Bitkisel Zayıflama Yöntemleri

Çörek Otu ile Zayıflama

Çörek otu, Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde yetişen 40 cm boylarında otsu bir tarla bitkisinin yapraklarında bulunan tohumlardan elde edilen bir bitkidir. Çörek otunun bilimsel olarak kanıtlanmış veya kanıtlanamamış sayısız faydası vardır. Bileşiminde yüksek oranda protein (%20), yağ (%30), karbonhidrat (%37) ve potasyum bulunmaktadır. Bu yüzden çörek otu ile zayıflama günümüzde popüler hale gelmiştir. Yağında ise insan vücudunda sentezlenemeyen linoleik asitin yüksek oranda bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca B grubu vitaminler, niasin ve kalsiyum, potasyum, fosfor gibi mineraller bakımından da zengin olmakla birlikte içeriğinde bulundurduğu E vitamini ile de antioksidan görevini yerine getirmektedir.

Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?

 • Kanseri engelleyicidir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Yüksek tansiyonu ve diyabeti tedavi edicidir.
 • Alerjiye ve astıma iyi gelir.
 • İltihaba ve enfeksiyonlara karşı iyi gelir.
 • Kalp damar hastalıklarının önüne geçer, tedavisinde kullanılır.
 • İştahı baskılar.
 • Karaciğeri temizleyerek ve sindirimi hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur.
 • Yağı kullanıldığında müshil etkisi göstererek kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Cildi güzelleştirir.
 • Adet düzensizliğine karşı iyi gelir.
 • Psikolojik hastalıklarda tedavi edici olarak kullanılabilir.
 • Çörek otu zayıflamak isteyen kişiler tarafından diyete ve spora ek bitkisel takviye olarak kullanılabilir. Kilo verimini hızlandırıcı etkisinden dolayı günümüzde diyetisyenler tarafından hastalara sıklıkla önerilmektedir.

Çörek Otunun Besin Değerleri

İnanılmaz şifa gücü sebebiyle Çörek Otu faydası kanıtlanmış bitkiler arasında üst sıralarda yer almaktadır. Çörek Otu mineral bakımından oldukça zengindir. Her derde deva olarak bilinen Çörek Otu uzun yıllardır çeşitli hastalıkların tedavisinde halk arasında kullanılmıştır. Günümüzde bir çok hastalığa iyi geldiği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış bu şifalı bitki ülkemizde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu lezzetli ve faydalı besin ülkemizde genellikle hamur işlerinde kullanılır. Fakat bu bitkinin ayrı olarak süt veya yoğurtla birlikte tüketilmesi sağlık açısından çok daha yararlıdır.

Çörek otu bileşenleri arasında amino asitler, proteinler, karbonhidratlar, doymuş ve doymamış yağlar, alkaloidler ve lif bulunur. Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri bakımından da oldukça zengin olan bu besin ayrıca iyi bir antioksidandır. İçerdiği yararlı yağ asitleri ve mineraller bağışıklık sistemine de faydalı olabileceğini göstermektedir. İçerisinde bulunan timokinon maddesi anti kanser etkiler gösterir, tümörlerin boyunu ve büyümesini azaltır.

100 gr. çörek otunda 50 gr karbonhidrat, 15 gr yağ ve 16 gr protein bulunmaktadır ve 100 gramı 345 kaloridir. 100 gr. çörek otu, 8.53 mg manganez, 2,6 mg bakır, 9,7 mg demir, 543 mg fosfor, 264 mg magnezyum, 570 mg kalsiyum ve 6,23 mg çinko içerir. Lif yönünden oldukça zengin olan bu bitki bağırsakların çalışmasını hızlandırır ve sindirime yardımcı olur. Diyet döneminde tüketilmesi tok tutma etkisi sayesinde iştah kontrolünü kolaylaştıracaktır.

Zayıflamak İçin Çörek Otu Nasıl Kullanılmalıdır?

 • Yemeklerden önce 1 tatlı kaşığı çörek otu tohumu çiğnenerek yutulmalıdır.
 • Geceden 1 kâse yoğurt içerisine 1 yemek kaşığı çörek otu eklenip sabaha kadar buzdolabında bekletilir. Sabah kahvaltıdan önce tüketilir.
 • Salatalara, yoğurtlara eklenerek tüketilebilir.
 • Geceden 1 bardak kaynamış suya 1 çay kaşığı çörek otu eklenerek sabaha kadar bekletilir. Sabah suyu içilir.
 • Sabahları aç karnına 1 çay kaşığı çörek otu yağı içilir.
 • Çörek otu yağı salatalara ve yemeklere eklenerek tüketilebilir.

Çörek Otu Günde Ne Kadar Tüketilmelidir?

Kilo vermenize yardımcı olması için çörek otu 1-3 gram, yağ olarak tüketilecekse 3-5 miligram etkili ve güvenilir miktardır. Bu miktarlar ayrıca kalp sağlığı ve kan şekeri seviyelerini yönetmek için etkili olabilir. Kilo verme etkinliği açısından çörek otu tohumu, tozu veya yağı arasında bir fark yoktur.

Bununla birlikte, çörek otunu taneli tüketmek iyi kolesterolü artırmak için yağdan daha etkilidir. Bu nedenle tohumları, taneleri tüketmek kalp için yağından daha faydalıdır. Çörek otu kilo vermek, kalp sağlığı ve kan şekeri kontrolü için etkili olduğu gösterilen dozlarda muhtemelen güvenlidir. Fakat daha fazla miktarlarda tüketmek hafif ve ağır problemlere yol açabilir.

Çörek otu tohumları geleneksel olarak diğer hastalıkların ve rahatsızlıkların yanı sıra diyabet, ağrı ve sindirim sistemi problemlerinin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Düşük kalorili bir diyetle birleştirildiğinde kilo vermede etkili olabilir. Tip 2 diyabetli kişilerde kalp sağlığının yanı sıra daha düşük kan şekeri seviyelerini de geliştirebilir. Bu umut verici yararlarını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, çörek otu çoğu insan için güvenli bir alternatif olarak görülür.

Kullanma amacınız ne olursa olsun günlük çörek otu denemek isteyen diyabet veya tiroid hastaları önce doktora danışmalıdır. Çünkü bu, bazı ilaçlarla etkileşime girebilir ve beklenmedik sonuçlar doğurabilir. Bununla birlikte, hem çörek otu tohumları hem de yağı mide ağrısı ve mide bulantısı gibi hafif yan etkilere neden olabilir.

Çörek Otu Nasıl Zayıflatır?

 • İştah kapatma özelliğinden yararlanılır.
 • Karaciğeri temizleme özelliği ile sindirimin daha hızlı olması sağlanmaktadır.
 • Sindirim sistemine etkisi olduğu gibi boşaltım sisteminin de daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Besinlerin daha hızlı geçmesini sağlayarak emilim oranını azaltır.

Not: Çörek otu tohumu kullanılacak ise öğütülmemiş olmasına dikkat edilmelidir. Yağ formu tercih edildiğinde ise soğuk sıkım olmasına dikkat edilmelidir.

Not: Hamileler ve emziren annelerin kullanmasında sakınca yoktur. Hamileler için doğumda uterusun kasılmalarını arttırarak doğuma yardımcı olur , emziren anneler de ise süt salınımını arttırıcı etki gösterir.

Çörek Otu ile Zayıflamak Sağlıklı Mıdır ?

Çörek otunun zayıflamaya olan etkisi ile sağlıklı olup olmadığı arasında bağlantılar bulunmaktadır. Diyetlerden bağımsız olarak düşündüğümüzde çörek otunun tüketimi oldukça faydalıdır. Diyet dönemlerinde ise tüketimi kür şeklinde yapıldığı için olması gerekenden daha fazla alınma ihtimali bulunmaktadır. Bu ihtimalin ortaya çıkmaması için mutlaka uzman bir diyetisyen ile konuşulması gerekir.

Çörek otu zayıflatırken toplamda üç yol kullanır. Bunlardan birincisi tokluk hissini oluşturması ve uzun süre tutmasıdır. İkincisi metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımının sağlanması, üçüncüsü ise ödemlerin sökülmesidir. Bu üç etki birleştiğinde ay bazında ciddi miktarda kilo verilebilir. Eğer çörek otunun tüketimine dikkat edilmezse verilecek kiloların vücudun genel sağlığını ciddi seviyede bozacağını söyleyebiliriz ancak bilinçli bir tüketim ve süreç kontrolü sayesinde bu risklerin ortaya çıkma ihtimali ciddi oranda azalmaktadır.

Çörek otunun düzenli olarak tüketilmeye başlanmasının ardından şok kilo verme süreci başlar. Verilen kilolar genelde ödemlerin çözülmesinden dolayı verilmektedir. Vücudun su yapısındaki kayıpları telafi etmek için ciddi miktarda su tüketimi yapılırsa bu şok etkisi ciddi bir sorun oluşturmaz. Yaklaşık on gün süren bu sürecin ardından dengeli bir kilo verme sürecine geçilerek tüm sorunlar ortadan kaldırılır. Dengeli kilo verme süresi boyunca vücudun metabolizma hızına müdahale edilir. Çörek otunun içerisinde bulunan bazı mineraller yağ yakım sürecini tetiklemektedir. Ayrıca lifli yapısından dolayı besinlerin sindirilmesini yavaşlatarak kan şekerini kontrol altında tutmaktadır. Özellikle yoğurt ile karıştırılarak tüketildiğinde çörek otunun zayıflamaya olan etkileri artmaktadır.

Sonuç olarak, dengeli ve kontrollü bir süreç dahilinde kullanılan çörek otu sayesinde oldukça sağlıklı şekilde kilo verilmesi mümkündür. Başta Asya ülkeleri olmak üzere Dünya’nın dört bir yanında çörek otu zayıflama kürlerinde ana madde olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde günlük tüketimi bile oldukça fazla olduğundan dolayı, kür olarak tüketimi kolaylaşmaktadır. Kilo vermek isteyenlerin mutlaka çörek otuna başvurması gerekmektedir.

Çörek Otu ile Kaç Kilo Verilir?

Çörek otunun içerisindeki maddelerin vücuda olan faydaları bilimsel olarak da kanıtlanmış durumda. Yalnızca diyet yaparken değil, normal zamanlarda da tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmekte. Metabolizma sorunlarına bağlı olarak kilo almaya başlayan, aldıkları kiloları da veremeyen insanların tüketmesi gerekenlerin başında gelen çörek otu, düzenli kullanılması durumunda ciddi miktarda kilonun verilmesini sağlar. Hem doğrudan hem de dolaylı etkileri sayesinde vücut olabildiğince sağlıklı şekilde kilo verir.

Çörek otu ile zayıflama sürecinin iki evresi olduğunu söyleyebiliriz. Çörek otunun ne kadar kilo verdirdiği de bu iki evrede verilen kiloların toplanması ile bulunur. İlk evrede metabolizmadan çok ödemlerin çözülmesi sayesinde verilen kilolar hesaba katılır ki bu miktar yaklaşık olarak bir ayda dört kilo kadardır. Ödemlerden kaynaklanan kilonun verilmesinden sonra ise yağın yakılmasına bağlı olarak verilen kilolar gelir. Birinci ayın sonundan itibaren başlayan bu süreç bir yıl kadar sürebilir. Eğer düzenli tüketim yapılırsa çörek otunun doğrudan ve dolaylı etkilerine bağlı olarak bir yılın sonunda yaklaşık on kilo verilebilir. Spor egzersizleri, diğer beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı değişiklikleri de buna eklendiğinde ciddi miktarda kilonun verilebileceğini söyleyebiliriz.

Çörek otunun ödem sökme, yağ yakma gibi fonksiyonlarının dışındaki en büyük faydası iştahı kesmesidir. Bunu da beyindeki merkezi etki altına alarak yapar. Kişi sürekli olarak doygunluk hissetmek yerine aç olmasına rağmen besin tüketmek istemez. Bu isteksizlik hali de yağ yakım sürecini daha da artırır. Unutulmaması gereken nokta, çörek otu ile kilo vermek için çörek otunun düzenli olarak tüketilmesi gerektiğidir. Diyetin bir kısmında tüketim kesilirse çörek otunun etkileri tam olarak alınamaz.

Kilo verme sürecindeyken sağlıklı bir şekilde kilo verilir çünkü hem metabolizma düzenlenir hem de bağırsak florası zenginleştirilir. Bağırsaklara, dolaşıma veya sindirime bağlı olarak gelişen sorunlar ortadan kalkar. Doğru besinlerle desteklenirse de ciltteki sarkmayı minimuma indirir.

Çörek Otu ile Zayıflamak İçin Ne Kadar Kullanılmalıdır?

Çörek otunun etkilerin olabildiğince fazla hissedilebilmesi için de çörek otunun doğru miktarda tüketilmesi gerekmektedir. Doğru miktardan kasıt olabildiğince fazla değildir. Ne az ne de çok; tam olarak doğru miktar.

Çörek otunun ne kadar tüketileceği, nasıl tüketildiği ile doğrudan alakalıdır. Çörek otunu vücuda almanın da birçok yolu bulunmaktadır. Bu yolları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Doğrudan Ağızda Çiğneyerek Tüketmek
  Bu yöntem oldukça basittir. Tüketim için ekstra çabaya girilmesi gerekmez. Doğru zamanda çörek otunu ağıza atmak, uzun uzun çiğnemek ve sonra yutmak yeterlidir. Ağızda doğrudan tüketim yapıyorsanız sabah kalktıktan hemen sonra bir çay kaşığı; akşam yemeğinden yarım saat sonra da bir çay kaşığı tüketmeniz yeterli olacaktır.
 • Su ile Çörek Otu Kürü Hazırlamak
  Su besinleri yavaş yavaş parçalayan oldukça etkili bir maddedir. Bu parçalama sırasında da besinlerin içindeki en yararlı maddeler ortaya çıkartılır. Normalde bağırsak tarafından alınamayacak maddelerin suda parçalanarak kür haline dönüştürülmesi oldukça faydalıdır. Su ile beraber çörek otu tüketmek için bir sürahi ılık suyun içerisine (Bir litre kadar) iki yemek kaşığı çörek otu atılır. Hazırlanan karışım bir gün oda sıcaklığında bekletilir. Bekletmeden sonra sabah bir bardak, akşam bir bardak içerisinde taneler de olacak şekilde tüketilir.
 • Karışım Hazırlayarak Çörek Otu Tüketimi
  Çörek otunun faydalarını maksimuma çıkarmak için zayıflama döneminde tüketilmesi gereken diğer besinlerle karıştırılması faydalı olacaktır. Özellikle metabolizmanın çok hızlanmasını sağlayan elma sirkesi bu karışımın bazıdır. Su ile hazırlanana benzer şekilde hazırlanan bu karışım sayesinde çörek otunun etkileri normalden yüzde kırk daha fazla olacaktır. Ayrıca daha kısa sürede kilo verdirmeye başlayacaktır. Hazırlamak için bir litre elma sirkesinin içerisine üç yemek kaşığı çörek otu atılır ve bir gün beklenir. Sonrasında ise yalnızca sabahları bir bardak olmak üzere tüketim yapılır.

Ayrıca sirke yerine diğer baharatlar da kullanılarak detoks etkisi yapan bir çörek otu karışımı hazırlanabilir. Bu sayede hem toksinler atılır hem de yağlar yakılır. Baharat karışımında su ve tarçın kullanılması oldukça etkilidir.

Metabolizma Hızlandırıcı Çörek Otlu Yoğurt Tarifi

Binbir derde deva olmasıyla bilinen çörek otlu yoğurt tarifini sizde kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Son derece basit ve etkili olan bu tarifin zayıflamaya olan etkisini ve vücudunuzda olan gözle görülür değişimi kısa bir süre sonra farkedeceksiniz. Yoğurdunda yağ yakıcı etkisiyle bel çevrenizdeki hissedilebilir bir azalma olacak.

Yoğurt ile karıştırmadan önce çörek otunu havanda dövmeniz içindeki vitaminlerin daha da ortaya çıkmasını ve etkisinin artmasını sağlayacaktır. Yaklaşık 1 kase yoğurda koyacağınız 1 tatlı kaşığı çörek otunu sağlıkla tüketebilirsiniz. Düzenli olarak tükettiğiniz takdirde bel bölgenizdeki incelmeyi hissedeceksiniz. Eğer canınız sık sık tatlı çekiyorsa bu karışımın içine bir çay kaşığı tarçın da ekleyebilirsiniz. Tatlı isteğiniz büyük ölçüde azalacaktır. Özellikle sindirime yardımcı olan ve bağırsakların çalışmasını hızlandıran bu tarifi gece yatmadan önce veya yemeklerden önce tüketebilirsiniz. Özellikle yemeklerden önce tüketmeniz iştahınızın azalmasına ciddi anlamda yarar sağlayacaktır.

Çörek otunun yağ yakıcı etkisi olan yoğurtla birlikte tüketilmesi özellikle bel çevresinde gözle görülür bir azalmaya sebep olmaktadır. Günde iki veya üç kase yoğurdun içine bir tatlı kaşığı dövülmüş çörek otu katarak yapacağınız karışımla yağ yakacaksınız. Karışımı sabah aç karnına ve yatmadan önce tüketmeniz halinde yağ yakıcı etkilerinden en iyi şekilde faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda iştah kapatıcı özelliği de olan bu karışımın içine koyacağınız tarçın sayesinde tatlı krizlerinin de önüne geçebilirsiniz. Daha ince bir görünüm ve sağlık için bu karışımı mutlaka deneyin.

Sabah Aç Karnına Çörek Otu Yağı Zayıflatır Mı??

Çörek otu sağlıklı ve düşük kalorili bir diyetle birlikte uygulandığında kilo vermenize yardımcı olabilir. Bunu farklı tariflerin içinde günün farklı zamanlarında tüketebilirsiniz. Sabahları bir ılık suyun içine biraz çörek otu ekleyerek tüketmek yöntemlerden biridir. Daha lezzetli alternatifler de bulmanız mümkündür. Bu tohumları ev yapımı meyveli yoğurtların veya ballı sütün içine ekleyebilirsiniz.

Çörek otu tohumlarının göbek yağını azaltmada önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Bu tohumları kilo verme sürecinin bir parçası olarak kullanmaya başlarsanız, bel çevreniz sadece birkaç hafta içinde gözle görülür şekilde incelmeye başlar. Çörek otu herhangi bir potansiyel yan etkisi olmaksızın daha hızlı bir kilo verme çözümü sunabilir. Bununla birlikte, çörek otunun kilo vermedeki etkisinin bazı nedenleri vardır:

 • Çörek otu yüksek miktarda lif içerir. Lifler sindirim sistemini sağlıklı tutan, metabolizmayı daha iyi hale getiren, kan şekeri seviyesini düşüren ve kilo vermeyi kolaylaştıran maddelerdir.
 • Antioksidan enzim olarak çalışan ve vücudumuzda yağ birikmesini önleyen timokinonun bir karbonil polimeri olan kristalin nigellon içerir.
 • Çörek otu özü, iştahı azaltmaya ve kilo kaybını hızlandırmaya yardımcı olan bir özelliğe de sahiptir.
 • Tüm bu faydalarını alabilmek için günlük çörek otu tüketmenin yanı sıra sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz uygulamanız önerilir. Tek başına çörek otu yağı size beklediğiniz etkiyi vermeyebilir. Fakat diyetinizden ve egzersizlerinizden daha fazla verim almanızı sağlar.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın