batı Avrupa’da yetişen orijinal adı Althaea Officinalis olan Hatmi Çiçeği, çok uzun yıllardır insanlar tarafından kullanılan bir bitkidir. Eski zamanlarda Yunanlılar, Mısırlılar ve Romalılar tarafından kökü kaynatılıp yenilmekteydi. Sadece beslenmek için değil hastalıkların tedavisi için de hatmi çiçeği bolca kullanılmaktadır. Aslına bakılırsa adı şifacı anlamına gelen Yunanca “Althos” gelmektedir. Hatmi Çiçeği kökü tüketildiğinde yatıştırıcı bir etki gösterir. Avrupa’da yaygın olarak Marshmallow Çiçeği olarak bilinen Hatmi Çiçeği sümüksü, yapışkan bir yapıdadır. Marshmallow Çiçeği denmesinin nedeni kökler ve saplarının şeker ve yumurta ile çırpılarak kıvam anlamında marshmallow kıvamında olmasından kaynaklanmaktadır. Günümüzde bu yiyecek için hatmi çiçeği kullanılmamaktadır.

Hatmi çiçeğini evde ya da bahçenizde yetiştirmek istiyorsanız nemli veya ıslak bir alana ihtiyacınız var demektir. Güneş ışığını severler ve 1,5 metreye kadar uzayabilirler. Soğuğa dayanıklı çiçekler olduklarından soğuk iklimlerde de yetiştirilmeleri olasıdır. Hatmi çiçeği tohumlarının ekilebileceği en iyi aralık yaz sonu veya sonbahar başlarıdır. Yazın ya da ilkbaharda dikilmeleri önerilmez. Hatmi çiçeği büyürken ilk iki hafta daha serin ortamda bulunmaları gerektiğinden bu aylarda dikilecekse serin bir yerde muhafaza edilmelidirler.

Bakımları çok kolay olan hatmi çiçeğinin kökü ve çiçek yaprakları yenilebilmektedir. Çiçeğin özünde güçlü antioksidanlar bulunur. Sindirim sistemi rahatsızlıkları ve cilt sorunlarının çözümünde kullanılırlar. Daha yapışkan bir yapıda olduğu için mideyi kaplayarak ülserin tedavisinde kullanılmaktadır. Bu yapısı sayesinde cilt tahrişlerinin de önüne geçmektedir.

Hatmi Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

 • Soğuk algınlığı ve şiddetli öksürüğün tedavisi için kullanılmaktadır. Öksürüğe bağlı olarak gelişen tahriş, ağrı ve şişkinliği önler.
 • Tükürük üretimini arttırır ve ağız kuruluğunu önler.
 • Ağır yanık yaralarını bile iyileştirdiği bilinen bir gerçektir. Hatmi Çiçeği yaraya uygulandığında iyileşme süreci hızlanır ve oluşacak iltihap, enfeksiyon ve şişkinliği alır.
 • Bağışıklık Sistemini güçlendirir. İçeriğinde bulunan antibakteriyel ve antiviral özellikler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek verir.
 • Bağırsakların çalışmasını hızlandırır.
 • Hatmi Çiçeği vücuttaki fazla suyu atmaya yardımcı olur. Sıvı dengesini sağlamak amacıyla idrar yolu sıvının atılmasını sağlar.
 • Boğaz ağrısının giderilmesinde doğal bir ilaçtır.
 • Kan şekerini düşürme potansiyeli sayesinde diyabeti önlemeye yardımcı olur. Yüksek seviyelerdeki kan şekerini glikoz ve insülin salınımın düzenleyerek düşürür.
 • Kolesterolü destekleyerek iyi kolesterol seviyelerini yükseltir.
 • İdrar, solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bademcik iltihabına da iyi gelir.
 • Solunum sorunları yaşayanlar için iyi bir tedavi yöntemidir.
 • Böbrek taşı ve iltihaplanma gibi böbrek problemlerinin çözümü için kullanılmaktadır.
 • Hatmi Çiçeğinin en önemli özelliklerinden biri cilt tahrişini önlemesi ve sağlıklı bir cilt oluşumunu desteklemesidir.
 • Mide ülseri, ekşimesi, ishal ve kabızlığı azaltması yanında oluşumunu da önler. Yapışkan yapısı sayesinde mide çeperini kaplayarak asidik etkilerden korunmasını sağlamaktadır.
 • Tok hissettirdiği için kilo veriminde yardımcı olur.
 • Şişkinlik ve gaz problemlerini çözer.
 • Hatmi Çiçeği kökü saç için faydalı bileşenleri içermektedir. Doğal bir saç kremi olarak çiçeğin özü ve kökü kullanılabilir.

Hatmi Çiçeği Nasıl Kullanılır?

Hatmi Çiçeği Çayı: En yaygın kullanım şeklidir. Hatmi çiçeği çayı yapmak için taze, kurutulmuş, köklerinin traşlanmış ve doğranmış hali kullanılabilmektedir. Burada önemli olan kaynatmadan demlenme şeklinde tüketilmesidir. Bir fincan sıcak suya yaklaşık 2 çay kaşığı hatmi eklenip 5-6 dakika demlenmesini bekledikten sonra içilmesi gerekmektedir. Tadı biraz acı olduğunda tercihe göre bal ya da akçaağaç şurubu eklenebilir. Bu çayı günde en fazla iki kez kullanmak önemlidir.

Merhem: Kurutulmuş hatmi çiçeği kökleri ılık su ile karıştırılarak macun haline getirilmeli ve yara olan bölgeye uygulanmalıdır. Cilt lekelerini önlemek için hatmi çiçeği köklerinin suda bir süre beklemesi sağlanarak bu suyu ilgili bölgelere sürmek gerekir.

Gargara: Kurutulmuş çiçeğin kökü 5-10 dakika soğuk suda bekletilir ve daha sonra çıkartılarak gargara yapılmalıdır. Gargara boğazda oluşan iltihap ve ağrıyı azaltacaktır. Aynı zamanda yapılacak gargara öksürüğe de iyi gelmektedir.

Bitkisel Takviyeler: Hatmi çiçeğinin en rahat kullanımı bitkisel takviyelerdir. Doğal marketlerden rahatlıkla bulunabilmektedir. Bu takviyeler tablet ya da sıvı şeklinde satın alınabilir. Kullanımı dozajına göre günde ya da üç günde bir olarak takviyelerin üzerinde belirtilen talimatlara göre yapılmalıdır.

Hatmi Çiçeği Zararları Nedir?

Hatmi çiçeğinin doğal bir ilaç olması ve birçok fayda sunmasına rağmen bazı durumlarda tehlikeli bir hal alabilir. Her şeyden önce kullanım talimatlarına uymak çok önemlidir. Fazla tüketim ya da kullanımda vücudun kimyasında değişimler görülebilir. Düzenli ilaç kullanan kronikleşmiş kişilerin bilhassa daha fazla tedbirli yaklaşması sağlıkları için faydalı olacaktır.

Gebelik: Hamilelik döneminde olan kadınların hatmi çiçeği ve kökü kullanması pek önerilmez. İçeriğindeki birçok bileşen uyarıcı bir etki yaptığından erken doğumlara ya da düşüklere sebep olabilir. Bu tip etkiler görülmese bile sancılarda ya da kasılmalarda artış gözlemlenebilmektedir.

Etkileşimler: İlaçlar ile etkileşime girebilen birçok maddeyi içinde barındıran Hatmi Çiçeğinin bu dönemlerde kullanılması uygun değildir. Bu doğal ilaçta sindirim hızlandırıcı ve aktif bileşenler sayesinde alınan ilacın vücut tarafından emilme yeteneğini engellenebilir.

Kan Şekeri Seviyeleri: Kan şekerini kontrol edebilmesi açısından diyabetli hastalar için harika bir bitki olan Hatmi Çiçeği aşırı miktarlarda tüketildiğinde özellikle diğer diyabetik ilaçlarla birlikte kullanıldığında kan şekeri seviyelerinin tehlikeli şekilde düşmesine sebep olabilmektedir.

Alerji: Nadir de olsa insanların hatmi çiçeği ve dolayısıyla hatmi çiçeği köküne alerjisi olabilir. Hatmi çiçeği cilt için kullanılacaksa önce alerjinin olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kontrol etmek için hatmi çiçeği merhemi ya da suyunu, dirsek içindeki cilt bölgesine az miktarda uygulayarak test etmek gerekmektedir. Tepkimeyi görmek için 24 saat beklemeli ve herhangi bir belirti yok ise kullanılmalıdır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın