Pirinç Yutarak Zayıflama

Pirinç Yutarak Zayıflamak Mümkün Mü?

Sağlıklı bir bedene sahip olmanın ilk koşulu dengeli bir kiloya sahip olmaktır. Aşırı zayıf veya aşırı kilolu olmak beden sağlığımızı olumsuz yönde etkiler. Bu sebeple birçok insan kilo vermek veya kilo almak için çeşitli yollara başvuruyor. Kilo vermenin ilginç yollarından bir tanesi pirinç yutarak zayıflama yöntemidir. Karbonhidrat bakımından zengin olan bu besini tutarak kilo verebilirsiniz. Tabi ki pirinç yutarak zayıflama için dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Yutulan pirinç iştahınızı kapatarak gün içerisinde fazla kalori tüketmenizi engeller. Bununla beraber vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayan pirincin içerisinde bol miktarda nişasta bulunması sebebiyle tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Normalde pişirilerek tüketilen pirincin kalorisi çok yüksektir. 

Pirinç pilavı olarak tüketilen pirinç size çok kısa zamanda aşırı kilolar aldıracaktır. Ancak çiğ olarak tüketilen pirincin kalorisi çok daha düşük olduğu için kilo aldırmayacaktır. Ayrıca sizi tok tutması ile gün boyu daha az besin tüketmenizi sağlayacak ve kilo vermenize yardımcı olacaktır. Ancak pirinç yutarak zayıflama yöntemini kesinlikle doktor kontrolünde yapmalısınız. Doktorunuza danışmadan başvuracağınız bu yöntem vücudunuzun zayıf düşmesine ve buna bağlı olarak bağışıklık sisteminizin zayıflayarak hastalanmanıza neden olabilir. Çünkü vücudumuzun günlük minimum enerji ihtiyacını karşılayacak olan enerjiyi ona vermemiz gereklidir. Bu enerji ihtiyacını tespit edecek ve günlük tüketimimizi belirleyecek kişi doktordur. Ayrıca her kişinin günlük enerji ihtiyacı farklılık göstermektedir.

Pirinç Yutarak Zayıflama Zararlı Mı?

Günümüzde plaza yaşamının yaygınlaşması ve düşük tempolu şehir hayatı kilo almamıza sebep olmaktadır. Alınan kilolar ile sağlığımız bozulmakta ve bunun sonucunda çeşitli sorunlar ile karşılaşmaktayız. Bu sorunların üstesinden gelebilmek için çeşitli zayıflama yöntemleri geliştirilmiştir. Bunların en ilginçlerinden bir tanesi pirinç yutarak zayıflama metodudur. Bu yöntemde çiğ pirinç yutarak tok kalmanız ve daha az besin tüketimi ile kilo vermeniz hedeflenmektedir. Çiğ pirincin insan vücuduna kanıtlanmış herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak nişasta ya da pirince karşı alerji benzeri hassasiyetiniz varsa pirinç yutarak zayıflama yöntemi size göre olmayabilir. Bu yönteme başvurmadan önce doktorunuz ile mutlaka görüşmelisiniz. 

Günlük yemek ve pirinç tüketimini doktorunuz ile planladıktan sonra bu yönteme başlayabilirsiniz. Kısa sürede aşırı kilolarınızdan kurtulmanızı sağlayacak bu yöntemin bir zararı bulunmamaktadır. Bu yöntem sürekli başvuracağınız bir yöntem değildir. 2 ay gibi bir periyod uyguladıktan sonra bırakmanız gerekmektedir. Sürekli yemek yeme isteğinizin önüne geçerek gün içerisinde fazla kalori almanızı engelleyecek bu yöntemin sonuçlarını kısa zaman içinde alacaksınız. Düzgün uygulandığı takdirde pirinç yutarak zayıflama yöntemi ile 2 ay içinde 8 ila 14 kilo arasında zayıflamanız mümkündür. İlk gün 1 pirinç yutarak başlayacağınız bu yöntemde pirinç tanesi sayısını her gün 1 tane arttırarak 30 gün boyunca tüketin. 30. Günden itibaren her gün 1 er tane azaltarak bu yöntemi sonlandırın.

Kilo Vermek İçin Günde Ne Kadar Pirinç Yutulmalı?

Yaz ayları yaklaşırken herkesin en önemli gündem maddesi fazla kilolarını hızlı bir şekilde nasıl vereceğidir. Kilo vermek için günümüzde birçok yöntem geliştirilmiştir. Ancak bunların en ilginçlerinden bir tanesi pirinç yutarak zayıflama yöntemidir. İlk başta bakıldığında pirinç pilavının tüketimiyle kilo aldığımızdan dolayı mantıksız bir fikir olarak görülse bile çiğ pirinç pişmiş pirince göre çok daha doyurucu ayrıca kalorisi de daha düşüktür. Gün içinde bizi tok tutarak daha az kalori tüketmemizi sağlayan çiğ pirincin günlük tüketim miktarı da çok önemlidir. Öncelikle bu yönteme başlamadan önce doktorunuz ile mutlaka görüşüp, yaptığınız plan çerçevesinde hareket etmelisiniz. 

Çiğ pirincin insan vücuduna herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Fakat vücudunuzun pirince veya nişastaya karşı alerjik bir reaksiyonu mevcut olabilir. Bu sebeple öncelikle doktorunuza başvurarak gerekli kontrolleri yaptırmanız gerekmektedir. Pirinç yutarak zayıflama yönteminde en yaygın başvurulan uygulama şekli her gün bir adet pirinç arttırarak zayıflamadır. Bu uygulamada ilk gün 1 adet pirinç tanesi yutarak başlarsınız. Daha sonra 30 gün boyunca her gün 1 adet pirinç tanesi arttırarak pirinç tüketmeye devam edersiniz. 30. gün 30 adet pirinç yuttuktan sonra her gün 1 adet pirinç azaltmaya başlayabilirsiniz. 60. Günün sonunda bu yöntemi tamamlamış olursunuz. Pirinç yutarak zayıflama tekniği ile 2 ayın sonunda 8 ila 14 kilo arasında zayıfladığınızı göreceksiniz.

Pirinç Yutmak Kaç Kilo Zayıflatıyor?

Günümüzün en büyük problemlerinden biri obezitedir. Bu sorunun üstesinden gelmek için çeşitli yollar geliştirilmiştir. Bu yollardan en ilginci pirinç yutarak zayıflama yöntemidir. Pirinci pişirerek yersek bize kilo aldırırken çiğ olarak tükettiğimiz de bize kilo verdirmesi bu yöntemin en ilginç yanıdır. Nişasta değeri çok yüksek olan pirinç bizim gün boyunca iştahımızı kapatarak fazla besin tüketmemizi engellemektedir. Ancak pirinç yutarak zayıflama yöntemine başvurmadan önce mutlaka doktorunuza başvurmalı ve yöntemin detaylarını öğrenmelisiniz. Genel olarak bahsedecek olursan bu yöntem 60 günlük bir süre zarfında uygulanmaktadır. 

İlk gün bir pirinç tanesi yutarak başladığınız bu yöntemde her gün bir önceki günden bir pirinç tanesi fazla yutarsınız. 30. Günde 30 adet pirinç yuttuktan sonra sayıyı her gün bir adet azaltarak yöntemi sonlandırabilirsiniz. Pirinçleri ılık su ile birlikte yutmalısınız. Pirinçleri yuttuktan sonra üzerine bir bardak ılık su da içmeyi unutmayın. Düzgün uygulandığı takdirde pirinç yutarak zayıflama yöntemi size 60 günün sonunda 8 ila 14 kilo arasında bir zayıflama sağlayacaktır. Kişilerin bünyeleri farklı olduğu için bu yöntemi kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenleri doktorunuza başvurarak öğrenebilirsiniz. Ancak çiğ pirincin insan vücuduna kanıtlanmış bir zararı yoktur. Ayrıca bu yöntem devamlı kullanacağımız bir yöntem değildir. Bu yöntem sırasında vücudun günlük enerji ihtiyacını karşılayacak kadar kalori tüketimi çok önemlidir.

Diyetisyenlerin Aşı ile Zayıflamaya Bakışı

Diyetisyen olarak aşı ile zayıflama yöntemine baktığımızda sağlıklı olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Hiçbir hormonun endokrinoloji uzmanları önerisi dışında dışarıdan enjekte edilmemesi gerekir. Direkt olarak zayıflatmaya etkisi yoktur. Bu yöntemde sizi zayıflatan ise yapılan 500 kalorilik diyettir. Bu diyette de su ve kas kaybı yağ kaybından daha fazla olmaktadır. Sağlıklı bir zayıflama yöntemi değildir. Kişilerin metabolizması ve detaylı vücut analizleri yapıldıktan sonra kişiye özel diyet programları hazırlanmalı ve günlük kalori ihtiyacına göre diyet programları hazırlanmalıdır. Aşı ile zayıflama yöntemi uygulandıktan kısa süre sonra fazlası ile kilo alımı başlamaktadır. Bunun sebebi ise, 500 kalorilik diyet sonrasında tekrar günlük beslenme düzenine geçilmesidir. Kesinlikle kalıcı bir yöntem değildir. Bunun yanı sıra sağlık sorunlarına da yol açabildiği görülmektedir.

Diğer zayıflama yöntemlerini incelemek için tıklayınız.

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by