Metabolizma Hızlandıran Yöntemler

Heryerde okuyorsunuz ancak metabolizma hızlandıran yöntemler nelerdir bilmiyorsanız, bu yazımızda metabolizma hızlandırma hakkında aradığınız herşey var!

Metabolizma Nedir?

Metabolizma bir organizmanın yaşamını sürdürmek için gereken bedensel süreçlerdir. Canlıların hücreleri yaşamı sürdürebilmek için bir dizi kimyasal reaksiyon geçirir. Bu süreçler boyunca vücut yiyecekleri enerjiye dönüştürür ve bunu kullanır. Metabolizma süreci sadece insanlar değil tüm canlılar için yaşamsal bir süreçtir.

Metabolizma süreçleri büyümeye ve çoğalmaya yol açar. Aynı zamanda canlıların yapılarını korumalarını ve çevredeki ortama tepki vermelerini sağlar. Buna canlıların sindirimden gelen maddeleri hücreden hücreye taşımak da dâhildir.

İki metabolizma türünden söz edilir; bunlar katabolizma ve anabolizmadır. Katabolizma, organik maddenin parçalanmasıdır ve anabolizma, proteinler ve nükleik asitler gibi hücrelerin bileşenlerini oluşturmak için enerji kullanır. Enzimler bu reaksiyonların oluşmasını kolaylaştırır.

Canlıların metabolizması, hangi maddelerin yararlı hangilerinin zararlı olduğunu belirlemeyi sağlar. Metabolizma hızı genellikle kilo kontrolü konusunda gündeme gelir. Metabolizması hızlı insanlar diğerinden daha hızlı kalori yakar. Yavaşlamış metabolizmayı hızlı hale getirmenin yolu egzersiz yapmaktır.

Metabolizma Yavaş İse Ne Olur?

Metabolizma vücudun kalp atışı, kan akışı ve beyin fonksiyonları, nefes alma gibi görevlerini yerine getirmesi sırasında enerji yakma süreci olmaktadır. Yavaş metabolizma vücudun işlevlerini yerine getirmesi konusunda olumsuz etkiye neden olmaktadır. Gündelik yaşamda bilmeden yapılan birçok hatalar metabolizmanın yavaşlamasına neden olmaktadır.

Yavaş Metabolizma Belirtileri Nelerdir?

Hızlı şekilde çalışan metabolizmaya sahip kişiler istediği her şeyi yiyerek kilo almama avantajına sahip olmaktadır. Ancak yavaş metabolizmaya sahip olan kişilerde birkaç belirti meydana gelmektedir. Bu belirtiler;

 • Kilo Almak: Yavaş metabolizmanın en önemli belirtisi nedeni bilinmeyen kilo alma konusu olmaktadır. Çok fazla yemek yeme durumu olmadan, egzersiz yapılmasına rağmen kilo verilmeden sürekli kilo alınması yavaş metabolizma belirtisi olmaktadır.
 • Sürekli Yorgun Olmak
 • Kuru Cilde Sahip Olmak ve daha birçok konu yavaş metabolizma belirtisi olmaktadır.

Yavaş Metabolizmada Beslenme

 • Yavaş metabolizma su tüketiminden, beslenme alışkanlığından ve egzersiz durumundan hızlı etkilenmektedir.
 • Günlük olarak en az iki litre su tüketimi oldukça fazla önem teşkil etmektedir. Ayrıca düzenli ve dengeli beslenme, gerekli miktarda vitamin ve mineral alımı oldukça faydalı olmaktadır.
 • ​​​​Düzenli olarak egzersiz yapılması ve yürüyüş yapılması metabolizmayı hızlandıran bir konu olmaktadır.
 • Et, tavuk ve süt ürünlerinin tüketimi metabolizmanın düzenli çalışmasına oldukça fazla faydalı olmaktadır.
 • Yulaf, armut ve elma, portakal ve tahıllı ekmekler posa kaynağı yüksek gıdalar olmaktadır. Bu gıdalar sindirim sırasında kullanılan enerji miktarını artırır ve metabolizmayı hızlandıran bir konu olarak öne çıkmaktadır.

Metabolizma Hızlandırmanın Yolları Nelerdir?

Bazı insanların metabolizması hızlı bazılarının yavaştır. Hızlı metabolizmaya sahip olan kişiler daha hızlı kalori yakar. Hıza etki eden birçok faktör olsa da, hızlandırıcı en iyi yöntem hareketli olmak ve egzersiz yapmaktır. Hızlı bir metabolizma daha hızlı kalori yakmanın yanında daha iyi hissetmenizi de sağlar.

Aşağıda metabolizmayı hızlandırmanın basit yollarını bulabilirsiniz:

 • Egzersiz yapmak ve hareketli bir yaşam sürmek metabolizmayı hızlandıran temel şeydir. Düzenli egzersiz yaptığınızda vücudunuz dinlenirken bile daha fazla kalori yakmaya başlar.
 • Kasları güçlendirmek her an daha fazla kalori yakmanızı sağlar çünkü kaslar aktiftir. Bu nedenle kasları güçlendiren egzersizler yapmak ve kas kütlesini artırmak metabolizmayı hızlandırmanın en iyi yoludur.
 • Her öğünde bir protein kaynağı tüketmek metabolizmayı hızlandırır. Örneğin kahvaltıda yumurta ve peynir, akşam yemeğinde kuru fasulye gibi bakliyatlar yemek o öğünlerde protein almanızı sağlar.
 • Uzun süre oturmak ya da sabit pozisyonda kalmak metabolizmayı yavaşlatır. Bu nedenle aralıklarla kalkıp hareket etmeye dikkat edebilirsiniz.
 • Günde en az 1,5 litre su içmek dinlenirken kalori yakmanıza yardımcı olur ve metabolizmayı hızlandırır. Kilo vermeye daha fazla yardımcı olması için yemeklerden önce bir bardak su içebilirsiniz.
 • Düzenli bir gece uykusu rutini ve kaliteli bir uyku metabolizmayı hızlandırmada etkilidir. Gece saatlerinde uyumaya daha fazla dikkat edebilir ve uyku ortamını rahatlatmak için bazı düzenlemeler yapabilirsiniz.
 • Yeşil çay ve kahve egzersizlerden ya da hareketli bir işe başlamadan önce içildiğinde daha fazla kalori yakmanızı sağlar ve metabolizmayı hızlandırır. Fakat ikisini de günde en fazla 2 bardak tüketmeniz önerilir. Fazlası zararlı olabilir.

Metabolizma Hızlandırmanın Faydaları Nelerdir?

Metabolizma; vücuttaki yapım ve yıkım olayların tümüdür. Vücutta birçok sistem vardır ve bu sistemler kişinin hayatını düzgün bir şekilde devam etmesini sağlar. Yaptığımız her harekette enerji yakarız ve tükettiğimiz her yiyecekte enerji alırız bunların tümü metabolizmayı oluşturur.

Metabolizmanın yavaşlaması kişide kilo almaya daha da önemlisi çok çeşitli hastalıklara neden olur. Bu yüzden kişilerin sağlıklı olabilmesi için metabolizmanın hızlı çalışması gerekir. Metabolizma hızlandırmanın faydaları hayatınızda hissedebileceğiniz kadar gerçektir.

Peki Metabolizma hızlandırmanın faydalarını listeleyecek olur isek;

 • Kilo almamanızı sağlar.
 • Vücutta yağ birikmesini önleyerek daha formda bir görünüme sahip olmayı sağlar.
 • Kan dolaşımını hızlandırarak cildin daha güzel ve parlak görünmesini sağlar.
 • Kan dolaşımını hızlandırarak vücutta varis oluşumunu engeller.
 • Kişinin daha zinde olmasını sağlar.
 • Bağırsak sorunları yaşanmasını engeller.
 • Saçların daha parlak ve daha canlı olmasını sağlar.
 • Çocuklarda gelişim sürecinin doğru olarak ilerlemesini sağlar.

Metabolizma Hızı Neye Göre Değişir?

Metabolizma hızı yediğiniz yiyeceklerin vücudumuzda enerjiye dönüşmesi olarak bilinir. Sağlıklı ve düzenli kilo vermenin yolu da öncelikle metabolizma hızını arttırmaktan geçer. Yalnızca kilo vermek için değil kronik rahatsızlıklara yakalanmamak adına da metabolizma hızlandırma işlemi gereklidir. Metabolizma hızı her insanda değişkenlik gösterir. Sizlerde kilo vermek ya da daha sağlıklı yaşamak için bir diyetisyene giderek ölçümlerinizi yaptırmalısınız. Bizim sizlere önerimiz bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olabilmeniz için tugbayaprak.com web adresini ziyaret etmeniz olacaktır.

Metabolizma Hızını Etkileyen Faktörler

Metabolizma hızını etkileyen birçok parametre bulunmaktadır. Özellikle 30 yaşı geçkin kişilerin her 10 yılda bir metabolizma hızı yavaşlamaktadır. Bu durumda sizleri sağlıksız bir kilo almaya, hormonal bozukluklara, kalp, karaciğer gibi iç organlarınızın tahrip olmasına ve psikolojik rahatsızlığa sevk etmektedir. Metabolizma yavaşlaması obezite gibi hastalıkların baş sebepleri arasında yer almaktadır.

Metabolizma Hızını Nasıl Artırırız?

Metabolizma hızını arttırmak için öğün atlayarak az kalorili beslenmeye özen göstermeliyiz. Bu işlemi yaparken de protein, faydalı karbonhidrat, sağlıklı yağlar, vitaminli yiyecekler ve lifli besinler tercih etmeliyiz.

Vücudunuzun hangi besine daha çok ihtiyacı olup hangi besinden uzak durmanız konusunda diyetisyenden yardım almalısınız. Ayrıca metabolizma hızlandırma işlemi için günlük egzersiz rutinleri oluşturmalı su tüketiminizi artırmalısınız. Düzenli ve sağlıklı beslenme listelerine uymaya özen göstermelisiniz. Bu sayede hem daha fit bir vücuda sahip olacak hem de daha sağlıklı bir birey olarak yaşamınıza devam edeceksiniz.

Metabolizma Hızlandıran Besinler Nelerdir?

Metabolizmayı hızlandıran temel şey egzersiz yapmaktır. Fakat bunu desteklemek amacıyla beslenme önlemlerine de başvurulabilir. Temel olarak sağlıklı beslenme düzeni metabolizmayı hızlandırmak için gerekli desteği sağlar. Fakat en başta daha hareketli olmaya dikkat etmek gerekir.

Metabolizmayı hızlandırmanıza destek olan besinler şöyle sıralanabilir:

 • Bitkisel proteinler: Soya fasulyesi, mercimek, barbunya, fasulye, nohut, karabuğday, bezelye, kabak çekirdeği, kinoa şeklinde sıralanabilir. Her öğünde bir protein kaynağı tüketmek kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olarak daha hızlı kalori yakmanızı sağlar.
 • Hayvansal proteinler: Yağsız beyaz ve kırmızı et, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri şeklinde sıralanabilir. Her öğüne bir protein kaynağı koyarken çeşitliliği artırabilirsiniz. Örneğin kahvaltının proteini yumurta, akşam yemeğinin proteini mercimek olabilir.
 • Kafein: Yeşil çay ve kahve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı iki kafein kaynağıdır. Fakat bunları günde 2 bardaktan fazla içmeniz önerilmez. Yeşil çayı özellikle egzersizlerden önce içmek daha hızlı kalori yakmanızı sağlar.
 • Soğuk su: Bademciklerinizi üşütecek kadar soğuk olmasa da, sıcak olmayan su kalori yakmanızı sağlayabilir. Çünkü vücudunuz soğuk suyu vücut ısısına getirmek için kalori yakar.
 • Demir, çinko ve selenyum açısından zengin gıdalar metabolizmayı hızlandırır. Üçü de tiroit bezinin çalışması için gereklidir. Kuru fasulye, ayçekirdeği, tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler bunlar açısından zengindir.

Metabolizma Hızlandıran İçecekler Nelerdir?

Metabolizmayı hızlandıran temel şey olan egzersizlerin yanında sağlıklı içeceklerden de faydalanabilirsiniz. Daha hızlı kalori yakmak için evde kolayca hazırlayabileceğiniz birçok seçenek var. Bunlar kalori yakmanızı hızlandırırken tatlı ihtiyacınızı da karşılayabilir.

Aşağıda hem lezzetli hem sağlıklı metabolizma hızlandırma amaçlı içecek alternatiflerini bulabilirsiniz:

 • Yeşil Çay: Yeşil çay özellikle egzersizlerden önce tüketildiğinde yağ yakmanızı kolaylaştırır. Tadından hoşlanmıyorsanız limon ve nane ile tatlandırabilirsiniz.
 • Kahve: Kafein metabolizmayı hızlandıran içeceklerdendir. Günde 2 kez, çok şekerli olmayan bir kahve içerek daha hızlı kalori yakabilirsiniz.
 • Zerdeçal Çayı: Bir bardak suya bir tutan zerdeçal, bir tutam zencefil ve tatlandırmak için birkaç damla limon ekleyip 5-10 dakika kaynatarak hazırlayabilirsiniz. Zerdeçal yağ dokusunun büyümesini azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Elma Sirkesi ve Su: Bir bardak suya bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek ısıtmadan tüketebilirsiniz. Elma sirkesi yağ yakmayı kolaylaştıran bir içeriktir.
 • Limonlu Maydanoz Suyu: Limon metabolizmayı hızlandırmada en bilinen besinlerden biridir. Maydanoz ile birlikte çok daha etkili olur. Bir tutam maydanoz, yarım limonun suyu ve bir bardak suyu 5 dakika kaynatın ve ılıklaştıktan sonra içebilirsiniz.

Metabolizma Hızlandıran Yiyecekler

Metabolizma hızı; vücudumuzda yer alan organların çalışabilmesi için almamız gereken minimum enerji miktarı anlamına gelmektedir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte metabolizma hızı kişinin yaşı, boyu, kilosu ve cinsiyeti gibi etmenlere göre değişiklik göstermektedir.

Metabolizma hızı yüksek olan kişiler daha fazla enerji yakabilmektedirler. Özellikle zayıflama ve diyet sürecinde olanlarda metabolizma hızında yavaşlama görülebilmektedir. İşte bu dönemde metabolizma hızının yüksek olması büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Metabolizma hızının artmasıyla daha fazla enerji yakımını sağlayan bazı metabolizma hızlandıran yiyecekler vardır bu yiyecekler sayesinde metabolizmayı hızlandırarak daha hızlı bir kilo verme süreciniz olabilmektedir.

Metabolizmanın hızlanmasını sağlayan bazı yiyecekleri listeleyecek olur isek;

 • 1- Tarçın: Kan glikoz seviyesini düzenleyerek tokluk hissi yaratır ve yağların yakılmasını sağlar. Suyunuza kabuk tarçın atarak veya sütünüze tarçın serperek kullanabilirsiniz.
 • 2- Kırmızı acı biber: İçeriğinde yer alan kapaisin isimli madde metabolizma hızını artırmaya yardımcı olmaktadır.
 • 3- Yoğurt: Kalsiyum bakımından zengin olan yoğurt yağ yakımında önemli bir yere sahiptir. Özellikle ara öğünlerde tüketilen yoğurt, süt ve süt ürünleri metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır.
 • 4- Ceviz: İçerdiği omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olup günde 2-3 defa tüketilen ceviz metabolizmanın hızlanmasında yardımcıdır.
 • 5- Yeşil çay: İçerdiği kateşinler sayesinde metabolizma hızını artırır. Bunun için günde 1-2 fincan yeşil çay tüketebilirsiniz.

Bu metabolizma hızlandıran yiyecekler günlük öğünlerinizde, ara öğünlerinizde tüketilebilmektedir. Ayrıca bu yiyeceklerin yanında hareketli bir yaşam tarzıyla da metabolizma hızınızı artırabilirsiniz.

Metabolizma Hızlandıran İlaçlar

Metabolizma hızlandırmak kilo vermek için oldukça gereklidir. Bunun için egzersiz programları ve diyet listeleri yapılsa da bazen bütün bu çaba başarısızlıkla sonuçlanır. Bu durumdan sonra ilaç tedavisine başlanır. Bu ilaçları diyetisyeninizin yazdığı reçeteden temin edersiniz. Bu konuda detaylı bilgi alabilmek için tugbayaprak.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Biz sizler için birçoğu bitkisel içerikli metabolizma hızlandıran ilaçlar önereceğiz. Özellikle obezite tedavisinde kullanılan bu ilaçları diyetisyen ve uzman doktora sormadan kullanmamanız çok önemlidir.

 • 1- Orlistad: Bağırsağınızdaki yağ emilimini %40’lara kadar azaltan içerisinde faydalı enzimler barındıran bu ilaç bitkisel orjinli olması sebebi ile obezite tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır.
 • 2-Simutramine: Bu ilaç iştah azaltıcı olarak verilen ilaçların başında gelmektedir. Ancak yine de kullandığınız halde bir ay içerinde halen iştahınızda bir kapanma olmadıysa ve yeme bozukluğunuz devam ediyorsa ilacı kullanmaya devam etmemelisiniz. Tabi bu kararı diyetisyeninizle birlikte vermeniz daha uygun olacaktır.
 • 3- Gingseng: Bu ilaç metabolizma hızlandıran ilaçlar arasında en sık kullanılanlardan olup bitkisel içeriklidir.
 • 4- Thyroxine: Bu ilaç gingseng içeriğine benzemektedir. Metabolizmayı hızlandırarak kilo verilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca tiroid bozukluklarının giderilmesinde de sıklıkla kullanılan bir ilaçtır.

Yukarıda önerdiğimiz ilaçlar için mutlaka uzaman bir hekim ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Bütün tetkiklerinizin yapıldığı bir check up a girmek ilaçların vücudunuzda oluşturabilecek bir yan etkinin önceden tespiti için önemlidir

Metabolizma Hızlandıran Diyet

Vücudun sağlıklı bir şekilde beslenme ile metabolizmanın yakılması arasında önemli bir ilişki vardır. Özellikle de kalça ve basen bölgelerinden şikâyetçi olan hastaların beslenme de yağlı gıdalardan uzak durması gerekir. Yeşil besinlerin sıklıkla tüketilmesi önemlidir. Yazımızda sizlere metabolizmanın hızlandırılabilmesi açısından hangi gıdaların kullanılması ve oluşturulabilecek metabolizma hızlandıran diyet diyet önerileri hakkında detaylı bilgiler sunacağız.

1.Metobolizmayı Hızlandırmak İçin Diyet Önerileri

Metabolizmanın dengeli bir şekilde yemek yemek kadar egzersizlere dikkat edilmesi ile de ilişkisi vardır. Metabolizmanın daha hızlı bir yapıya kavuşması kilo kaybına sebep olur. Ayrıca kasların daha iyi çalışarak sıkılaşması için önemlidir. Bölgesel zayıflama için ya da nefes sorunlarına karşın metabolizmayı hızlandırmak adına sporun önemi unutulmamalıdır. Sizlere sunabileceğimiz metabolizma hızlandıran diyet önerisi ise,

 • Kahvaltıda özellikle zeytin, peynir ve haşlanmış yumurta, mevsim yeşillikleri tüketimi
 • Öğlen yemeğinde et, salata ve yoğurt tüketimi
 • akşam yemeğinde ise çorba, sebze yemekleri, esmer ekmek, yoğurt tercih edilebilir.
 • tatlı tüketiminin en aza indirilmesi için haftada bir gün iki dilim yenilebilir.

Maddeleri ile açıklanabilir. Daha fazla yardım alabilmek için tugbayaprak.com üzerinden bizlerle iletişime geçmenizi önermekteyiz.

2.Yağ Yakımının Hızlandırılması Kullanılabilecek Özel Gıdalar

Metabolizmanın hızlanması durumu yağ yakımını olumlu bir şekilde etkilemektedir. Yağ yakımında önemli olan bir başka durum ise özel gıdalarla sağlanabilmektedir. Bu gıdalar ise omega 3 ve omega 9, keten tohumu, badem, avokado, ceviz, chia tohumu gibi ürünlerdir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın