Matcha Çayı ile Zayıflama

Son zamanlarda diyetlerde sıkça adından söz ettiren Matcha ile kilo vermek mümkün mü? Matcha çayı ile zayıflama yazımızda enine boyuna inceledik.

Matcha Çayı Geçmişi

Matcha bitkisi, kökü Çin’e dayanmakla birlikte Japonya tarihinde oldukça eski ve güçlü bir tarihe sahiptir. İlk olarak 1190’lı yılllarda Japonya‘ da yetiştirilmiştir. En kaliteli matcha nın Japonya da işlendiği bilinmektedir. Dünyanın en sağlıklı çayı olarak bilinmektedir. Toz yeşil çay veya Japon yeşil çayı olarak da adlandırılmaktadır. Japonya’da yetiştirilmesinden dolayı diğer çaylara göre pahalı olduğu kabul edilmiştir. Japonya’nın yanı sıra Avrupa ve Asya da da yaygın bir şekilde tüketilmeye başlanmıştır.

Matcha Çayı Nedir? Nasıl Üretilir?

Özünde yeşil çay olarak bilinse de, yeşil çayın daha koyu ve toz formuna sahiptir. Gyokuro cinsi çay yaprakları gölgede yetiştirilmektedir. Özellikle bu yapraklar toplanmadan önce gölgede yaklaşık 15 gün bekletilir. Böylelikle klorofilin yoğunlaşması sağlanır. Matcha bitkisinin klorofil sayesinde yeşil rengine sahip olması ile birlikte lezzeti de artmaktadır. Toplanan bitki bir süre buharda bekletilir. Buharda bekletilen bitki kurutulduktan sonra birkaç ayrıştırma işlemlerine uğrar. Gereksiz bitki artıkları ayrıştırılır. Değirmenlere gönderilerek toz haline getirilir. Daha lezzetli bir bitki çayı elde edilmesi için öğütülme işleminin el değirmenleri aracılığıyla 3-4 saat içinde yapılması uygun görülmüştür. Matha bitkisinin yapraklarının oksitlenmemesi gerekmektedir. Dikkat gerektiren bir aşama olması bitkiyi önemli derecede etkileyebilmektedir. Matcha çayının kalite farklarının olması yetiştiği bölge ve işlenme tekniklerine göre farklılık gösterebilmektedir.

Matcha Çayının Faydaları Nelerdir?

Matcha çayının içeriğinde çok önemli derecede antioksidanlar bulunmaktadır. Özellikle içerisinde bulunan en yüksek antioksidan epigallokatesin galat olarak bilinmektedir. Yüksek miktarda antioksidana sahiptir. Vücudumuzda bulunan serbest radikallerle oluşabilecek her türlü riske karşı korumaktadır. Gen veya vücut hücrelerinin tahribata uğramasını önlemektedir. Matcha çayı yeşil çayın özütünde bulunan tüm vitamin, mineral ve lifleri tamamiyle içermektedir. Toz haline getirilen yeşil çayın yapraklarında bulunan antioksidanlardan doğrudan faydalanabilinmektedir. Antioksidanların vücudumuzda üretilmesi ve vücuda dışarıdan alınması serbest radikallerin hareketliliğini kısıtlamaktadır. Böylelikle kardiyovasküler hastalıkları, kanser oluşum riskini, HIV hastalığını, yaşlılık etmenlerini sağlığa olumlu yönde etkilemektedir. Cilde canlılık ve parlaklık kazandırmaktadır. Matcha çayının günümüzün sorunu olan obezite için faydası ise metabolizmayı hızlandırmasıdır. Yağ dokusu hücrelerinin büyümesini engelleyerek yağlanmayı önlemektedir. Kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca matcha çayının toksin attığına dair çalışmalar da bulunmaktadır.

İçinde bulunan 14 mg L- theanine aminoasiti ile beyin hücrelerinin çalışması, odaklanma ve dikkat dağınıklığı için faydaları bulunmaktadır. Böylelikle alzehimer hastalığına olumlu sonuçlar çıkarmaktadır. Meditasyon uygulamaları için beyin hücrelerinin düzgün çalışması ve dikkat toplama özelliği ile önem taşımaktadır. Ayrıca L- theanine aminoasidi ve içerdiği kafeinden ( 35 mg ) dolayı vücuda sakinlik vermektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendiren matcha çayı yağsız doku kitlesinin dayanıklılığı ve gücünü arttırmaktadır. C vitamini( 1.75 mg ), potasyum ( 26.6 mg ) ,selenyum, çinko gibi vitamin ve mineraller açısından da iyi bir kaynak olduğu bilinmektedir.

Matcha Çayının Türleri Nelerdir?

İki çeşit türü bulunan matcha çayı sağlıklı bir çay olarak kabul edilmektedir. Usucha ve koicha türleri Japonya da kalın çay ve ince çay olarak bilinmektedir. Yaşlı bitki yapraklarından elde edilen koicha ve genç bitki yapraklarından elde edilen usucha arasında lezzet farkı bulunmaktadır. Genç ve yaşlı bitki olarak ifade edilmesinin nedeni otuz yıldan az veya fazla yetiştirilen bitki olmasıdır.

Matcha Tozunu Nasıl Tüketebilirim?

Matcha tozunu çay olarak tüketildiğinde ek olarak süt ilavesi yapılabilmektedir. Matcha latte olarak bilinen içecek tüketimi çok fazla önerilmemektedir. Çünkü sütte bulunan kazein proteini matcha bitkisinde bulunan kateşin molekülüne bağlanarak molekülün çalışmasını kısıtlamaktadır. Kateşin önemli bir antioksidan olduğu için aktivitesi önemli rol taşımaktadır.

Ayrıca matcha tozu kek smoothie, buzlu çay, limonata, dondurma, pasta, çikolata, kurabiye, brownie, salata ve çorbalara da eklenebilmektedir. Böylelikle çeşitlilik artarak tüketim artmaktadır.

Matcha Çayı Nasıl Hazırlanır?

Matcha çayı hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bitki yapraklarının tamamen toz haline getirilmesini sağlamaktır. Bir kapalı kap veya kavanoz içerisine toz ve su koyulup hızlıca çalkalanırsa homojen bir demleme gerçekleştirilebilir.

Kullanılacak suyun sıcaklığı da matcha çayının lezzetini etkileyebilmektedir. Sıcak su da bekleyen matcha tozu bekletildiği zaman sürecinde acı ve bozuk bir tada sebep olabilmektedir. Suyun sıcaklığı içilebilecek derecede ayarlanırsa çayın tadının bozulmadığı tespit edilmiştir.

Matcha çayı ile zayıflama için matcha çayı demleme işlemi yapılmamaktadır. İçilecek derece de ki su derecesiyle 1 çay kaşığı matcha toz karışımı bambu kaşıkla yeterince karıştırdığımızda köpüklerin çıkması sağlanmaktadır . Tüketime hazır hale gelmektedir . Suyun ideal sıcaklığı 60- 70 derece arasında sağlanmaktadır.

60-70 derece sıcaklıktaki 250 ml suya 1-2 çay kaşığı matcha tozu eklenerek tüketilmesi önerilen kullanım önerisi olarak belirtilmiştir.

Matcha Çayının Fazlası Zararlı Mıdır?

Tüm bitki çaylarında olduğu gibi fazla tüketildiği takdirde karaciğer yetmezliğine yol açtığı bilinmektedir. Günde en fazla 2-3 fincan tüketiminin aşılmaması önerilmektedir.

Reflü, anemi, çay alerjisi gibi sindirim sorunu olan kişilerin; ishal, böbrek taşı veya böbrek yetersizliği gibi sağlık problemleri olan kişilerin, gebe ve emzikli annelerin tüketmemeleri önerilmektedir.

Herhangi bir hastalığa sahip olan , düzenli bir şekilde ilaç kullanan bireylerin doktor veya diyetisyenine danışmadan tüketmemesi gerekmektedir. Tedavi amaçlı kullanılmaması önerilmektedir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın