Sağlık Rehberi

Karbonatın Faydaları – Zararları

Karbonatın faydaları saymakla bitmez. Mutfakların vazgeçilmesi olması yanında sağlığa ciddi artıları bulunmaktadır. Sizler için derledik.

Karbonat mutfaklarda hamurları kabartmada yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun nedeni mayalama özelliklerine sahip olması yani karbondioksit üreterek hamurun kabarmasını sağlamasıdır. Yoğunlukla mutfaklarda mayalama yöntemi olarak kullanılsa da hayatımızın birçok alanında ve sağlığımız üzerinde de birçok faydası bulunmaktadır.

Karbonatın Faydaları Nelerdir?

 • Mideden ağzımıza kadar yükselen, tüm boğazımıza yayılan acı, yanma hissine neden olan reflü tedavisi için kullanılmaktadır. Karbonat mide asidiniz nötr hale getirerek mide ekşimesi tedavi edebilmektedir.
 • Nefesi yenilmeye ve ağız içerisindeki zararlı bakterileri temizleyeme yardımcı olur. Fırçalama yapmadan önce fırçanın üzerinde dökülerek ya da gargara olarak kullanılabilmektedir.
 • Ağızda oluşan aft yaralarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bu yaralar ağrılı yaralar olduğundan ağrıyı azaltmakta da karbonatın faydaları arasındadır.
 • Dişleri beyazlatır.
 • Karbonat deodorant olarak da kullanılabilmektedir. Terimiz değil orada oluşan bakteriler koku yaptığı için karbonat bu asidik etkiyi yok ederek koku oluşumunu önler.
 • Sporcu takviyesi olarak da bilinen karbonat yüksek yoğunluklu antrenman egzersizlerde daha uzun süre tempo kaybetmeyerek spor yapmaya yardımcı olmaktadır. Bunun sebebi karbonatın yorgunluğu geciktirmeye yardımcı olabilecek yüksek bir pH’a sahip olmasından kaynaklanmaktadır.
 • Karbonatın faydaları arasında kaşıntıyı yatıştırmak da bulunmaktadır.
 • Uzun süreli sürtünme veya basınçtan kaynaklanan sert, pürüzlü cilt lekelerini yani nasırları tedavi etmekte de karbonat kullanılmaktadır. Baskı sırasında ağrı yapan nasırları yumuşatmaya yardımcı olmaktadır.
 • Böbrek hastalığının ilerlemesini durdurmak gibi önemli bir faydası olduğu düşünülmektedir.
 • Kanser tedavilerinde kemoterapi ilaçlarının daha verimli etki etmesine yardımcı olmaktadır. Karbonat tümörlerin bulunduğu bölgedeki asit seviyelerini düşürdüğünden kemoterapi tedavilerinde önemli bir fayda sağlar.

Karbonatın Zararları Nelerdir?

Karbonatın birçok faydası olmasına rağmen bazen kullanımı risk de doğurabilir. Karbonatın yaygın yan etkileri arasında;

Karbonat kullanımı sonrası bu etkiler aniden oluştuysa ya da birden fazla yan etki görülüyorsa derhal doktora başvurulması gerekmektedir.

Karbonatı dişlerinize uzun süreli uyguladığınızda diş minesini aşındırma ihtimali vardır. Bu esnada yüksek sodyum içeriği sayesinde çok fazla karbonat tüketmek de olası hale gelir. Sodyumun aşırı alımı, kusma ve böbrek yetmezliği gibi birçok ciddi soruna neden olabilir. Nefes temizliği için kullanıldığında ise çok fazla gaz üretebilir. Nadir de olsa, fazla şekilde yemek yedikten sonra mideyi rahatlatması için karbonat tüketimi mide kramplarını tetikleyebilir. Çok büyük porsiyonlar tükettikten sonra kullanmak tehlikeli hale gelebilir. Yüksek sodyum içeriği olduğundan böbrek hastalığı ve yüksek tansiyonu olan kişilerin kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışması gerekmektedir. Bu tip hastalar karbonat tükettiğinde kandaki sodyum seviyeleri yükseleceğinden sağlıkları risk altına girebilir.

Karbonat cilde ve saça çok iyi gelse de hassas cilde sahip olanlar için bu durum geçerli değildir. Karbonat kullanımı cilt tahrişine sebep olabilir. Saç derimiz de asidik olduğundan uzun süre saça kullanımından sonra kırılmalara, kurumalara ve dolaşma problemlerine sebep olabilmektedir.

Karbonatın Cilde Faydaları Nelerdir?

Evdeki malzemeler ile güzelleşme rutinin en çok bilinen kahramanı karbonattır. Saça, dişlere ve cilde olan faydası çok uzun süredir evde yapılan kürlerde kullanılmaktadır. Herkesin çok önem verdiği cildi için basit ve kolayca uygulanabilen yöntemler ile karbonatı kullanmak mümkündür.

 • Sağlıklı bir cildin en net işareti parlamasıdır. Sağlıklı beslenme ve doğru ürünler ile cilde ferahlık katmak mümkündür. Parıltılı bir cilt için karbonat ve portakal suyu kullanılabilir. İkisinin birlikte kullanımı kolajen miktarını arttırarak, cilde doğal bir ışıltı sağlar. Portakal cilde C vitamini takviyesi yaparken karbonat da ciltteki ölü derilerin atılmasına yardımcı olacaktır.
 • Karbonat peeling yapılabilecek en iyi ürünlerden bir tanesidir. Akne ve sivilcelerin oluşumunu engellemesinin yanında var olan sivilceleri kurutması da karbonatın faydaları arasındadır.
 • Karbonatın faydaları en çok cilt lekelerinin giderilmesi ve cildin yenilenmesi konusunda harika sonuçlar verir. Karbonat cilt lekelerini ağartma ve cilt tonlarını eşitleme özelliğine sahiptir. Bu işlemi yaparken bir başka renk açma özelliği olan limon ile kullanmak daha iyi sonuçlar verecektir.
 • Yağlı ciltlerde en büyük sorun siyah nokta ve sivilcedir. Büyük gözeneklere sahip olan bu tip ciltler için yapılabilecek en iyi çözüm gözeneklerin küçülmesini sağlamaktır. Karbonatın faydaları düzenli kullanım sonra ciltteki gözeneklerin küçülmesi olarak ortaya çıkmaktadır.
 • Dudakları sürekli yalama alışkanlığınız varsa ve uzun süreli rujlar kullanıyorsanız bir süre sonra dudaklarınıza zarar verebilir ve renklerini koyulaştırabilir. Dudaklarını doğal rengine dönmesi için, kabartma tozu yardımcı olabilir. Bal ile karıştırıp dudaklara sürmeli ve 4-5 dakika bekledikten sonra silerek durulayabilirsiniz.

Karbonatın Saça Faydaları Nelerdir?

Karbonatın faydaları arasında herkesin bakımına çok önem verdiği saç sağlığının iyileştirilmesi de bulunmaktadır.

 • Karbonatın faydaları boya, parfüm ve sülfat içermemesinden ileri gelmektedir. Karbonat öncelikle saç dibimizdeki ölü derilerin yani kepeğin oluşumunu engelleyerek saç derisinin hava almasını sağlar. Şampuanlar ile yıkanan saçların kısa bir zaman sonra yağlandığını neredeyse herkes bilir. Karbonatın faydaları arasında en iyisi belki de yağlanmayı azaltmasıdır.
 • Karbonat yüksek pH’a sahip olduğu için saç dibinde daha fazla su barınmasını ve beslenmesini kolaylaştırır. Karbonat ile yıkanmış saçı sirke ile durulamak ise çifte fayda sağlayacaktır.
 • Saç temizliği için 1 yemek kaşığı karbonat ve yetecek kadar su ekleyip macun haline gelene kadar kıvam alması sağlanmalıdır. Bu macun ıslanmış saça ve saç derisine masaj yapar gibi uygulanmalıdır. Birkaç dakika bekledikten sonra su ya da sirke ile durulanabilir. Bazı insanlar saçlarını her gün bu şekilde yıkasalar da en uygun kullanım şekli haftada maksimum 2 kezdir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın