Kiraz Sapı Çayı

Kiraz sapı çayı nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir? çayı içtikten sonra vücudumuzda nasıl değişiklikler olmaktadır? İdrara Çıkmak Normal Mi? Merak ettikleriniz bu sayfada!

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır?

Kiraz sapı çayı hem kolay hem faydalı içeceklerden biridir. Genellikle kilo verme programlarında sağlıklı bir içecek alternatifi olarak tercih edilir. Bunu yapmak için kurutulmuş kiraz sapları kullanılır. Mevsiminde aldığınız kirazların saplarını biriktirerek çay için kullanabilir ya da marketlerden kiraz sapı satın alabilirsiniz.

Kiraz sapı çayı yapmak için yaklaşık 20 kiraz sapını (kendinize göre artırıp azaltabilirsiniz) bir bardak suda kaynatın. Hızlı olması için sapların üzerinde kaynamış su dökerek 5 dakika bekleterek de demleyebilirsiniz. 5 dakika sonra çayınız içmek için hazır olur.

Aynı zamanda idrar söktürücü etkilere sahiptir ve bağırsakların daha hızlı çalışmasına etki edebilir. Bu nedenle kilo verme programlarına sıkça dâhil edilir. Kiraz saplarını kendiniz kurutmak istiyorsanız suyla yıkadıktan sonra gölgede birkaç gün bekletmeniz yeterli olur.

Kiraz Sapı Çayının Faydaları Nelerdir?

Kiraz sapı çayı idrar söktürücü, müshil ve adet kramplarını giderme gibi etkilere sahip bir içecektir. Bu amaçlarla yetiştiği yerlerde geleneksel olarak tüketilir. Birçok faydasından söz edilse de bunların hepsi araştırmalarla ortaya konmamıştır. Bazı etkilerinden ise daha kesin olarak söz edilebilir.

Kiraz sapı çayının faydaları:

  • Kiraz sapları idrar söktürücü etkilere sahiptir. Bu sayede çayı da detoks içecekleri arasında yer alır.
  • İdrar söktürücü etkisi ödem atmaya da yardımcı olur.
  • Regl ağrıları ve kramplarını hafifletmek için kiraz sapı çayı içebilirsiniz. Bu birçok insanın denediği ve sonuç aldığı bir yöntemdir.
  • Kiraz saplarının müshil etkisi vardır. Eğer kabızlık yaşıyorsanız gidermek için bir bardak kiraz sapı çayı içmeyi deneyebilirsiniz. Fakat bu amaçla uzun süre kullanılması önerilmez.
  • Kiraz sapı antioksidanlar içerir. Bu sayede serbest radikal hasarına karşı koruma sağlar.

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Tüketilmeli?

Kiraz sapı çayını ihtiyaç duyduğunuz günlerde 1 kupa olacak şekilde tüketebilirsiniz. Çayın idrar söktürücü ve müshil etkisi olduğu için çok fazla tüketmek sağlıklı olmaz. Bağırsaklarınızı harekete geçiriyorsa, bunun için uygun olduğunuz bir zamanı seçebilirsiniz. Örneğin akşamları yemekten sonra tüketmek avantajlı olabilir.

Demlenmiş kiraz sapı çayını ılıklaştıktan sonra tüketebilirsiniz. Çok sıcak içecekler dokularınıza zarar verebilir. Bunun dışında çayın kullanım sıklığı fazla olduğunda zamanla bağırsak tembelliği oluşabilir. Bu nedenle aralıklarla tüketmek daha yararlı olacaktır. Regl krampları için kullanıyorsanız, ağrılar başladığında ya da regl dönemi başladığında içmeye başlayabilirsiniz.

Kilo verme süreçlerine, detoks dönemlerine eşlik edebilir. Fakat gün içinde çok fazla tüketmek ya da uzun süre düzenli tüketmek önerilmez. Bu nedenle ihtiyaç duyduğunuz anlarda bu çayı tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Kiraz Sapı Çayı Günde Ne Kadar Tüketilmelidir?

Her gün tekrarlamamak kaydıyla, kiraz sapı çayını günde bir bardak tüketmek yeterlidir. Daha fazlası gereğinden fazla idrar atmanıza ya da müshil etkisinin dengesizlik oluşturmasına neden olabilir. Adet krampları ve sancıları için de günde bir bardak kiraz sapı çayı yeterli olur.

Daha çok çay içmek daha fazla fayda anlamına gelmez. Kilo verme sürecinize yardımcı olması için tercih ediyorsanız sindirim sistemini düzenlemesi için bu çayı tercih edebilirsiniz. Kiraz sapı müshil etkisine sahip olduğu için zayıflama süreçlerinde sıkça tercih edilir. Fakat bağırsak tembelliği yaşamamak için düzenli tüketmemeye özen göstermeniz önerilir.

Kiraz Sapı Çayı ile Nasıl Kilo Verilir?

Sadece kiraz sapı çayı ile kilo vermek kalıcı ve anlamlı bir değişim oluşturmaz. Bu çay müshil etkisi nedeniyle bağırsaklarınızı harekete geçirir. Ayrıca idrar söktürücü etkisi nedeniyle ödem atmanıza da yardımcı olur. Bu iki nedenle ilk zamanlarda tartıda bir değişim görebilirsiniz. Fakat beslenme alışkanlıklarınızı değiştirip hareketliliğinizi artırmadığınız sürece bu kalıcı olmaz.

Sağlıklı beslenme düzenine geçip düzenli egzersizlere başlamak kalıcı ve anlamlı kilo vermeyi sağlayan temel önlemlerdir. Bu süreçte kiraz sapı çayını sindirim sistemini düzenlemek ve ödem atmak için bir yardımcı olarak düşünebilirsiniz. Ayrıca kalorisinin düşük olması da kilo verme süreçleri için avantajlıdır. Fazla kalorili içeceklerin yerine bu çayı tüketebilirsiniz.

Kiraz Sapı Çayının Zararları Nelerdir?

Kiraz sapı çayının birçok faydası olsa da uzun süre düzenli olarak tüketmek ya da gün içinde çok fazla içmek bazı yan etkilere neden olabilir. Faydalanmak için çoğu zaman günde bir bardak içmek yeterli olur ve düzenli olarak her gün tüketmek önerilmez. Kiraz sapı çayının zararları özetle:

  • Gün içinde çok fazla tüketmek idrar sökücü etkisini artırabilir. Bu durumda aşırı idrar atabilirsiniz ve vücuttaki sıvı dengesi bozulabilir.
  • Bir tür müshil olduğu için gün içinde fazla almak ishale neden olabilir. Bu da ekstra su kaybı demektir. Aynı sebepten gaz sancıları ve kramplar yaşayabilirsiniz.
  • Uzun süre boyunca düzenli tüketmek bağırsak tembelliğine neden olabilir. Bu nedenle, kabızlık ya da kilo verme için tercih ediyorsanız dönem dönem ara vermeniz önerilir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın