Çörek Otu ile Zayıflama
Çörek Otu ile Zayıflama

Çörek otu , Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde yetişen 40 cm boylarında otsu bir tarla bitkisinin yapraklarında bulunan tohumlardan elde edilen bir bitkidir. Çörek otunun bilimsel olarak kanıtlanmış veya kanıtlanamamış sayısız faydası vardır. Bileşiminde yüksek oranda protein (%20), yağ (%30), karbonhidrat (%37) ve potasyum bulunmaktadır. Bu yüzden çörek otu ile zayıflama günümüzde popüler hale gelmiştir. Yağında ise insan vücudunda sentezlenemeyen linoleik asitin yüksek oranda bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca B grubu vitaminler, niasin ve kalsiyum, potasyum, fosfor gibi mineraller bakımından da zengin olmakla birlikte içeriğinde bulundurduğu E vitamini ile de antioksidan görevini yerine getirmektedir.

Uzman Diyetisyen Tuğba Yaprak

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?

 • Kanseri engelleyicidir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Yüksek tansiyonu ve diyabeti tedavi edicidir.
 • Alerjiye ve astıma iyi gelir.
 • İltihaba ve enfeksiyonlara karşı iyi gelir.
 • Kalp damar hastalıklarının önüne geçer , tedavisinde kullanılır.
 • İştahı baskılar.
 • Karaciğeri temizleyerek ve sindirimi hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur.
 • Yağı kullanıldığında müshil etkisi göstererek kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Cildi güzelleştirir.
 • Adet düzensizliğine karşı iyi gelir.
 • Psikolojik hastalıklarda tedavi edici olarak kullanılabilir.

Çörek otu zayıflamak isteyen kişiler tarafından diyete ve spora ek bitkisel takviye olarak kullanılabilir. Kilo verimini hızlandırıcı etkisinden dolayı günümüzde diyetisyenler tarafından hastalara sıklıkla önerilmektedir.

Çörek Otunun Besin Değerleri

İnanılmaz şifa gücü sebebiyle Çörek Otu faydası kanıtlanmış bitkiler arasında üst sıralarda yer almaktadır. Çörek Otu mineral bakımından oldukça zengindir. Her derde deva olarak bilinen Çörek Otu uzun yıllardır çeşitli hastalıkların tedavisinde halk arasında kullanılmıştır. Günümüzde bir çok hastalığa iyi geldiği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış bu şifalı bitki ülkemizde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu lezzetli ve faydalı besin ülkemizde genellikle hamur işlerinde kullanılır. Fakat bu bitkinin ayrı olarak süt veya yoğurtla birlikte tüketilmesi sağlık açısından çok daha yararlıdır.

 

Çörek otu bileşenleri arasında amino asitler, proteinler, karbonhidratlar, doymuş ve doymamış yağlar, alkaloidler ve lif bulunur. Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri bakımından da oldukça zengin olan bu besin ayrıca iyi bir antioksidandır. İçerdiği yararlı yağ asitleri ve mineraller bağışıklık sistemine de faydalı olabileceğini göstermektedir. İçerisinde bulunan timokinon maddesi anti kanser etkiler gösterir,  tümörlerin boyunu ve büyümesini azaltır. 

100 gr. çörek otunda 50 gr karbonhidrat, 15 gr yağ ve 16 gr protein bulunmaktadır ve 100 gramı 345 kaloridir. 100 gr. çörek otu, 8.53 mg manganez, 2,6 mg bakır, 9,7 mg demir, 543 mg fosfor, 264 mg magnezyum, 570 mg kalsiyum ve 6,23 mg çinko içerir. Lif yönünden oldukça zengin olan bu bitki bağırsakların çalışmasını hızlandırır ve sindirime yardımcı olur. Diyet döneminde tüketilmesi tok tutma etkisi sayesinde iştah kontrolünü kolaylaştıracaktır.

Zayıflamak İçin Çörek Otu Nasıl Kullanılmalıdır?

 • Yemeklerden önce 1 tatlı kaşığı çörek otu tohumu çiğnenerek yutulmalıdır.
 • Geceden 1 kâse yoğurt içerisine 1 yemek kaşığı çörek otu eklenip sabaha kadar buzdolabında bekletilir. Sabah kahvaltıdan önce tüketilir.
 • Salatalara, yoğurtlara eklenerek tüketilebilir.
 • Geceden 1 bardak kaynamış suya 1 çay kaşığı çörek otu eklenerek sabaha kadar bekletilir. Sabah suyu içilir.
 • Sabahları aç karnına 1 çay kaşığı çörek otu yağı içilir.
 • Çörek otu yağı salatalara ve yemeklere eklenerek tüketilebilir.

Çörek Otunun Zayıflamaya Etkisi

 • İştah kapatma özelliğinden yararlanılır.
 • Karaciğeri temizleme özelliği ile sindirimin daha hızlı olması sağlanmaktadır.
 • Sindirim sistemine etkisi olduğu gibi boşaltım sisteminin de daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Besinlerin daha hızlı geçmesini sağlayarak emilim oranını azaltır.

Not: Çörek otu tohumu kullanılacak ise öğütülmemiş olmasına dikkat edilmelidir. Yağ formu tercih edildiğinde ise soğuk sıkım olmasına dikkat edilmelidir.

Not: Hamileler ve emziren annelerin kullanmasında sakınca yoktur. Hamileler için doğumda uterusun kasılmalarını arttırarak doğuma yardımcı olur , emziren anneler de ise süt salınımını arttırıcı etki gösterir.

Çörek Otu ile Zayıflamak Sağlıklı Mıdır ?

Gün içerisinde birçok unlu mamul ile tükettiğimiz çörek otu oldukça faydalıdır. Düzenli tüketiminin vücudun genel sağlığını düzelttiği bilinmektedir. Diyetlerde tüketimi halinde ise ciddi miktarlarda kilonun verilmesini sağlamaktadır. Tüm bu özellikleri araştırmalarla sabit olduğundan dolayı neredeyse tüm diyetlerde mutlaka çörek otu tüketimi önerilmektedir.

Çörek otunun zayıflamaya olan etkisi ile sağlıklı olup olmadığı arasında bağlantılar bulunmaktadır. Diyetlerden bağımsız olarak düşündüğümüzde çörek otunun tüketimi oldukça faydalıdır. Diyet dönemlerinde ise tüketimi kür şeklinde yapıldığı için olması gerekenden daha fazla alınma ihtimali bulunmaktadır. Bu ihtimalin ortaya çıkmaması için mutlaka uzman bir diyetisyen ile konuşulması gerekir.

Çörek otu zayıflatırken toplamda üç yol kullanır. Bunlardan birincisi tokluk hissini oluşturması ve uzun süre tutmasıdır. İkincisi metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımının sağlanması, üçüncüsü ise ödemlerin sökülmesidir. Bu üç etki birleştiğinde ay bazında ciddi miktarda kilo verilebilir. Eğer çörek otunun tüketimine dikkat edilmezse verilecek kiloların vücudun genel sağlığını ciddi seviyede bozacağını söyleyebiliriz ancak bilinçli bir tüketim ve süreç kontrolü sayesinde bu risklerin ortaya çıkma ihtimali ciddi oranda azalmaktadır.

Çörek otunun düzenli olarak tüketilmeye başlanmasının ardından şok kilo verme süreci başlar. Verilen kilolar genelde ödemlerin çözülmesinden dolayı verilmektedir. Vücudun su yapısındaki kayıpları telafi etmek için ciddi miktarda su tüketimi yapılırsa bu şok etkisi ciddi bir sorun oluşturmaz. Yaklaşık on gün süren bu sürecin ardından dengeli bir kilo verme sürecine geçilerek tüm sorunlar ortadan kaldırılır. Dengeli kilo verme süresi boyunca vücudun metabolizma hızına müdahale edilir. Çörek otunun içerisinde bulunan bazı mineraller yağ yakım sürecini tetiklemektedir. Ayrıca lifli yapısından dolayı besinlerin sindirilmesini yavaşlatarak kan şekerini kontrol altında tutmaktadır. Özellikle yoğurt ile karıştırılarak tüketildiğinde çörek otunun zayıflamaya olan etkileri artmaktadır.

Sonuç olarak, dengeli ve kontrollü bir süreç dahilinde kullanılan çörek otu sayesinde oldukça sağlıklı şekilde kilo verilmesi mümkündür. Başta Asya ülkeleri olmak üzere Dünya’nın dört bir yanında çörek otu zayıflama kürlerinde ana madde olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde günlük tüketimi bile oldukça fazla olduğundan dolayı, kür olarak tüketimi kolaylaşmaktadır. Kilo vermek isteyenlerin mutlaka çörek otuna başvurması gerekmektedir.

Çörek Otu ile Kaç Kilo Verilir?

Çörek otunun içerisindeki maddelerin vücuda olan faydaları bilimsel olarak da kanıtlanmış durumda. Yalnızca diyet yaparken değil, normal zamanlarda da tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmekte. Metabolizma sorunlarına bağlı olarak kilo almaya başlayan, aldıkları kiloları da veremeyen insanların tüketmesi gerekenlerin başında gelen çörek otu, düzenli kullanılması durumunda ciddi miktarda kilonun verilmesini sağlar. Hem doğrudan hem de dolaylı etkileri sayesinde vücut olabildiğince sağlıklı şekilde kilo verir.

Bilindiği üzere kısa sürede fazla kilo vermek oldukça sakıncalıdır. İyi bir diyet listesinin uzun vadede, yeteri kadar kiloyu sağlıklı bir şekilde verdirmesi gerekmektedir. İşte, sağlıklı diyet listeleri bunu yaparken çörek otu kullanımını önermektedir. Özellikle öğle ve akşam yemeklerine eklenmesi sayesinde vücudun yağ yakma kapasitesini artırmaktadır. Ayrıca ödemlerin çözülmesinde de faydası oldukça büyüktür.

Çörek otu ile zayıflama sürecinin iki evresi olduğunu söyleyebiliriz. Çörek otunun ne kadar kilo verdirdiği de bu iki evrede verilen kiloların toplanması ile bulunur. İlk evrede metabolizmadan çok ödemlerin çözülmesi sayesinde verilen kilolar hesaba katılır ki bu miktar yaklaşık olarak bir ayda dört kilo kadardır. Ödemlerden kaynaklanan kilonun verilmesinden sonra ise yağın yakılmasına bağlı olarak verilen kilolar gelir. Birinci ayın sonundan itibaren başlayan bu süreç bir yıl kadar sürebilir. Eğer düzenli tüketim yapılırsa çörek otunun doğrudan ve dolaylı etkilerine bağlı olarak bir yılın sonunda yaklaşık on kilo verilebilir. Spor egzersizleri, diğer beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı değişiklikleri de buna eklendiğinde ciddi miktarda kilonun verilebileceğini söyleyebiliriz.

Çörek otunun ödem sökme, yağ yakma gibi fonksiyonlarının dışındaki en büyük faydası iştahı kesmesidir. Bunu da beyindeki merkezi etki altına alarak yapar. Kişi sürekli olarak doygunluk hissetmek yerine aç olmasına rağmen besin tüketmek istemez. Bu isteksizlik hali de yağ yakım sürecini daha da artırır. Unutulmaması gereken nokta, çörek otu ile kilo vermek için çörek otunun düzenli olarak tüketilmesi gerektiğidir. Diyetin bir kısmında tüketim kesilirse çörek otunun etkileri tam olarak alınamaz.

Kilo verme sürecindeyken sağlıklı bir şekilde kilo verilir çünkü hem metabolizma düzenlenir hem de bağırsak florası zenginleştirilir. Bağırsaklara, dolaşıma veya sindirime bağlı olarak gelişen sorunlar ortadan kalkar. Doğru besinlerle desteklenirse de ciltteki sarkmayı minimuma indirir.

Çörek Otu ile Zayıflamak İçin Ne Kadar Kullanılmalıdır?

Çörek otunun normal zamanlarda dahi vücuda olan faydası saymakla bitmez. Diyet dönemlerinde ise tüm bu faydalarına ek olarak zayıflama etkisi de sağlar. Zayıflamayı sağlarken ödem söker, bağırsakları düzenler, iştahı keser ve vücudu destekler. Tüm bu etkilerin ortaya çıkması için de çörek otunun düzenli olarak kullanılması mecburidir. Çörek otunun ilk etkileri tüketime başlanmasından bir hafta sonra alınmaya başlar. Üç – dört haftalık ödem sökme sürecinden sonra yağ yakım süreci başlar ve bir yıla kadar giden sürede çörek otunun etkileri hissedilebilir. İşte tüm bu etkilerin olabildiğince fazla hissedilebilmesi için de çörek otunun doğru miktarda tüketilmesi gerekmektedir. Doğru miktardan kasıt olabildiğince fazla değildir. Ne az ne de çok; tam olarak doğru miktar.

Çörek otunun ne kadar tüketileceği, nasıl tüketildiği ile doğrudan alakalıdır. Çörek otunu vücuda almanın da birçok yolu bulunmaktadır. Bu yolları şu şekilde sıralayabiliriz:

1.Doğrudan Ağızda Çiğneyerek Tüketmek

Bu yöntem oldukça basittir. Tüketim için ekstra çabaya girilmesi gerekmez. Doğru zamanda çörek otunu ağıza atmak, uzun uzun çiğnemek ve sonra yutmak yeterlidir. Ağızda doğrudan tüketim yapıyorsanız sabah kalktıktan hemen sonra bir çay kaşığı; akşam yemeğinden yarım saat sonra da bir çay kaşığı tüketmeniz yeterli olacaktır.

2. Su ile Çörek Otu Kürü Hazırlamak

Su besinleri yavaş yavaş parçalayan oldukça etkili bir maddedir. Bu parçalama sırasında da besinlerin içindeki en yararlı maddeler ortaya çıkartılır. Normalde bağırsak tarafından alınamayacak maddelerin suda parçalanarak kür haline dönüştürülmesi oldukça faydalıdır. Su ile beraber çörek otu tüketmek için bir sürahi ılık suyun içerisine (Bir litre kadar) iki yemek kaşığı çörek otu atılır. Hazırlanan karışım bir gün oda sıcaklığında bekletilir. Bekletmeden sonra sabah bir bardak, akşam bir bardak içerisinde taneler de olacak şekilde tüketilir.

3. Karışım Hazırlayarak Çörek Otu Tüketimi

Çörek otunun faydalarını maksimuma çıkarmak için zayıflama döneminde tüketilmesi gereken diğer besinlerle karıştırılması faydalı olacaktır. Özellikle metabolizmanın çok hızlanmasını sağlayan elma sirkesi bu karışımın bazıdır. Su ile hazırlanana benzer şekilde hazırlanan bu karışım sayesinde çörek otunun etkileri normalden yüzde kırk daha fazla olacaktır. Ayrıca daha kısa sürede kilo verdirmeye başlayacaktır. Hazırlamak için bir litre elma sirkesinin içerisine üç yemek kaşığı çörek otu atılır ve bir gün beklenir. Sonrasında ise yalnızca sabahları bir bardak olmak üzere tüketim yapılır.

Ayrıca sirke yerine diğer baharatlar da kullanılarak detoks etkisi yapan bir çörek otu karışımı hazırlanabilir. Bu sayede hem toksinler atılır hem de yağlar yakılır. Baharat karışımında su ve tarçın kullanılması oldukça etkilidir.

Metabolizma Hızlandırıcı Çörek Otlu Yoğurt Tarifi

Mutfağımızda genelde hamur işlerimiz için kullandığımız Çörek Otu vücudumuza sağlıkla ilgili bir çok yarar sağlamaktadır. Diyabete, kansere ve tansiyon hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Aynı zamanda yağ yakıcı ve metabolizma hızlandırıcı etkisi olan yoğurtla birlikte tüketildiğinde Çörek Otu zayıflama serüvenimizde bize oldukça iyi bir katkı sağlayacaktır. Çörek Otu tok tutma ve iştah kesme özelliğine sahiptir. Verdiği doyma hissi, daha az yemenizi ve kilo vermenize dolaylı yoldan katkı sağlayacaktır. 

Çörek Otu ve Yoğurt Zayıflatır mı?

Binbir derde deva olmasıyla bilinen çörek otlu yoğurt tarifini sizde kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Son derece basit ve etkili olan bu tarifin zayıflamaya olan etkisini ve vücudunuzda olan gözle görülür değişimi kısa bir süre sonra farkedeceksiniz. Yoğurdunda yağ yakıcı etkisiyle bel çevrenizdeki hissedilebilir bir azalma olacak. 

Çörek Otlu Yoğurt Tarifi

Yoğurt ile karıştırmadan önce çörek otunu havanda dövmeniz içindeki vitaminlerin daha da ortaya çıkmasını ve etkisinin artmasını sağlayacaktır. Yaklaşık 1 kase yoğurda koyacağınız 1 tatlı kaşığı çörek otunu sağlıkla tüketebilirsiniz. Düzenli olarak tükettiğiniz takdirde bel bölgenizdeki incelmeyi hissedeceksiniz. Eğer canınız sık sık tatlı çekiyorsa bu karışımın içine bir çay kaşığı tarçın da ekleyebilirsiniz. Tatlı isteğiniz büyük ölçüde azalacaktır. Özellikle sindirime yardımcı olan ve bağırsakların çalışmasını hızlandıran bu tarifi gece yatmadan önce veya yemeklerden önce tüketebilirsiniz. Özellikle yemeklerden önce tüketmeniz iştahınızın azalmasına ciddi anlamda yarar sağlayacaktır.

Çörek Otu ve Yoğurt ile Kilo Verme Sırrı

Çörek Otu doğadan biz insanlara verilen mükemmel hediyelerden biridir. İnsanların uzun yıllardır şifa için kullandığı bu bitki, yemeklere de çok güzel bir tat vermektedir. Çörek Otunun ülkemizde kullanımı oldukça yaygındır. Genellikle hamur işlerinde kullanılan bu bitki sağlık için oldukça faydalıdır. Çörek otu diyabete yakalanmayı önler, bazı kanser oluşumlarını engeller, tansiyonu düşürür, vücuttaki toksinleri uzaklaştırır, hafızayı ve konsantrasyonu arttır.

Çörek Otu Kilo Verdir mi?

Çörek Otunun sağlığa olan faydaları dışında kilo vermeye yardımcı olma gibi faydaları da vardır. Yapılan bazı araştırmalar çörek otunun insülin seviyesini düşürmeye yardımcı olduğunu söylüyor. Düşük insülin seviyesi kilo verme için önemli olduğundan çörek otu kilo vermek için son derece etkili bir gıdadır. Ayrıca vücuttaki ödem oluşumunu da önleyen bu mucizevi besini tüketen insanlar bel ölçülerinde bir azalma olduğundan bahsediyor.

Çörek otunun yağ yakıcı etkisi olan yoğurtla birlikte tüketilmesi özellikle bel çevresinde gözle görülür bir azalmaya  sebep olmaktadır. Günde iki veya üç kase yoğurdun içine bir tatlı kaşığı dövülmüş çörek otu katarak yapacağınız karışımla yağ yakacaksınız. Karışımı sabah aç karnına ve yatmadan önce tüketmeniz halinde yağ yakıcı etkilerinden en iyi şekilde faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda iştah kapatıcı özelliği de  olan bu karışımın içine koyacağınız tarçın sayesinde tatlı krizlerinin de önüne geçebilirsiniz. Daha ince bir görünüm ve sağlık için bu karışımı mutlaka deneyin.

Diğer zayıflama yöntemleri için tıkla!

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by