Metabolizma Hızlandıran Yöntemler

Heryerde okuyorsunuz ancak metabolizma hızlandıran yöntemler nelerdir bilmiyorsanız, bu yazımızda metabolizma hızlandırma hakkında aradığınız herşey var!

Metabolizma Nedir?

Metabolizma bir organizmanın yaşamını sürdürmek için gereken bedensel süreçlerdir. Canlıların hücreleri yaşamı sürdürebilmek için bir dizi kimyasal reaksiyon geçirir. Bu süreçler boyunca vücut yiyecekleri enerjiye dönüştürür ve bunu kullanır. Metabolizma süreci sadece insanlar değil tüm canlılar için yaşamsal bir süreçtir.

Metabolizma süreçleri büyümeye ve çoğalmaya yol açar. Aynı zamanda canlıların yapılarını korumalarını ve çevredeki ortama tepki vermelerini sağlar. Buna canlıların sindirimden gelen maddeleri hücreden hücreye taşımak da dâhildir.

İki metabolizma türünden söz edilir; bunlar katabolizma ve anabolizmadır. Katabolizma, organik maddenin parçalanmasıdır ve anabolizma, proteinler ve nükleik asitler gibi hücrelerin bileşenlerini oluşturmak için enerji kullanır. Enzimler bu reaksiyonların oluşmasını kolaylaştırır.

Canlıların metabolizması, hangi maddelerin yararlı hangilerinin zararlı olduğunu belirlemeyi sağlar. Metabolizma hızı genellikle kilo kontrolü konusunda gündeme gelir. Metabolizması hızlı insanlar diğerinden daha hızlı kalori yakar. Yavaşlamış metabolizmayı hızlı hale getirmenin yolu egzersiz yapmaktır.

Metabolizma Hızlandırmanın Yolları Nelerdir?

Bazı insanların metabolizması hızlı bazılarının yavaştır. Hızlı metabolizmaya sahip olan kişiler daha hızlı kalori yakar. Hıza etki eden birçok faktör olsa da, hızlandırıcı en iyi yöntem hareketli olmak ve egzersiz yapmaktır. Hızlı bir metabolizma daha hızlı kalori yakmanın yanında daha iyi hissetmenizi de sağlar.

Aşağıda metabolizmayı hızlandırmanın basit yollarını bulabilirsiniz:

 • Egzersiz yapmak ve hareketli bir yaşam sürmek metabolizmayı hızlandıran temel şeydir. Düzenli egzersiz yaptığınızda vücudunuz dinlenirken bile daha fazla kalori yakmaya başlar.
 • Kasları güçlendirmek her an daha fazla kalori yakmanızı sağlar çünkü kaslar aktiftir. Bu nedenle kasları güçlendiren egzersizler yapmak ve kas kütlesini artırmak metabolizmayı hızlandırmanın en iyi yoludur.
 • Her öğünde bir protein kaynağı tüketmek metabolizmayı hızlandırır. Örneğin kahvaltıda yumurta ve peynir, akşam yemeğinde kuru fasulye gibi bakliyatlar yemek o öğünlerde protein almanızı sağlar.
 • Uzun süre oturmak ya da sabit pozisyonda kalmak metabolizmayı yavaşlatır. Bu nedenle aralıklarla kalkıp hareket etmeye dikkat edebilirsiniz.
 • Günde en az 1,5 litre su içmek dinlenirken kalori yakmanıza yardımcı olur ve metabolizmayı hızlandırır. Kilo vermeye daha fazla yardımcı olması için yemeklerden önce bir bardak su içebilirsiniz.
 • Düzenli bir gece uykusu rutini ve kaliteli bir uyku metabolizmayı hızlandırmada etkilidir. Gece saatlerinde uyumaya daha fazla dikkat edebilir ve uyku ortamını rahatlatmak için bazı düzenlemeler yapabilirsiniz.
 • Yeşil çay ve kahve egzersizlerden ya da hareketli bir işe başlamadan önce içildiğinde daha fazla kalori yakmanızı sağlar ve metabolizmayı hızlandırır. Fakat ikisini de günde en fazla 2 bardak tüketmeniz önerilir. Fazlası zararlı olabilir.

Metabolizma Hızlandıran Besinler Nelerdir?

Metabolizmayı hızlandıran temel şey egzersiz yapmaktır. Fakat bunu desteklemek amacıyla beslenme önlemlerine de başvurulabilir. Temel olarak sağlıklı beslenme düzeni metabolizmayı hızlandırmak için gerekli desteği sağlar. Fakat en başta daha hareketli olmaya dikkat etmek gerekir.

Metabolizmayı hızlandırmanıza destek olan besinler şöyle sıralanabilir:

 • Bitkisel proteinler: Soya fasulyesi, mercimek, barbunya, fasulye, nohut, karabuğday, bezelye, kabak çekirdeği, kinoa şeklinde sıralanabilir. Her öğünde bir protein kaynağı tüketmek kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olarak daha hızlı kalori yakmanızı sağlar.
 • Hayvansal proteinler: Yağsız beyaz ve kırmızı et, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri şeklinde sıralanabilir. Her öğüne bir protein kaynağı koyarken çeşitliliği artırabilirsiniz. Örneğin kahvaltının proteini yumurta, akşam yemeğinin proteini mercimek olabilir.
 • Kafein: Yeşil çay ve kahve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı iki kafein kaynağıdır. Fakat bunları günde 2 bardaktan fazla içmeniz önerilmez. Yeşil çayı özellikle egzersizlerden önce içmek daha hızlı kalori yakmanızı sağlar.
 • Soğuk su: Bademciklerinizi üşütecek kadar soğuk olmasa da, sıcak olmayan su kalori yakmanızı sağlayabilir. Çünkü vücudunuz soğuk suyu vücut ısısına getirmek için kalori yakar.
 • Demir, çinko ve selenyum açısından zengin gıdalar metabolizmayı hızlandırır. Üçü de tiroit bezinin çalışması için gereklidir. Kuru fasulye, ayçekirdeği, tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler bunlar açısından zengindir.

Metabolizma Hızlandıran İçecekler Nelerdir?

Metabolizmayı hızlandıran temel şey olan egzersizlerin yanında sağlıklı içeceklerden de faydalanabilirsiniz. Daha hızlı kalori yakmak için evde kolayca hazırlayabileceğiniz birçok seçenek var. Bunlar kalori yakmanızı hızlandırırken tatlı ihtiyacınızı da karşılayabilir.

Aşağıda hem lezzetli hem sağlıklı metabolizma hızlandırma amaçlı içecek alternatiflerini bulabilirsiniz:

 • Yeşil Çay: Yeşil çay özellikle egzersizlerden önce tüketildiğinde yağ yakmanızı kolaylaştırır. Tadından hoşlanmıyorsanız limon ve nane ile tatlandırabilirsiniz.
 • Kahve: Kafein metabolizmayı hızlandıran içeceklerdendir. Günde 2 kez, çok şekerli olmayan bir kahve içerek daha hızlı kalori yakabilirsiniz.
 • Zerdeçal Çayı: Bir bardak suya bir tutan zerdeçal, bir tutam zencefil ve tatlandırmak için birkaç damla limon ekleyip 5-10 dakika kaynatarak hazırlayabilirsiniz. Zerdeçal yağ dokusunun büyümesini azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Elma Sirkesi ve Su: Bir bardak suya bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek ısıtmadan tüketebilirsiniz. Elma sirkesi yağ yakmayı kolaylaştıran bir içeriktir.
 • Limonlu Maydanoz Suyu: Limon metabolizmayı hızlandırmada en bilinen besinlerden biridir. Maydanoz ile birlikte çok daha etkili olur. Bir tutam maydanoz, yarım limonun suyu ve bir bardak suyu 5 dakika kaynatın ve ılıklaştıktan sonra içebilirsiniz.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın