Zayıflama Yöntemleri

Antidiyabetik İlaçlar ile Zayıflama

Antidiyabetik ilaçlar ile zayıflama mümkün mü? Bu ilaçları doktor kontrolünde nasıl kullanabilirim? Bu ilaçlar ile kilo verebilir miyim?

Tip2 diyabet tedavisinde kullanılan antidiyabetik ilaçlar günümüzde zayıflama ilaçları olarak kullanılmaktadır. Ham maddesi metformin hidroklorür olan bu ilaçlar piyasa da çeşitli isimlerde bulunabilir. Kan şekerinin dengede kalmasını sağlayan , iştahı baskılayan bu ilaçlar yan etkileri sayesinde bir miktar kilo kaybına da neden olabilir.

Şişkinlik , hazımsızlık , ishal ,bulantı ve kusma , çarpıntı , nefes darlığı gibi ciddi yan etkileri olan bu ilaç asla zayıflamak için kullanılmamalıdır. Şeker ilaçları zayıflama ilacı değildir. Tip 2 diyabet ve insülin direnci olamayan kişilere kesinlikle önerilmemektedir.

Kan şekerinde bozulma olmayan ve tip 2 diyabet hastası olmayan obez kişiler öncelikle bir endokrinoloji uzmanına görünerek kan değerlerine baktırmalıdır. Daha sonra diyetisyenin kişiye özel yazdığı diyet listesi ve düzenli yürüyüşlerle kilo vermeyi hedeflemelidir. Bu tarz kulaktan duyma yanlış bilgiler ile sağlığınızdan olmayın.

Glifor (Matofin) ile Zayıflama

Glifor (Matofin) , etken maddesi metformin hidroklorür olan antidiyabetik bir ilaçtır. Tip 2 diyabet hastalarının ve şişman kan şekeri düzeyi bozulmuş diyabet riski olan hastalarda kullanılır. Diyet ve sporla birlikte etkin hale gelir tedavi süreci başlatılır.

Glifor (Matofin) kan şekeri – insülin dengesini sağlayarak Tip 2 diyabetlilerde tedaviye ve hayat kalitesine yönelik kullanılan bir ilaçtır. Preediyabette , insülin direnci olan hastalarda da bozulmuş kan şekeri sorununu ortadan kaldırmak için kullanılır. Diyabet riski olan insülin dirençli hastaların yüzde doksanı genellikle şişmandır. İlaç tedavisinin yanı sıra kan şekerinin normal düzeye gelmesi , insülinin olması gerektiği gibi salgılanması için hastanın bir miktar kilo kaybetmesi de gerekmektedir. Bu noktada Glifor (Matofin) kan şekeri – insülin dengesini sağlayarak tokluk süresini uzatır , kan şekeri düşüklüğünün önüne geçerek yeme ataklarını durdurur.

Fazla kilosu olan Tip 2 diyabet , prediyabet ve insülin direnci hastalarında Glifor (Matofin) + egzersiz +diyet kombinasyonu hastalığı tedavi edici ve kilo verdirici yönde olumlu sonuçlar vermektedir. İlacın ilk başlarda göreceğiniz belli başlı yan etkileri bulunmaktadır .İshal , mide bulantısı , kusma , halsizlik , baş dönmesi gibi. Bu yan etkiler doktorunuzun önerdiği dozda ve saatte ilacı kullandığınız sürece etkisini azaltacak ve daha sonra ortadan kaybolacaktır.

Önemli bir nokta ise bu ilaçların kan şekeri bozukluğu olmayan kişilerde zayıflama etkisi sağlamayacağı gibi daha başka olumsuz sonuçlar ile de karşılaştıracağıdır. Herhangi bir sağlık problemi olmadan yalnızca şişman olan kişiler diyet ve spor ile sağlıklı bir şekilde kilo vermelidir. Aksi halde başvurulan doktor kontrolü dışındaki ilaçlar yarar yerine zarar verecektir. Glifor (Matofin) diğer antidiyabetik ilaçlar da olduğu gibi şeker hastalığını tedavi edici bir ilaç olmakla birlikte asla zayıflama ilacı değildir.

Hamileler, emzikliler ve herhangi başka bir ilaç kullananlar Glifor(Matofin) başlangıcında doktoruyla bir kez daha görüşmelidir.

Diaformin Zayıflama

Günümüzde herkesin şüphesiz en çok konuştuğu konular kolay, hızlı ve yeme alışkanlığından vazgeçmeden zayıflama istekleridir. Bunun için birçok yola başvuran sizlerin kafası oldukça karışmış durumda. Şeker hastalığında kullanılan ‘Diaformin’ ilacının gerçekten zayıflatıcı etkisi var mı, alışkanlıklarımızdan vazgeçmeden ilaçla kilo verebilir miyiz? Merak edilen tüm sorulara gelin bilimsel gerçeklerle birlikte göz atalım.

Öncelikle Diaformin Nedir? Ne zaman kullanılmalıdır?

Pankreas insülin hormonu salgılayan endokrin ve ekzokrin bir bezdir. Bazı bireylerde pankreas insülin hormonunu yeterince salgılayamaz. İnsülin vücutta yeterince kullanılmadığından kanda yüksek miktarda glikoz bulunur. Bu durumda şeker hastalığı yani diyabet durumu ortaya çıkar. Diaformin, diyabet hastalarında kan şekerini düzenlemek ve normal hale getirmek amacıyla hekim kontrolünde verilen bir ilaçtır. Her ilacın olduğu gibi bunun da yan etkileri bulunmaktadır. Bunlardan biri bizim asıl konumuzu oluşturan iştah kesilmesi durumudur. Hastalar bazı yan etkileri kendi lehine çevirebilmekte bu ilaçta da bunu açıkça görmekteyiz.

Diaformin yalnızca diyabet tedavisi gören bireylerde uzman kontrolünde yeterli dozda alınması gereken bir ilaçtır.

İştah kesmesi sadece bir yan etkisidir. Bunun haricinde tat almada bozukluk, kanda düşük B12 düzeyi ve karaciğer fonksiyon testlerinde anormallikler gibi yan etkilerde görülebilmektedir. Hatta ilacın bazı kişilerde bulantı, kusma gibi negatif durumlar yarattığı da görülmüştür. Tüm bu yan etkilerin içerisinde iştah kesilmesi de bulunmakta evet, ancak diğer yan etkiler de hiç masum gözükmüyor öyle değil mi?

Şeker ile ilgili hiçbir rahatsızlığınız yoksa sırf zayıflamak için, etraftan duyduğunuz, uzman kontrolü dışında ilaç kullanımı son derece sakıncalıdır.

Sağlıklı ve dengeli beslenmeyi bir kenara bırakarak çare başka hastalıklarda kullanılan ilaçlarda aranmamalıdır. Şeker hastalarında ilacın yan etkisiyle kilo verdikleri gözlenebilir. Ancak hastalıkla ilgili hiçbir şikayeti olmayan bireyler zayıflamak uğruna bu tip ilaçlardan kesinlikle uzak durmalıdır. Sağlığınızı tehlikeye atacak basit hatalar büyük sonuçlar doğurabilir. Bedeniniz size emanet, ona en iyi siz bakmalısınız.

Glucophage Zayıflama

Gün geçmiyor ki kilo verme sorunlarına ilaçlardan destek alma isteği bitsin. Farklı hastalıkların tedavilerinde kullanılan ilaçları başka amaçlarla kullanmak son derece yanlıştır.

Glucophage, etken maddesi metformin hidroklorür olan bir ilaçtır. Bazı bireylerde tek başına diyet ve egzersizle kan şekeri düzeyi normal seviyede tutulamaz. Özellikle fazla kilolu tip 2 diyabet hastalarının tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca polikistik over hastalarında tedavi için hormon düzensizliği sebebiyle de kullanılabilmektedir. Kandaki glikoz düzeyinin yükselmesi kalp hastalığı, böbrek hastalığı, körlük gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Glucophage, kandaki glikoz düzeyinin normal seviyeye düşürülmesinde kullanılmaktadır.

Glucophage Zayıflamada Etkili Midir?

Bu etkiyi birçok ilaçta görebiliyoruz. Hastalar kullandıkları ilaçların iştah kestiğini ve buna bağlı olarak kilo kaybettiklerini söylüyor ve tavsiyede bulunuyor. Asıl amacı kan şekerini düzenlemek olan bu ilaçları sadece kilo kaybetmek için kullanmak son derece sakıncalıdır.

İştah kesmesi ilacın birçok yan etkisinden sadece biri. Gelin diğer yan etkilerine de bir göz atalım. Belki de diğer yan etkiler bu kadar masum değildir.

Glucophage’ın Yan Etkileri

Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik, baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, hasta hissetme, bulantı, kusma, hazımsızlık, tat almada bozukluk gibi yan etkileri de maalesef mevcut!

Sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirerek egzersizleri de işin içine katabilirseniz emin olun böyle arayışlara gerek duymayacaksınız. Sağlığınızı ufak riskler için bile tehlikeyi atmamalısınız.

Doktor tarafından yazılmadığı sürece herhangi bir ilaç kullanmamalısınız.

Thincal ile Zayıflama

Thincal, yıllarca sayısız diyet yapmış , zayıflama yöntemlerini denemiş fakat kilo vermeyi bir türlü başaramamış olan obez kişilerin, obezite ameliyatlarına karar vermeleri ile birlikte ameliyat öncesi endokrin doktorları tarafından denenmesi uygun görülen bir zayıflama ilacıdır.

İlacın etken maddesi orlistat olmakla birlikte yalnızca doktor reçetesi ile satılmaktadır. İçeriğinde 84 kapsül bulunur, 120mg ve yemeklerden önce kullanılır, fiyatı yaklaşık olarak 80tl’dir. İlacın asıl etkisi yenilen yiyeceklerin bağırsakta emilimini engelleyerek kilo alımını durdurmasıdır. Kilo alımı durduğu takdirde bir süre sonra vücut kilo vermeye başlayacaktır. Bir ay içinde diyete uyum sağlanılarak bu ilaçla birlikte 2.5-5 kg verilmesi mümkündür. Tek başına ilaç kullanarak kilo vermek mümkün değildir. Yemeklerin yağını minimuma indirmek ilaçla birlikte tavsiye edilenler arasındadır.

Thincal’ın Yan Etkileri Nelerdir?

 • Safra kesesinde taş oluşumuna ve varsa böbrek taşlarının daha fazla büyümesine neden olabilir.
 • İlacın yağ emilimini azaltması ile birlikte yağda eriyen vitaminler etkinliğini gösteremezler. Vitamin eksikliği ortaya çıkabilir. Vitamin takviyesi önerilir.
 • Menstrüel düzensizliğe neden olabilir.
 • Yumuşak dışkı, karında şişkinlik gibi rahatsızlıklara neden olabilir.
 • Diş eti hastalıklarına sebebiyet verebilir.
 • Baş ağrısı , yorgunluk gibi belirtiler ortaya çıkabilir.
 • Bağırsakların acilen boşaltılması hissi, gazlı ve yağlı boşaltma, yağlı ve sıvı dışkıya neden olabilir.
 • Tip 2 diyabeti olan hastalarda kan şekerinde düşmeler gözlemlenebilir.
 • Uzun süreli kullanım sonucu karaciğer enzimlerinde artış görülebilir.
 • Sıklıkla karşılaşılmamakla birlikte böbrek yetmezliğine neden olabilir.

Bu ilacı doktor reçetesi olmadan kullanmayınız. 18 yaşından küçük ve 50 yaşından büyük kişiler, hamileler, emziren anneler için kullanımı uygun değildir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın