Yeşil Çay ile Zayıflama

Çay, kültürümüzde geniş bir yer kaplamakta ve gün geçtikçe çeşitleriyle de adından sıkça söz ettirmektedir. Yeşil çay ile zayıflama bunların içinde şüphesiz en çok duyduğumuz. Şöyle arkamıza yaslanıp dinlenirken keyifle yudumladığımız bu çayın vücuda birçok etkisi vardır.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

 • Yeşil çayın kan şekerini kontrol altında tutmak gibi bir özelliği vardır. Şekersiz tüketilmesi zaruridir. Bu şekilde tüketildiğinde içerisindeki aktif maddelerin insülinin etkisi artırmaktadır.
 • Yeşil çayın yemeklerden sonra tüketilmesi halinde bağırsakların kolesterolü emme hızı yavaşlar. Çoğu zaman ise kötü kolesterolün büyük bir bölümü emilmez. Emilme gerçekleşmiş ise de yeşil çay sayesinde kötü kolesterol düşürülerek iyi kolesterol desteklenir.
 • Yeşil çayın cilt sağlığı üzerinde ciddi bir etkisi vardır. Hücre yenilenmesine, içerisindeki aktif maddeler sayesinde katkıda bulunur. Saçların tamir edilmesi, gözeneklerin daraltılması, ciltteki lekelerin yok edilmesi gibi olumlu bazı etkileri bulunmaktadır.
 • Yeşil çay tüketildikten sonra içerisindeki aktif maddeler kana karıştığında metabolizma olması gerekenden daha hızlı çalışmaya başlar. Eğer bu aşamada kalori alımı yapılmazsa vücut önceden depoladığı yağ dokularını yakmaya başlar. Yani bu etki sayesinde yeşil çay kilo verdirir.
 • Vücuttaki sert dokuların sağlığına kavuşmasında etkilidir. Başta kemik dokuları olmak üzere dişlerin de sağlığına kavuşmasını, korunmasını sağlar. Özellikle ağızdaki bakteri oluşumlarını engelleyerek ağız kokusunun oluşma sürecini baltalar.
 • Kan damarlarının esnekliğini sağlayan hücreleri destekleyerek damar tıkanıklığının önüne geçer. Kalp sağlığını da koruduğu bilinmektedir.
 • Bağırsakların sağlığının korunmasında oldukça etkilidir. Ağır besinlerin tüketilmesinden sonra içilen yeşil çay sayesinde sindirim hızlanmakta ve rahatlamaktadır.

Zayıflamak için Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Yeşil çayı ılık suda kısa süre demlediğinizde kafein ve EGCG içeriği az olacaktır, fakat tadı daha yumuşak olur. Fakat amaç zayıflamak, kilo vermek ise daha uzun süre, daha sıcak suda demlemeniz gerekir. Böylece kafein ve EGCG oranı artacaktır. Bu iki bileşen egzersiz öncesi tüketildiğinde daha hızlı yağ yakmanızı sağlayan bileşenlerdir. Egzersize başlamadan 90 dakika önce 1-2 bardak yeşil çay içerek bunlardan faydalanabilirsiniz. Tadı daha ağır olsa da daha sıcak suda daha uzun süre demlenen yeşil çay, egzersizden önce tüketildiğinde yağ yakılmasını artırır.

Yağ yakan bileşenlerin çaya daha fazla geçmesi için yeşil çayı orta ateşte 20-30 dakika demleyebilirsiniz. İçerdiği kafein ve EGCG nedeniyle tadı daha ağır olacaktır. Bu sizi rahatsız ediyorsa limon, nane veya toz zencefil ile tatlandırmayı deneyebilirsiniz. Bunlar çayınızı daha lezzetli hale getirirken zayıflamanıza da yardımcı olan besinlerdir.

Zayıflamak için Yeşil Çay Ne Zaman İçilmelidir?

Yeşil çaydan alacağınız faydaları en üst düzeye çıkarmak veya en sevdiğiniz kafeinli çayı içtikten sonra bile uykuya dalabileceğinizden emin olmak istiyorsanız, bazı vakitler diğerlerinden daha iyi olabilir. Hedefiniz kilo vermekse yeşil çayı egzersizlerden önce içmek en iyi zamandır. Bir çalışma egzersizden 90 dakika önce alınan kafein ile kombine EGCG’nin (yeşil çayda bulunan 2 madde) egzersiz sırasında yağ yakılması oranını önemli ölçüde artırdığını göstermiştir. Bunlardan daha çok faydalanmak için su sıcaklığını ve demleme süresini artırabilirsiniz.

Bunun dışında yeşil çay, sabah için de harika bir seçenektir. Size güne başlama enerjisi verecek kadar kafein içerir. Kahvenin aksine çay, kafein hücumunu önleyen ve bunun yerine birkaç saat boyunca size sürekli enerji veren bir amino asit L-theanine içerir. Başka bir deyişle, yeşil çay uykunuzun gelmesini engellemeden enerji verir. Bu faydaların tümü yeşil çayın alt türleri için de geçerlidir; matcha, gyokuro, kabusecha ve Japon sencha gibi.

Akşamları da yeşil çay içebilirsiniz. Hangi tür yeşil çayı seçeceğinize dikkat edin, çünkü her çaydaki kafein miktarı farklıdır. Bazı yeşil çaylar siyah çaydan daha fazla kafein içerebilir, bu nedenle en iyi akşam yeşil çayları, kyobancha, hojicha veya karışımda çok az yaprak parçaları olan kukicha gibi eski olgun yaprakları olan veya kavrulmuş çaylardır. Kafeini daha da azaltmak için daha soğuk su kullanın ve demleme süresini azaltın. Fakat bu yöntem, amaç yağ yakmak olduğunda daha az işlevseldir.

Yeşil Çayın Zayıflama Etkisi

 • Yeşil çayda bulunan polifenolik bileşenler termojenik etkiyi arttırarak metabolizmayı hızlandırır. Sabah içilen 1 fincan yeşil çay ile de içindeki kafein sayesinde güne daha dinç başlamanız mümkün olacaktır.
 • Günde içilen 2-3 fincan yeşil çay metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını destekler, toksin ve ödem atmada işe yarar. Aynı zamanda yeşil çayın içerisindeki kateşinin kalori yakımını arttırıp, bel çevresindeki yağları azalttığına dair araştırmalar da yapılmıştır.
 • Zayıflatıcı etkisini birkaç bileşimle daha etkili hale getirebilirsiniz.

Yeşil Çayın Metabolizmayı Hızlandırma Etkisi Var Mıdır?

Yeşil çay içerisinde bulundurduğu aktioksidan seviyesi ile kişiyi sağlık problemlerine karşı korur ve vücut faaliyetlerinin sorunsuz devam etmesini sağlar. Sağlıklı vücut metabolizma hızını etkilediği için yeşil çay sayesinde metabolizma hızı artar ve sağlıklı zayıflama sağlanabilir. Yeşil çay ile zayıflama aşamasında bir fincan yeşil çay da yaklaşık 20 mg kadar kafein, kateşin maddesi bulunur ve bu iki madde antioksidan özelliği ile vücut ısısının artmasına sebep olur. Metabolizma hızını arttırma yeteneğine sahip olan yeşil çay kalori yakımını da destekler. Yağ oranı arttıkça metabolizma hızı da düşüşe geçer. Yeşil çay ile zayıflama sağlandığı için metabolizma hızını da yükseltecek ve sağlıklı zayıflama sağlanabilecektir.

Yeşil Çayın Yağ Yakıcı Etkisi

Fazla kilolardan kurtulmak için araştırılan yöntemlerden birisi metabolizmayı hızlandırmak için tüketilmesi gereken besinlerdir. Tüketilen besinler yakılma süreci metabolizmayı oluşturur ve bu kişiden kişiye farklılık gösterir. Hareketli bir yaşam ve stressiz yaşam gibi sebepler ile metabolizma hızlandırılırken bazı besin maddeleri de buna yardımcı olabilir. Metabolizma ne kadar hızlı olursa kilo vermek de o kadar kısa süreli ve sağlıklı olarak gerçekleşir. Metabolizma hızlandırmak için yapılabileceklerden birisi de yeşil çay ile zayıflama yöntemidir.

Yeşil çay içerisinde bulundurduğu aktioksidan seviyesi ile kişiyi sağlık problemlerine karşı korur ve vücut faaliyetlerinin sorunsuz devam etmesini sağlar. Sağlıklı vücut metabolizma hızını etkilediği için yeşil çay sayesinde metabolizma hızı artar ve sağlıklı zayıflama sağlanabilir. Yeşil çay ile zayıflama aşamasında bir fincan yeşil çay da yaklaşık 20 mg kadar kafein, kateşin maddesi bulunur ve bu iki madde antioksidan özelliği ile vücut ısısının artmasına sebep olur. Metabolizma hızını arttırma yeteneğine sahip olan yeşil çay kalori yakımını da destekler. Yağ oranı arttıkça metabolizma hızı da düşüşe geçer. Yeşil çay ile zayıflama sağlandığı için metabolizma hızını da yükseltecek ve sağlıklı zayıflama sağlanabilecektir.

Yeşil Çayın İnsülin Direncine Karşı Etkisi

Yeşil çay tüketimi ise insülin direncine karşı haftada sadece bir bardakla bile etkisini gösterebilir. Yeşil çay içerisinde ki E ve C vitamini ile kan şekeri seviyesini dengeler. Şeker seviyesini en aza indirerek diyabet riskinin önüne geçebilir.

Birçok insanın spor ve düzenli beslenmeye dikkat ettiği halde zayıflayamadığı anlatılır. Obezitenin en büyük sebeplerinden biri de kişide bulunan insülin direncidir. Su içsem bile yarıyor cümlesi de buna örnektir. Bunun sebeplerinden biri de kişinin insülin direnci göstermesi olabilir. Yeşil çayının insülin direncinin önüne geçmesi hızlı ve sağlıklı biçimde kilo vermeyi sağlar. Tabi ki, aşırı tüketim her besinde olduğu gibi yeşil çay için de önerilmez. Düzenli ve bilinçli tüketim ile yeşil çayın insülin direncine etkilerini gözlemlemek ve sağlıklı şekilde zayıflamayı ertelememek mümkündür.

Yeşil Çayın İştah Azaltıcı Etkisi

Yeşil çay ile zayıflama abur cubur ve fast food gibi sağlıksız ve kalori yiyecekler ile beslenme alışkanlığının önüne geçebilir. Abur cubur yeme isteği genellikle bir anda gelen açlık hissi ve sağlıksız beslenme alışkanlığından gelir. Yeşil çay iştah kesici özelliği ile bu alışkanlıktan kişiyi arındıracaktır. Aç karnına içilen yeşil çay, öğünleri küçültmeyi sağlar. Yeşil çay ile zayıflama aşamasında sık sık tüketilen çay, sadece kilo vermeye yardımcı değil ayrıca sağlıklı bir vücut içinde göz ardı edilemez bir destektir.

İştah denetimi sağlayabilmek ve kontrol altına alabilmek için yeşil çay ile zayıflama fikrini alışkanlık haline getirmek gerekir. Ara öğünlerde içilebilecek 1 bardak yeşil çay bir öğün yerine geçer ve 25 kalori daha az almayı sağlayabilir. Bu sayede aylık olarak hem 700 kalori daha az alınır hem de yağ ve kalori içeren atıştırmalıklardan uzak kalınır.

Yeşil Çayın Ödem Söktürücü Etkisi

Ödem vücudun fazla miktarda su tutması sonucu oluşan vücuttaki şişkinliktir. Ödem ve şişkinlik sıkıntısı olan kişiler kilo vermekte zorluk yaşarlar. Hatta çeşitli kalp, damar ve böbrek rahatsızlıklarıyla da karşılaşabilirler. Düzenli egzersiz, uyku düzeni sağlamak ve yeterli miktarda su tüketmenin ödem söktürücü özelliği olduğu gibi yeşil çay da ödem konusunda yardıma yetişebilir. Yeşil çayın saymakla bitmeyen bir diğer faydası da vücuttaki fazla ödemi atmasıdır. Yeşil çay ile zayıflama sürecinde günde içilen 1 bardak yeşil çay vücuttaki şişkinliği giderir. Şişkinlik ve ödemin önüne geçmek için yeşil çaya ek olarak tuz tüketim miktarı da azaltılmalıdır. Yeşil çay ile zayıflama fikrinin ardından düzenli tüketilen yeşil çay idrar yolu ve bağırsakları da hızlandırarak vücuttan su atımı gerçekleştirebilirler. Bazı yeşil çay çeşitleri gaz problemlerini de çözüp karındaki şişkinliği azaltabilir.

Yeşil çay ile zayıflama aşamasını kavramak için faydalarını öğrenmek ve kilo vermenin üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu bilmek gerekir. Metabolizmanın yavaşlığı ve vücuttaki ödem miktarı yapılan onlarca diyet ve spor programlarının işe yaramama sebebidir. Aslında yeşil çay vücudumuzun dengesini bulur ve sağlıklı haline geri döndürür. Bunun ardından yapılan düzenli egzersizler ve sağlıklı beslenme programları etkisini göstermeye başlar.

Yeşil Çay Kalori Yaktırır Mı?

Yeşil çay tek başına kalori ya da yağ yaktırmaz. Bunun yerine egzersizlerden 90 dakika önce 1 bardak demli yeşil çay içtiğinizde egzersiz sırasında yaktığınız yağ artar.

Yani hafif ya da ağır herhangi bir egzersizden bir buçuk saat önce yeşil çay içmek daha fazla yağ yakmanızı sağlar. Fakat diyet ve egzersiz programını uygulamadan sadece yeşil çay ile yağ kaybetmek mümkün olmaz. Bazı insanlarda bu çay ishal sebebidir. İshal sonrası bağırsakların boşalmasıyla daha hafif hissedebilirsiniz. Fakat bu yağ kaybetmeniz anlamına gelmez. Ayrıca sık yaşanan ishal vücudunuzda su eksikliğine neden olur ve böbreklerinize zarar verir.

Yeşil çayın yağ yakma özelliği içerdiği kafein ve EGCG’den gelir. Bu iki madde hareketliliğinizi artırdığınızda, normalden daha fazla yağ yakmanıza neden olabilir. Böylece yeşil çay kilo vermek, kalori ve yağ yakmak isteyenler için iyi bir seçenek haline gelir. Hem egzersizden (yürüyüş, koşu, yüzme, pilates…) önce hem de sonra bir fincan çayın ayrı ayrı faydaları vardır. Egzersiz öncesi bir fincan içmek kilo vermeye, dayanıklılığı artırmaya ve odaklanmaya yardımcı olabilir. Egzersiz sonrası bir fincan içmek vücudunuzu tazeler ve yeniler.

Eğer bu çaydan beklentiniz metabolizmanın hızlanmasıysa yemekten önce veya yemekten 1 saat sonra tüketebilirsiniz. Fakat faydayı artırmak için daha fazla yeşil çay tüketmek sağlıklı olmaz. Bazı araştırmalar günde 2 fincandan fazlasının zararları olabileceğini gösterir.

Diyette Yeşil Çay Tüketimi Nasıl Olmalıdır ?

Diyet yapılan dönemler, sağlıklı beslenmenin hayat tarzı haline getirildiği dönemlerdir. Diyet yaparken vücuda alınacak her türlü katı ve sıvı besinin ciddi bir incelemeden geçmesi gerekir. Faydaları, zararları ve kalori değerleri açısından değerlendirmeler yapılmalıdır. Günümüzde diyet denilince akla gelen ilk içecek yeşil çay olmaktadır. Oldukça faydalı olması, diyetlerde kilo vermeyi kolaylaştırması gibi etmenlerden dolayı günlük tüketimi tavsiye edilmektedir.

Yeşil çay aktif bazı bileşenleri sayesinde metabolizmaya müdahale etmektedir. Müdahaleden sonra metabolizma olması gerekenden hızlı çalışarak vücutta depolanan yağları yakmakta; bunun sonucu olarak da uzun vadede yağ dokusundan kilo kaybedilmektedir. Yani yeşil çay kilo verilmesini sağlayacak süreci tetiklemektedir. Oldukça faydalı olmasının yanında fazla tüketildiği vakit ise çeşitli olumsuz durumları ortaya çıkarabilmektedir. Özellikle diyet yapılan dönemlerde fazla tüketimi ciddi sorunlar ortaya çıkarabilir. Bu sebepten ötürü diyet dönemlerinde yeşil çay tüketimine azami özen gösterilmesi gerekmektedir.

Protein, karbonhidrat ya da dengeli diyet fark etmeksizin sıvı alımının yapılması gerektiğinde ilk akla gelen su olmalıdır. Eğer su tatmin etmiyorsa yapılabilecek ikinci şey yeşil çay tüketimidir. Kilo verme sürecini desteklemesi için günde üç fincan yeşil çay tüketimi oldukça olumludur. Bu sayının üzerine çıkan durumlarda ise olumsuz durumların gelişme riski artmaktadır.

Diyetlerde yeşil çay tüketimi genelde kahvaltıda bir fincan, öğle yemeğinden sonraki ara öğünde bir fincan ve akşam yemeğinden sonra bir fincan şeklinde yapılmalıdır. İsteğe göre öğle yemeğinden sonraki ara öğünde tüketilen bir fincan yeşil çay akşam yemeğinden sonraki sürece kaydırılabilir. Böylece en çok yağ yakımı yapılan uyku vaktine daha efektif bir şekilde girilebilir. Akşam öğününden sonra yapılacak iki fincan yeşil çay tüketimi sayesinde olması gerekenin yaklaşık yüzde yirmi fazlası yağ yakılabilir.

Yeşil Çay Kaç Bardak İçilmelidir?

Yeşil çay ile zayıflama etkileri görebilmek için yeşil çayı yemekler ile birlikte tüketmemek gerekir. Yeşil çay besinlerden %60 oranında vücuda gerekli olan demir emilimini engeller. Demir eksikliği yaşamamak adına yeşil çayı ara öğünlerde tüketmek son derece önemlidir.

Mide rahatsızlıkları ile başınız belada değilse yeşil çayı sabah saatlerinde ve aç karnına tüketmekte bir seçenek olabilir. İçerdiği az miktarda ki asit sebebiyle mide rahatsızlığı olan kişilere önerilmez. Sabah saatlerinde tüketilen yeşil çay zihni canlandırmak için de faydalı olacaktır.

İçerisinde ki kafein miktarı ile uyku düzenini bozmamak için günde 2-3 bardaktan fazla içilmesi tavsiye edilmez.

Uyku bozuklukları yaşamak da kilo verme aşamasını sıkıntıya uğratabilir. Her gün düzenli içilen 2-3 bardak yeşil çayın vücutta alışkanlık haline geldiğini düşünen kişiler etkisini arttırmak için 2 hafta ardından 1 hafta ara verip tekrar başlayabilirler.

Yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlığı olan kişilerin günde 1 bardaktan fazla yeşil çay içmesi önerilmez. Yeşil çay ile zayıflama sırasında tüketilen yeşil çay günlük 2 bardak limitine ulaştı ise farklı bir bitki çayı daha içilmesi çeşitli rahatsızlıklara sebep olabilir.

Kimler Yeşil Çay İçmelidir ?

Diyet ya da sağlıklı yaşam denilince akla ilk gelen şeylerden bir tanesi bitki çaylarıdır. Ülkemizde bitki çaylarının farklı çeşitleri pek bilinmese de yeşil çay çok iyi bilinmektedir. Ülkemizin genel çay tüketimini oluşturan siyah çaydan sonra belki de en çok tüketilen çay çeşidi yeşil çaydır. Aşağıda belirttiğimiz kişilerin yeşil çay tüketmesi gerektiğini söyleyebiliriz:

 • İnsülin direnci olanlar veya diyabet hastaları,
 • Kolesterol hastaları,
 • Cildinde sorunlar olanlar,
 • Saçı cansız olanlar veya dökülenler,
 • Kilo vermek isteyenler,
 • Kemik ve eklem ağrısı çekenler,
 • Ağız kokusu sorunu ile uğraşanlar,
 • Bağırsak sorunları yaşayanlar,
 • Kalp – damar hastalığı olanlar veya riskini düşürmek isteyenler.

Yani çok geniş bir skalada yeşil çay tüketiminin yapılması faydalıdır. Herkesin günlük en az bir fincan yeşil çay içmesi tavsiye edilir. Üç fincandan sonrası ise aşırı tüketime girmektedir.

Kimler Yeşil Çay İçmemeli?

Yeşil çay kalp rahatsızlıklarından kanser hastalığına kadar birçok fayda sağladığı gibi aşırı tüketimi ile bir o kadar sağlıksız durumlar da yaratabilir.

 • Hamile ve emzirme döneminde ki kadınlarda günlük 2 bardak yeşil çay tüketimi rahim kaslarının gevşemesini sağladığı için düşük tehlikesini ortaya çıkarabilir. Bu yüzden doktor kontrolü olmadan yeşil çay tüketimi hamileler için uygun değildir.
 • Kanama bozukluğu yaşayan kişiler yeşil çay içerisinde ki kafein dolayısıyla kanama miktarını arttırabilirler ve çeşitli sağlık sorunları yaşanabilir.
 • Yeşil çay içmek göz üzerinde basınç yaratabilme özelliğine sahiptir. Çeşitli göz problemleri yaşayan kişilerin yine doktor tavsiyesi almadan yeşil çay tüketimini tercih etmemeleri gerekir.
 • Baş ağrısı, baş dönmesi ve aritmi sorunları yaşayan kişilerde yeşil çay tetikleyici olabilir.
 • Karaciğer hastalarının yeşil çay tüketimi ile karaciğer sorunlarının artışı mümkün olabilir. Bir doktora danışmak sağlık sıkıntıları yaşamamak adına önemlidir.
 • Düzenli ilaç kullanan kişilerin yeşil çay tüketimine ara vermesi gerekmektedir. Yeşil çay kullanılan ilaçların etkisini azaltabilir ya da tamamen ortadan kaldırabilir. Özellikle tansiyon hastalarının kullandığı ilaçların etkin maddesi yeşil çay tarafından etkisiz hale gelir.
 • Yeşil çay tüketildiği günlerde sıvı kaybı yaşanacağı için yeterli miktarda su içilmezse böbrekler yorulur ve çeşitli böbrek sıkıntıları yaşanabilir.
 • Demir eksikliği bulunan kişiler yeşil çayın demir miktar azaltması sorunu ile karşılaşabilir. Yeşil çayı kısa süreli demlemek kafein miktarını azaltarak demir eksikliğinin önüne geçebilir.

Yeşil Çay’ın Zararları Nelerdir?

Yeşil çayın faydaları olduğu gibi zararları da vardır. Bu zararların yeşil çayın zamansız veya aşırı tüketiminden dolayı kaynaklanır. Yeşil çayın zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Uyku düzenini bozabilir. Özellikle akşam vakitlerinde tüketildiğinde uyumayı zorlaştırır.
 • İçerisindeki aktif maddelerin fazla alınmasına bağlı olarak sinir sistemini etkileyebilir. Eğer var ise stresi ve depresyonu destekler. Sebepsiz sinirlilik halini ortaya çıkarabilir.
 • Aşırı tüketilmesinden dolayı bağırsaktaki enzimleri fazlaca harekete geçirebilir. Bunun sonucu olarak da ishal ortaya çıkabilir. Mideyi etkilemesi durumunda ise mide asidi yemek borusuna doğru hareketlenebilir. Ağrı ve bulantı hissedilebilir. Unutulmaması gereken nokta, yeşil çay kararında tüketilmediği takdirde olumsuz etkilerin ortaya çıkıyor oluşudur.

Zayıflatıcı Yeşil Çay İksiri

Zayıflatıcı Yeşil Çay Malzemeleri

 • Yarım litre kaynar su,
 • 2 Tatlı kaşığı yeşil çay,
 • Yarım limon,
 • 1 Şişe maden suyu

Zayıflatıcı Yeşil Çay Hazırlanışı

Yarım litre kaynar suya çayı atıp demlenmesini bekliyoruz. Limonun suyunu biraz sıkarak suya ilave ediyor ve kendisini de içine atıyoruz. Üzerine 1 şişe maden suyuyla çayı hazır hale getiriyoruz. Düzenli içildiğinde yağ yakımına yarımcı olacak ve zayıflamayı kolaylaştıracaktır.

Böylelikle günlük önerilen sıvı tüketiminize yaklaşmış olacak, sağladığı diğer yararlarla da vücudunuza yapacağınız sayısız iyiliklerden bir kaçını gerçekleştirmiş olacaksınız.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın