Sağlık Rehberi

Sarı Kantaron Yağının Faydaları

Sarı Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir? Sarı Kantaron Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? Sarı Kantaron Yağı ile ilgili merak ettikleriniz bu sayfada!

Sarı Kantaron Yağı Nedir?

Sarı kantaronun bilimsel adı Hypericum perforatum’dur. Avrupa’ya özgü parlak sarı çiçekleri olan bir bitkidir. Alternatif tıp alanında yüzyıllardır birçok rahatsızlığı tedavi etmek için kullanılmıştır. Sarı kantaron yağı hiperisin ve hiperforin gibi aktif bileşenler içerir. Bu aktif bileşenlerin, antienflamatuar (iltihap önleyici), antimikrobiyal (mikrop öldürücü), antioksidan ve antikanser özellikleri vardır. Bu bitkisel yağ, depresyonu tedavi etmeye, menopoz semptomlarını kontrol etmeye, yaraları iyileştirmeye, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğunu (DEHB) iyileştirmeye ve anksiyete bozukluklarını tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Sarı kantaron yağı, ülkemizde de çeşitli hastalıkları iyileştirmek için kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, antik çağlardan beri ülkemizdeki insanlar arasında soğuk algınlığı, diyabet, ülser, gastrointestinal (sindirim sistemi) rahatsızlıklar, sarılık, karaciğer ve safra kanalı bozukluklarını tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Sarı kantaron yağının çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz. Bir pamuk yardımıyla ciltte oluşan rahatsızlıklara sürülebilir veya mideyi rahatlatmak için bir bardak su ile beraber içilebilir.

Sarı kantaron yağı, vücutta dolaşan kanı daha hızlı temizlemeye yardımcı olan ve belirli kimyasallardan yoksun hale getiren enzimler üretmeye teşvik eder. Enzim indüksiyonu olarak adlandırılan bu süreç, başka hastalıklar için alınan ilaçların etkilerini azaltabilir. Sarı kantaron yağı şifalı bir yağ olmasına rağmen yüksek miktarda ve uzun süre kullanılmamalıdır. Sarı kantaron gibi yağların kullanım ve dozajları hakkında daha fazla bilgi için mutlaka doktorunuza danışın.

Sarı Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Depresyon belirtilerinin hafifletilmesini sağlar. Hafif ve orta dereceli depresyon tedavileri için kullanılabilmektedir.
 • Kaygı duygusunu azaltır. Gevşetici etkisi olduğu için kaygı belirtilerini azaltarak atakların önüne geçer.
 • Menopoza bağlı semptomlarda da sarı kantaron yağının faydaları gözlemlenmektedir. İşlenmemiş bir yağ olduğundan rahatlıkla kullanılabilmektedir. Sıcak basması gibi durumların önüne geçer ve bu dönemde yoğun yaşanan duygu durumların düzeltilmesine yardımcı olur.
 • Adet öncesi sendromu (PMS) sancılarını hafifletir ve kan sulandırma gibi yan etkiler göstermez.
 • Mevsimsel duygu durum bozukluğu yaşayan kişilerin zihinsel faaliyetlerini düzenler.
 • Sigara bırakmaya yardımcı olmaktadır.
 • Viral enfeksiyonların tedavisinde doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır.
 • Güneş yanıklarının acılarını hafifletir ve iz bırakmamasını sağlar. Aynı zamanda güneş ışınlarından cildi korur.
 • Yaraları iyileştirici etkisi vardır.
 • Kas ağrılarının giderilmesinde kullanılmaktadır.
 • Egzama tedavisi için önerilmektedir.
 • Hemoroid gibi cilt hastalıklarında onarıcı etkiye sahiptir.
 • Cildin nemlendirilmesini sağlar.
 • Mide rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Migren, baş ağrısı, sinir ağrısı ve siyatiğe iyi gelir.

Sarı Kantaron Yağı Kullanımı

 • Sarı Kantaron yağı yara olan bölgeye 16 gün boyunca günde üç kez sürüldüğünde yaranın olduğu bölgede iz kalmadan onarım sağlar. Aynı zamanda sezaryen doğum sonrası oluşan yara izlerini de kapatacak güçtedir.
 • Kanayan bölgelere birkaç damla sarı kantaron yağı sürüldüğünde kanama duracaktır. Kanama durduğunda bile oluşacak iltihabın önüne geçer. Burada önemli olan sarı kantaron yağının düzenli kullanılmasıdır.
 • Cilt için düzenli kullanıldığı zaman cildin onarılması, nemlenmesi ve yenilenmesi için çok faydalı olan sarı kantaron yağı gece yatmadan önce iyice temizlenmiş cilde uygulanabilir. Temizlenip kurulanan cilde kullanmak üzere avuca 4-5 damla sarı kantaron yağı dökülür. Parmak uçları ile tüm yüze yavaş yavaş yedirilir. Uygulamadan sonra durulanması ya da silinmesi gerekmez. Tüm gece boyunca cildin nemlenmesini sağlayacaktır.
 • Sarı Kantaron yağı güneş yanıkları için de kullanılmaktadır. Güneçte yanan sırt, kol, bacak ya da yüze yavaşça uygulanmalı ve temizlenmemelidir. Sürdükten sonra bir süre güneşe çıkmamak yeterli olacaktır.
 • Kas ve eklem ağrıları oluşan bölgeye aynı cilde uygular gibi uygulandığında ağrının bir süre sonra azalmaya başladığı bilinmektedir.
 • Sarı Kantaron çay olarak tüketildiğinde, ağır baş ağrılarını hafiflettiği ve vücudun dinlenmeye başladığı söylenmektedir.
 • Mide ağrılarına iyi gelmesinden dolayı içilebilecek durumda olan bir yağdır. Dikkat edilmesi gereken doz günde bir çay kaşığından fazla olmamasıdır.

Sarı Kantaron Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Son zamanlarda, sarı kantaron yağının cilde faydaları hakkında birçok şey duymuş olabilirsiniz. Depresyon, kas ağrıları, adet öncesi sendrom gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılan sarı kantaron yağı cilt üzerinde de büyük bir etkisi sahiptir. Cildin yenilenmesi, yaraların iyileşmesi ve hücrelerin sağlıklı hale getirilmesinde büyük etkisi olan sarı kantaron yağı, birçok uzman tarafından sıklıkla önerilmektedir.

 • Sarı Kantaron yağının cilt üzerindeki etkileri çok çeşitli ve etkilidir. Hücre yenileme özelliği sayesinde yüzdeki yara izlerinin, sivilcelerin ve izlerin yok edilmesinde kullanılmaktadır. Düzenli sarı kantaron yağı kullanımı sayesinde cilt yenilenir ve daha sağlıklı görünür. Yanık dolayısıyla oluşan ağrı hissini çok hızlı bir şekilde azaltmaktadır.
 • Özellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan akne oluşumu çoğu zaman büyük bir problem haline gelmektedir. Akne ciltte gözeneklerin tıkanma ve iltihaplanması olarak ortaya çıkar. Bu süreçte mevcut aknelere karşı antibakteriyel özelliklere sahip olan sarı kantaron yağı sürülerek aknenin kuruması sağlanır. Akne tedavisinde, sabah ve akşam sarı kantaron yağı temizlenmiş cilde, uygulanmalı ve durulanmamalıdır.
 • Cilt her zaman neme ihtiyaç duyar. Sarı Kantaron yağı cildin ihtiyaç duyduğu nemi fazlasıyla verebilen bir bitki özüdür. Çok sağlıklı olsa bile çok yoğun kullanılmaması da tavsiye edilmektedir. Sarı Kantaron yağı sayesinde cilt nefes almaya başlar ve çok daha parlak ve sağlıklı bir görünüm oluşur. Geceleri temizlenmiş cilde pamuk yardımıyla ya da parmak uçları ile masaj yaparak yedirilmesi gerekmektedir.

Sağlık konularında daha detaylı bilgi almak için sağlık rehberi sayfamızı ziyaret ediniz!

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın