Bitkisel Zayıflama Yöntemleri

Goji Berry ile Zayıflama

Goji Berry Nedir?

Goji Berry ile zayıflama düşük glisemik indekse sahip sağlıklı bir ara öğün atıştırmalığı olarak kullanılabilecek bir meyvedir. Kırmızı renkli, yumuşak, küçük ve parlak yapıdadır. Himalaya Dağlar’ında yetişmektedir. Yıllardır meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra sağlık ve tıp alanlarında da kullanılmıştır. Son dönemler de ise zayıflama üzerine olan etkisiyle karşımıza çıkmaktadır.

Goji Berry’nin Faydaları Nelerdir?

Goji Berry Nasıl Tüketilir?

 • Kurutulmuş goji berry meyvesini 1 bardak kaynamış suya atarak 5 dakika demlenmesini bekleyin. Yemeklerden önce aç karnına için.
 • Sabahları kahvaltılarda yulaf ezmelerinin içine katılarak tüketilebilir.
 • Ara öğünlerde tüketilebilir.
 • Smoothielere eklenerek faydası arttırılabilir.
 • Yoğurtların ve sütlerin içine eklenebilir.
 • Günde 1 avuç gojiberry kullanımı tavsiye edilmektedir.

Goji Berry Zayıflamayı Nasıl Sağlar?

 • En Büyük özelliklerinden biri yapısında yer alan kromium sayesinde yağ yakımını hızlandırması ve yağların depolanmadan hızlıca yakılmasını sağlamaktadır.
 • Kabızlığı önler ve aynı zamanda besinlerin midede kalış süresini uzatarak, uzun süre tok tutar.
 • Enerji düzeyini arttırarak, fiziksel aktivite ve kas kuvvetini arttırır.
 • Tatlı olması ve aynı zamanda düşük kaloriye sahip olması nedeni ile, tatlı ihtiyacçlarınızda yiyeceğiniz yüksek kalorili besinlere karşı eğiliminizi azaltır.
 • Gün içerisinde alınan karbonhidratların daha hızlı bir biçimde enerjiye dönüştürülmesini sağlar.
 • Metabolizma hızlandırıcı özelliği bulunur.
 • Her şeyde olduğu gibi bu meyvede de porsiyon kontrolü yapılması önemlidir. Tek başına hiçbir besinin mucize olmadığı bilerek diyet ve egzersiz yanında tüketildiği takdirde kilo verimini hızlandıracağı söylenmektedir.

Goji Berry Diyette Nasıl Tüketilmelidir ?

Goji berry yani kurt üzümü hem taze hem de kurutulmuş şekilde tüketilebilmektedir. Gün içerisinde tane tane ağza atılmak şeklinde uzun süreli etki oluşturabilmektedir. Goji berry meyvesinin etkisi tok tutması ya da kalori vermesi değildir. İçerisindeki vitaminler ve mineraller yardımıyla vücudun kilo vermesini sağlayan mekanizmanın tetiklenmesini sağlar.

Özellikle A, B ve C vitaminleri yönünden oldukça zengindir. Hayvansal kaynaklardan alınabilen bazı mineralleri de içerisinde bolca barındırır. Metabolizma üzerinde etkisi olan onlarca vitaminin birleşmesiyle oluşmuş sağlıklı bir meyvedir. Metabolizma üzerinde olan etkisine ek olarak aynı zamanda sinir sistemi üzerinde de oldukça etkilidir. Sinir sistemindeki nöron hareketlerini rahatlatarak kişinin gün içerisinde daha sakin olmasını sağlar. Stres ve depresyonun ortaya çıkmasını engeller eğer çıkmış ise de etkilerini hafifletir. Diyet dönemlerinde kullanılmasının temel sebebi de budur. Kişiyi motive edecek psikolojik altyapının oluşmasını sağlar.

Goji berry ülkemizde de yetiştirilmektedir. Özellikle diyetlerde kullanılmaya başlamasıyla beraber üretimi muazzam miktarda artmıştır. Eğer imkan varsa taze olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir ancak herkesin böyle bir imkanı bulunmayabilir. Kurutularak da satıldığı için bu şekilde de tüketilebilir. Ayrıca çok az olmakla birlikte pestili de üretilmektedir. Dileyenler pestil şeklinde tüketebilirler.

Yaş olarak tane tane veya sıkılarak tüketilebilir. Meyve suyu haline getirildiğinde meyvenin faydalarının kana daha hızlı karışması sağlanabilir. Kuru olarak ise çayların içerisine atılabilir. Çekirdeklerinden çıkarılarak pastaların veya keklerin içerisine de eklenebilir. Sonuç olarak tüketiminde birçok alternatif bulunmaktadır. Günde yaklaşık olarak elli gram tüketilmesi yeterlidir.

Ağır diyet dönemlerinde kan şekerini dengede tutmak, yeme isteğini bastırmak için kullanılabilir. Genelde ara öğünlerde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Yarattığı psikolojik etkiden dolayı iki ana öğün arasının daha kolay geçirilmesini sağlayabilmektedir. Diyet yapanların tüketebileceği en faydalı meyvelerden bir tanesidir.

Goji Berry ile Ayda Kaç Kilo Verilir?

Goji berry meyvesi kilo vermenize yardımcı olma potansiyeli olan besinlerden biridir. Fakat beslenme rutininizi kilo vermeye göre düzenlemeden, hareketliliğinizi artırmadan sadece goji berry ile zayıflamak mümkün olmayabilir. Sağlıksız ve boş kalori içeren besinlerin yerine bir vitamin deposu olan goji berry ve diğer alternatifleri koyarak diyetinizi daha etkili hale getirebilirsiniz. Bu yöntemle ne kadar kilo vereceğiniz aldığınız ve harcadığınız kalori miktarına, metabolizma hızınıza ve vücut kitle indeksinize göre değişecektir.

Goji berrynin kilo vermeye ve diyet programlarını kolaylaştırmaya etkisi vardır. Bunun nedeni sağlıklı bir enerji kaynağı olmasıdır. Size ihtiyacınız olan enerjiyi çok küçük porsiyonlarda bile sağlar. İhtiyacınız olan birçok vitamini bol miktarda içerir. Bazı diyet tariflerinin aksine lezzetlidir. Lif içeriği yüksek olduğu için uzun süre tok kalmanızı sağlarken kan şekerinizin ani yükselmesini engeller. Sindiriminizi düzenlemeye yardımcı olur.

Acıktığınızda aşırı büyük porsiyonlar ve sağlıksız atıştırmalıklar yerine goji berry tüketebilirsiniz. Bu meyveyi salatalarınıza ekleyebilir, meyveli yoğurtlar hazırlamak için kullanabilirsiniz. Bu meyve düşük kalorili ve düşük şekerli olmasına rağmen besin değeri oldukça yüksektir. Diğer fazla kalorili atıştırmalıkların yerine bunu geçirdiğinizde hem diyetten kaynaklanabilecek yorgunluk, yeterli beslenememe gibi sorunları daha kolay atlatırsınız hem de günlük kalori sınırınızı aşmazsınız. 28 gram goji berry 100 kalori içerir. Tüm yararlarına rağmen kan sulandırıcılar, diyabet ilaçları ve tansiyon ilaçları gibi belirli ilaçları kullananların ve hamilelerin gojiberry tüketmesi önerilmez.

Goji Berry Tüketimi Sağlıklı Mıdır ?

Goji berry yani kurt üzümü meyvesi son yıllarda popüler olmaya başlamıştır. Başta diyet yapanlar olmak üzere toplumun büyük kesiminden fazlaca ilgi görmektedir. Başta psikolojik durum üzerinde yaptığı etkiler olmak üzere vücudun tamamını olumlu anlamda etkiliyor. Psikolojik durum üzerinde yaptığı etkilerden dolayı mutluluk meyvesi olarak da biliniyor. İçerisinde barındırdığı birçok vitamin ve mineral sayesinde metabolizma üzerinde etkileri bulunmaktadır. Bu etkilerin vücuda olan faydaları şunlardır:

 • İçerisindeki mineraller başta yüz bölgesi olmak üzere vücudun tamamındaki gözenekleri daraltıyor. Bu sayede yakalanan gerginleşme etkisinden dolayı daha genç bir görünüm elde ediliyor. Ayrıca ciltteki akne oluşumlarını da büyük oranda engelleyerek kişinin genç görünmesine katkıda bulunuyor.
 • Düzenli tüketilmesi halinde başta iş stresi olmak üzere şehir yaşamının kişi üzerinde oluşturduğu olumsuz etkileri ortadan kaldırmaktadır. Stres ve depresyonun olumsuz etkilerini büyük oranda azaltmaktadır.
 • Mevsimsel hastalıkların engellenmesinde bağışıklık sistemini desteklemektedir. Kurt üzümünün vitamin zenginliği sayesinde bağışıklık sistemi daha etkin çalışmaktadır.
 • İçerisindeki mineraller metabolizmaya karıştıklarında metabolizmanın hızlanmasını sağlarlar. Eğer dengeli bir beslenme süreci söz konusu ise kişi bu metabolizma hızlanmasına paralel olarak vücudunda depoladığı yağları yakmakta; orta vadede kilo vermeye başlamaktadır.
 • Baz bir meyve olmasından dolayı sindirim sistemini rahatlatmaktadır. Ayrıca lifli içeriğinin yoğunluğundan dolayı besinlerin kana karışma hızını düzenleyerek kan şekerini kontrol altında tutmaktadır.
 • Bunlara ek olarak onlarca faydasını daha saymak mümkündür. Düzenli ve ideal miktarda tüketimi sayesinde goji berry meyvesi sağlıklıdır. Aşırı tüketimi ise her besin gibi çeşitli sıkıntıları ortaya çıkarabilir. O yüzden günde elli gramdan fazla tüketilmesi tavsiye edilmez. Fazla miktarda tüketimi sinir sistemi üzerindeki etkilerini de hafifletmektedir. Yani uzun süreli mutluluk için elli gramın aşılmaması gerekmektedir.

Goji Berry Hapı Nasıl Kullanılır?

Goji Berry’nin bu kadar faydasının olması onun birçok farklı tarzda kullanılmasını sağlamıştır. Bunlardan biride hap olarak tüketilmesidir. Goji Berry son zamanlarda zayıflama haplarında da kullanılmaya başlamıştır. Ancak bu zayıflama haplarını çok dikkatli kullanmak gerekir. Çoğu bilinçsiz tüketici bu haplar yüzünden sağlık sorunları yaşamıştır. Eğer siz de bu hapları kullanacak iseniz mutlaka doktorunuza ya da danışmanınıza sormalısınız. Bilinçsiz bir şekilde bu hapları kullanmak ciddi sağlık sorunları oluşturabilir. Ölüme bile sebebiyet verebilir.

Ayrıca Goji Berry’leri çay olarakta tüketebilirsiniz. Kuru ve taze halde de yenebilirler. Bu şekilde hem doğal hem de sağlıklı bir şekilde beslenmiş olursunuz. Hap şeklinde satılan Goji Berry’ler dikkatsiz kullanımlarda sağlık sorunlarına neden olabilirler. Bu yüzden bu hapların kullanımlarında bir uzmandan fikir almak ve uzmanın vereceği ölçüler dahilinde bunları kullanmak gerekir. Ayrıca Goji Berry’leri yaptığınız hamur işlerine, keklere, pastalara ilave ederekte Goji Berry’lerin yararlarından faydalanabilirsiniz.

Goji Berry Tonik Nasıl Kullanılır?

Goji Berry güçlü antioksidan içermesinden dolayı tonik olarak da kullanılmaktadır. Goji Berry yetiştirildiği bölgede çaya katılarak tonik olarakta tüketilmektedir. Goji Berry ile ayrıca pirinç püresi gibi ve diğer şifalı bitkilerle karıştırılır ya da tonik şuruplar yapılır. Kullanım alanı çok geniş olan Goji Berry binbir faydasıyla tüketicinin yüzünü güldürmektedir.

Günümüzde Goji Berry güçlü bir antioksidan olduğu için tonik biçiminde cilde sürülmektedir. Dünyada büyük ilgi gören Goji Berry tonikleri cildi gençleştirir ve yaşlanmaya karşı korur. Ayrıca diğer kimyasal içeren toniklere karşı Goji Berry toniği doğallığı ve besleyiciliğiyle öne çıkmaktadır. Doğallıktan şaşmayanların ve cildine kimyasal içerikli tonikler sürmek istemeyenlerin tercih ettiği Goji Berry, Her gün planlı bir şekilde yüze uygulanırsa cilt parlar, lekelere iyi gelir ve cilt sıkılaşır. Goji Berry toniği uygulanan bir cilt daha sağlıklı ve canlı görünür. Uzun süreli kullanımlarda etkileri görülmeye başlamaktadır. Kullanıcılar uzun süre Goji Berry kullandıktan sonra memnun kaldıklarını söylüyorlar. Ayrıca çay şeklinde ya da kuru ve taze olarak da tüketilebilir. Bu şekilde diğer faydalarından da yararlanılabilir. Fazla kiloların yakımında yardımcı olur bol c vitamini içermesiyle bağışıklık sistemini güçlendirir.

Goji Berry Tozu Nasıl Kullanılır?

Goji Berry’i toz biçiminde kullanıyorsanız en iyi faydayı çay şeklinde tüketerek görürsünüz. Goji Berry bol miktarda kalsiyum ve demir içerdiği için çay şeklinde tüketilmesi tavsiye edilir. Goji Berry çayının yapılışı gibi yapılan Goji Berry tozu çayının da yapımı çok basittir. Sıcak suya ilave edip karıştırmanız yeterlidir. Ardından tüketime hazırdır. Goji Berry tozu çayını tüketmek için en uygun vakitler sabah ve yatış saatinden bir saat öncesidir böylece yararını had safhada hissedebilirsiniz.

Goji Berry çay şeklinde tüketildiğinde birçok fayda sağlamaktadır. Uzun süre tokluk hissi ve yağ yakımını hızlandırması sadece bunlardan ikisidir. Bu iki yararı bile onu diyet yapanların ve sağlıklı beslenmek isteyenlerin gözünde çok değerli kılmaktadır. Ayrıca Goji Berry tozu hazır halde satıldığından dolayı temini ve hazırlanışı çok basittir. Ayrıca GojiBerry tozuyla yapılan sular da satılmaktadır bunlarda internetten temin edilebilir.

Goji Berry tozu çayının doğurganlığı arttırdığı da bilinmektedir. Ayrıca kan akışkanlığını artırarak damarları rahatlatır. Ancak tüketirken dikkat edilmeli ölçüsüz tüketilmemelidir. Aksi takdirde mide ve sindirim sistemi sorunlarına yol açabilir.

Goji Berry Yağı Nasıl Kullanılır?

Goji Berry yağları iki farklı şekilde satışa sunulmaktadır. Bunlar kapsül biçiminde olan yağlar ve sıvı halde olan yağlardır. Sıvı yağın tüketilmesinin zor olduğundan kapsül içindeki yağın tüketimi daha elverişlidir. Bu kapsül şeklindeki yağları temin ederken bu yağların doğal bir şekilde üretilip üretilmediğine dikkat edilmelidir. Doğal olarak üretilen bu yağlar birçok minerali, vitamini içerisinde bulundurur. Goji Berry yağlarının içinde E, B1, B2 ve B6 vitaminleri vardır. Bu içerdiği vitaminler ve minerallerle cildi yaşlanmaya karşı dinç tutar. Ayrıca depresyon ve anksiyeteyi engelleyici etki gösterir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bu yağlar uzun süre raf ömrü olan ürünlerdir. Bu Goji Berry yağlarının düzenli bir biçiminde kullanılmasıyla vücuttaki etkiler ortaya çıkmaya başlar.

Sıvı halde olan yağ ise naturel cilt üzerine bir günde iki defa olmak şartıyla uygulanır ise cildi temizler ve korur. Tüm cilt şekillerinde uygulanan ve diğer bakım kremleriyle de kullanılabilen Goji Berry yağları son derece sağlıklıdır ve cildi beslerler.

Goji Berry Zayıflama Çayı Nasıl Kullanılır?

Goji Berry son yıllarda oldukça rağbet gören bir meyvedir. Ülkemizde kurt üzümü olarakta bilinen bu meyve inanılmaz besleyici olup çok önemli bir antioksidan kaynağıdır. Çin’de yüzyıllarca tıp alanında kullanılan bu meyve kilo vermeye de çok iyi gelmektedir. Günümüzde fazla kilolarından şikâyetçi olanlar Goji Berry çayıyla zayıflamaktadırlar.

Goji Berry Çayı Nasıl Yapılır?

 • Goji Berry çayının hazırlanışı son derece basittir. İhtiyacınız olan tek şey Goji Berry meyvesi ve sıcak sudur.
 • Cezveye bir su bardağı su ekleyin. Daha sonra 10 tane Goji Berry’i ilave edin. Ocağı orta ateşe alıp 5-6 dakika boyunca bekleyin.
 • Suyunuz ısındıktan sonra Goji Berry Zayıflama çayını alın. Daha sonra bir süre çayı dinlendirin. Çayınızın hazır olup olmadığını Goji Berry’lerin şişmesinden anlayabilirsiniz ayrıca çayınızın rengi de değişecektir.
 • Goji Berry zayıflama çayınızı dinlendirdikten sonra hafif bir şekilde karıştırıp içebilirsiniz.
 • Goji Berry zayıflama çayınızı içtikten sonra bardağın tabanında kalan Goji Berry meyvelerini bir kaşık yardımıyla yiyebilirsiniz.
 • Ayrıca Goji Berry Zayıflama çayını daha pratik bir şekilde Goji Berry’leri bir bardağa alıp üstüne sıcak su ilave ederek de yapabilirsiniz. Ancak bu yöntem pek önerilmez çünkü bu şekilde Goji Berry’lerden tam olarak fayda göremezsiniz. Bu yüzden cezvede yapmanız tavsiye edilir.

  Goji Berry zayıflama çayını öğünlerinizden 1 saat önce tüketmeniz tavsiye olunur.

  Goji Berry Zayıflamak için Nasıl Kullanılır?

  • Goji Berry’i öğünlerden önce tüketmeliyiz. En çok faydayı ise sabah uyandıktan sonra kahvaltıdan önce taze veya kuru şekilde tüketerek sağlarız. Bu şekilde yağ yakımı hızlanır, bağırsaklar daha hızlı çalışır, metabolizma da hızlanır. Ardından gece yatmadan tüketilen Goji Berry çayı veya kuru halde meyvesinin yenmesi sindirim sistemini rahatlatır.
  • Ayrıca gün içinde yaşanan tatlı yemek ihtiyacını Goji Berry yiyerek bastırabilirsiniz. Goji Berry tokluk hissi verdiği için sizin daha fazla besin tüketmenizi engelleyecek ve zayıflamanıza yol açacaktır.
  • Ara öğün olarak yoğurdunuza karıştırarak da tüketebilir böylece düşük kalorili çok besleyici bir ara öğün yemiş olursunuz.
  • Goji Berry’ler haşlanıp yemeklerin içine de ilave edilebilirler böylece hem günlük Goji Berry ihtiyacı karşılanabilir hem de yiyecekleriniz daha da lezzetlenir. Düzenli bir şekilde kullanıldıklarında etkileri kaçınılmaz olmaktadır. Ancak özel bir hastalığınız var ise doktorunuza danışıp tüketmeniz tavsiye olunur.

  Kurutulmuş Goji Berry Nasıl Kullanılır?

  Goji Berry’nin tüketim şekillerinden birisi de kuru bir şekilde tüketilmesidir. Bu Goji Berry’nin en sağlıklı tüketim yollarından birisidir. İster kuru yemiş gibi yenilebilir. İster ise yoğurda ilave edilerek ara öğün gibi tüketilebilir. Önemli olan nasıl yendiği değil ne kadar yendiğidir. Günde 30 gramdan fazla yenmemeli ideal olarak 25-28 gram yenmelidir. Amerika’da bu rakam 28 gram olarak belirlenmiştir. Fazla yenmesinin bir zararı olmadığı düşünülse de günlük ihtiyaç 25-30 gram arasıdır, gerisi fazla tüketime girmektedir. Bu da iki yemek kaşığına tekabül etmektedir. Ayrıca Goji Berry’ler hava almayan paketlerden güneş ışınlarından uzakta saklanmalıdır. Bunlardan ayrı olarak Goji Berry’i çay olarak, toz olarak, tonik olarak, yağ olarakta kullanabilirsiniz. Her farklı kullanım çeşidinin farklı faydası bulunmaktadır.

  İstenirse suya karıştırılarak içilebilir daha sonrasında tanecikleri de yenebilir. Ancak en iyi faydayı akşam bir bardak suya ıslatıp sabah hem suyunu içip hem de taneciklerini kahvaltıdan önce yiyip görebilirsiniz. Böylece metabolizmanız hızlanır yağ yakımınız artar. Goji Berry’nin etkilerini 10-14 gün arasında görmeye başlarsınız uzun süreli kullanımlarda etkilerini daha rahat gözlemlersiniz.

  Yeşil Çay Goji Berry Nasıl Kullanılır?

  Goji Berry’le yeşil çayı birleştirerek çay yapmak çok basittir. Bir cezveye sıcak su ekledikten sonra Goji Berry’leri ve Yeşil çayı ilave edin. Orta ateşte 5-6 dakika demleyin. Ardından Yeşil çay Goji Berry’i ocaktan alın ve dinlendirin. Dinlendirdikten sonra karıştırın ve afiyetle için. İçtikten sonra Goji Berry tanelerini de yiyebilirsiniz.

  Yeşil çay Goji Berry’in günde 3’ten fazla tüketilmemesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Herhangi bir yan etkisi bilinmese de dikkatli olunmasında fayda vardır. Yeşil çay Goji Berry’lerin tüketimi için en uygun saatler sabah yeni uyanıldığında ve öğünlerden yaklaşık 1 saat öncesidir.

  Yaz aylarında çay içmek istemeyen ise yeşil çay Goji berry yapıp daha sonra sodayla karıştırarak tüketebilirler. Bu şekilde de yaz aylarında rahatlıkla tüketilebilir. Ayrıca hazırlanan Yeşil çay Goji Berry buzdolabında 10-15 dakika bekletildikten sonra da tüketilebilir. Böylece yaz aylarında serinletici, sağlıklı ve kilo vermenizi sağlayan bir içecek tüketmiş olursunuz.

  Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

  Diyetisyen

  Tuğba Yaprak

  Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

  Sizi Arayalım


   Hemen Şimdi Destek Alın

   Ücretsiz Bilgi Alın

   Tıklayın