Zayıflama Çayları

Tek başına bitkilerden hazırlanan çaylar olabildiği gibi çeşitli bitkilerin karıştırılmasıyla ortaya çıkan zayıflama çayları da mevcuttur. Günümüzde adından sıkça söz ettiren popüler olmuş çayları merak ediyorsanız yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Düzenli beslenme alışkanlığı kazanmış bedenini hareket etmekten mahrum bırakmayan bireyler için diyetlerine eklenen çeşitli çaylar ödem atmada, yağ yakımını hızlandırmada yardımcı olabilmektedir. Gelin bitki çayları namı diğer zayıflama çayları hakkında merak edilenleri birlikte ele alalım.

Zayıflama Çaylarının Diyetteki Yeri Nedir?

Zayıflama çayları birçok diyette kullanılmakta ve kilo vermeye olan faydaları da bariz gözle görülmektedir. Günümüzde çoğu insan fazla kilolarından dolayı rahatsız olmakta ve bu kilolarından kurtulmak istemektedir. Bu işlemi gerçekleştirirken hem hızlı hem de sağlıklı yöntemler aramaktadırlar. Bu hususta devreye zayıflama çayları girmektedir.

Zayıflamayı kontrollü bir şekilde gerçekleştirmek için zayıflama çayları çok etkilidir. Aynı zamandan kullanım açısından basit olmasıyla da tercih edilen bu çaylar, zayıflamayı oldukça kolaylaştırmaktadır. İçerdiği besin değerleri ile vücutta birikebilecek yağları engeller ve kilo gibi sebeplerden dolayı oluşan ödemlerin atılmasını kolaylaştırır. Bunun dışında metabolizmadaki şeker seviyesini kontrol eder ve bağırsak sağlığını da iyi gelmektedir. Yani bu faydaların bize gösterdiği bize gösterdiği bir bilgi vardır. Bu bilgi, zayıflama çayları insanların zayıflamasını sağlarken bir yandan da sağlıklarını korumaktadır.

Fakat her gıdada olduğu gibi gereğinden fazla kullanımda bu çayların da zararları olabilmektedir. Aynı zaman da hangi bitki çayının zayıflamaya yardımcı olduğunu da bilmek son derece önemlidir. Yeşil çay ve beyaz çay, yağ yakımına olan olumlu etkileri sayesinde zayıflama diyetlerinde sık sık yerini almaktadır. Bunun dışında kiraz sapı ve funda yaprağı gibi çaylar vücutta oluşan ödemlerin atılmasında son derece etkilidir. Bu çayların düzenli olarak içilmesine dayalı fazla kilolarınızdan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. En önemlisi de bu fazla kilolarınızı verirken sağlığınızdan ödün vermemiş olursunuz.

Zayıflama Çaylarının Vücuda Faydaları Nelerdir?

Günümüzde kilo sorunları ile savaşanlar zaman zaman zayıflama çayları kullanılmaktadırlar. Bazı bitki çaylarının yağ yakımını hızlandırıcı etkileri ve ödem gibi sorunları çözmede faydalı olduğunu hemen hemen çoğu kişi tarafından bilinmektedir. Kişiyi zinde tutma gibi birçok faydası sayesinde diyetlerde sadece zayıflamak için yerini almamaktadır.

Zayıflama çayları, kilo vermek isteyen kişiler için önemli gıdalardan sayılmaktadır. Kilo verirken sağlığımı da korumak istiyorum diyenler için nokta atışı olan bu çaylar, formunuzu korurken sağlığınızı da önemsemektedir. Fakat gereğinden fazla kullanımda ciddi zararları olan bu çayların kullanımına oldukça dikkat etmelisiniz. Unutmayın ki zayıflama çayları tüketimini günde iki katına çıkardığınızda verdiğiniz kilo da iki katına çıkmaz. Bu yüzden gereksiz çok tüketimden kaçınmanız gerekmektedir.

Zayıflama çayları içerken yaptığınız antrenmanlar ve egzersizler kilo vermenizi arttırmaktadır. İstenmeyen yiyecekleri içinde bulunduran diyetler yerine sık tercih edilen bu çaylar kişinin bu dönemde psikolojisine de iyi gelmektedir. İstenmeyen yiyeceklerin tüketiminden kurtularak rahat bir diyet sunan zayıflama çayları, kolaylığı yönünden de çok sevilmektedir. Unutmamanız gereken noktalardan bir tanesi de az önce anlattığımız kullanım miktarıdır. Bu çayların faydaları düzenli ve yeteri kadar kullanımda görülmekte olup, gereksiz kullanımından vücuda faydadan çok zarar vermektedir.

Zayıflama Çayları ile Kaç Kilo Verilir?

Akıllara gelen diğer sorulardan biri ise zayıflama çayları ile ne kadar kilo verebileceğinizdir. Bu çaylar ile haftada 4 kiloya kadar vermeniz mümkündür. Fakat zayıflama çayları içine bazı eklentiler eklerseniz bu mümkündür. Bu eklentilerin, yağ yakımını hızlandırıcı etki yaptıklarından dolayı çayların içine atılması önerilmektedir. Tarçın, elma, limon, karabiber ve karanfil gibi gıdaların bitki çayları ile buluşması ile müthiş zayıflama çayları yapmanız çok kolaydır. Bu içeceğinizi düzenli olarak tükettiğinizde istediğiniz rakamlara hızlıca ulaşabilirsiniz.

Haftada 4 kilo gibi rakamları arttırmanız tamamen sizin beslenme düzeninize ve antrenman programınızı ne kadar sıklıkla uyguladığınıza kalmış bir şeydir. Düzenli beslenme ve antrenman ile tükettiğiniz bu çayların, kilo verme amacınıza sizi ulaştırması daha kolaydır. Yine de tek başına etkili olan bu çayları spor yapmadan tüketebilir, kilo verme hızınız yavaşlasa da zayıflamak için etkili olabilmektedir. Bunların dışında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus çayların kullanım miktarlarıdır. Ne kadar çok kullanım o kadar hızlı kilo verme gibi bir tespit olmadığı gibi, bu durumun size zarar verebilme ihtimali vardır. Bu yüzden tüketiminize son derece dikkat etmeniz gerekmektedir.

Zayıflama Çaylarının Olumsuz Yönleri

Bitki çaylarının düzenli kullanılması haftada ortalama 4-5 litre su kaybettireceğinden vücut ağırlığında da eksiklik ortaya çıkaracaktır. Bu durum bitki çaylarının kilo verdirdiği söylemlerini ortaya çıkarmıştır. Ancak vücuttan verilen ağırlık yağdan değil sudandır ve bu su da geri alınacaktır. Dolayısıyla etkili bir kilo kaybı gözlenemez. Miktarı abartılarak içilen ve zararsız olduğu düşünülen bitki çayları ileride böbrek yetmezliği sorunlarına kadar problemlere yol açmaktadır.

Zayıflama Çaylarının Olumlu Yönleri

Bitki çayları vücutta idrar söktürücü, bağırsak yumuşatıcı, sindirimi uyarıcı, terleme arttırıcı, gaz giderici gibi olumlu etkilere de sahiptir. Zayıflama çayı olarak nitelendirilen çayların da günlük maksimum 2 fincan içilmesi tavsiye edilmektedir. Hiç bir bitkisel ürün tek başına mucizevi etki yaratmaz. Diyete kontrollü bir şekilde eklenen bitki çayları doğrudan yağ yakmadığı gibi ancak sindirim sistemine yardımcı, metabolizma hızlandırıcı, ödem atıcı gibi etkiler gösterir. Bitki çaylarınızın diyet programları içerisinde tüketmeniz gereken su miktarının içerisinde sayılacağını düşünmeyin. Su tüketiminizi gerçekleştirdikten sonra zayıflama amaçlı bitki çaylarının 2 fincandan fazla olmamak kaydı ile tüketilmesinin sizin için pozitif etkileri olacağını unutmayınız.

Zayıflama Çayları Nelerdir?

Yeşil Çay

Yeşil çay E vitamini, aktif madde olarak kateşinler ve polifenoller içerir. Aynı zamanda iyi bir C vitamini kaynağıdır. Kalp hastalığına, kolestrole, zayıflamaya, diyabete, depresyona, kan basıncını düzenlemeye, Parkinson ve Alzheimer hastalıklarına karşı olumlu etki gösterir. Ayrıca cilt sağlığı için de önem taşır. Vücuttaki fazla suyun atılmasında ve kafein içeriği ile metabolizmayı hızlandırıcı etkisi mevcuttur. Ancak kafein içeriğinden dolayı uykusuzluk problemi yaşayan bireylerde önerilmemektedir. Çeşitli çalışmalarda yeşil çay kullanan kişilerin içerisinde bulunan kateşinler sayesinde, deri altı karın yağlarında ve trigliseritlerinde büyük oranda azalma görülmüştür. İçerdiği vitamin ve mineraller birçok hastalığa karşı olumlu etki gösterse de özellikle kanser türevi hastalıklarda kullanımının minimuma indirilmesi veya tamamen kesilmesi gerekebilir. Hassas ilaç tedavisi gören hastalar, hamile ve emzikli anneler doktor kontrolünde tüketmelidir. Önerilen miktarsa günde 2-3 fincan yeşil çay içilmesidir.

Pu-erh Çayı

Çin’in Yunnan eyaletindeki çay ağaçlarından elde edilen pu-erh çayı, yavaş bir fermantasyon sürecinden geçtikten sonra, kendine özgü siyah rengine ulaşır. İçerdiği değerli antioksidanlarla kanseri tetikleyen serbest radikallere karşı savaş açan pu-erh çayı, vücuttaki iltihabın atılmasına, içerdiği antioksidanlar sayesinde besinlerin kolayca parçalanmasına ve sindirimin hızlanmasına neden olur. Bununla birlikte yüksek miktarda kafein içermektedir. Kafein kasları, kalbi ve merkezi sinir sistemini uyarır. İçerisindeki florür kemikleri güçlendirir. Yüksek kolesterol ve diyabet için de düşürücü etki gösterir. Pu-erh çayında bulunan ‘sintaz’ yağ asitleri, yağ metabolizmasını uyarır ve buna bağlı olarak yağ hücrelerini parçalayıcı özelliğe sahiptir. Hazırlanışı diğer bitki çaylarına göre biraz farklıdır. Çay yaprakları üzerine kaynar su döküyoruz ve 10 saniye kadar bekliyoruz. İlk demlenen çayı bardağa boşaltıp, kullanmıyoruz. Tekrar çaydanlığa su koyuyoruz ve 20 saniye demlenmesini bekleyerek bardağa süzüyoruz. Aynı yaprağı 5-6 kez daha demlemek için kullanabiliriz. Günde 4 fincana kadar tüketiminde sakınca görülmemektedir.

Beyaz Çay

Üretimi büyük dikkat ve çaba gerektiren beyaz çayın en kaliteli hali erken ilkbahar zamanında toplanır. Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz beyaz çay; metabolizma hızını artırıyor, yağ yakılmasına yardımcı oluyor, cildi olumsuz etkilerden koruyor ve dişlerin güçlenmesine destek oluyor. Daha hafif bir aromaya sahip olan beyaz çayın kafein içeriğinin düşük olması uyku sorunu yaşayan bireyler için de tercih edilmesi daha kolay bir çaydır. İçerisindeki antioksidanlarla stresi önlemede de önemli etkiye sahiptir. Demleme süresi söz konusu olunca beyaz çay; siyah ve yeşil çaya nazaran daha toleranslıdır. Ancak çok uzun süre demlemek beyaz çayın acılaşmasına neden olabilir. Kaynamış suda ortalama 3-5 dakika demlemek yeterli olacaktır. Kaliteli bir beyaz çayı birkaç kez demlemek mümkündür.

Kuş Otu Çayı

Hafif müshil etkisi bulunan kuş otu çayı, şişliği önler ve fazla suyun vücuttan atılmasına yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandırır. Potasyum ve magnezyum bakımından zengin olması bağırsakları yumuşatır, kabızlığı önler. İdrar söktürücü olup sindirim sistemini düzenler ve ödem atar. Günde 3 fincandan fazla tüketilmesi ishale neden olabilmektedir. 1 fincan için 2 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş kuş otu bitkisi koymak yeterlidir. Ortalama 2-4 dakika demleyip tüketime hazır hale getirebiliriz.

Yaban Mersini Çayı

Yaban mersini faydaları içinde bulunan antioksidanların hastalıklara yol açan Gözlerin gece görüşünü geliştiren ve ışık değişimlerine hızlı adapte olmasını sağlayan “rodopsin” pigmentinin üretimini arttırır. İçinde bulunan “tanen” iltihap önleyici özelliğe sahiptir ve ishal tedavisinde etkilidir. Yaban mersini çayının en büyük özelliği kan şekerini dengeleyerek yemeklerden önce iştah kontrolü sağlamaktır. 1 fincan çay için 2 kaşık yaban mersinini 5 dakika süresince suda kaynatıyoruz. Fazla kaynaması antioksidan özelliğini kaybettireceğinden süreye dikkat etmeliyiz. Ateşten aldıktan sonra 20 dakika kadar soğumaya bırakıyoruz. Ilık şekilde tüketilebilir.

Zencefil Çayı

Geleneksel ve alternatif tıpta zencefil büyük ölçüde mide rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılsa da sindirimi kolaylaştırdığı, bulantıyı kestiği ve soğuk algınlığıyla mücadelede etkili olduğu biliniyor. İçerisinde bulunan ‘gingerol’ maddesi güçlü bir antioksidan ve anti eflamatuvardır. Bir grup kadınla yapılan araştırmanın sonuçları incelendiğinde 1-1,5 gram kadar zencefilin bulantıya çözüm olduğu görülmüştür. Kronik hazımsızlık karşısında da etkili bir silahtır. 1 bardak suyu kaynatıyoruz. İçine ince dilimler veya küçük parçalar halinde zencefili atıyoruz. Yaklaşık 10 dk kadar demlenen zencefil çayına isteğe göre limon, diyabet durumu yoksa bal ve çeşitli bitkiler eklenerek tüketilebilir.

Maydanoz Çayı

Maydanoz çayının böbrek ve safra taşlarının tedavisi başta olmak üzere pek çok faydaları bulunmaktadır. Vücudun su tutmasını önleyerek fazla suyu idrar söktürücü özelliğiyle dışarı atmasına ve ödemin uzaklaştırılmasında yardımcı olur. Maydanoz; folat, potasyum, kalsiyum, fosfor, C ve A vitaminleri bakımından zengin bir bitkidir. Maydanozda bol miktarda bulunan C vitamininin pek çok farklı fonksiyonu vardır. Dikkat edilmesi gereken durumlardan biri adet dönemi akışını uyardığı için hamilelikte kullanılmamasıdır. Kurutulmuş veya taze maydanoz yapraklarıyla hazırlanabilen çayı kaynayan suda 5 dk demlemek yeterli olacaktır. Tadındaki acılık bireye göre değişebilir bu durumda 2-3 dk demlemek yeterli gelecektir.

Tarçın Çayı

Kabuk veya toz şeklinde tüketilebilen tarçın, sindirim sistemi bozuklukları tedavisinde, ishal, adet düzensizliğinde kullanıldığı bilinmektedir. Kan şekerini dengelemede oldukça faydalıdır. Tatlı isteğini ve aşırı iştahı kapatmaya yardımcı olur dolayısıyla zayıflamaya fayda sağlar. Tarçın çayının termojenik etkisi sayesinde vücut sıcaklığı yükselir ve metabolizmanın harcadığı enerji artar. Böylece daha fazla kalori yakılabilir. Tarçın çayı hazırlarken bilinmesi gereken püf nokta; suyun içerisinde yaklaşık 5 dk kaynayan kabuk tarçına biraz soğuduktan sonra üzerine ilave edilecek limon ve balla etkisini daha fazla görmek mümkün olacaktır.

Mate Çayı

Tropik veya yarı tropik iklimlerde yetişen bu çay ‘Paraguay çayı’ olarak da bilinmektedir. Bu çayın bileşenleri metabolizmayı hızlandırıyor, vücut sıcaklığını yükselterek normalden daha fazla kalori yakılmasını sağlıyor. Ayrıca tokluk hissini uzatarak öğünler arasında mide kazıntısını geciktiriyor. Vücutta yağ emilimini önlüyor, yağların hızlı yakılmasını sağlıyor ve vücuttan su atılmasını kolaylaştırıyor. Ayrıca içerisinde kafein bulunmakta ancak kafeinin zarar vereceği ölçüde etkisi bulunmamaktadır. Tam etkisini görebilmek için günlük önerilen tüketim miktarı 3 fincandır.3 fincandan fazla tüketilmesi önerilmez. Çayı hazırlarken dikkat edilmesi gereken nokta bitkiyi suyun içinde kaynatmamaktır. Kaynamış suya ilave edilerek demlenmesini sağlamak doğru olandır.

Oolong Çayı

Güçlü antioksidan etkisiyle vücuda zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olarak cildin görünümünü geliştirebilir. Yüksek kolesterole ve şekere karşı önerilen oolong çayı aynı zamanda mineraller bakımından oldukça zengindir ve öğünler arası tokluk süresinin uzamasına yardımcı olur. Böylece kilo yönetiminde etkilidir. Metabolizma hızını yükseltir. İçerdiği kafein yüksek miktarlarda tüketimde çarpıntı, bulantı, baş dönmesi ve uykusuzluğa neden olabilmektedir. Hamilelere ve emzikli annelere önerilmemektedir. 1 büyük bardağa 1,5 çay kaşığı kadar oolong yaprağı konularak demleme yöntemiyle çayı hazırlayabilirsiniz.

Hibiskus Çayı

Sindirim enzimlerinden olan “amilaz” üretimini arttırarak kompleks karbonhidratların ve nişastanın sindirimini kolaylaştırır. Bu sayede kilo vermeyi hızlandırır, yağsız vücut kütlesinin korunmasına yardımcı olur. Sindirim sistemine fayda sağlayarak hazımsızlığı da giderir. Bağırsak hareketlerini arttırır, bu nedenle kabızlık için çözüm sağlar. Susuzluğu giderir. Vücuttan sıvı atılmasına karşı, sıvı eksikliğini karşılar. Hibiskus çayı sayesinde vücuttaki demir eksikliği için takviye yapılır. 1 bardak kaynamış suya 1-2 çay kaşığı kurutulmuş hibiskus yaprağı atılır. 15-20 dk demlenmeye bırakılır. Aroma vermesi açısından limon, zencefil, tarçın ilave edilebilir. Bazı kişilerde kırmızı kaşıntılı alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Çeşitli hastalıklara sahip olan bireyler uzman kontrolünde tüketmelidir.

Acı Biber Çayı

Acı biberin içinde bulunan kapsaisin yağ yakma, vücut ısısını arttırma, bağışıklığı güçlendirme gibi etkilere sahiptir. Diyet sürecinde kilo verme hızına katkıda bulunur. Vücut yağ hücrelerini yakar, metabolizmayı çalıştırır, zayıflatıcı etkisi vardır. Mide rahatsızlığı olanlara, bitkiye alerjisi olanlara, küçük çocuklara, gebelik, emzirme döneminde olanlara önerilmez. Kaynamış suya 1 tatlı kaşığı siyah çay ve 1 tutam pul biber konulup yarım saat demlenmeye bırakılır. Ayrıca 1 çay kaşığı acı biber, bir diş dövülmüş sarımsak ve bir tutam kadar biberiyeyi kaynar su içerisine atıp 5 dk demlemek de farklı bir hazırlama alternatifidir.

En Etkili Zayıflama Çayları

Zayıflamak için geçtiğiniz yeni beslenme programına ve egzersizlere yardımcı olacak birçok doğal çay hazırlayabilirsiniz. Bu zaman almayan tarifler özellikle akşamları sizi rahat hissettirir ve daha kolay kilo vermenize yardımcı olur. Tarifinize göre ek faydalar sağlaması da avantajlarını artırır. Sağlıklı kalmak için bitki çaylarından destek almak etkili ve lezzetlidir. En etkili zayıflama çayı tariflerini aşağıda bulabilirsiniz.

  • Yeşil Çay: Kilo vermek için en etkili çayların başında gelir. Yeşil çay hem kilo vermek hem yağ yakmak için iyi bir yardımcıdır. Sağlıklı bir diyetle birlikte verdiğiniz kilo miktarını artırır. Bunun nedeni, yeşil çay özünün özellikle metabolizmanızı hızlandıran ve yağ yakılmasını artıran antioksidanlardan zengin olmasıdır. Aynı etki farklı bir yeşil çay türü olan matcha çayı için de geçerlidir. İki çayı da günde 2 bardak içmek yararlıdır. Fakat aşırı tüketmek önerilmez.
  • Beyaz Çay: Beyaz çay bildiğimiz çay yapraklarının az işlem görmüş ve farklı şekilde hasat edilmiş halidir. Tadı diğer çaylara göre daha hafif ve tatlıdır. Kilo vermenizi kolaylaştırırken ağız sağlığını da iyileştirir. Yeşil çay gibi kateşin isimli antioksidanı içerir fakat tadı daha lezzetlidir.
  • Zencefil Çayı: Zencefilin sayısız faydası vardır ve kilo vermeye yardımcı olurken iltihabı da azaltır. Vücudunuzdaki şişkinliği azalmak için en iyi çaylardan biridir. Vücutta şişkinliğe neden olan ve iltihaplanmayı teşvik eden birkaç gen ve enzimi bloke eder. Tadını daha lezzetli hal getirmek için tarçın, kakule ya da kuşburnu ile birlikte demleyebilirsiniz. Ekşi tatları seviyorsanız limon da ekleyebilirsiniz.

Zayıflama Çayları Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Cep dostu, doğal, bitkisel, yenilebilir, yan etkisi az veya yok gibi düşünülen çeşitli karışımlar halinde de tüketilen zayıflama çaylarını gerçekten miktarı önemsemeden tüketmek uygun mudur?

Tüketicilerin artık her şeye rahatça ulaşabildiği günümüz teknolojisinde zayıflama çayı, bitki çayı adıyla piyasada birçok ürün görebilmekte ve internet aracılığıyla da rahatça bu ürünlere ulaşabilmekteyiz. Cerrahi operasyonlar, diyet tedavisi, egzersiz yoluyla önerilen zayıflama seçeneklerinin aksine daha az parayla daha kolay yoldan zayıflama isteği olan bireyler bu tür seçenekleri sıkça denemektedir. Bitkisel olduğu için zararının olmadığı düşünülerek miktarı abartılarak içilen tüm çaylar yan etki maalesef gösterebilmektedir. Öncelikle araştırmadan, içeriğini bilmeden zayıflamak uğruna bilmediğiniz ürünleri kullanmamanızı öneririz. Böyle bir noktada mutlaka diyetisyeninize danışarak bu ürünler alıp almamak konusunda mutlaka tavsiye desteği almalısınız. Sadece reklam ve pazarlama aktiviteleri ile ünlülerin kullanılarak satılmaya çalışıldığı ürünleri ucuzluğu uğruna alıp, geri dönüşü olmayan rahatsızlara yol açabileceği düşüncesini aklınızdan çıkarmayınız.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın