Diaformin ile Zayıflama

Asıl amacı şeker hastalığının kontrolünü gerçekleştirmek amacıyla kullanılan ilaç, günümüzde zayıflama alanında da kullanılmaktadır. Diaformin ile zayıflama son zamanlarda halk arasında kulaktan kulağa yayılan zayıflama yöntemlerinden bir tanesi haline gelmiştir.

Diaformin’in Zayıflama Etkisi Nedir?

Günümüzde birçok kişi tarafından diaformin ve türevleri olarak piyasada bulunan tip 2 diyabet tedavisinde antidiyabetik ilaçlarla zayıflama amacıyla kullanılmaktadır. Bu ilaçlar hammadde olarak metmorfin hidroklorür barındırırken, kan şekerinde denge elde etmeye yardımcı olmaktadır. Bu amaç ile iştahı baskılayan bir yapısı bulunan ilaçlar, insan vücudunda bir miktar kilo kaybını da sağlayabilmektedir.

Aslına bakılırsa sağlıklı bir kilo verme programı hazırlarken, diaformin gibi tip 2 diyabet ilaçları kullanmak doğru değildir. Çünkü bu tip ilaçlar hazımsızlık, kusma, nefes darlığı, ishal, çarpıntı ve bulantı gibi yan etkiler ortaya çıkarabilir. Zira tıbbi olarak şeker ilacı olarak üretildiği için insülin direnci ve tip 2 diyabet rahatsızlığı bulunmayan kişilerin kullanması doğru değildir.

Eğer kan şekeriniz ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorsanız ve obez iseniz öncelikle bir endokrinoloji uzmanına görünerek, kan değerlerinin ölçülmesi gerekmektedir.

Daha sonrasında diyetisyen ile görüştükten sonra endokrinoloji uzmanı tarafından önerilmiş ise diaformin ile zayıflama amacı ile diaformin ilacı kullanılabilir.

İlaç diyabet hastalarında kan şekerini düzenleyerek, normal hale getirmek için hekimler tarafından verilir. İştah kesici bir yapısı bulunduğundan dolayı bazı hastalarda yan etkiler sayesinde zayıflama sonucunda elde edilmesi mümkündür. Doktor kontrolünde kullanılması gereken bu ilaç, yan etkileri uzun süre gösterdiğinde sağlığınızı tehlikeye atabilir ve çok daha büyük rahatsızlıkları beraberinde getirebilir.

Diaformin ile Zayıflamak Mümkün Mü?

Zayıflamak için sağlıklı bir şekilde diyet yapmak elbette ki en doğru tercihlerden birisi olacaktır. Ancak uzmanlar tarafından önerildiği şekilde bu diyet programlarında destekleyici nitelikte olan ve sağlığa zarar vermeyecek zayıflama ilaçları kullanılabilir. Fakat bu zayıflama ilaçları yerine tip 2 diyabet hastaları tarafından kullanılan ve tedavi edici etkisi olan diaformin gibi ilaçlar tercih eden kişiler de bulunmaktadır.

Bu ilacın kullanılması için öncelikle obezite ve şeker hastalığı endişesiyle bir endokrinoloji doktoru ile görüşmek, ardından tavsiyeye bağlı olarak diyetisyen ile görüşmek gerekir. Eğer uzmanlar yaptıkları testler sonucunda kişinin şeker hastalığı ve obezite yaşadığını belirlerse, diaformin gibi bir tıbbi tedavi uygulamayı tercih edebilir.

İlaç doktor tarafından belirtilen ölçüde günlük olarak kullanılmalıdır ve hasta kişilerde dahi yan etkileri görülebileceği için bu kullanıma uyum sağlamalıdır. Ancak mutlak bir şekilde bilinmesi gerekir ki bu koşullara bağlı olarak diaformin doktor tarafından tavsiye edildiği zaman kullanılabilecek bir ilaçtır. Yani sadece zayıflamak için tercihe bağlı olarak kullanılabilecek bir ilaç değildir.

Bu tarz şeker ilaçları yan etki olarak ishal, kusma, bulantı, iştah kesilmesi, uykusuzluk, çarpıntı, şişkinlik ve nefes darlığı gibi birçok sorun ortaya çıkarabilir. Sadece zayıflamak için bilinçsiz bir şekilde bu ilaçların kullanılması, görülebilecek bu yan etkileri daha yüksek bir noktaya ulaştırabilir ve daha büyük sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Diaformin ile zayıflama halk arasında oldukça fazla konuşulan ve internet üzerinde ciddi araştırma yapılan bir konu haline gelmiştir. Ancak hekim kontrolünde kullanılması büyük önem arz eder.

Diaformin İlacını Kimler Kullanabilir?

Şeker hastalığı ve obezite, çağımızda yaş fark etmeksizin hem çocuklar hem gençler hem de yetişkinler tarafından karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Kanda insülin seviyesindeki dengesizlik, pankreas organının yeterli düzeyde hormon salgılamaması ve şekerin dengesiz bir hale gelmesi gibi durumlar sonrasında yaşanan bu rahatsızlıkta diaformin veya benzer özelliklere sahip ilaçlar kullanılır.

Yapısı gereği metformin hidroklorür barındıran bu ilaçlar, temel olarak pankreasın görevini daha iyi bir şekilde yerine getirmesi için görev alır. Çünkü pankreas yeterli miktarda insülin salgılamaz ise vücutta yüksek miktarda glikoz ortaya çıkar. Bu durumda kan şekeri giderek yükselirken, diaformin ilacının kullanılması vasıtasıyla kan şekeri düzenlenir ve insan hayatının tekrar normal bir hale getirilmesi sağlanır.

Tıbbi bir tedavi olarak kullanıldığı bilindiği için diaformin mutlaka doktor vasıtası ile reçete edilmiş bir ilaç şeklinde kullanılabilir. Yani bu durumda isteğe bağlı olarak değil hekim kontrolünde diyabet hastaları ve obezite yaşayan kişiler tarafından kullanılmalıdır. Şeker hastaları bu ilacın bir yan etkisi olarak kilo verme gibi bir etki ile de karşılaşabilir. Diaformin ile zayıflama hedefi olan kişiler ise, endokrin, iç hastalıkları doktoru ve diyetisyenlerine danışarak kullanımını gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Şeker hastalarında görülen kilo verme etkisi birçok kişinin aklına bu ilacı kullanarak kilo vermeyi getirmektedir. Ancak diyet programı gerçekleştiren kişiler ilaç sayesinde iştah kesilmesi gibi bir durum ile karşılaşırken, istenmeyen yan etkiler ile de karşılaşabilir. Örneğin, vücutta B12 düzeyinin çok eksilmesi ya da karaciğer fonksiyonlarında düzensizlik gibi sorunlar ile karşılaşmamak için doktor önerisi ile olmadığı sürece bilinçsiz bir şekilde bu ilaç kullanılmamalıdır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın