Sağlık Rehberi

Kırkkilit Otunun Faydaları – Çayı Nasıl Yapılır?

Kırkkilit Otunun Faydaları Nelerdir? Kırkkilit Otu Zayıflatır Mı? Kırkkilit Otu Çayı Nasıl Yapılır? Merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları bu sayfada!

Kırkilit Otu Nedir?

Kırkkilit otu genellikle sulak yerlerde yetişebilen bir ot türüdür. Ülkemizin birçok yerinde bulabiliriz. Küçük sivri uçları ve yapraklara sahip olan bu ot görüntü olarak biberiye bitkisine benzemektedir. En az 7 türü olduğu bilinmektedir. Kırkkilit otunun sağlık açısından çeşitli faydaları bulunmaktadır. İçeriğinde yüksek oranda silikon bulundurur. Silikon ise kemik sağlığına faydalı olan bir mineraldir. Kırkkilit otunun üzerinde yapılan çalışmalarda kemik hücrelerindeki, üretimin doğrudan arttırdığını, kemik dokusunun yenilenmesini sağladığını göstermiştir.

Sağlıklı olan kan hücrelerinin oluşması için katkıda bulunur. Yaralara ve morluklara iyi gelen antienflamatuar özelliğinin yanı sıra erken yaşlanma ile mücadele etmek için krem halinde de kullanılabilir. Özellikleri sayesinde açık yaraların iyileşmesini hızlandırır. Güçlü bir ağrı kesicidir.

Kırkkilit otu bileşenleri, şişme ya da travma sonucu dokuların iltihaplanmasını kontrol altına almaya yardımcı olur. Orta şiddetli ağrıları dindirmek için de etkilidir. Bir çok bitki gibi kırkkilit otu içerisindeki faydalar oldukça fazladır. Doğanın bize sunduğu sayısız ve sonsuz bitkiler arasında yer alıyor. Pek çoğumuzun belki de hiç bilmediği, kırkkilit otu bazı yörelerde atkuyruğu otu olarak da bilinir. Tanındıkça evimizden eksik etmeyeceğimiz bir ottur. Aslında mutfağımızın vazgeçilmez şifalı bitkiler arasında yer alabilecek bir ottur aslında bir miktar suyun olduğu her yerde bu ota rastlamak mümkün. Bilmemiz için ise bu otu tanımamız ve faydalarını öğrenmemiz gerekir.

Kırkkilit Otunun Faydaları Nelerdir?

 • Anemi, yani kansızlık gibi sorunlar üzerinde olumlu etkiler yaratıyor.
 • Saçların, tırnakların sağlığını destekliyor, kolayca kırılmalarının önüne geçiyor.
 • Fazla suyun atılması nedeniyle vücutta oluşan ödem, şişkinlik gibi sorunları çözüyor doğal bir ödem attırıcı olarak görüyor.
 • Diş etinde oluşan, kanamalar ağız içinde meydana gelen yaralar gibi vücutta meydana gelen çok sayıda yararlanmaya iyi gelmektedir. Yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Ağızdaki yaralar için gargara olarak kullanılabilir.
 • Böbrek kumu ve mesane taşlarını düşürmekte faydalıdır.
 • Sindirim sistemin fonksiyonunu hızlandırır.
 • Kırkkilit otunun faydaları içerisinde bulunan silisyum, tüketen kişinin kemik sağlığını uzun süre korunmaktadır. Kemik sağlığını korurken, kemik erimesi riskini de ortadan kaldırmaktadır. Silisyum maddesi, eklem ağrıları için de çare olan bir ottur. Eklem ağrılarınızı dindirecek şifalı bir bitkidir. Ağrı kesici ilaç niteliği de taşıması da faydaları arasındadır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Halsizliğe iyi gelir.
 • Öksürüğe iyi gelir.
 • Kaynatılan kırkkilit otu ile yıkanan Saçların dökülme ve yıpranmanın önüne geçer.
 • Kepekli saç derisi şikayetleri tedavisinde kırkkilit otu kullanılabilir.
 • Vücut direncine artıran kırkkilit otu, kolesterol ve zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayarak vücut sağlığına önemli derecede katkıda bulunur.
 • Burun kanamalarına iyi gelir.
 • Romatizma şikayetlerini giderir.
 • Prostat iltihabına fayda sağlar.
 • Vücuttaki halsizlik ve kırgınlığa da iyi gelir.

Kırkkilit Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Antibakteriyel özelliğini taşıması nedeniyle alternatif tıpta sıkça kullanılan bir ottur. Temiz ve çok su isteyen bir ottur. İyileştirici etkilerinden faydalanmak için bitki çayı olarak, kırkkilit otu çayı tüketmelisiniz.

Şimdi sizlere kırkkilit otu çayının nasıl hazırlanması gerektiğini sunacağız. 2 ya da 3 dal taze kırkkilit otunu 1 bardak su ölçüsünde ocağa alıp kaynatıyoruz. Kırkkilit otunun taze şekli elinizde bulunmadığı durumda kuru otu da demleyebilirsiniz. Kırkkilit otunun taze olması durumunda demlenme süresini 20 dakika olarak ayarlayın kuru olması halinde ise 10 dakika olarak sıcak suda demlenmesi yeterli olacaktır. Fakat çayı en fazla 2 hafta tüketmelisiniz. 2 haftada bir kırkkilit otu çayına ara vermelisiniz.

Kırkkilit otu çayını saçlarınızı güçlendirmek için çayı demleyip soğuttuktan sonra soğuttunuz çayı şampuanınıza ekleyerek saçınıza fayda sağlayabilirsiniz. Bu kür saçlarınızın daha sağlıklı ve canlı olmasını sağlayacaktır. Aynı şekilde sıcağını bırakan kırkkilit otu çayına tırnaklarınızı bakım yapmanız halinde daha güçlü bir şekilde uzamasını sağlayacaksınız.

Kırkkilit çayının aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır nasıl ki her şeyin fazlası zarar aynı şekil de kırkkilit otu çayının da fazlası zarardır dozunda kullanılmalı yarar sağlayalım derken zarar sağlamayalım dozunda tüketimi halinde bir çok yönden oldukça fayda sağlayan mucizevi bir ottur.

Kırkkilit Otu Ne İçin Kullanılır?

Doğanın bize sunduğu bitkilerin bizlere verdiği eşsiz faydaları arasında kırkkilit otu da yer almaktadır. Bizim ise tek görevimiz bu bitkilerin ne olduğunu ve nerelerde nasıl kullanacağımızı bilip nelere fayda sağlayacağını araştırıp, bize uygun şekilde kullanmaktır.

Çok eski yıllardan beri birçok hastalığın tedavisinde kırkkilit otunun şifasından faydalanılmaktadır. Saç bakımından tutun diş eti iltihaplanmasına kadar birçok sağlık sorununun tedavisinde kullanılan kırkkilit otu bitkisini şifa kaynağı olarak adlandırabiliriz. Çoğunlukla ileri yaşlarda görülen osteoporoz, yani kemik erimesi rahatsızlığına şifa olarak çare oluyor, kırılan kemiklerin de iyileşme sürecine destek olabiliyor.

Bu otun adını sıkça duymamış olabilirsiniz belki de hiç duymadınız ama doğanın bize sunduğu faydaların farkına varırsak şifa bulmamız daha kolay olacaktır. Birçok bitkiye benzer olarak karıştırılsa da kendine has yeşil renk tonu ile ve iri yapraklara sahip olması nedeniyle ayırt edip farkına varmak oldukça mümkündür. Şunu da söyleyelim ki hamilelik dönemindeki kadınlara, emziren annelere de asla önerilmiyor. Bir çok faydası olan bu bitkinin kullanımı için aile hekiminize yada diyetisyeninize danışmanız faydalı olacaktır.

Kırkkilit Otu Zayıflatır Mı?

Hepimiz bir şekilde zayıflamaya çalışıyor ve zayıflamayı hızlandıracak takviye ilaçlar arayışını giriyoruz peki bunlar ne kadar faydalı? Takviye ilaçlar yerine doğanın bize sunduğu bitkilerden faydalanabiliriz bunlardan faydalanacağımız bir bitki ise kırkkilit otudur. Tabi öyle her şeyi yiyeyim de kırkkilit otunu tüketeyimle olacak şey değil. Bunun yanında spor yapıp sağlıklı beslenmeliyiz sağlıklı beslenme ve sporu hayatımızın her alanına yaymalıyız yoksa verdiğimiz kiloları tekrar almakla karşı karşıya kalırız doğal yani kırkkilit otu sizin zayıflamanızın yanında size fayda sağlayacak bir ottur. Kırkkilit otunun faydaları içerisinde zayıflama önemli yer tutar.

Sağlık konularında daha detaylı bilgi almak için sağlık rehberi sayfamızı ziyaret ediniz!

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın