Bitkisel Zayıflama Yöntemleri

Lahana Suyu ile Zayıflama

Lahananın zayıflatıcı etkisinden yararlanın, lahana suyu ile zayıflama yazımız ile kilo vermek hiç bu kadar kolay olmamıştı!

Çok düşük kalori içerdiği için diyet menülerinin vazgeçilmezidir. Güçlü bir antioksidan oluşuyla kilo vermek isteyenler için büyük faydalar sağlar. Su içeriği oldukça fazla olduğu için vücudu susuz bırakmaz. Midede şişerek tokluk hissi oluşturur. Özellikle kısa sürede kilo vermek isteyenler için lahana suyu kürü oldukça etkilidir.

Lahananın zayıflamada etkisi büyüktür, bu yüzden belli aralıklarla kür şeklinde tercih edilir. Lif açısından zengin oluşuyla kilo kontrolünü sağlamaya yardımcı olur. Zayıflama söz konusu olduğunda metabolizma hızı ve sindirim sisteminin düzenli çalışması büyük önem taşır. Hızlı bir metabolizma daha kolay kilo verir. Lahana, sindirim sistemini düzenler ve metabolizmayı hızlandırır. Vücuttaki toksik maddelerin atılmasına yardımcı olarak detoks etkisi yapar.

Lahana Suyunun Faydaları Nelerdir?

 • Lahana suyu, vücudun ihtiyacı olan birçok maddeyi içerir. Folik asit, lif, magnezyum, potasyum, kalsiyum ve B6, K ve C vitaminleri ile oldukça destekleyici bir besindir.
 • Kalp ve damar hastalıklarını önler. İçerdiği polifenol sayesinde kan basıncını düşürür. Kolesterolü düzenleyerek kalp hastalıkları riskini azaltır.
 • Beyin için önemli bir besindir. Hafıza kaybını önlemeye yardımcı olur. Alzheimer hastaları için faydalı bir besindir. İçeriğindeki B vitaminleri ile de hafızayı arttırmada yardımcı olur. Fazla miktarda potasyum barındırdığı için dolayı inme (felç) ihtimallini en aza düşürür.
 • Sindirim sisteminde de lahananın büyük rolü var. Lif ihtiyacının bir bölümünü karşılayarak sindirime yardımcı olur. Bu lifler vücuttaki toksinlerin emilimlerini önleyerek vücuttan sağlıklı bir şekilde atılmasını sağlar ve kan şekerini düzenlemede etkili olur. İçindeki yüksek oranda su ile kabızlığın önüne geçer. Şeker emilimini yavaşlatır ve kandaki şekeri düşürür. Böylece insülin üretimini arttırır. Mide çemberini güçlendirir ve içerindeki C vitamini ile iltihapları kontrol altında tutar. İltihaplarla mücadele etmesine yardımcı olan glutamin içerdiği için rahatsızlıkları en aza indirir.
 • Bağışıklık sistemini destekler ve kuvvetlendirir. Bunun yanında gut hastalığı, solunum yollarındaki bazı hastalıklar, anemi gibi rahatsızlıkların tedavisinde destekleyici rol oynar. Bazı kanser türlerinin tedavisine destek amaçlı kullanılabilir. Hastalığın ilerlemesinin önlenmesinde etkilidir. Vücudun direncini arttırır.
 • Vücuttaki iltihaplarla savaşır. Solunum yolları hastalıkları, grip, nezle gibi hastalıkların kolay atlatılmasında etkili olur. Bunun yanında bazı durumlarda cilt yanıklarına iyi gelir. Kemik yapısını güçlendirir ve romatizmadan kaynaklı eklem ağrılarına etki eder. Kas ağrılarını azaltır.
 • Cilt sorunlarının giderilmesi ve cilt sağlığının korunmasında oldukça etkilidir. Vücuttaki toksik maddelerin atılmasına yardımcı olarak cildin canlanmasına ve yenilenmesine katkı sağlar ve arındırır. Buluğ çağından sonra geçmeyen akne sorununa iyi gelir. Ayrıca sağlıklı saçlar için de önem taşır. Saçların ışıldamasını, yumuşamasını ve kırılmadan uzamasını sağlar.

Lahana’nın Özellikleri Nelerdir?

 • Özellikle kış aylarında yemeklerde daha fazla kullandığımız beyaz lahana; demir, magnezyum, potasyum, C, B ve E vitaminleri yönünden oldukça zengin bir sebzedir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanında zayıflamak isteyen bireylerin de diyetlerinde yer verdiği bir besin haline gelmiştir.
 • Vücuttan toksik maddeleri uzaklaştırmasından dolayı her türlü çeşidinden yararlanmakta fayda vardır.
 • Birçok kansere karşı koruyucu özelliği de bulunduğundan haftada iki kez beyaz lahana tüketilmesi önerilmektedir.
 • Minerallerden zengin yapısı sayesinde kemik ve kas sağlığını olumlu etkiler.
 • Yüksek potasyum içeriği sayesinde kan damarlarının tıkanmasını önleyerek kalp sağlığını korur.
 • Lahanayı çiğ olarak tüketmek özellikle kadınlarda selülit problemlerine savaş açmaktadır.
 • Adet dönemlerinde ise fazla ödemi vücuttan uzaklaştıracağı için bu dönemin daha rahat, sıkıntısız ve daha dirençli geçmesine destek olur.
 • İçerisindeki kükürt sayesinde gastrit ve ülsere karşı koruyucu etki göstermekte ve hazmı kolaylaştırmaktadır.
 • Lif açısından zengin olması bağırsak sağlığını korumakta ve kabızlık şikayetlerine çözüm niteliğindedir.
 • 100 gramında 25 kalori bulunan beyaz lahana, suyuyla hazırlanacak kür ile zayıflamaya destek olmaktadır.

Lahana Suyunun Zayıflamaya Etkisi

 • Lif kaynağı olmasının da etkisiyle sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. Düzenli çalışan bir sindirim sistemi kilo vermeyi oldukça kolaylaştırır.
 • Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler arasında yer alır. Böylece çok daha hızlı kilo vermeyi sağlar.
 • Yiyeceklerdeki katkı maddeleriyle ya da başka şekilde vücutta biriken toksik maddelerden kurtulmaya yardımcı olur.
 • Vücudu arındırır ve ödem atılmasını sağlar. Lahana suyu kürü düzgün bir programla ve gerekli hususlara dikkat ederek uygulandığında oldukça etkili sonuçlar verir.

Lahana Suyunun Adet Söktürücü Etkisi

Regl döngünüzde düzensizlik yaşıyorsanız, adetiniz gecikiyorsa birçok ev yapımı formülün bunu düzeltmede etkisi olabilir. Lahana da bu konuda tercih edilen bitkilerden biri. Bunu hazırlamak için birkaç beyaz lahana yaprağını 2 su bardağı suyun içinde kaynatmanız yeterli. 5-10 dakika kaynattığınız yaprakları suyunu günde 1 kez içerek geciken regl döneminin başlamasını destekleyebilirsiniz.

Fakat beyaz lahana adet söktürücü etkisinin yanında bağırsak hareketlerini artırmasıyla da bilinir. Eğer regl dönemini ağrılı geçiriyorsanız bu durum fazla gaza neden olacağı için ağrıyı kötüleştirebilir.

Regl ağrıları gaz yapan besinlerle artacaktır. Bu nedenle döngünüz geciktiğinde sadece birkaç gün lahana suyu içmek ve başladığında bırakmak regl dönemini daha rahat atlatmanıza yardımcı olur.

Lahana suyu kalsiyum yönünden zengin, antienflamatuar etkilere sahip bir bitkidir. Bağırsak hareketlerini hızlandırdığı için detoks diyetlerinde de sıkça tercih edilir.

Bu detoks etkisi regl dönemi başlamadan önce lahana suyu tükettiğinizde daha rahat bir adet döngüsü geçirmenize yardımcı olabilir. Fakat döngü sırasında tüketmek, gaz sancılarını artırabilir.

Eğer bağırsakları etkileyen besinler sizin vücudunuzda regl dışındaki dönemlerde de gaz sancısı yapıyorsa mor lahana tüketmeyi deneyebilirsiniz. Mor lahana daha beyaz lahana gibi sağlıklı ve lif deposu bir besindir. Fakat beyaz lahana kadar gaz rahatsızlıklarına neden olmaz. Lahana ve diğer yeşil yapraklı sebzeler, döngünüz yaklaştıkça ortaya çıkan hormonal değişime daha rahat ayak uydurmanızı sağlar. Örneğin maydanoz ve maydanoz suyu da regl dönemi öncesi ve sonrası için harika bir alternatiftir.

Lahana Suyu Kürü Tarifi / Nasıl Yapılır?

Lahana suyu kürünün hazırlanması ve uygulanması oldukça basittir.

 • Önce bir tencerede yaklaşık yarım litre su kaynatılır.
 • İçine 7-8 tane beyaz lahana yaprağı konur.
 • Tencerenin kapağı kapatılır ve 10 dakika kadar kısık ateşte pişirilir.
 • Ardından içindeki yapraklar çıkarılır.
 • 10 dakikada hazır olan lahana suyu, ağzı kapalı cam kavanozlara alınabilir ve buzdolabında muhafaza edilebilir.

İki üç günlük kürlerde dolapta saklanmış sular kullanılabilir fakat daha uzun süre tüketilecekse günlük hazırlamak çok daha doğru olur. Buzdolabında saklanmayan ya da uzun süre bekletilen suların içinde bakteriler oluşmaya başlar. Bu yüzden hazırlanan sulara ayrıca dikkat edilmelidir. Hazırlanan lahana suyunu çok sıcak tüketmeye gerek yoktur, soğuması beklenip içilebilir.

Lahana Suyu Kürü Nasıl Tüketilmelidir?

Lahana suyundan en iyi şekilde faydalanabilmek için belirli bir programa uymak gerekir. Hazırlanan kür gün içinde birer su bardağı olmak üzere sabah ve öğleden sonra tüketilir. Beş gün boyunca günlük iki su bardağı lahana suyu içilir. Üç gün ara verilir. Ardından tekrar başlanır ve yine beş gün uygulanır, üç gün ara verilir. Bu şekilde 21 gün kür uygulanır.

Kür uygulanırken dikkat etmek gereken bazı hususlar vardır. Hazırlanan lahana suları kapağı kapalı cam kavanozlarda ve buzdolabında muhafaza edilir. Mümkünse günlük olarak hazırlanır. Küre devam ederken yemeklerde kullanan yağların azaltılması gerekir. Özellikle yağda kızarmış yemekler ya da abur cubur tüketmek lahana kürünün etkisini azaltır. Lahana suyu tüketirken gün içinde iyot içeren besinler tercih etmek ya da yemeklerde iyotlu tuz kullanmak önemlidir. Çünkü lahana, vücuttaki iyot emilimini düşürür. Ayrıca her şey gibi lahanayı da mevsiminde tüketmek, faydasının daha iyi görülmesini sağlar.

Lahana Suyu Kürü ile Kaç Kilo Verilir?

Lahana çok düşük bir kaloriye sahip olduğu için diyetlerde çok sık yer alır ve antioksidan yapısı ile kilo vermek isteyenlere büyük faydalar sağlar. Tokluk hissi sağlayarak, daha az gıda tüketim ihtiyacı ortaya çıkaran lahana, lif açısından da zengin bir yapıya sahiptir. Oldukça kolay bir şekilde hazırlanan lahana suyu kürü sayesinde de pratik bir uygulama ile hatırı sayılır miktarda kilo vermeniz mümkündür.

Zayıflamayı kolaylaştıran bu kür, lif kaynağı olması sayesinde de sindirim sistemini hızlandırır, hızlı kilo verilmesine yardımcı olur. Ödem ve zehirli maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olmakla birlikte 1-3 hafta aralığında süren bir kür uygulanarak, kilo verme imkanı elde edilebilir. Araştırmalara göre uygun bir şekilde hazırlanarak tüketildiğinde bu kür 1 ayda 3-4 kilo gibi bir zayıflama imkanı sağlayabilmektedir.

Kimler Lahana Suyu Kürünü Tüketmemelidir?

Yapısı gereği lahana bazı kişilerde istenmeyen etkiler ortaya çıkarabilir. Bu nedenle lahana kullanımı ile bir diyet programı hazırlamak istiyorsanız, öncelikle mutlaka kronik hastalıklarınız ile ilgili uzmanlara danışmanız ve bir diyetisyen önerisi almanız gereklidir.

Bilindiği üzere lahana vücutta iyot miktarını düşürür ve bu durumda da guatr hastalarında sorunlara yol açabilir. Hatta uzmanlar tarafından guatr hastalarına lahana tüketmemeleri önerilir. Bu nedenle lahana suyu kürü kullanarak kilo vermek isteyen kişiler eğer guatr rahatsızlıkları bulunuyorsa, direkt olarak bu diyetten vazgeçebilir. Diğer bir noktada ise lahana aşırı derecede gaz yapan bir gıda olduğu için doğum yapan kadınlarda ve gebelerde tüketilmesi tavsiye edilmez.

Lahana çok aşırı derecede lifli bir yapıya sahip olduğu için sindirim sisteminde hareketlendirme ve bağırsaklarda yüksek bir tempoya neden olur. Bu nedenle lahana suyu kürü ishal rahatsızlığı ile karşılaşmaması gereken kanser hastaları ve kemoterapi gören hastalarda da uygulanmaması gereken bir yöntemdir. Lahana içeriğinde zengin K vitamini bulundurduğu için kan pıhtısının oluşmasında da etki eder. Bu durumda da kalp ameliyatı geçirmiş olan veya tıbbi olarak kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler kan değerlerini korumak için ve yan etkilerden korunmak için lahana suyu tüketmemelidir.

Lahana Suyu Kürünü Uygularken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zayıflama programlarında lahana suyu kürü tercih edilecekse, bu yöntemin uygulanması için öncelikle hem lahana konusunda hem de hazırlık konusunda bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Öncelikli bir şekilde mutlaka sağlık problemlerinizi göz önünde bulundurmanız ve lahana konusunda hassasiyete sahip olup olmadığınızı belirlemeniz gerekir. Çünkü farklı rahatsızlıklarda lahana suyu ters tepkiler oluşturabilir.

 • Diyet listeleri için lahana suyu kürü hazırlanırken genellikle her gün iki ya da üç dilim lahana yaprağı kullanarak sadece bir miktar suda 15 dakika haşlamanız yeterli olacaktır. 2-3 günlük bir kür hazırlamak için de yaklaşık 10 yaprak lahana kaynatılması ve sonra buzdolabında muhafaza edilmesi gerekir. Ayrıca lahana suyu tüketilirken, eşlikçi olarak bol bol su tüketimi de önemlidir.
 • Zayıflama arzusu ile birlikte lahana suyu kürü tüketimi gerçekleştiriyorsanız, bu süreç içerisinde beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Yani kızarmış yiyecekler, abur cubur yiyecekler, paketli gıdalar ve fazla yağlı yemekler tüketilmemelidir. Ayrıca vücutta iyot miktarını azalttığı için kür sırasında iyotlu tuz ve iyotlu besinler daha fazla tüketilebilir.
 • Beyaz lahana kış mevsiminde daha fazla üretilen ve taze olan bir sebze olduğu için bu mevsimde tüketilmesi daha doğrudur. Üstelik bu mevsimde yapılan bir program ile yaz mevsimine ulaşmadan önce daha iyi bir kilo verme programı elde edebilirsiniz. Kürün verimli bir sonuç ortaya koyması için 1 hafta veya 21 günlük uygulama programına da mutlaka dikkat edilmesi de önemlidir.

Lahana Suyunun Zararları Nelerdir?

Lahana suyu iki yönden problemlere neden olabilir. Birincisi aşırı ya da çok sık tüketilmesinden kaynaklanan sorunlardır. İkincisi, bazı vücutlarda lahana suyunun gaz sancısına daha sık neden olmasıdır. İçerdiği kalsiyum, lif ve vitaminler lahanayı değerli kılıyor. Fakat bazı koşullarda dezavantajlı olabilir:

 • Çok miktarda lahana suyu tükettiğinizde bu, tiroidi etkileyebilir. Bunun nedeni lahananın içerdiği guatrojenlerdir. Bu maddeler sağlıklı tiroid işlevleri için gereken iyotun tiroide taşınmasına engel olabilir. Bu nedenle çok miktarda ya da uzun süreler günlük olarak lahana suyu tüketmek önerilmez.
 • Lahana suyu bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Lahananın içerdiği K vitamini, eğer kan sulandırıcı bir ilaç kullanıyorsanız bunu daha etkisiz hale getirebilir. Böyle bir ilaç kullanıyorsanız lahanayı daha az tüketmeniz önerilir.
 • Sebzelerin suyunu tüketmek, normalde sebzede bulunan lifleri azaltır. Lifler uzun süre tok kalmanızı sağlar ve kan şekerini düzenler. Lahananın suyunu tükettiğinizde liflerden yeterince faydalanamayabilirsiniz.
 • Lahana ve lahana suyu bazı insanlarda rahatsızlığa neden olur. Gaz sıkışması, karın ağrısı gibi şikayetlere neden olabilir. Bu etki herkeste görülmese de yaşayan kişiler için zorluklara neden olabilir. Bu nedenle, lahanaya karşı duyarlılık yaşıyorsanız az tüketmeye dikkat edebilirsiniz.
 • İltihabi bağırsak sendromu yaşayan kişiler fruktanları daha zor sindirir ve bu da rahatsızlığa neden olur.
 • Rahatsızlıklar karın ağrısı, şişkinlik ve ishal gibi olabilir. İltihabi bağırsak sendromuna sahipseniz lahana sizin için iyi bir alternatif olmaz. Çünkü düşük miktarlar bile bu rahatsızlıklara neden olabilir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın