Sağlık Rehberi

Çörek Otunun Faydaları

Çörek Otunun Faydaları saymakla bitmez. Bu konuda merak ettiğiniz bütün soruların cevaplarını tek bir yazımızda sizlerle buluşturmak istedik.

Mutfakların küçük mucizesi olan çörek otu, çoğu hastalığa ve rahatsızlığa çare olabilmektedir. Çörek otunun faydaları çeşit çeşit olup, içerisinde çok sayıda protein ve mineraller bulundurmaktadır. Çörek otunun ölümcül hastalıkları gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılması, insanların çörek otunun faydaları nelerdir gibi soruların cevaplarına merak salıyorlar. Peki, her derde deva çörek otunun dillerde dolaşan faydaları nelerdir? Çörek otunun zayıflamaya olan etkileri nedir?

Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?

Çörek otunun vücudun çeşitli bölgelerine birçok faydası olmaktadır. En bilinen faydalarından bazıları zayıflamaya yardımcı, mide asidini düzenleme, kolesterol seviyesini azaltma ve diş ağrılarını hafifletme gibi etkilerdir. Mutfaklarımızda hemen hemen hepsinde rastlanılan çörek otu, bağışıklık sistemi gibi vücuttaki bazı sistemlerin çalışmasına olumlu etki etmektedir. İşte çörek otunun faydaları…

 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek, mikroplara ve hastalıklara karşı mücadelenizi güçlendirmektedir. Aynı zamanda iltihap gibi rahatsızlıkları kurutarak vücudun eski sağlığına dönmesine yardımcı olmaktadır.
 • Kuru öksürük gibi bazı üst solunum yolu hastalıklarının bitkisel tedavisinde kullanılmaktadır. Bronşit rahatsızlığının belirtilerini en aza indiren çörek otu, astım hastaları için de şifa dolu bir besin kaynağıdır.
 • Kalp ve damar hastalıkları riskini azaltan çörek otu, kanser hücreleri gibi vücutta yayılma ve çoğalma gösteren hücrelerin gelişmesini engeller. Bu sayede karaciğer ve meme kanseri gibi tehlikeli hastalıkların ilerlemesini önemli ölçüde yavaşlatır.
 • Mide için doğal bir korunma yöntemi olan çörek otu, mide hastalıklarının çoğunu önlemektedir. Gastrit ve ülser gibi problemlerinde tedavisinde önemli yol kat edilmesine yardım etmektedir.
 • Vücut belli başlı bölgelerinde gerçekleşen ağrılar, insanların en çok mustarip olduğu rahatsızlıklardan biridir. Çörek otunun düzenli kullanımı sayesinde, romatizma ve eklemler üzerinde oluşan ağrılar önemli derece azalmaktadır.
 • Cilt üzerinde de olumlu etkileri görülen bu gıdanın, yara ve tahriş gibi cilt sorunlarının da giderilmesinde etkilidir.
 • Çörek otu da diğer bitkisel ürünler gibi kabızlık sorunun giderilmesinde etkilidir. Sindirim ve boşaltım sistemi düzenine fayda sağlayan bu bitki, şişkinlik gibi rahatsızlık veren bazı sorunların da ortadan kalkmasında önemli rol oynar.

Çörek Otunun Zayıflamaya Etkisi Var Mıdır?

 • Çörek otunun vücuda birçok faydası olduğu gibi düzenli kullanımda kilo vermenize de yardımcı olmaktadır. Zayıflamak için yapılan diyetlerde çoğu zaman yerini alan çörek otu, etkili ve hızlı bir şekilde kilo vermenize olanak tanırken, bu süreçte sağlığınızı korumanıza da yardımcı olmaktadır. Bölgesel zayıflamayı da destekleyen bu bitkinin tüketimi ile kilo verme konusunda muhteşem sonuçlar alınabilmektedir. Çoğu zaman zorlandıran zayıflama diyetlerine gerek kalmadan rahat bir şekilde kilo vermenizi sağlayabilen çörek otu, evde de rahatlıkla hazırlayıp uygulanabilmektedir.
 • Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan ve iyileşmeler sağlayan çörek otu, metabolizmayı hızlandırarak zayıflamaya da yardımcı olmaktadır. Günün belirli dönemlerin ani açlık hissi, hemen hemen herkesin başına gelen durumlardan biridir. Zayıflamak isteyen bireylerin ilerledikleri süreçte bu hisle karşılaşmaları, onlara zor anlar yaşatabilmektedir. İşte bu durumda devreye giren çörek otu, gün içinde gelen ani açlık hislerini engeller ve sizin fazla kalori almanızın önüne geçer.
 • Vücudunuz için tüketmiş olduğunun gıdaların daha hızlı bir şekilde yani metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda vücuda alınan besinlerin yağa dönüşmesine engel olarak sağlıksız kilo almanızı engellemektedir. Bunun dışında vücutta biriken toksinler ve diğer zararlı maddelerin, vücuttan dışarı atılmasını sağlayarak kilo verme döneminde kişiye büyük katkı sağlamaktadır.
 • Çörek otu ile kilo vermek isteyen kişiler, çörek otunu nasıl kullanacaklarını bilmeleri gerekmektedir. Bu bilgiler sizin çörek otunun zayıflamaya olan faydalarını daha iyi almanızı sağlar ve daha hızlı kilo vermenize yardımcı olmaktadır. Günün belirli öğünlerinde yemeklerden önce bir çay kaşığı ederince çörek otu tüketmeniz, zayıflama sürecinde önemli adımlar atmanızı sağlamaktadır. Düzenli bir şekilde yapmanız gerek bu durum, tüketim şekli çiğneyerek tercih edilirse daha fazla etki alınabilmektedir. Toz çörek otlarından mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.
 • Bir diğer çörek otu ile zayıflama yöntemlerinden biri olan suda bekletip tüketmek de çiğneyerek tüketmek kadar etkili olan diğer alternatiflerden biridir. Bir bardak suyun içerisine ekleyeceğiniz bir çay kaşığı çörek otu, bir gece bekletildikten sonra diğer sabah gönül rahatlığı ile içilebilmektedir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın