Tarçınla Zayıflama

”Tarçınla zayıflamak mümkün mü?” sorusunun cevabı; evet tarçınla zayıflama mümkündür.

Tarçın, ağacının kabuklarından elde edilen, uzun yüzyıllardır kullanılan, sağlık için birçok faydası bulunan bir baharattır. Tarçın tatlılarda lezzet vermesi, soğuk algınlığında tedavi etmesi için uzun zamandır kullanılmaktadır.

Tarçının Faydaları Nelerdir?

Tarçının Kilo Kaybı için Yiyecek/İçeceklerde Kullanım Önerileri

 • Gün içinde yulaf/müsliye tarçın eklendiğinde tatlı isteğinizi bastırır.
 • Çay ve kahvelerde aroma vermesi için kullanılabilir.
 • Su tüketimi sınırlı olan kişilerde suya aroma vermesi için çubuk tarçın atılabilir.
 • Sporcularda metabolizmayı hızlandırması için protein smoothie’lerine katılabilir.
 • Tarçın uçucu yağı bölgesel zayıflamanın istendiği bölgeye masaj yağı olarak uygulanabilir.
 • Ara öğünlerde kan şekerini düzenlemesi için süt veya yoğurda eklenerek tüketilebilir.

Fazla Tarçın Tüketiminin Zararları Nelerdir?

Tarçının kullanım alanları oldukça geniş olduğundan dolayı insanlar zaman zaman tarçın kullanım miktarını abartabilmektedir. Her şeyde olduğu gibi, tarçın tüketiminde de ayarı kaçırmak oldukça olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu sonuçlar hayati bir tehlike oluşturmasa da kilo verme sürecini durduran veya tersine çeviren cinstendir.

 • İçerisindeki bazı maddeler karaciğer üzerinde baskı oluşturmaktadır. Tüketimin oldukça fazla olması durumunda karaciğer bu maddeleri ayrıştırmakta zorlanacaktır. Yani, karaciğer yetmezliği ile hafif dereceli de olsa karşılaşmak mümkündür. Ancak karaciğer yetmezliğinin ortaya çıkabilmesi için tüketilen tarçın miktarının çok çok fazla olması gerekmektedir.
 • Bazı bölgesel zayıflama kürleri tarçın içerir. Bu kürler bölgesel yağlanmanın olduğu bölgelere sürülerek kullanılır. Bazı hassas ciltlerde bu kürler uygulanırsa tarçından dolayı kızarmalar, kabarmalar oluşabilir.
 • Metabolizmayı gereğinden fazla hızlandırması gibi bir sonuç ortaya çıkabilir. Bu da kalp üzerinde olumsuz etki oluşturur. Fazla tarçın tüketimi sonrası kalp çarpıntısı ile karşılaşılabilir.
 • Tarçın tüketiminin çok fazla olması durumunda mide iç mukozası hassaslaşabilmekte; midede yanma oluşabilmektedir.
 • Fazla tarçın tüketimi sonrasında ağız kokusu, yemek borusunda yanma ve ağız yaraları oluşabilir.
 • Tarçındaki toksinleri atan boşaltım sistemi aşırı baskı altına girebilir. Yani böbrek sorunları ile karşılaşılabilir.
 • Kas dokuları üzerinde olumsuz etkiler oluşabilir. Sebepsiz seğirmeler, kasılmalar ile karşılaşmak olasıdır. Özellikle hamile kadınlara tarçının az ya da çok tüketimi tavsiye edilmez.

Tarçınlı Su Nasıl Hazırlanır?

Tüketimi ise yemeklerden yarım saat önce bir bardak şeklinde olmalıdır. Ayrıca sabah hemen kalktıktan sonra ve akşam hemen yatmadan önce tarçınlı su tüketilmelidir.

Tarçınlı Suyun Faydaları Nelerdir?

Tarçınlı su, faydaları ile insanları şaşırtmayı başarmış bir karışımdır. Bu içeceğin vücudumuza olan faydalarından belki de en önemlisi zayıflamaya olan olumlu etkileridir. Faydasını yağ yakımı özelliğine borçlu olan tarçınlı su, hızlı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin imdadına koşmaktadır. Peki, bu karışımın insanları şaşırtan faydaları nelerdir?

 • Kadınların en çok muzdarip olduğu konulardan biri de adet ağrılarıdır. Adet öncesi ve adet sonrasında yaşanılan ağrılara son derece etkilidir ve bu sürecin süresini kısaltmaya yardımcı olur.
 • En önemli özelliklerinden ve faydalarından biri ise anti bakteriyel özellikte olmasıdır. Bu özelliği sayesinde sindirim sisteminde oluşabilen kötü bakterilerin çoğalmasını engelleyerek yok edilmesini sağlamaktadır. Ayrıca ağız sağlığı bakımından son derece etkili olan tarçınlı su, diş ve diş etleri temizliğine katkıda bulunur.
 • Sindirim sistemini düzenleyici etki yapmakla beraber iştahı da azaltan bu tüketim, kişinin olası tatlı yeme isteklerini en aza indirir. Böylece gereksiz kalori alımını engelleyerek, kilo alma riskini azaltır.
 • Kan şekeri dengesini düzenleyici etki yapan bu karışım, diyabet hastaları için alternatif içeceklerden biridir. İnsülin direncini artırarak metabolizmaya olumlu etki yapar.

Yaz ayları yaklaştığında eski formunu yakalamak isteyen kişiler birçok yöntemi demektedirler. Bu yöntemlerden biri de etkili ve hızlı olan tarçınlı su karışımıdır. Yukarıda saydığımız birçok faydası ile çoğu kişinin tercih ettiği zayıflama yöntemleri arasında yerini almıştır.

Tarçınlı Su Zayıflatır Mı?

Günümüzde çoğu insan zayıflamak için en iyi yöntemi aramaktadır ve karşılarına çıkan bazı yollardan biri de tarçınlı su karışımıdır. Çoğu yöntemi deneyip hala zayıflamaya dair bir belirti görememişseniz bu yöntemi deneyebilirsiniz. Düzenli olarak her gün yeterli miktarda tarçınlı su tüketen kişiler, hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilolarından kurtulduklarını söylemektedirler.

Tarçınlı su tüketenler, uygun bir diyet programı dahilinde kilo verebildiklerini söylemektedirler. Bu yöntemi kullanmalarının sebebi ise hem kilo vermede etkili olması hem de hızlı bir şekilde kilo kaybını sağlamasıdır. Metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakma gibi özelliklere sahip olan bu karışım kilo vermenizde son derece etkili olabilmektedir.

Tarçınlı Su ile Kaç Kilo Verilir?

Kilo vermeyi sağlayan şey sağlıklı beslenme egzersizdir. Tarçınlı su, size bu aktivitelerin etkisini artırmada ya da sağlıklı bir içecek alternatifi olmada yardımcı olur. Fakat bir sihirli değnek değildir, yani sağlıklı bir beslenme uygulamadan ve egzersiz yapmadan zayıflama sağlamaz. Dolayısıyla verdiğiniz kilo günde kaç kalori harcadığınız ve kaç kalori aldığınızla alakalıdır. Bununla birlikte, tarçın ve balın kilo vermenize yardımcı olabileceğini kesin olarak kanıtlayan hiçbir çalışma yoktur.

Tarçınlı Su ile Ne Kadar Sürede Zayıflarım?

Tarçının tek başına uzun vadeli kilo kaybına yol açmayacağını bilmek önemlidir. Tek başına tarçınlı su kilo vermenizi sağlamaz. Ancak kilo verme hedefinize ulaşmanıza yardımcı olmak için sağlıklı beslenmenize ve egzersiz planınıza tarçın eklemek faydalı olabilir. Bir çay kaşığı tarçın, günlük lif hedefinize ulaşmanıza ve yemeklerde tokluk hissini artırmanıza yardımcı olabilecek 1,6 gram lif içerir.

Tarçınlı su ile zayıflama süresi, diyet ve egzersiz planına ne kadar sadık kaldığınızla ve güncel kilonuzla ilgilidir. Günlük yaktığınız kalori aldığınız kaloriden az olduğunda kilo verirsiniz. Örneğin günde 1800 kalori alıyor ve 2200 kalori yakıyorsanız haftada ortalama 4 kiloluk bir kayıp beklenir. Kalori hesabında saplantılı olmak yerine sağlıklı bir diyete sadık kalıp hareketliliğinizi artırdığınızda sağlıklı kilonuza ulaşırsınız.

Tarçınlı Su Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Tarçınlı su tüketimi yapmadan önce tarçına alerjiniz olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir. Çünkü tarçın, hassas bir cilde sahip olan kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Bu yüzden tüketirken tarçın miktarına dikkat edilmeli ve kullanım sıklığınıza önem vermelisiniz. Genelde önerilen kullanım süresi olan 15 günü aşmamanız gerekmektedir.
 • Tarçınlı su tüketimi yapacağınız sırada kullandığınız ilaç olup olmaması çok önemlidir. İlaç kullanımı ile bu karışımın tüketimini aynı zamanlarda yaptığınızda, ilacın sağlığınıza yapacak olumlu etkisini alamayabilir ve daha kötüsü sağlığınızı kötü etkileyebilirsiniz. Bu gibi durumlara sebebiyet veren gıda ise karışımın içinde bulunan tarçındır. Bu yüzden kullanımına çok dikkat etmelisiniz.
 • Sindirim sistemine fayda sağlayan tarçınlı su, iştahı azaltarak kişinin dengeli beslenmesine katkı sağlar. Fakat fazla tüketilmesi dahilinde vücutta alışkanlık yapar ve sonrasında tüketilen tarçın miktarına göre vücutta bazı olumsuz etkiler yapar. Bu etkilerden bazıları kabızlık ve böbreklerin zarar görmesidir. Bu yüzden tarçın ve su oranını iyi belirlemeli ve kullandığınız sıklık derecesini sağlığınız için uygun olup olmadığını test etmelisiniz.

Tarçınlı Suyun Yan Etkileri Nelerdir?

 • Kan şekerini düzenleyici etki yapan bu karışım, fazla tüketilmesi durumunda olumlu etkileri olduğu konuda ters tepki yapabilmektedir. Bunlardan biri ise kan şekerinin istenilmeyen seviyelere düşmesidir. Bu durumda da çok sayıda sağlık problemine dönüşebilmektedir.
 • Yüksek miktarda tarçınlı su kullanımı karaciğere zarar verebilmektedir. Bu gibi olumsuz durumların en büyük sebeplerinden biri aşırı ve düzensiz tüketimdir. Bu yüzden tarçınlı su tüketirken, tarçın kullanım dozuna dikkat edilmelidir. Aksi durumlarda kansere kadar sebebiyet veren durumlar gözlenebilmektedir.
 • Ağız bakımı için temizleyici etki yapan tarçınlı su, yan etki olarak ağızda yaralara sebep olabilmektedir. Temizleyici etkisi var iken nasıl böyle bir zarara dönebiliyor diye düşünüyor iseniz bunun sebebi sürekli kullanımda temizleyici etkisinin tahriş boyutuna dönüşmesidir.
 • Bunların dışında alerjilere de sebep olabilen tarçınlı su, ciltte kaşıntıya veya benzeri alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Bu gibi yan etkileri en aza indirmek veya hiç görmemek için bu karışımı kullanmadan önce tarçının size zararı veya alerjik bir boyutu var mı öğrenilmelidir. Ayrıca ne kadar tüketilmeli gibi soruların cevapları doğru olarak bilinmelidir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın