Sağlık Rehberi

Glifor ile Zayıflama

Glifor ile zayıflama halk arasında çok konuşulan ve kilo vermek için kullanılan bir ilaç olmakla beraber, bu konuda bütün detayları öğrenmenizde fayda var.

Glifor Zayıflatır Mı?

Etken madde olarak içerisinde metformin hidroklorür bulunduran glifor bir antidiyabetik ilaçtır. Hekimler tarafından tip 2 diyabet rahatsızlığı yaşayan kişilere ve kan şeker düzeyinde sorun olan kişilere verilen bu ilaç kullanılırken, genellikle diyet ve spor ile birlikte destek sağlanmalıdır.

İlacın hekim tarafından verilmesi için öncelikle bir endokrinolojik muayene gerçekleştirilir. Kan şeker değerleri ölçülür ve ardından şeker hastalığı tanısı konur. Genellikle glifor kullanımı tedavi amaçlı olarak başlatılsa da endokrinoloji doktorları hastayı diyetisyen kontrolüne yönlendirir. Çünkü bu ilaç vücut şeker oranının düzenlenmesini ve insülin direncinin önüne geçilmesini sağlarken, kişinin kilo kaybetmesine neden olabilir.

Bahsedildiği şekilde glifor genellikle obezite yaşayan ve insülin direnci olan hastalarda kullanılan bir ilaçtır. İlaç kan şekeri-insülin dengesini sağlamak ile birlikte daha uzun bir süre tok kalmanıza olanak tanır. Kan şekeri düşüklüğünü önleyerek, yeme ataklarını durdurur ve kilo vermeye yardımcı olur. Yani bu ilaç temel olarak kilo vermeyi sağlasa da ancak ve ancak şeker hastalığı yaşayan kişiler için kullanması uygun bir ilaçtır.

İlacın gerektiği şekilde kullanımı için tip 2 diyabet, insülin direnci bulunan hastalar ve prediyabet hastalarında ilaç-egzersiz-diyet kombinasyonu haline getirilerek uygulanır.

Ancak bu ilaç doktor tavsiyesi ve kontrolü olmadan sadece zayıflama amaçlı kullanıldığında, ilacın yan etkileri hasta olmayan kişilerde daha büyük olumsuzluklara da neden olabilir.

Glifor Nasıl Kullanılır?

Günümüzde uzman hekimler tarafından yapılan muayeneler sonucunda tip 2 diyabet rahatsızlığı belirlenen kişilerde veya diyabet gelişme riski bulunan kişilerde kan şekeri seviyesini kontrol etme amacıyla glifor kullanımı sağlanmaktadır. Bu ilaç etken madde olarak metmorfin hidroklorür içeren bir yapıya sahiptir. Yani bu yapısıyla klasik bir şekilde antidiyabetik ilaçlar arasında yer alarak, kan şekerini dengede tutar, iştahı baskılar ve sağlıklı bir vücut yapısına yardımcı olur.

Kan şekeri-insülin dengesini sağlamak için vücuda yardımcı olan glifor ilacı, mutlak bir şekilde doktor kontrolü ve tavsiyesiyle kullanmalıdır. Bu bağlamda doktor tarafından hazırlanan reçete ile eczanelerden temin edildikten sonra belirtilen doz ile kullanılır, artırma veya eksilme yapılmaz. İlaç her gün ama her gün aynı saatte kullanılmalıdır. Fiziki olarak ilaç kırılmadan, suda eritilmeden, ezilmeden ve çiğnenmeden bir bardak su ile yutulmalıdır.

Şeker hastalarında vücutta denge sağlamak için kullanılan glifor bazen yan etkiler gösterebilir. Bu nedenle önerilere bağlı olarak ilaç yemekler ile birlikte alındığında, daha düşük yan etki görülebilir. İlaç hiçbir zaman doktor tavsiyesi olmadan sadece zayıflama amaçlı şekilde kullanılmamalıdır. Çünkü bu ilaç ne bir zayıflama ilacı ne de şeker hastalığını iyileştiren tedavi edici bir ilaç değildir. İlaç sadece vücut kan şekerini kontrol altında tutarak, kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur. Ayrıca yine önemli bir ayrıntı olarak ilaçtan tam fayda görülmesi için diyet ve egzersiz programlarına devam edip düzenli bir şekilde kan şekerinizi ölçmeli ve tıbbi bakımlarınızı sürdürmelisiniz.

Glifor Kullananlar Nasıl Beslenmelidir?

Glifor tip 2 diyabet, insülin direnci, pre-diyabet ve obezite gibi hastalıklara sahip olanlara reçete edilen bir ilaçtır. Kan şekeri ve insülin hormonu arasındaki bozulmuş dengeyi düzeltir. Fakat hastaların tedavisinde glifor tek başına kullanılmaz. İstenen etkinin ortaya çıkması için beslenmenin değiştirilmesi ve egzersizin artırılması gerekir. Hastaların uygulaması gereken beslenme düzeni bozulmuş insülin direncini ve kan şekeri oranını sağlıklı hale getirmeye yöneliktir. Bunun için beslenmenizde aşağıdakilere dikkat etmek gerekir:

 • Şeker ve karbonhidrattan uzak durmak gerekir. Bunlar temel olarak hamur işleri, un, tatlılar, pirinç gibi besinler ve tüm şekerli içeceklerdir (kola, şeker ilaveli herhangi bir içecek, enerji içecekleri, şeker ilaveli veya glikoz şurubu içeren meyve suları)
 • Ara öğünlerde şekersiz ve az yağlı hamur işlerinden ya da karbonhidratlardan 10-15 gram yemeniz önerilir, 4-5 tane kepekli ve şekersiz bisküvi istenen miktara ulaşır.
 • Yağlı yiyecekleri azaltmanız gerekir. Bunun için kızartma dışındaki pişirme yöntemlerini daha sık tercih edin ve her zaman kullandığınızdan daha az yağ eklemeye dikkat edebilirsiniz. Ayrıca katı yağlardan uzak durmak önemlidir.
 • Uzun süre aç kalmayın. Üç öğün ve iki ara öğünü düzenli olarak sürdürün. Fakat porsiyonlarınızı daha küçük tutun.
 • Glisemik indeksi düşük besinleri düzeninize ekleyin.

Bu ilacı kullanan hastalar ile herhangi bir hastalığı olmayan kişilerin dikkat etmesi gereken beslenme kuralları hemen hemen aynıdır. Sağlık beslenmek isteyen herkes rafine şekerden ve fazla karbonhidrattan uzak durmalı, karbonhidrat ve yağları gereğinden fazla tüketmemelidir.

Glifor Ne Kadar Sürede Zayıflatır?

Glifor reçete ile verilen bir ilaçtır ve etken maddesi metformin hidroklorürdür. Tip 2 diyabet, insülin direnci, pre-diyabet ve obezite gibi hastalıklara sahip kişilere reçete edilir. Herhangi bir sağlık sorununu olmadığı halde bu ilacını kullanmak birçok soruna yol açacaktır.

Glifor temelde kan şekeri ve insülinin hastalıkla bozulan dengesini düzeltmek için kullanılır. Böylece insülin-kan şekeri dengesizliğinden kaynaklanan açlık atakları seyrekleşir ve daha uzun süre tok hissedersiniz. Bunun sonucunda bazı hastalar kilo verir. Fakat bu ilaç tek başına bir zayıflama ilacı değildir ve etkisi hastadan hastaya değişir.

Sayılan hastalıklara sahip kişiler gliforun zayıflatma etkisini 1-2 yıl içinde görürler. Kişiye göre bu süre değişebilir. Kilo verme kademeli olarak gerçekleşecektir ve miktarı da hastaya göre değişir. Hastalar üzerinde yapılan çalışmalar glifor ile kilo veren kişilerin 2 yılda ortalama 4-7 kilo verdiklerini gösterir.

İlacı kullanmaya devam edip kilo vermeme ihtimali de vardır. Bazı hastalarda bunun nedeni beslenme alışkanlıklarını değiştirmemek ve egzersiz yapmamaktır. Glifor kullanırken sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturan ve egzersiz yapan kişiler en çok kilo verenlerdir. Diyetiniz, hastalığınızı kontrol altına alırken egzersizler Gliforun etkisini artırabilir.

Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını sürdürmediğinizde, ilacı kullanmaya devam etseniz bile kilo almanız muhtemeldir. İlaç kilo almayı kolaylaştırmasa da yeme alışkanlıkları ve hareketsizlik kilo almaya neden olabilir. Özetle glifor bir zayıflama ilacı değildir fakat doğru kullanıldığında, bazı hastalarda kilo vermeyi kolaylaştırabilir.

Glifor Kullanmak Zararlı Mıdır?

Şeker hastalığı yani diyabet; vücudu olumsuz derecede etkileyen, hayat dengesini bozan ve birçok aktivitede olumsuz sonuçlar ortaya çıkaran bir hastalıktır. Özellikle şeker hastalığında obezite sorunu ile karşılaştığınızda, çok yoğun bir sıkıntı yaşayarak nefes darlığı, kalp rahatsızlıkları, yeme düzensizlikleri ve uyku düzensizlikleri gibi sorunlar görebilirsiniz. Bu nedenle tıbbi kontroller sonucunda bugün doktorlar tarafından şeker hastalarında glifor kullanımı tatbik edilmektedir.

Klasik bir içeriğe sahip olarak tüm antidiyabetik ilaçlar gibi glifor içerisinde de metmorfin hidroklorür gibi bir madde yer alır. Bu içerik sayesinde ilaç vücutta kan şekeri-insülin dengesini sağlarken, aynı zamanda da kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur. Bu sayede iştahınız kesilir, biraz kilo vererek vücudunuzu kontrol altına alırsınız. Zorunlu olarak sağlık amaçlı bu ilacı kullanan kişilerde dahi mide bulantısı, ishal, iştah kaybı, ağızda metalik tat, karın ağrısı ve kusma gibi yan etkiler görülebilir.

Hiçbir ilaçta net bir şekilde zararlar konusunda bir bilgi bulunmamakla birlikte glifor kullanımı sırasında da belirtilen yan etkiler dışında hastalar için net olarak görülen bir zarar yer almamaktadır. Ancak elbette ilacın doktor tarafından belirtilen şekilde, miktarda ve süreçte kullanılması önemlidir. Ayrıca sadece zayıflamak gibi amaçlar ile doktor tarafından tavsiye edilmeden bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanıldığında, vücutta zararlar oluşabilir.

Temel olarak bu ilacının kullanımı ile birlikte hastalarda nadir olarak ve zayıflama amaçlı gibi yanlış kullanım gerçekleştiren kişilerde daha sık olmak üzere laktik asidoz, B12 vitamini eksikliği, karaciğer sorunları, cilt alerjileri ve yüksek kan şekeri düşüklüğü görülebilir.

Yorumları Görüntüle

 • Hocam merhaba size sorum matofin mi yoksa glifor mu daha etkili insülin direnci icin... Birde levotiron ile birlikte kullansam sıkıntı olurmu teşekkür ederim sevgiler

  • Merhabalar Nülgun hanım,
   Bu konuyla ilgili şeker takibinizi yapan doktorununa danışmanız çok daha iyi olacaktır. Genel sağlık durumunuza göre gerekli yönlendirmeleri yapacaktır.

 • glifor agız kurulugu yaparmı doktorum gizli şekerim oldugunu söyledi belok 0 de kullanıyorum yorgunlugum geçmiyor b12 kullanıyorum gliforu sabah yarım akşam yarım kullanmamdan olurmu ne tvsiye edersiniz kilom 100 ne yapmalıyım

  • Merhabalar Sinan Bey,
   Diyabete bağlı ağız kuruluğu yaşıyor olabilirsiniz. İlaç kullanımı ile ilgili detayları doktorunuzla görüşmenizi öneririm.

 • Insilin direncim var bu ilaci kulanabilirmiyim yatli bir seyker yedigimde bss ve giz agridi oluyor

  • Merhabalar,
   İlaç kullanımı ile ilgili mutlaka dokturunuza danışmalısınız.

   Sağlıklı günler dilerim.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın