Bitkisel Zayıflama Yöntemleri

Curcumin ile Zayıflama

Curcumin ile zayıflama günümüzde çok kullanılan ve tercih edilen yöntemlerin arasında yer almaktadır. Curcuminin hakkında bilgilenin!

Curcumin Nedir?

Zerdeçal, Hint yemeklerinde yaygın olarak kullanılan bir baharattır. Bu bitkinin yeraltında yetişen sapları yani rizomları tüketilir. Ayrıca Hintlilerin meşhur sosu olan köri sosunun içinde de curcumin bulunur. Köri sosuna sarı rengi veren madde zerdeçaldır. Hindistan’da binlerce yıldan beri şifalı bitki olarak kullanılmaktadır. Curcumin ise zerdeçalın içinde bulunan ana biyoaktif maddedir. Zerdeçala sarı rengini verir. Zerdeçalın curcumin içeriği ağırlığının %3’ü kadardır. Bu sebeple zerdeçal curcumin olarak da adlandırılmaktadır.

En çok köride bulunan bu madde zencefil ailesinin çiçekli bitkilerinde de bolca bulunmaktadır. Curcuminin ağrı, depresyon ve iltihaplanma gibi sorunlara iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca curcumin çok güçlü bir antioksidandır. Bu özelliği sayesinde curcumin ile zayıflama mümkündür. Curcumin’in yağ yakıcı özelliği de çoktur. Bu sebeple curcumin ile zayıflama çok daha kolay kilo vermenize yardımcı olacaktır. Aynı zamanda metabolizmanızı doğal yollar ile hızlandırır. Etkili bir şekilde kilo vermek istiyorsak metabolizmamızı düzgün çalıştırmalıyız. Bunun için curcumin en iyi yöntemdir. Curcumin ile zayıflama hem çok kolay hem de çok hızlıdır. Vücuttaki yağların dışarı atılmasını sağlamanın yanında günlük olarak tükettiğimiz yağların emilimini azaltarak tekrar yağ almamızı da engeller. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için doktorlarında bir numaralı tavsiyesi curcumin tüketimidir. Antioksidan özelliği sayesinde hem toksinleri vücudunuzdan uzaklaştırmış hem de metabolizmanızı hızlandırması sayesinde hızla kilo vermiş olursunuz.

Curcumin ile Zayıflama Mümkün Mü?

Zerdeçal, Hintlilerin yıllardır şifalı bitki olarak kullandığı bir baharattır. İçerisinde bulunan curcumin maddesi sayesinde sarı renkte bulunan bu bitkinin köklerini tüketiriz. Curcumin oranı zerdeçalda o kadar fazladır ki zerdeçalın diğer bir adı curcumindir. Curcuminin vücudumuza birçok faydası vardır. Tam bir antioksidan özelliğe sahip olan bu bileşen aynı zamanda hızlı ve sağlıklı olarak kilo vermemizi sağlar. Metabolizma hızımızı arttırarak daha fazla enerji tüketmemizi sağlayan curcumin aynı zamanda tam bir yağ düşmanıdır. Hem vücuttaki yağların yakımını hızlandırır hem de günlük olarak tükettiğimiz yağların emilimini azaltarak daha az yağın vücudumuza girmesini sağlar.

Genellikle tüketimi yoğurdun içine atılarak olmaktadır. İçerisine destekleyici olarak propolis, tarçın ve arı sütü eklenebilir. Bu şekilde elde edilen karışım altın yoğurt kürü olarak adlandırılmaktadır. Curcumin ile zayıflama oldukça kolay ve hızlıdır. Metabolizmamızı hızlandırması ve yağ yakımını kolaylaştırması curcumin ile zayıflamanın faydalarını bize göstermektedir. Ayrıca sindirim sistemini düzenlemesi ise curcumin ile zayıflamanın bir başka avantajıdır. Kolay ve sağlıklı kilo vermek istiyorsak curcumin tüketimine dikkat etmeliyiz. Günlük olarak tükettiğimiz bir kase altın yoğurt kürü ile bunu sağlayabiliriz. Ayrıca kilo verdirmesinin yanı sıra birçok faydası bulunmaktadır. Vücudumuzda toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirerek hasta olmamızı engeller. Ayrıca fiyat olarak da oldukça uygun bu baharatı diyet listenize mutlaka eklemesiniz.

Curcumin Zayıflama Kürünün Faydaları Nelerdir?

Hintlilerin yemek kültüründe birçok baharat mevcuttur. Hata bu özelliği ile tanınmakta olan Hint yemek kültürünün en meşhur sosu ise kör sosudur. Köri sosunun içerisinde zerdeçal bulunmaktadır. Köri sosuna sarı rengini veren zerdeçalın içerisinde ise büyük oranda curcumin bulunmaktadır. Hatta zerdeçalın içerisinde o kadar fazla bulunur ki zerdeçal curcumin olarak isimlendirilir. Curcuminin vücudumuza birçok faydası vardır. Genellikle zerdeçalı yoğurt ile tüketimi yaygındır. Yoğurdun içine zerdeçal, propolis, arı sütü ve tarçın eklenmesi ile oluşan karışıma yoğurt kürü adı verilmektedir. Bu yoğurt kürünün vücudumuza birçok faydası vardır.

 • Çok güçlü antioksidan özelliğe sahip olan curcumin vücudumuzdan toksinlerin atılmasını sağlamaktadır.
 • Curcumin ile zayıflama tekniği günümüzde çok yaygın olarak tercih edilmektedir. Curcuminin metabolizmamızı hızlandırdığı ve yağ yakımını kolaylaştırdığı kanıtlanmıştır.
 • Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için curcumin ile zayıflama önemlidir. Çünkü curcumin kan şekerimizi düzenlemeye yardımcı olur.
 • Curcumin ile zayıflama tekniği size çok hızlı bir şekilde kilo verdirecektir. Çünkü içerisinde bulunan doğal bileşenler ile gün boyu bizi tok tutarak fazla kalori tüketmemizi engeller.
 • Curcuminin vücudumuza en büyük faydalarından bir tanesi yağın vücudumuzda az çözünmesini sağlamasıdır. Curcuminin kan dolaşımında emilimi azdır. Curcuminin yağda çözünmesi ile birlikte yağların emilimi düşer ve yağ yakıcı özelliğinin yanı sıra tekrardan yağ alımımızı düşürür.

Curcumin Diyetlerde Nasıl Kullanılmalıdır?

Hint kültürü birçok mutfağa farklı baharat çeşitleri kazandırmıştır. Yıllardır Hint mutfağında kullanılan ve daha sonra dünyaya yayılan köri sosu birçok baharatın birleşimi ile oluşturulmaktadır. Köri sosunu oluşturan baharatlardan bir tanesi zerdeçaldır. Biz zerdeçalın kök kısmını tüketiriz. Köri sosuna sarı rengini veren madde zerdeçaldır. Zerdeçalın içinde bulunan curcumin ile zayıflama mümkündür. Bu madde metabolizmamızı hızlandırarak hızlı kilo vermemizi sağlar. Bunlarla birlikte yağ yakımını hızlandıran curcumini diyetlerimizde mutlaka kullanmalıyız. Curcumin ile zayıflamanın bir diğer avantajı ise yağ emilimini azaltmasıdır.

Curcuminin kanda emilimi çok düşüktür ve bu madde yağda çözüldüğü için yağın emilimi azaltarak verdiğimiz yağın geri alımını da engeller. Bu maddenin tüketimi ise çok basittir. Zerdeçal genel olarak yoğurt ile tüketilir. Destekleyici olması için yoğurdun içine başka gıdalarda katılmaktadır. Yapılan karışımın ismini yoğurt kürü adı verilmektedir. Bu yoğurt kürü zerdeçal, propolis, tarçın ve arı sütünün eklenmesi ile oluşturulur. Günlük olarak tüketilmesi gerekmektedir. Tüketim zamanı da büyük önem taşımaktadır. Bu yoğurt akşam yemeklerden yaklaşık yarım saat önce tüketilmelidir. Bu şekilde sabaha kadar metabolizmanın dengelenmesine yardımcı olurken aynı zamanda bağırsak hareketlerini düzenler. Bu yoğurt kürünü düzenli olarak tükettiğimiz takdirde yağ yakımımız hız kazanacak ve ciddi anlamda kilo verdiğimizi göreceğiz. Curcumin ile zayıflama hem çok kolay hem de çok sağlıklıdır. Zayıflama dışında vücudunuza birçok faydası da mevcuttur.

Kimler Curcumin Kullanmalıdır?

Zerdeçalın içinde bulunan curcuminin vücudumuza birçok faydası mevcuttur. Curcumin ile zayıflama mümkündür. Ayrıca yüksek antioksidan özelliği ile vücudumuzdan toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Metabolizmamızı hızlandırarak ve yağ yakımını kolaylaştırarak hızlı bir şekilde kilo vermemizi sağlar. Curcumin ile zayıflamanın bir diğer avantajı ise yağ emilimini azaltarak yaktığımız yağların geri kazanılmasını engellemesidir. Ayrıca nezle, depresyon, yüksek kolesterol gibi hastalıklara da iyi gelen curcumin, Hindistan’da uzun yıllardır şifalı bitki olarak tüketilmektedir. Çoğu insan curcumin ile zayıflamanın faydasını bilmektedir. Ancak vücudumuza sağladığı diğer yaraların farkında değiliz. Curcumini kullanmanız için bazı sağlık problemlerine sahip olmamanız gerekmektedir.

Curcumin maddesi kanın pıhtılaşmasını geciktirdiği için pıhtılaşma sorunu olan kişiler bu maddeyi tüketmemeliler. Ayrıca kan şekerini düşüren curcumini diyabet rahatsızlığı olan kişiler tüketmemelidir. Curcumin erkeklerde sperm sayısının azalmasına yol açmaktadır. Çocuk yapmak isteyen erkekler bu dönemde bu maddeyi tüketmemeye dikkat etmelidirler. Ayrıca emilimi zor olan curcumin, demir eksikliğine yol açabilmektedir. Demirin emilimini engelleyen bu maddeyi tüketirken dikkatli olmalıyız. Ayrıca kanın pıhtılaşmasını geciktirdiği için ameliyat döneminde olan kişilerinde bu maddeyi tüketmemesi gerekmektedir. Emiliminin zor olması sebebi ile safra kesesi problemi yaşayan kişilerde bu maddeyi tüketmemelidirler. Bu maddenin tüketimi safra keselerinin zorlanmasına neden olabilir. Yukarıda saydığımız rahatsızlıkların veya koşulların herhangi birine sahip değilseniz gönül rahatlığı ile zerdeçal veya curcumin tüketebilirsiniz.

Curcuminin Zararları Nelerdir?

Hint yemeklerin vazgeçilmez olanı baharatlar artık tüm dünyada kullanılmaya başlanmıştır. Hintliler uzun yıllardan beri birçok şifalı bitkiyi baharat olarak tüketmektedir. Bunlardan bir tanesi ise zerdeçaldır. Zerdeçal insan vücuduna çok faydalı bir bitkidir. Biz bu bitkinin kök kısmını tüketiriz. Zerdeçala sarı rengini veren ise curcumidir. Curcuminin insan vücuduna birçok faydası vardır. Curcumi ile zayıflama çok kolaydır. Metabolizmanızı hızlandıran bu madde çok hızlı şekilde kilo vermenize yardımcı olacak. Kan şekerimizi düzenleyen curcuminin vücudumuza birçok faydası vardır. Ancak bazı kişiler için curcumi ile zayıflama oldukça tehlikeli olabilmektedir. Eğer safra kesesi probleminiz varsa curcumi tüketmemelisiniz. Emilimi zor olan bu madde safra kesenizi daha çok zorlayacaktır. Ayrıca curcumi kanın pıhtılaşmasını yavaşlatır. Pıhtılaşma sorunu olan kişiler curcumi ile zayıflamayı denememeliler.

Erkeklerde ağız yoluyla tüketilen zerdeçal sperm sayısının azalmasına neden olabilmektedir. Çocuk sahibi olmak isteyen erkekler bu süreçte zerdeçal tüketimini bırakmalılardır. Emilimi zor olan curcumi ayrıca demir emilimini de azaltır. Demir eksikliği olan kişiler bu maddeyi kullanırken dikkatli olmalılar. Zerdeçal kan pıhtılaşmasını geciktirdiği için ameliyat döneminde olan kişiler zerdeçal kullanımına dikkat etmeliler. Zerdeçal vücutta fazla kanamanın olmasına neden olabilir. Bu sebeple kan kaybınız fazla olabilmektedir. Zerdeçal takviyesinin olumsuz etkileyebileceği sağlık problemlerinden bir tanesi diyabettir. Curcumin maddesi, diyabete sahip kişilerin kan şekeri seviyesini düşürebilir. Diyabet hastaları bu maddenin kullanımı sırasında dikkatli olmalılar.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın