Sağlık Rehberi

Kızılcık Faydaları

Kızılcık Faydaları Nelerdir? Kızılcık Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Kızılcık Suyu Nasıl Hazırlanır? Merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları bu sayfada!

Birçok medeniyette geleneksel tıp yöntemi olarak kullanılan kızılcık, içerdiği yüksek besin değeri ile geçmişten günümüze konuşulmaktadır. Kızılcık faydaları çok fazladır.

Kızılcık, küçük olduğu halde yüksek besin sağlayan ve dünyada süper yiyecek olarak adlandırılan bir besin kaynağıdır. Kızılcık keskin bir tada sahiptir. Karbonhidrat ve liflerden oluşur. E, C ve K1 vitaminleri ve minerallerin yanı sıra manganez ve bakır deposudur.

Kızılcığın Faydaları Nelerdir?

 • İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı etkili olan kızılcık, kronik hastalıkların tedavisinde yardımcı olan antioksidanlar bakımından zengindir. İdrar yoluna sızan bakterilerin üremelerini ve vücutta yayılmalarını engeller. Lifli yapısı sayesinde sindirim sisteminin güçlü olmasını sağlar ve bağırsak florasını dengeleyerek sindirimi kolaylaştırır.
 • Kızılcık düşük kalorili bir meyvedir. Kızılcık faydaları kötü kolesterolü düşürerek trigliseritleri azaltır. Doğal kızılcık suyu kalp hastalıklarına, kanser ve diyabet olmak üzere kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltırken tedavilerinde de yardımcı olarak kullanılmasıdır. Antioksidan bakımından zengin kızılcık, kanserli hücrelerin tedavisinde de kullanılmaktadır.
 • Uzmanların yaptığı araştırmalara göre kızılcık faydaları akciğer, kolon prostat kanserlerine yakalanma riskini azaltmaktadır. Prostatın büyümesini de önemli bir ölçüde engelleyen kızılcık vücuttaki tümörlerin büyümesini yavaşlatmaktadır. Kızılcık tüm kanserler için doğal savaş kaynağıdır.
 • Diyetinize uygun olarak kızılcık eklemek kan basıncını dengeler ve kanın sulanmasını sağlamaktadır. İltihapları çözer ve kalp krizi riskini azaltır.

Kızılcık Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

 • Antioksidan deposu olan kızılcık üriner sistem enfeksiyonlarını engeller. Kızılcık faydaları sindirim sistemi sorunlarını azaltmaktadır. Ağız sağlığında diş plaklarını ve çürükleri önlemekte kullanılır. Kalp ve damar hastalarının tercih ettiği kızılcık meyvesinin kolesterol düşürücü özelliği vardır.
 • Kızılcık faydaları meme ve karaciğer kanseri oluşmasını engeller. Tanin ve verbenalid açısından zengin olması düz kas gruplarının kasılmasını engelleyerek vücudun rahatlamasını sağlar.
 • Kızılcık aynı zamanda hızlı kilo almayı engellemektedir. Vücuttaki yağ birikintilerine etkisi olan organik asitler içerir.
 • Kızılcık faydaları diyare tedavisinde, bağırsak ve sindirim sistemi hastalıklarında, sıtma ve ateş ataklarında, böbrek taşı ve idrar yolu enfeksiyonlarında kullanılmaktadır. Kızılcığın anti alerjenik, anti mikrobiyal içeriği nedeniyle insülin seviyesini dengeler. Vücuttaki antioksidan seviyesini de düzenlemektedir.
 • Yapılan araştırmalar sonucunda kızılcık meyvesinin hem beyin dokusunda hem de plazmada, kan hücrelerinin hareketini artırdığı görülmüştür.
 • Kızılcık ilaç ve kozmetik sektöründe de hammadde olarak kullanılan bir meyvedir.

Kızılcık Suyu Nasıl Hazırlanır?

Toplanılan olgun kızılcıklar iyice yıkadıktan sonra ayıklayalım. Derin bir tencereye koyduğumuz kızılcıkları tencerede haşlayalım. Yumuşayan kızılcıkları tencere içerisinden bir süzgeç yardımıyla aldıktan sonra başka bir kapta onları ezelim ve içinden çekirdeklerini alalım. Ardından kalan kızılcıkları tekrar tencereye atıp karıştıralım.

Kızılcık suyunun tadı keskin olacağından içine çubuk tarçın atabilirsiniz. Kızılcık suyunun zayıflatıcı ve yağ yakıcı etkisinden yararlanmak isterseniz şeker kullanmanızı önermiyoruz.

Kızılcık suyu yapımı sürecinde, kızılcıkları pekmez kıvamına gelinceye kadar kaynatmak da damak zevkinize göre ayrı bir tat verecektir. Ardından ocaktan alınan kızılcık suyu cam sürahilere koyarak buzdolabında soğuduktan sonra ferahlık ve sağlık ile içebilirsiniz.

Kızılcık Mide Bozar Mı?

Kızılcık meyvesinin araştırmalar neticesinde mide bozması gibi bir sorun kayıtlara geçmemiştir. Tüm doğal bitkiler ve meyvelerde olduğu gibi kızılcığı da çok fazla tüketmemek ve düzenli ilaçlar kullanan hastaların doktor kontrolüyle tüketmesi gerekmektedir.

Kan inceltici olarak kullanılan, kanın pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlarla kullanımı tehlikelidir. Kızılcık da kanın pıhtılaşmasını yüksek oranda engellediği için, herhangi bir kanama riskinde kan geç pıhtılaşacağı için önemli sonuçlar doğurabilir. Kızılcık tüketimi böbrek ve safra kesesi problemleri yaşayan hastalar için sıkıntı olabilmektedir. Oksalat ve kalsiyum içeren Kızılcık bazı insanlarda böbrek ve safra kesesi taşı oluşturabilir. Bu yüzden böbrek ve safra kesesi taşı rahatsızlığı geçiren ve geçirmiş hastaların kızılcık tüketimi öncesinde doktorlarına başvurması gerekmektedir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın