Bitkisel Zayıflama Yöntemleri

Aspir Yağı ile Zayıflama

Günümüzde zayıflama konusunda en çok aranan yağlar arasında olan aspir yağının kilo verme etkisini aspir yağı ile zayıflama yazısında inceledik.

Peki bu yağı bu kadar önemli ve popüler hale getiren şey nedir? İçeriğinde barındırdığı linoleik asit sayesinde vücuttaki yağların eritilmesinde ve vücut dışına atılmasında önemli pay sahibidir ve bunu çok daha hızlı, çok daha sağlıklı bir şekilde yerine getiriyor olması da bu yağı bir adım öne taşıyor.

Bu içeriğin sağladığı en önemli avantajlardan bir tanesi de yağ yakıcı ve yapın depolanmasını engelleyen güce sahip oluşudur. Vücuda alınan yağların depolanması aspir yağı ile birlikte engelleniyor ve bu sayede kilo artışı da bir nebze olsun durduruluyor. Aspir yağında Omega 6 da yoğun olarak bulunuyor ve zayıflamada etkin içeriklerden bir tanesi olduğunu da belirtmek gerekiyor. Düzenli tüketim ile birlikte fazla kilolardan kurtulmak mümkün ve uzmanlar da aspir yağının bir hayli etkili olduğu konusunda hem fikir görünüyor.

Aspir Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Linoleik asit ve Omega 6 desteği sayesinde vücut dengesi güçlü bir şekilde korunuyor. Kolesterol hastası olan kimseler için de tavsiye edilen bu özel yağ, aynı zamanda kalp krizi ve felç riskini de büyük oranda etkiliyor.
 • Kan şekerinin dengelenmesinde de önemli pay sahibi olan aspir yağı, diyabet riskini de ortadan kaldırıyor. Ayrıca şeker hastalığından korunmak isteyen kimseler için de tavsiye edilen özel bir yağdır.
 • Damar sertliğini önleme konusunda önemli bir yere sahiptir.
 • Nefes darlığı, öksürük ve halsizlik gibi sorunları ortadan kaldırmak için de kullanabilirsiniz. Özellikle kış aylarında çok daha fazla kullanılması tavsiye ediliyor ve bir ilaç gibi vücut dengesini korumayı başarıyor.
 • Obezite hastalarının kullanması gereken yağlardan bir tanesidir ve zayıflama konusunda da yardımcı üründür.
 • Adet gecikmesi sorunu yaşayan kadınlar da bu ürünü düzenli kullandıkları takdirde bu konuda herhangi bir sorun yaşamayacaktır.
 • Eklem ve kas ağrıları ile ilgili sorun yaşayan hastalar için de tavsiye ediliyor. Bu ağrıların dindirilmesinde ve kişinin daha rahat hareket etmesinde aspir yağının önemi büyüktür.

Kimler Aspir Yağı ile Zayıflamayı Tercih Etmelidir?

Kilo vermek ve onu korumak, diyet ve egzersiz gibi yaşam tarzı değişiklikleri gerektirir. Dengeli ve sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak sağlıklı yağlarda tüketilmelidir.

CLA olarak adlandırılan konjuge linoleik asit, genellikle bir kilo verme takviyesi olarak kullanılan bir çeşit çoklu doymamış yağ asididir. CLA, sığır eti ve süt ürünleri gibi gıdalarda doğal olarak bulunur. Takviyelerde bulunan tip, aspir yağında bulunan bir yağı kimyasal olarak değiştirerek yapılır.

Aspir yağı ile zayıflama yöntemi omega-6 yağları bakımından zengindir ve omega-3 yağlarından yoksundur. Vücudunuzun hem işleyebilmesi hem de gelişmesi için ihtiyaç duymasına rağmen, çoğu insan omega-3’lerden çok daha fazla omega-6 yağ asidi alır.

Yapılan araştırmalarda, omega-3 yağları ağırlıklı yapılan diyetler düşük kan şekeri, kalp hastalığı, demans ve obezite gibi hastalıklara iyi gelirken, omega-6 yağları içeren diyetlerin bu hastalıkların riskini artırdığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca aspir yağı ile zayıflama yöntemi gibi fazla omega-6 bakımından zengin yağların tüketilmesi obezite riskini artırırmaktadır. Bu hastalıklara sahip olan insanların aspir yağı ile zayıflama diyeti yapmadan önce mutlaka uzman bir diyetisyene danışmaları gerekir.

Aspir Yağı ile Ayda Kaç Kilo Verilir?

Aspir yağı bir tür doymamış yağ asidinden yana zengindir. Konjuge linoleik asit ismindeki bu asit zayıflama takviyelerinin de içeriğinde bulunur. Bu asit sığır eti ve süt ürünlerinde de bulunur. Fakat zayıflama takviyelerinde kullanılan linoleik asit kimyasal olarak farklılaştırılarak kullanılır. Bu nedenle aspir yağındaki konjuge linoleik asit ile zayıflama takviyelerindeki konjuge linoleik asit farklıdır. Dolayısıyla birbiri yerine geçmez.

Aspir yağından zayıflama etkisi beklenmesine neden olan konjuge linoleik asit aslında zayıflamada az etkiye sahiptir. Takviyelerde kullanılan bu linoleik asit türü aspir yağındakinden daha az trans-10 ve cis-12 türü yağ asidi içerir. Yani aspir yağında daha fazla trans yağ vardır. Yapılan çalışmalar aspir yağı tüketerek zayıflamanın plasebo etkisi ile yakından bağlantılı olduğunu gösterir. Bazı çalışmalarda ise bir yıl boyunca konjuge linoleik asit almanın sadece 1 kilo 33 gram fark ettirdiğini ortaya koydu. Buna göre aspir yağı daha fazla trans yağ tüketmenize ve buna karşılık yılda sadece 1 kilo 33 gram vermenize yardımcı olur.

Aspir Yağı Kullanımında Oluşabilecek Zararlar Nelerdir?

 • İnsülin direnci
 • İyi kolesterolün düşmesi
 • İltihaplanmanın artması
 • Bağırsak rahatsızlığı
 • Karaciğer yağlanması

Aspir yağının en çok içerdiği madde omega-6 yağ asididir (%70). Bunun zayıflama üzerinde bir etkisi yoktur. Zayıflatması umulan konjuge linoleik asiti ise çok az miktarda içerir. Bu asidin takviyelerdeki haline dönüşmesi için kimyasal işlemden geçmesi gerekir. Kaldı ki bu işlemden geçmiş hali de kilo vermeye anlamlı bir katkı sağlamaz.

Aspir Yağının Zayıflama Etkisi

Aspir yağı, aspir tohumundan elde edilen özel bir yağdır ve doğanın bizimle buluşturduğu mucizeler arasında kendine yer bulmaya devam ediyor. Metabolizmayı hızlandıran ve sindirimi daha kolay hale getirerek dışkılamaya destek sağlayan bu özel yağ ile birlikte zayıflamak mümkündür. Aspir yağı, zayıflamada tek başına etkin değildir, bu yüzden sağlıklı ve güçlü bir diyet programının yanı sıra sportif faaliyetler ile de desteklenmelidir. Düzenli kullanım bu programlar ile birlikte gerçekleştirildiğinde zayıflama çok daha sağlıklı ve hızlı olacaktır. Aspir yağını direkt olarak oral yolla alabileceğiniz gibi salatalarınıza yağ olarak karıştırabilir ve bu şekilde de tüketebilirsiniz. Hazır formda satılan aspir yağlarının nasıl kullanılması ve tüketilmesi gerektiği de ürün içerisinde yer almaktadır.

Aspir Yağı Nasıl Yapılır?

Sarı renkli ve dikenli bitkinin tohumları kullanılarak elde edilen aspir yağı, hazır formlar şeklinde de piyasada yerini almış durumda ve hali hazırda satışını yapan birçok eczane ile birlikte aktarların olduğunu da ifade etmek gerekiyor.

Aspir bitkisinin tohumları genellikle Haziran ayının sonlarında toplanıyor. Soğuk pres kullanılarak tohumlardan yeterli miktarda yağ elde ediliyor. Herhangi başka bir işlem uygulanmadan piyasadaki yerini alıyor.

Ekleme ya da çıkarma yapmak ya da herhangi bir ürün ile desteklemek yağın, özelliklerini kaybetmesine neden olacaktır.

Birçok hastalığa şifa olan aspir yağına kolayca erişim sağlayabilirsiniz ve az önce de belirttiğimiz gibi satışını yapan çok sayıda adres var. Zayıflama konusunda olduğu gibi selülit sorunu yaşayan kadınların da en büyük yardımcılarından bir tanesidir. Bu ürün ile birlikte selülitlerinizden kısa sürede kurtulabilir ve daha sıkı bir cilt yapısına sahip olabilirsiniz. Doğru ve düzenli kullanım büyük önem taşıyor çünkü kullanım konusunda yapılacak hatalar birtakım riskleri de beraberinde getiriyor. Kullanmadan önce uzmanlardan bilgi alabilir ve diyet listeniz ile uyuşup uyuşmadığını da uzman kişilerden öğrenebilirsiniz.

Aspir Yağı Nasıl Tüketilmelidir?

Aspir yağını, zayıflamak için kullanacaksanız kahvaltıdan yardım saat kadar önce 2 tatlı kaşığı şeklinde tüketmeniz gerekiyor. Saçlarınız için kullanmayı düşünüyorsanız eğer 3 damla kadar aspir yağını temiz saça sürmeniz gerekiyor. Masaj yapar şekilde uyguladığınız takdirde yağın dağılması çok daha kolay olacaktır. Cilt bakımında kullanmayı tercih ediyorsanız birkaç damla yağı elinize döktükten sonra ilgili bölgeye masaj yapar şekilde uygulamanız gerekiyor.

Aspir Yağı ile Zayıflamak Sağlıklı mı?

Aspir yağının vücuda zararları elbette var ancak düzenli ve doğru kullanım sağlandığı takdirde herhangi bir şekilde sorun yaşamazsınız. Uzmanların da tavsiye ettiği ürünlerden bir tanesidir ve doğal mucize olarak nitelendirilen bu yağ sayesinde sağlıklı bir şekilde zayıflamak da mümkündür.

Aspir Yağını Kimler Kullanmamalı?

Hassas vücut yapısına sahip olan kimselerin bu yağı kullanmaması tavsiye ediyor. Metabolizmayı olduğundan daha hızlı bir şekilde çalıştıran bu yağ, hassas bünyelere zarar verebiliyor ve olumsuz etkide bulunabiliyor.

Yorumları Görüntüle

 • Sayın hocam ben hepatit b tedavisi görüyorum. Tahlil sonuçlarım iyi kulanabilirmiyim

  • Merhabalar Hakkı bey
   Mevcut rahatsızlığınız doğrultusunda doktorunuza veya diyet uzmanınıza danışarak kullanmanızı öneririm.

 • Zayıflamak için aspir tohumu yağını mı yoksa aspir çiçeği yağını mı tercih etmeli?

  • Merhabalar Ayşe hanım,
   Aspir yağı bitkinin çiçek ve tohum bölümlerinden sağlanır. Her ikisinide günlük yaşantınızda belirli miktarlarda değerlendirebilirsiniz.

 • Bu yazı çok kafa karıştırıcı. Aspir yağı hem sağlıklı zayıflatır diyor, hem obezite riski var, insülin direnci yapar .. diyor. . Trans yağ içerir fakat aynı zamanda yararlı diyor???

  • Funda Hanım, Yağ olduğu için fazla tüketiminde sağlık sorunları yaratabilmektedir. Bu yüzden diyetisyeninizin önerdiği ölçüde kullanmana gerekmektedir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın