Kırkkilit Otunun Faydaları

Kırkkilit Otunun Faydaları - Çayı Nasıl Yapılır?

Kırkkilit Otunun Faydaları

Kırkkilit Otunun Faydaları Nelerdir? Kırkkilit Otu Zayıflatır Mı? Kırkkilit Otu Çayı Nasıl Yapılır? Merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları bu sayfada!

Uzman Diyetisyen Tuğba Yaprak

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Kırkilit Otu Nedir?

Kırkkilit otu genellikle sulak yerlerde yetişebilen bir ot türüdür. Ülkemizin birçok yerinde bulabiliriz. Küçük sivri uçları ve yapraklara sahip olan bu ot görüntü olarak biberiye bitkisine benzemektedir. En az 7 türü olduğu bilinmektedir. Kırkkilit otunun sağlık açısından çeşitli faydaları bulunmaktadır. İçeriğinde yüksek oranda  silikon bulundurur. Silikon  ise kemik sağlığına faydalı olan bir mineraldir. Kırkkilit otunun üzerinde yapılan  çalışmalarda kemik hücrelerindeki, üretimin doğrudan arttırdığını, kemik dokusunun yenilenmesini sağladığını göstermiştir. Sağlıklı olan kan hücrelerinin oluşması için katkıda bulunur. Yaralara ve morluklara iyi gelen antienflamatuar özelliğinin yanı sıra erken yaşlanma ile mücadele etmek için krem halinde de kullanılabilir. Özellikleri sayesinde açık yaraların iyileşmesini hızlandırır. Güçlü bir ağrı kesicidir. Kırkkilit otu bileşenleri, şişme ya da travma sonucu dokuların iltihaplanmasını kontrol altına almaya yardımcı olur. Orta şiddetli ağrıları dindirmek için de etkilidir. Bir çok bitki gibi kırkkilit otu içerisindeki faydalar oldukça fazladır. Doğanın bize sunduğu sayısız ve sonsuz bitkiler arasında yer alıyor. Pek çoğumuzun belki de hiç bilmediği, kırkkilit otu bazı yörelerde atkuyruğu otu olarak da bilinir. Tanındıkça evimizden eksik etmeyeceğimiz bir ottur. Aslında mutfağımızın vazgeçilmez şifalı bitkiler arasında yer alabilecek bir ottur aslında bir miktar suyun olduğu her yerde bu ota rastlamak mümkün. Bilmemiz için ise bu otu tanımamız ve faydalarını öğrenmemiz gerekir. 

Kırkkilit Otunun Faydaları Nelerdir?

Kırkkilit otunun faydaları oldukça fazla olmakla beraber bu faydalar önemli sorunları giderir.  Pek çok hastalığın tedavisi olarak tercih edilen kırkkilit otunun faydaları neymiş gelin birlikte görelim. 

 • Anemi, yani kansızlık gibi sorunlar üzerinde olumlu etkiler yaratıyor. 
 • Saçların, tırnakların sağlığını destekliyor, kolayca kırılmalarının önüne geçiyor.
 • Fazla suyun atılması nedeniyle vücutta oluşan ödem, şişkinlik gibi sorunları çözüyor doğal bir ödem attırıcı olarak görüyor.
 • Diş etinde oluşan, kanamalar ağız içinde meydana gelen yaralar gibi vücutta meydana gelen çok sayıda yararlanmaya iyi gelmektedir. Yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Ağızdaki yaralar için gargara olarak kullanılabilir. 
 • Böbrek kumu ve mesane taşlarını düşürmekte faydalıdır. 
 • Sindirim sistemin fonksiyonunu hızlandırır.
 • Kırkkilit otunun faydaları içerisinde bulunan silisyum, tüketen kişinin kemik sağlığını uzun süre korunmaktadır. Kemik sağlığını korurken, kemik erimesi riskini de ortadan kaldırmaktadır. Silisyum maddesi, eklem ağrıları için de çare olan bir ottur. Eklem ağrılarınızı dindirecek şifalı bir bitkidir. Ağrı kesici ilaç niteliği de taşıması da faydaları arasındadır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Halsizliğe iyi gelir. 
 • Öksürüğe iyi gelir
 • Kaynatılan kırkkilit otu ile yıkanan Saçların dökülme ve yıpranmanın önüne geçer.
 • Kepekli saç derisi şikayetleri tedavisinde kırkkilit otu kullanılabilir.
 • Vücut direncine artıran kırkkilit otu, kolesterol ve zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayarak vücut sağlığına önemli  derecede katkıda bulunur.
 • Burun kanamalarına iyi gelir.
 • Romatizma şikayetlerini giderir.
 • Prostat iltihabına fayda sağlar.
 • Vücuttaki halsizlik ve kırgınlığa da iyi gelir. 

Kırkkilit Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Antibakteriyel  özelliğini taşıması nedeniyle alternatif tıpta sıkça kullanılan bir ottur. Temiz ve çok su isteyen bir ottur. İyileştirici etkilerinden faydalanmak için bitki çayı olarak, kırkkilit otu çayı tüketmelisiniz. Şimdi sizlere kırkkilit otu çayının nasıl hazırlanması gerektiğini sunacağız. 2 ya da 3 dal taze kırkkilit otunu 1 bardak su  ölçüsünde ocağa alıp kaynatıyoruz. Kırkkilit otunun taze şekli elinizde bulunmadığı durumda kuru otu da demleyebilirsiniz. Kırkkilit otunun taze olması durumunda demlenme süresini 20 dakika olarak ayarlayın kuru olması halinde ise 10 dakika olarak sıcak suda demlenmesi yeterli olacaktır. Fakat çayı en fazla 2 olarak tüketmelisiniz. 2 haftada bir kırkkilit otu çayına ara vermelisiniz. Kırkkilit otu çayını saçlarınızı güçlendirmek için çayı demleyip soğuttuktan sonra soğuttunuz çayı şampuanınıza ekleyerek saçınıza fayda sağlayabilirsiniz. Bu kür saçlarınızın daha sağlıklı ve canlı olmasını sağlayacaktır. Aynı şekilde sıcağını bırakan kırkkilit otu çayına tırnaklarınızı bakım yapmanız halinde daha güçlü bir şekilde uzamasını sağlayacaksınız. Yemeklerden sonra kullanılan bir fincan kırkkilit otu çayı, diyabet hastalarını rahatlatan ve iyi gelen bitki çayı olarak da bilinir. Kırkkilit çayının aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır nasıl ki her şeyin fazlası zarar aynı şekil de kırkkilit otu çayının da fazlası zarardır dozunda kullanılmalı yarar sağlayalım derken zarar sağlamayalım dozunda tüketimi halinde bir çok yönden oldukça fayda sağlayan mucizevi bir ottur.

Kırkkilit Otu Ne İçin Kullanılır?

 • Doğanın bize sunduğu bitkilerin bizlere verdiği eşsiz faydaları arasında kırkkilit otu da yer almaktadır. Bizim ise tek görevimiz bu bitkilerin ne olduğunu ve nerelerde nasıl kullanacağımızı bilip nelere fayda sağlayacağını araştırıp, bize uygun şekilde kullanmaktır. Kırkkilit otu da bizim sağlığımıza faydaları oldukça fazladır sayarak bitmez. Kemiklerin, tırnakların, saçların güçlenmesinde oldukça etkili bir özelliğe sahiptir. Saç dökülmesinde, boğaz ağrısında, ödemli vücutta, gut hastalığında, mesane ve böbrek taşlarında, ağrılı adet görmede, vücutta oluşan açık yaralar gibi bir çok hastalıkta şifa olarak kullanılan bir ottur. Çok eski yıllardan beri birçok hastalığın tedavisinde kırkkilit otunun şifasından faydalanılmaktadır. Saç bakımından tutun  diş eti iltihaplanmasına kadar birçok sağlık sorununun tedavisinde kullanılan kırkkilit otu bitkisini şifa kaynağı olarak adlandırabiliriz. Çoğunlukla ileri yaşlarda görülen osteoporoz, yani kemik erimesi rahatsızlığına şifa olarak çare oluyor, kırılan kemiklerin de iyileşme sürecine destek olabiliyor. Bu otun adını sıkça duymamış olabilirsiniz belki de hiç duymadınız ama doğanın bize sunduğu faydaların farkına varırsak şifa bulmamız daha kolay olacaktır. Birçok bitkiye benzer olarak karıştırılsa da kendine has yeşil renk tonu ile ve ir yapraklara sahip olması nedeniyle ayırt edip farkına varmak oldukça mümkündür. Şunu da söyleyelim ki hamilelik dönemindeki kadınlara, emziren annelere de asla önerilmiyor. Bir çok faydası olan bu bitkinin kullanımı için aile hekiminize de danışmanız faydalı olacaktır. 

Kırkkilit Otu Zayıflatır Mı?

Kırkkilit otunun faydaları tarihler boyu bilinen bir alandır. Hepimiz bir şekilde zayıflamaya çalışıyor ve zayıflamayı hızlandıracak takviye ilaçlar arayışını giriyoruz peki bunlar ne kadar faydalı? Takviye ilaçlar yerine doğanın bize sunduğu bitkilerden faydalanabiliriz bunlardan faydalanacağımız bir bitki ise kırkkilit otudur. Tabi öyle her şeyi yiyeyim de kırkkilit otunu tüketeyim le olacak şey değil. Bunun yanında spor yapıp sağlıklı beslenmeliyiz sağlıklı beslenme ve sporu hayatımızın her alanına yaymalıyız yoksa verdiğimiz kiloları tekrar almakla karşı karşıya kalırız doğal yani kırkkilit otu sizin zayıflamanızın yanında size fayda sağlayacak bir ottur. Kırkkilit otunun faydaları içerisinde zayıflama önemli yer tutar. 

 • Vücudu toksinlerden arındırır
 • Ödem atmada yardımcı olur
 • Vücutta depolanan yağlardan kurtulma sürecini hızlandırır 
 • Yiyecek ve çevredeki toksinleri bünyesinde bulunduran kalın bağırsak gibi organların toksinlerden arınmasını sağlar. 
 • Düzenli tüketimde fayda sağlar. 
 • 2 haftadan fazla tüketilmemesi önerilir. 
 • Vücudun lenfatik dolaşım sistemlerinin daha iyi çalışmasında fayda sağlar.
 • İçinde bulunan pek çok mineral sayesinde, en önemlisi vücudun susuz kaldığı durumlarda vücudun elektrolit seviyesini düzenlemede yardımcı olur. 
 • Kasların minareleşmesini sağlar. 
 • Kahvaltıdan sonra ve akşam üstü tüketebilirsiniz. 
 • Metabolizmayı oldukça hızlandırır.
 • Daha fazla enerji harcanmasını sağlar. 
 • Vücutta detoks etkisi yaratır. 
 • Vücuttaki fazla sıvılardan çok iyi bir şekilde kurtulmaya yardımcı olur. 
 • Kan dolaşımını hızlandırır. 
 • Yemekten sonra ki oluşan şişkinliğin de azaltır. 

Sağlıklı ve güzel bir yaşam için  spor ve iyi beslenmenin yanında size fayda sağlayacaktır. Kırkkilit otunun faydaları sayesinde kolayca kilo verebilirsiniz. 

Diğer zayıflama yöntemlerini incelemek için tıklayınız.

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by