Çinko Nedir? Faydaları Nelerdir?

Çinko hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtları burada!

Çinko Nedir?

Çinko, insan vücudunda bağışıklık sisteminin dengelenmesi, proteinlerin üretilmesi ve sağlıklı hücre gelişimi için gerekli olan bir mineraldir. Bunların dışında çinko, cilt sağlığı, böbrek sağlığı, göz sağlığı için de oldukça önem arz eder. Vücudumuzdaki çinko, en fazla kaslarda, karaciğerde, böbreklerde ve gözlerde bulunmaktadır.

Çinko vücutta iyileşmeyi destekler ve vücut direncini artırmaktadır. Özellikle, grip ve soğuk algınlığı, boğaz ağrısına karşı kullanılabilmektedir. Çinko minerali sayesinde; cilt güzelleşir, saçlar parlak bir görünüme kavuşur. Tırnaklar güçlenir, sertleşir. Kemik gelişimini destekler. Ergenlik döneminde, adet sancılarını hafifletir ve cinsiyet hormon dengesini sağlar.

Çinko Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık sistemini destekleyen saç, tırnak ve deri sağlığını korumak amacı ile oldukça önemli olan çinkonun faydaları oldukça fazla olmaktadır. Çinko, vücut için gerekli olan eser minerallerden biri olarak öne çıkmaktadır. Çinko vücut tarafından üretilmeyen bir mineral olmakla birlikte vücuda dışarıdan alınması sağlık açısından oldukça fazla önem teşkil etmektedir. Birçok kişi tarafından vitamin olarak bilinen çinko vitamin değildir ve bir mineral çeşidi olarak oldukça faydalı olmaktadır. Çinko eksikliğinde kilo kaybı oluşumu meydana gelmesinin yanı sıra dikkat dağınıklığı, ishal ve iştah kaybı ve benzeri birçok sağlık sorunu oluşma ihtimali mevcut olmaktadır.

 • Kronik yorgunluğa iyi gelmektedir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Yara iyileşme sürecinin hızlanmasına katkı sağlar.
 • İshalden korunmayı sağlar.
 • Çinko eksikliği saç dökülmesine neden olmaktadır. Bu nedenle yeterli miktarda alınan çinko saç sağlığına ve güçlenmesi konusunda faydalı olmaktadır.
 • Cilt sağlığına iyi gelen çinkonun faydaları arasında yer almakla birlikte çinko cildin parlak ve sağlıklı görünüme kavuşmasında büyük rol üstlenmektedir.
 • Hormon üretimine katkı sağlar.
 • Kemik ve mineral yoğunluğunu vücutta artırır.
 • Antioksidan özelliğine sahip olmaktadır.
 • Yaşa bağlı olarak gelişen hastalıkların önlenmesi için çinko önemli bir mineraldir.
 • Akne oluşumunu önler.
 • Yeterli miktarda alınan çinko stresi azaltır.

Çinko Ne İşe Yarar?

Çinko sağlık için oldukça önemli bir elementtir. Hücre üretimi ve bağışıklığında kullanılan çinko vücut tarafından üretilememektedir. Çinkonun bilinen en büyük özelliği büyüme ve cinsel gelişime olan katkısıdır. Çinkonun vücut sağlığı için önemi oldukça yüksektir. Göz, cilt, kemik, tırnak ve bağışıklık sisteminin güçlenebilmesi için gereklidir. Çinko vücut tarafından üretilemediğinden takviye olarak alınmaktadır. Bu takviyeler C vitamini kompleksleri ile birlikte sunulabilmektedir. Bunun yanı sıra magnezyum ve B12 ile de sunulabilmektedir. Özellikle sporcular B12 içerikli çinko takviyelerini yoğun olarak tercih etmektedir. Vücutta çinko eksikliği birbirinden farklı olumsuz durumlar ile karşılaşılmasına neden olmaktadır. Yaş gruplarına uygun olarak vücudun ihtiyaç duyduğu çinko oranı değişkenlik göstermektedir.

Çinko Hangi Besinlerde Bulunur?

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi başta olmak üzere birçok vücut fonksiyonunun düzenlenmesine ve yürütülmesine katkısı olan çinko minerali, çeşitli gıdalar tarafından vücuda aktarılır. Genellikle kırmızı ette bulabileceğimiz çinko; kümes hayvanları, istiridye, çeşitli deniz mahsulleri (yengeç ve ıstakoz) gibi besinlerden de sağlanabilmektedir. Bunların dışında; fasulye türü bakliyatlarda, süt ve süt ürünlerinde, kepekli tahıllar ve zenginleştirilmiş kahvaltılık gevreklerinde de çinko mineralinden faydalanmamız mümkün.

Çinko Alımının Önemi

Çinko, günlük olarak çeşitli besinler tarafından vücuda aktarılır. Gereksinim miktarı az olsa da eksikliği halinde rutin hayatı etkileyebilecek sorunlara yol açacağından sürekli olarak çinko içeren besinler tüketilmesi önemlidir. Çinko eksikliği durumunda halsizlik, sürekli uyku hali, koku ve tat duyusunun azalması, ishal, yaralı yüzeylerde geç iyileşme, büyüme ve gelişmenin yavaşlaması gibi sorunlar görülebilmektedir. Bu nedenle bireylerin günlük olarak vücudun gereksinim duyduğu çinko mineralini temin etmeleri son derece önemlidir.

Günlük Çinko İhtiyacı Ne Kadardır?

Çinko minerali güçlü bir antioksidan etkiye sahip olduğu için günlük alınımı çok önemlidir. Çinko alınımında günlük tolere sınırı 40 mg’a kadar çıkabilmektedir. 4 yaş üzeri ve sağlıklı her birey günde 10 mg çinko takviyesi yapabilir. Her yaş grubuna göre çinko alınımı da mevcuttur. Bunlar:

 • 0-6 ay bebekler 2 mg çinko
 • 7-12 ay bebekler 3 mg çinko
 • 1-3 yaş bebekler ve çocuklar 3mg çinko
 • 4-8 yaş çocuklar 5 mg çinko
 • 9-13 yaş çocuklar 8 mg çinko
 • 14-18 yaş kadınlar 9 mg çinko, erkekler 11 mg çinko
 • 19 yaş üzeri kadınlar 8 mg çinko, erkekler 11 mg çinko
 • Hamilelik döneminde 12 mg çinko alınımı uygun görülebilmektedir.

Vücudun kendisi çinko üretemediği için bazı kişilerde çinko eksikliği daha fazla olabilmektedir. Bu gibi durumlarda çinko takviyesi doktorun uygun gördüğü kürler ile takviye edilmelidir. Çinko genel olarak C vitamini diğer mineraller ile birlikte kompleks mineral olarak takviye edilmektedir. Birlikte kullanıldıklarında soğuk algınlığı vb. hastalıklara karşı vücudu oldukça korumaktadır.

En İyi Çinko Takviyesi Hangisidir?

1746 senesinde keşfedilen ve insan vücudu için çok büyük faydaları bulunan çinko doğal yollarla alınabileceği gibi çinko takviyesi adı verilen ürünlerle de vücuda alınabiliyor.

Yapılan araştırmalar her geçen gün bizlere yeni çinko kaynaklarını sunmakta. Maalesef bu ürünlerin sürekli olarak tüketilemiyor olması vücutta çinko eksikliğini ortaya çıkarmakta. Eksikliğin giderilmesi için tamamen doğal ürünlerden üretilen takviyelerin kullanımı son derece doğru bir seçenek olarak karşımıza çıkar.

En İyi Çinko Takviyesi Nasıl Seçilir?

Çinko takviyesi satın alınacağı zaman karşınıza onlarca farklı ürün çıkar. Bu ürünler arasında en iyi olanı direkt olarak söylemek çok mümkün olmaz. Kendi vücut yapınız için en uygun olan ürünleri seçmeniz gerekmektedir.

Çinko takviyelerinin yapısında farklı malzemeler de yer alır. Şeker, glüten gibi ürünlerin bulunduğu ürünler vücudunuz için uygun değilse farklı ürünlere yönelmek gerekir. Bazı durumlarda birkaç farklı mineralin bir arada bulunduğu takviyeler de tercih edilebilecektir. Kendi vücut yapınıza ve vücudunuzdaki mineral eksiğine göre karar vermeniz gereklidir.

Uzmanlar Hangi Çinko Takviyelerini Öneriyor?

Diyet ve beslenme konusunda sözlerine değer verdiğiniz uzman isimler bulunabilir. Uzmanların önereceği çinko takviyesi satın alınabiliyor olsa da her zaman aynı etkiyi göstermez. Genellikle uzmanlar da bu takviyelerin kişinin vücut yapısına göre değiştiğini söylemektedir.

Yapılacak en doğru işlem diyetisyenler ile görüşerek en doğru takviye ürünlerinin hangileri olduğuna karar vermek olacaktır. Sonrasında düşük gramajlı ürünler ile başlanarak memnun kalınması durumunda daha yüksek gramajlı ve ekonomik seçeneklere yönelim gösterilebilir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın