Tarçınla Zayıflama
Tarçınla Zayıflama

"Tarçınla zayıflamak mümkün mü?" sorusunun cevabı; evet tarçınla zayıflama mümkündür. Tarçın, ağacının kabuklarından elde edilen, uzun yüzyıllardır kullanılan, sağlık için birçok faydası bulunan bir baharattır. Tarçın tatlılarda lezzet vermesi, soğuk algınlığında tedavi etmesi için uzun zamandır kullanılmaktadır.

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Tarçının Faydaları Nelerdir?

Fakat son 20 yıldır yapılan çalışmalarda tarçının Tip2 DM hastalığının tedavisindeki rolü araştırılmaktadır. Normal bireylerde yemek yedikten sonra kan şekeri yükselir. Kanda bulunan glikozun hücre içine alınabilmesi için pankreas tarafından insülin hormonu salgılanmalıdır. Tip2 DM hastalığında, insülin reseptörleri bozulduğu ve/veya insülin direnci oluştuğu için, glikozun hücre içine alınması için gerekli insülin miktarı salgılanmamaktadır. Bu nedenle hastaların açlık kan şekerleri 126mg/dl’nin üzerindedir. İnsülin hormonunun fazla salgılanması sonrasında ise ani kan şekeri düşmelerine de sebep olabilir. Yapılan son araştırmalara göre tarçının insülin duyarlılığını arttırarak ve kan şekeri seviyelerini düzenleyerek, Tip2 DM tedavisinde faydalı olduğu kanıtlamıştır.

Kan şekerindeki artış yağların depolanmasını da arttırarak kilo alımına neden olmaktadır. Tarçın kan şekeri seviyelerini düzenleyerek zayıflamaya yardımcı olur. Yapılan bir araştırmaya göre glisemik indeksi yüksek bir gıdayı tüketmeden 12 saat önce tarçın tüketildiğinde, o gıdanın kan şekerini yükseltme potansiyelinde azalma görülmüştür. Kan şekerindeki ani yükselme-düşüşler iştahın açılmasına sebep olur. Tarçın sayesinde daha uzun süre tokluk hissedilmektedir. Ayrıca tarçın mide boşalmasını geciktirerek de daha geç acıkmaya neden olur.

Glisemik indeksi yüksek besinlere tarçın ilave edildiği zaman da, kan şekeri seviyelerini yükseltme potansiyelinin azaldığı gözlemlenmiştir.

Tarçının bir diğer kilo kaybında yardımcı etkisi ise metabolizmayı hızlandırmasıdır. İnsülin salınımını düzenleyerek, fazladan yağ depolanmasını önlerken vücut metabolizma hızını arttırarak enerji harcamasını ve yağ yakımını arttırır.

Bir başka araştırmada tarçının özellikle göbek bölgesindeki yağ yakımına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Araştırmalar aynı zamanda tarçının LDL (kötü) kolesterolün düşürülmesinde yardımcı olabileceğini ve kalp sağlığı için de faydalı olduğunu desteklemektedir. Yakın tarihli bir çalışmada diyabetli katılımcılar, araştırma süresi boyunca uygun beslenme tedavilerine ek olarak verilen dozda tarçın kullandığında BKI’deki azalmanın yanı sıra LDL kolesterolün de daha düşük olduğu gözlemlenmiştir.

Tarçın tadı, aroması ve kokusu sayesinde diyetteyken de tatlı isteğinin bastırılmasında etkili olmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra unutulmaması gereken en önemli nokta; tarçının bir ‘’süper gıda’’ olduğu doğrudur. Ancak sağlıklı beslenme ve egzersizle birlikte tarçın kullanılmadığında zayıflatıcı etkileri gözlemlenemez. En ideal zayıflama yöntemi sağlıklı bir diyet ve egzersizin birlikte uygulanmasıdır.

Tarçının Kilo Kaybı için Yiyecek/İçeceklerde Kullanım Önerileri

 • Gün içinde yulaf/müsliye tarçın eklendiğinde tatlı isteğinizi bastırır.
 • Çay ve kahvelerde aroma vermesi için kullanılabilir.
 • Su tüketimi sınırlı olan kişilerde suya aroma vermesi için çubuk tarçın atılabilir.
 • Sporcularda metabolizmayı hızlandırması için protein smoothie’lerine katılabilir.
 • Tarçın uçucu yağı bölgesel zayıflamanın istendiği bölgeye masaj yağı olarak uygulanabilir.
 • Ara öğünlerde kan şekerini düzenlemesi için süt veya yoğurda eklenerek tüketilebilir.

Fazla Tarçın Tüketiminin Zararları Nelerdir?

Tarçının kilo verme sürecine olan desteği uzun yıllardır bilinmektedir. İdeal miktarlarda ve zamanlarda kullanıldığı takdirde hem metabolizmayı hızlandırmakta hem de iştahı belli oranda kesmektedir. Tarçının kullanım alanları oldukça geniş olduğundan dolayı insanlar zaman zaman tarçın kullanım miktarını abartabilmektedir. Her şeyde olduğu gibi, tarçın tüketiminde de ayarı kaçırmak oldukça olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu sonuçlar hayati bir tehlike oluşturmasa da kilo verme sürecini durduran veya tersine çeviren cinstendir.

Metabolizma hızının artırılmasını sağlamasından dolayı tercih edilmektedir ancak tüketimin ayarı kaçırılırsa metabolizma kontrol altında tutulamaz. Aynı zamanda iştah kesmesi dolayısıyla da vücuda alınan kalori miktarı üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilir. Genel olarak fazla tarçın tüketiminin zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İçerisindeki bazı maddeler karaciğer üzerinde baskı oluşturmaktadır. Tüketimin oldukça fazla olması durumunda karaciğer bu maddeleri ayrıştırmakta zorlanacaktır. Yani, karaciğer yetmezliği ile hafif dereceli de olsa karşılaşmak mümkündür. Ancak karaciğer yetmezliğinin ortaya çıkabilmesi için tüketilen tarçın miktarının çok çok fazla olması gerekmektedir.
 • Bazı bölgesel zayıflama kürleri tarçın içerir. Bu kürler bölgesel yağlanmanın olduğu bölgelere sürülerek kullanılır. Bazı hassas ciltlerde bu kürler uygulanırsa tarçından dolayı kızarmalar, kabarmalar oluşabilir.
 • Metabolizmayı gereğinden fazla hızlandırması gibi bir sonuç ortaya çıkabilir. Bu da kalp üzerinde olumsuz etki oluşturur. Fazla tarçın tüketimi sonrası kalp çarpıntısı ile karşılaşılabilir.
 • Tarçın tüketiminin çok fazla olması durumunda mide iç mukozası hassaslaşabilmekte; midede yanma oluşabilmektedir.
 • Fazla tarçın tüketimi sonrasında ağız kokusu, yemek borusunda yanma ve ağız yaraları oluşabilir.
 • Tarçındaki toksinleri atan boşaltım sistemi aşırı baskı altına girebilir. Yani böbrek sorunları ile karşılaşılabilir.
 • Kas dokuları üzerinde olumsuz etkiler oluşabilir. Sebepsiz seğirmeler, kasılmalar ile karşılaşmak olasıdır. Özellikle hamile kadınlara tarçının az ya da çok tüketimi tavsiye edilmez.

Bunlara ek olarak size özel koşullara bağlı olumsuz etkiler de ortaya çıkabilir. Ya da bu olumsuz etkiler sizde görülmeyebilir.

Tarçınlı Su Nasıl Hazırlanır?

Tarçının kilo vermeye yardımcı olduğu uzun yıllardır bilinmektedir. Başta bölgesel yağlanmalar olmak üzere vücuttaki yağların tamamı üzerinde oldukça olumlu etkiler oluşturuyor. Çeşitli tatlıların içerisinde veya sıvılarla birlikte tüketildiğinde ise etkisi katlanarak artıyor. Tarçının, kilo verme sürecine yönelik olan bu olumlu etkilerinin ortaya çıkmasını sağlayan en temel nokta ise metabolizma üzerindeki etkisidir. Tarçın tüketildikten sonra yarım saat içerisinde metabolizma normal hızının yüzde otuzu kadar hızlı çalışmaya başlıyor. Doğal olarak, metabolizmanın kaloriye duyduğu ihtiyaç da katlanarak artıyor. Doğru şekilde beslenildiği takdirde de bu ihtiyacı karşılamak için vücut daha önceden depoladığı yağları yakmaya başlıyor.

Tarçın tüketiminde sıvıların kullanılması oldukça önemlidir. Spesifik türdeki bazı tarçınların kilo verdirme etkisinin ortaya çıkabilmesi için sıvı tüketiminin maksimize edilmesi gerekiyor. Sıvı olarak her türlü doğal, organik ve şekersiz içecek kullanılabilmektedir. Tarçının, insanların damak zevkine olan uyumu da bu süreci kolaylaştırıyor. Genelde süt veya su tarçın tüketimi esnasında kullanılıyor. Ayrıca limonlu ve tarçınlı karışımlar hazırlanarak kilo verme süreci daha da hızlı hale getirilebiliyor.

Tarçınlı su, tarçın tüketimini ideal seviyede tutmak ve metabolizmanın hızlanmasına sıvı ile destek vermek için oldukça önemli bir içecektir. Tarçınlı suyun hazırlanma süreci de etkilerini artırma üzerinde önemlidir.

Tarçınlı suyu hazırlamak oldukça kolaydır. Bir sürahi kadar pH değeri yüksek olan temiz su tencerenin içerisine boşaltılır. Her bir bardak için bir çubuk tarçın tencerenin içerisine eklenir. Su kaynayana kadar tarçın çubukları tencerenin içerisinde bekletilir. Bu sırada tarçının aroması ve yararlı maddeleri suyun içerisine geçer. Kaynama tamamlandıktan sonra ocağın altı kapatılır ve su soğutulur. Uygun ekipmanla tarçın çubukları süzüldükten sonra tenceredeki su sürahiye boşaltılır ve tüketime hazır hale gelir. Tüketimden hemen önce ufak bir limon parçacığı atarak su daha da efektif hale getirilebilir. Tüketimi ise yemeklerden yarım saat önce bir bardak şeklinde olmalıdır. Ayrıca sabah hemen kalktıktan sonra ve akşam hemen yatmadan önce tarçınlı su tüketilmelidir.

Tarçınlı Suyun Faydaları Nelerdir?

Tarçınlı su, faydaları ile insanları şaşırtmayı başarmış bir karışımdır. Bu içeceğin vücudumuza olan faydalarından belki de en önemlisi zayıflamaya olan olumlu etkileridir. Faydasını yağ yakımı özelliğine borçlu olan tarçınlı su,  hızlı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin imdadına koşmaktadır. Peki, bu karışımın insanları şaşırtan faydaları nelerdir?

 • Kadınların en çok muzdarip olduğu konulardan biri de adet ağrılarıdır. Adet öncesi ve adet sonrasında yaşanılan ağrılara son derece etkilidir ve bu sürecin süresini kısaltmaya yardımcı olur.
 • En önemli özelliklerinden ve faydalarından biri ise anti bakteriyel özellikte olmasıdır. Bu özelliği sayesinde sindirim sisteminde oluşabilen kötü bakterilerin çoğalmasını engelleyerek yok edilmesini sağlamaktadır. Ayrıca ağız sağlığı bakımından son derece etkili olan tarçınlı su, diş ve diş etleri temizliğine katkıda bulunur.
 • Sindirim sistemini düzenleyici etki yapmakla beraber iştahı da azaltan bu tüketim, kişinin olası tatlı yeme isteklerini en aza indirir. Böylece gereksiz kalori alımını engelleyerek, kilo alma riskini azaltır.
 • Kan şekeri dengesini düzenleyici etki yapan bu karışım, diyabet hastaları için alternatif içeceklerden biridir. İnsülin direncini artırarak metabolizmaya olumlu etki yapar.

Yaz ayları yaklaştığında eski formunu yakalamak isteyen kişiler birçok yöntemi demektedirler. Bu yöntemlerden biri de etkili ve hızlı olan tarçınlı su karışımıdır. Yukarıda saydığımız birçok faydası ile çoğu kişinin tercih ettiği zayıflama yöntemleri arasında yerini almıştır.

Tarçınlı Su Zayıflatır Mı?

Günümüzde çoğu insan zayıflamak için en iyi yöntemi aramaktadır ve karşılarına çıkan bazı yollardan biri de tarçınlı su karışımıdır. Çoğu yöntemi deneyip hala zayıflamaya dair bir belirti görememişseniz bu yöntemi deneyebilirsiniz. Düzenli olarak her gün yeterli miktarda tarçınlı su tüketen kişiler, hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilolarından kurtulduklarını söylemektedirler. 

Tarçınlı su tüketenler, uygun bir diyet programı dahilinde kilo verebildiklerini söylemektedirler. Bu yöntemi kullanmalarının sebebi ise hem kilo vermede etkili olması hem de hızlı bir şekilde kilo kaybını sağlamasıdır. Metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakma gibi özelliklere sahip olan bu karışım kilo vermenizde son derece etkili olabilmektedir.

Hazırlanış bakımından zahmetsiz olan bu karışım en çok tercih edilen zayıflama yöntemlerinden biridir. Bu yöntemi uyguladığımda kaç kilo veririm gibi soruların cevapları kişiden kişiye değişebilmektedir. Fakat ne yapsam kilo vermeyi başaramıyorum diyenlerin uygulaması gereken bir yöntemdir. Ayrıca üç dört gün kullanım sonrası hala neden zayıflamadım gibi düşüncelere girilmemesi gerekmektedir. 15 gün düzenli kullanılması gerekmektedir. 

Tarçın bilindiği üzere insanın iştahını azaltan bir baharattır. Ayrıca kan şekerini de düzenleyici etki yapan bu baharat, kişinin tatlı yeme hissinin gelmesini engeller ve düzenli beslenmesine yardımcı olmaktadır. Bunun dışında bu diyet sizin sadece zayıflamanıza yardımcı olmamakla birlikte, kas, eklem ve sırt ağrıları gibi rahatsızlıklarınızı azaltmaya yardımcı olur. 

Tarçınlı Su Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tarçınlı su tüketimi her ne kadar faydalı olsa da kullanırken bazı hususlara dikkat etmezsek vücudumuza zarar verebilmektedir. Son zamanlarda sofralarımızda baharatların yeri son derece artmıştır. Bu baharatlardan bir tanesi de tarçındır. Tarçının faydaları olduğu gibi dikkatsiz ve aşırı kullanımında zararları da olabilmektedir.

Tarçınlı su tüketimi yapmadan önce tarçına alerjiniz olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir. Çünkü tarçın, hassas bir cilde sahip olan kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Bu yüzden tüketirken tarçın miktarına dikkat edilmeli ve kullanım sıklığınıza önem vermelisiniz. Genelde önerilen kullanım süresi olan 15 günü aşmamanız gerekmektedir.

Tarçınlı su tüketimi yapacağınız sırada kullandığınız ilaç olup olmaması çok önemlidir.  İlaç kullanımı ile bu karışımın tüketimini aynı zamanlarda yaptığınızda, ilacın sağlığınıza yapacak olumlu etkisini alamayabilir ve daha kötüsü sağlığınızı kötü etkileyebilirsiniz. Bu gibi durumlara sebebiyet veren gıda ise karışımın içinde bulunan tarçındır. Bu yüzden kullanımına çok dikkat etmelisiniz.

Sindirim sistemine fayda sağlayan tarçınlı su, iştahı azaltarak kişinin dengeli beslenmesine katkı sağlar. Fakat fazla tüketilmesi dahilinde vücutta alışkanlık yapar ve sonrasında tüketilen tarçın miktarına göre vücutta bazı olumsuz etkiler yapar. Bu etkilerden bazıları kabızlık ve böbreklerin zarar görmesidir. Bu yüzden tarçın ve su oranını iyi belirlemeli ve kullandığınız sıklık derecesini sağlığınız için uygun olup olmadığını test etmelisiniz.

Tarçınlı Suyun Yan Etkileri Nelerdir?

Tarçınlı su faydaları ile kendisinden çokça bahsettirmiştir. Fakat faydaları olduğu gibi, kullanım sürecinde bazı yan etkilerle karşımıza çıkabilmektedir. Bu yan etkiler kişiye göre değişebilmekle birlikte, bazı kişilerde şiddetli görülürken bazılarında ise hiç görülmemektedir. Bu yan etkileri yaşama riskini en aza indirmek için tarçınlı su tüketimini dikkatli bir şekilde yapmak gerekmektedir.

Kan şekerini düzenleyici etki yapan bu karışım, fazla tüketilmesi durumunda olumlu etkileri olduğu konuda ters tepki yapabilmektedir. Bunlardan biri ise kan şekerinin istenilmeyen seviyelere düşmesidir. Bu durumda da çok sayıda sağlık problemine dönüşebilmektedir.

Yüksek miktarda tarçınlı su kullanımı karaciğere zarar verebilmektedir. Bu gibi olumsuz durumların en büyük sebeplerinden biri aşırı ve düzensiz tüketimdir. Bu yüzden tarçınlı su tüketirken, tarçın kullanım dozuna dikkat edilmelidir. Aksi durumlarda kansere kadar sebebiyet veren durumlar gözlenebilmektedir.

Ağız bakımı için temizleyici etki yapan tarçınlı su, yan etki olarak ağızda yaralara sebep olabilmektedir. Temizleyici etkisi var iken nasıl böyle bir zarara dönebiliyor diye düşünüyor iseniz bunun sebebi sürekli kullanımda temizleyici etkisinin tahriş boyutuna dönüşmesidir.

Bunların dışında alerjilere de sebep olabilen tarçınlı su, ciltte kaşıntıya veya benzeri alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Bu gibi yan etkileri en aza indirmek veya hiç görmemek için bu karışımı kullanmadan önce tarçının size zararı veya alerjik bir boyutu var mı öğrenilmelidir. Ayrıca ne kadar tüketilmeli gibi soruların cevapları doğru olarak bilinmelidir.

Tarçınlı Su Diyetinin Zayıflama Etkisi

Kilo vermek ve eski formunuza kavuşmak istiyorum ama geç kaldım galiba diyorsanız tarçınlı su tam da size göre bir diyettir. Uzun ve sıkıcı, içerisinde çoğu gıdanın olmadığı ve onların yerine yemekten hoşlanmadığınız besinlerin bulunduğu diyetlerden rahatsızlık duyuyorsanız, işte tam istediğiniz gibi bu diyeti deneyebilirsiniz.

Sofralarımızda neredeyse eksik olmayan tarçının ve yaşam kaynağımız olan suyun birleşimiyle oluşan bu diyet içeceğinin zayıflamaya olan etkileri son derece fazladır.  Tarçınlı su diyetinin ilk kullanımda işe yaramayacağını düşünen kişiler, kullandıktan kısa bir süre sonra gözle görülür değişmeler ile şaşkınlık içerisinde kalmışlardır. Kolay hazırlanışı bakımından çokça tercih edilen bu diyet,  artık çoğu kişi tarafından bir zayıflama yöntemi olarak bilinmektedir.

Tarçınlı su yağ yakımı için hızlandırıcı etki yapmakla birlikte, sindirim sistemini düzenleyici etkide bulunmaktadır. İştahı azaltarak kişinin dengeli beslenmesine yardımcı olur ve düzensiz beslenme ile alınabilecek kötü kiloları engeller. Zayıflamaya olan katkılarını tarçından alan bu karışımda su olmasının sebebi tarçın tüketimini daha kolay hale getirerek, tarçından en iyi verimi almayı sağlamaktır.

Tarçınlı su tüketiminin zayıflamaya olan birçok katkısının yanında, diğer vücut fonksiyonlarına da olumlu etkileri bulunmaktadır. Bu etkilerden bazıları kan şekerinin düzenlenmesi ve sindirim sistemine olan pozitif etkileridir. Her ne kadar çok faydası olmasına rağmen bazı yan etkileri de mevcut olan bu karışımı kullanırken, kullanım dozuna ve sıklığına son derece dikkat edilmelidir.

Zayıflama ipuçları verdiğim yazımı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by