Sağlık Rehberi

Açlık Otunun Faydaları – Zararları

Açlık Otunun Faydaları Nelerdir? Açlık Otunun Zararları Nelerdir? Açlık Otu Nasıl Tüketilmelidir? Merak ettiğiniz soruların yanıtları bu sayfada!

Açlık Otu Nedir?

Açlık otu, literatürde sinameki olarak adlandırılan otsu yapıda olan bitkiler arasında sayılan farklı bir türdür. Arap dilinde “senna yaprağı” olarak bilinmektedir. Günümüzde fazla kilolarından kurtulmak ve daha yapılı bir görünüme sahip olmak isteyen kişilerin sıklıkla tercih ettiği bitkilerdendir. Genel olarak Hindistan ve Pakistan’da üretilmektedir. Bu bölgelerden de tüm dünyaya sevkiyatı gerçekleştirilir. Ortaya çıktığı ilk zamanlar, insanlar arasında yaygın olarak görülen mide sorunlarıyla baş edebilmek için kullanılmıştır. İlerleyen yıllarda zayıflatma etkisinin ortaya çıkmasıyla detoks ilacı olarak da kullanılmaya başlanmıştır. Son olarak açlık otunun insan bünyesinde yaptığı etkilerin klinik olarak araştırılmaya devam ettiğini de belirtmekte fayda var.

Açlık Otu ile Zayıflamak

Açlık otu, yapılan klinik araştırmalar sonucu insan vücudunda bulunan istenmeyen yağların yakımı konusunda oldukça etkili bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır.

Vücut içerisinde tüm organlar üzerinde derinlemesine bir temizlik gerçekleştirerek bağırsakları rahatlatmaktadır. Bu sayede sindirim sisteminin düzgün çalışmasına ve insan metabolizmasının bozulmamasına yardımcı olmaktadır. Son yapılan klinik çalışmalarda ise vücut içerisinde oluşan ödemin atılmasında önemli rol oynadığı anlaşılmıştır. Bu sebepten doktorlar tarafından ödem oluşması olası cerrahi operasyonlardan sonra hastalara sıklıkla tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra istenmeyen yağ hücresi olarak oluşan kiloların da atılmasına yardımcı olmaktadır. Açlık otu ile zayıflamak isteyen çoğu insan, bitkiyi sıcak su içerisinde bekleterek çayını hazırlamaktadır. Fakat yapılan araştırmalara göre ortaya ilk çıktığı zamanlarda çiğ olarak yenilebildiği de düşünülmektedir.

Açlık Otunun Faydaları Nelerdir?

Kabızlık Probleminizi Çözün

Açlık otu bitkisinin, uzun yıllardır kabızlık sorunu çeken insanlar tarafından tüketildiği bilinmektedir. Özellikle içerisinde bulunan probiyotik maddeler sayesinde bağırsak düzenleyici rol oynadığı ve bu sayede sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olduğu klinik olarak da kanıtlanmış bir durum. Açlık otu, insan vücudunda müshil etkisi gösterdiği için ağır kabızlık durumlarında daha çok tercih edilmektedir.

Yağ Yakımınızı Hızlandırın

Açlık otu, ortaya ilk çıktığı yıllardan beri insanların fazla kilolarından kurtulmak için tercih ettiği bitki türleri arasında yer almaktadır. Özellikle vücut içerisinde oluşan ödemin atılmasında etkin rol oynadığı bilinmektedir. Yağ yakımı konusunda etkili bir sonuç almak isteyen kişilerin, açlık otunun kaynatarak çayını içmeleri önerilmektedir.

Hazımsızlık Probleminizden Kurtulun
Hazımsızlık ve sindirim sorunları yaşayan birçok insan için açlık otu, kurtarıcı bir bitki olmuştur. Özellikle ortaya ilk çıktığı zamanlarda tıp biliminin gelişmemiş olması nedeniyle oldukça sık tercih ediliyordu. Ayrıca vücudun belirli bölgelerinde oluşan gaz sancılarından kurtulmak için de açlık otu tavsiye edilmektedir.

Metabolizmanızı Hızlandırın
Açlık otu, içerisinde bulunan birçok yararlı madde sayesinde insan vücudunun metabolizmasının hızlı çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede kişilerin fazla kilolarından kurtulma hızlarında artış gözlemlenirken, sindirim sisteminde de önemli derece de düzelme fark edilmektedir.

Tansiyonunuzu Dengede Tutun
Genellikle ileri yaş hastalığı olarak bilinen tansiyonun en önemli düzenleyicilerinden biri, açlık otudur. Ortaya ilk çıkışından beri dünya çapında birçok tansiyon hastası tarafından kullanılmış ve doktorlar tarafından günümüzde bile tavsiye edilen bir bitkidir.

Açlık Otunun Zararları Nelerdir?

Açlık otunu ilk defa kullanacak olan kişilerin aklına ilk olarak bu bitkinin insan vücuduna bir zararı olup olmadığı gelmektedir.

Açlık otunun bulunduğu yıldan beri gerçekleştirilen çalışmalar sonucu bilinen hiçbir zararı ortaya çıkarılmamıştır. Halk arasında sıklıkla konuşulan tek negatif yönü olarak çok fazla tuvalete çıkartması olarak gösterilmektedir. Bu sebepten dolayı açlık otunun sabahın ilk saatlerinde veya gün içerisinde hareketli olduğunuz zamanlar kullanılması pek önerilmemektedir.

Açlık Otu Kullanımının Sakıncalı Olduğu Durumlar Hangileridir?

Açlık otu bitkisi, kullanan kişilerde doğal müshil etkisi yaratmakta ve ishale neden olmaktadır. Bu nedenle herhangi bir hastalığı bulunan veya ağır bir tedavi gören hastalar için sorun teşkil edebilmektedir.

Ayrıca açlık otunun metabolizmayı olması gerekenden 2-3 kat daha fazla çalıştırdığı bilindiği için aşırı zayıf kişiler tarafından kullanılması tavsiye edilmemektedir. Çünkü kilo kaybının devam etmesine ve zayıf insanlar için bu durumun hastalık seviyelerine gelmesine neden olabilmektedir.

Herhangi bir alerjik sorunu olan kişilerin de kullanmadan önce doktorlarına danışmaları şarttır. Aksi takdirde vücut içerisinde aşırı alerjik komplikasyonlara neden olabilmektedir. Son olarak bebek emziren anneler için açlık otu kullanımının sakıncalı bir durum olabileceğini de belirtmekte fayda var.

Açlık Otu Nasıl Kullanılmalıdır?

Açlık otu konusunda herkesin net bir bilgiye sahip olmadığı düşünülürse birçok insan, açlık otunun nasıl kullanılması gerektiğini oldukça merak etmektedir.

Açlık otunun faydalarından yararlanabilmek için bitkinin çay haline getirilmesi gerekmektedir. Yani bir kabın içerisinde sıcak su ile demlenmeye bırakılması gerekmektedir. Çayını demleyebilmek için sahip olmanız gereken malzemeler ise 10 adet açlık otu ve 1 bardak sıcak su olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu oranın her demleme sırasında aynı şekilde kullanılması gerekmektedir. Aksi halde vücudunuzda istenmeyen komplikasyonlara neden olabileceğini unutmayın.

Açlık Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle açlık otunun çayını hazırlayabilmek için 10 adet açlık otunu ve 250 ml civarında suyunuzu mutfağınızda hazır etmeniz gerekmektedir.

Daha sonra daha önceden kaynatmış olduğunuz suyun içerisine doğal yollarla elde ettiğiniz bitkileri eklemelisiniz. Ekleme işleminin ardından açlık otu bitkilerini kaynar su içerisinde bir süre demlenmeye bırakmalısınız. Uzmanlar tarafından önerilen en uygun demlenme süresi 5 dakika olarak belirlenmiştir. Ayrıca hastalara bu sürenin üzerine veya aşağısında düşülmemesi gerektiği de dipnot olarak belirtilmektedir. Demlenen açlık otu çayınızı orijinal bitkisinden süzerek rahatlıkla içmeye başlayabilirsiniz. Son olarak doktorlar tarafından 12 saatlik süreçte sadece 1 bardak açlık otu çayı içilmesi gerektiğinin söylendiğini de belirtmekte fayda var.

Sağlık konularında daha detaylı bilgi almak için sağlık rehberi sayfamızı ziyaret ediniz!

Yorumları Görüntüle

 • merhabalar benim bi sorum olacaktı ben bu açlık otundan içtim hatta 1 hafta boyunca düzenli içtim her şey güzeldi kolay tuvalete çıkıyordum ama içmeyi bırakinca 4 gün afedersiniz kabız oldum ne yapmalıyım lütfen yardım edin

  • Merhaba Melike Hanım,

   Probiyotik açısından zengin gıdalarla beslenebilirsiniz.

 • Ben , açlık otunu sabahları içtiğim ( kahvaltı öncesi ) çayımın içersine üç yaprak ilave ederek kullanıyorum.
  Ishal yapmıyor , gün içersinde boşaltma sorunu olmuyor .12 saat sonra kontrol sizde olarak rahatlıkla bağırsaklarını boşaltabiliyorsunuz .Çok güzel bir bilgilendirme olmuş . Teşekkür ederim 🍀

  • Merhaba Münevver Hanım, biz teşekkür ederiz, sonuçlarınızı bizimle paylaştığınız için.

 • Ben 96kiloyum nasıl bir diyet yapacagımı bilmıyorum bı cok diyet listesı var hangısı bna uygun bana yardımcınokabıkırmısınız

  • Merhaba İlknur Hanım, yağ yakımına yönelik size uygun bir program hazırlayabilirim. Dilerseniz WhatsApp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın