Sağlık Rehberi

Zeytinin Faydaları – Besin Değerleri

Zeytinin Faydaları Nelerdir? Zeytinin Besin Değerleri Nelerdir? Zeytin Kilo Verdirir Mi? Zeytin ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları bu sayfada!

Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Ülkemiz insanları tarafından yıllardır sevilerek tüketilen zeytinler kahvaltı sofralarımızın her zaman baş köşesinde olmuştur. 5-15 metre arasında yükselebilen ve 1000 yıl yaşayabilen devasa ağaçların üzerinde yetişmektedir. Dalından toplandıktan sonra kahvaltılık, günlük ve sıkım olmak üzere müşteriyle buluşturulur.

Zeytin, bakır, demir, çinko, ve E vitamini bakımından en zengin yiyecekler arasında yer almaktadır. Bu sebeple ülkemizde zeytin yağı, ezmesi ve kahvaltılık türleri, insanlara hastalıklarında şifa kaynağı olmuşlardır.

Zeytinlerin en sık karşılaştığımız yararı, kandaki yüksek orandaki kolesterolü dengelemesidir. Ayrıca zeytinin tüm ürünlerinin kan basıncındaki dengeyi de ayarladığı bilinmektedir. Zeytin, insan bedeni tarafından sindirildiğinde antioksidan görevi görmektedir. Bu sayede hastalıkları hücreleri yeniler ve vücut yapılanmasına yardımcı olur. Ayrıca insan vücudunda oluşabilecek iyi huylu ve kötü huylu tümörlerin tedavisinde etkin rol oynadığı klinik olarak kanıtlanmıştır.

Beyin Sağlığını Korur
Zeytin tüketimi, vücut içerisinde oluşan iltihabi hastalıkların neden olduğu Alzheimer, oksidatif stres ve kötü huylu tümörlerin oluşmasını engellemeye yardımcı olmaktadır. Yani bilişsel, zihinsel ve psikomotor gelişim için zeytin tüketimi oldukça faydalıdır.

Göz Sağlığını Korur
Her gün kahvaltıda tükettiğimiz 2-3 tane zeytin, bir insanın günlük olarak alması gereken A vitamini değerlerinin yüzde 10’unu içermektedir. Bu durum gözün retinasının iyi beslenmesini ve aydınlığı karanlığı doğru bir şekilde ayırt etmesini sağlar. Ayıca zeytin tüketimi, göze bağlı hastalıklar olan glokom ve katarakt tarzı hastalıkların oluşmasını engeller.

Sindirimi Kolaylaştırır
Zeytin tüketimi sonrasında, insan vücudunda gerçekleşen sindirimi kolaylaştırabilecek probiyotiklerin salını gerçekleşir. Bu sayede sindirim sisteminde oluşabilecek hastalıkların ve sorunların önüne geçilmiş olur. Son olarak zeytinlerin bağırsaklarda oluşan iltihabi durumları da engellediğini söylemekte fayda var.

Zeytin Ne Sıklıkla Tüketilmelidir?

Zeytin, yıllardır sofralarımızda baş köşeyi tutan ve sıklıkla kahvaltıların vazgeçilmezi olan bir besin öğesidir. Ülkemizde zeytin yağı, kahvaltılık ve ezme çeşitlerinde üretilmekte ve yılda binlerce ton zeytin ürünü tüketilmektedir. Zeytinin faydaları saymakla bitmezken birçok insanın aklına ise zeytin ürünlerinin ne sıklıkla tüketilmesi gerektiği gelmektedir. Bizde bu yazımızda sizler için çok sevdiğiniz zeytinin tüketim sıklığını inceledik.

Günde Kaç Zeytin Yenmelidir?

Uzmanlar tarafından açıklanan son bilgilere göre günde bir avuç zeytin yemek, insan sağlığı açısından önemli rol oynamaktadır. Ayrıca zeytin ürünlerinin yalnızca kahvaltı ürünü olarak görülmemesinin, yemek, salata ve ara öğünlerde bol bol kullanılması tavsiye edilmektedir.

Ara Öğünlerinizde Zeytin Tüketin!

Birçok uzmana göre, zeytin ürünleri insanların atıştırma ihtiyacını da karşılayabilen bir besin öğesidir. Ara öğünlerde tüketildiği zaman tok kalmaya ve kan değerlerinin düzenlenmesine yardımcı olduğu da sıklıkla dile getirilen faydaları arasındadır. Bu sayede ana öğünlerinizde tüketmeniz gerekenden daha az besin öğesine ihtiyaç duymaktasınız.

Ayrıca özellikle kadınların sıklıkla başına gelebilen tatlı krizlerinin de azalmasına yardımcı olmaktadır. Son olarak uzmanlar tarafından ara öğünlerinizde tüketmeniz gereken zeytin ürünlerinin yağsız ve tuzsuz tüketilmesinin önerdiğini de belirtmekte fayda var.

Zeytinin Besin Değerleri Nelerdir?

Her gün zeytin tüketmekteyiz fakat birçoğumuz zeytin ürünlerini hiç besin değerleri ile ele almamışızdır. Bu sebeple zeytin ürünlerinin besin değerlerinin kaç kalori olduğunu sizler için bu yazımızda ele aldık.

Bir Zeytin Kaç Kalori İçermektedir?

Kahvaltılık olarak adlandırılan standart boyutlardaki biz zeytinin kalori değeri olarak 2-12 gram arasında değişebildiğini söylemek mümkündür. Ayrıca 100 gram sele zeytinin 350 kalori, aynı miktarda yeşil zeytinin ise 145 kalorilik bir değer sahip olduğu bilinmektedir. Tükettiğimiz zeytinlerin adet olarak 5 gram geldiğini hesap edersek siyah zeytin için 17 kalori ve yeşil bir adet yeşil zeytin içinse 7 kalori diyebilmekteyiz.

Bu sebeple diyetisyenler tarafından fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişilere siyah zeytin yerine yeşil zeytin daha sık önerilmektedir. Ayrıca kilo vermek isteyen kişilerin yeşil zeytinleri olabildiğince tuzsuz ve yağsız tüketmesi gerektiğini de belirtmekte fayda var.

Yeşil ve Siyah Zeytinin Besin Değerleri Nelerdir?

Yaklaşık olarak 100 gram siyah zeytinde 21 gram yağ değeri bulunurken yeşil zeytinde bu oran 13.5 değerlerine düşebilmektedir. Ayrıca protein bazında siyah zeytin 1,8 gibi bir değerle karşımıza çıkarken yeşil zeytinde bu oran 1,5 olarak gözükmektedir. Demir oranı bakımından yeşil zeytinin 2, siyah zeytininse 1,6 civarında olduğu söylenebilmektedir. Son olarak vücut gelişim açısından oldukça önemli bir besin öğesi olan kalsiyumun, siyah zeytinde 77, yeşil zeytinde ise 90 oranlarında bulunduğunu belirtebiliriz.

Zeytin Kilo Verdirir Mi?

Lezzetinin ve insan sağlığına faydalarının yanı sıra son günlerde en çok merak edilen konulardan biri de zeytinin kilo verdirip verdirmediğidir. Bu sorunun yanıtı, birçok diyetisyen ve doktor tarafından olumlu şekilde yanıtlanmaktadır. Çünkü zeytin ürünleri, glisemik açısında sıfıra yakın değerlere sahiptir. Ara öğünlerde atıştırmalık olarak tüketilebileceği gibi kahvaltıda da 9-10 tane tüketilmesinin kilo yakımı konusunda bire bir olacağı uzmanların ortak görüşüdür.

Zeytin ile Nasıl Zayıflanır?

Zeytin tüketimi, kahvaltı öğününde tüketildiğinde bireylerin günlük alması gereken çoğu besin değerini karşılayabilmektedir. Bu nedenle ilk öğününüze zeytin ve zeytin ürünleri ile başlamanız, gün boyu sizde yaratacağı tokluk hissi nedeniyle zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca ülkemizde sıklıkla tüketilen zeytin ürünleri arasında siyah zeytin ve yeşil zeytin gelmektedir. Siyah zeytin ürünlerinin, yeşil zeytin ürünlerine göre yağ ve tuz oranı konusunda daha yoğun olduğu bilinmektedir.

Bu nedenle diyetisyenler tarafından kilo vermek isteyen kişilere daha çok yeşil zeytin önerilmektedir. Kalorisi oldukça düşük olan yeşil zeytin, aynı zamanda güçlü bir yağ yakıcıdır. Son olarak zeytin tüketiminin vücutta antioksidan etkisi yarattığından dolayı kilo verebilmek için sıklıkla tüketilmesi gerektiğini de belirtmekte fayda var.

Zeytin Sivilce Yapar Mı?

Fakat son zamanlarda arama motorlarını meşgul eden bir soru, uzmanlara da çoğunlukla sorulmaktadır. Zeytinin içerisindeki bir miktar yağ oranından dolayı sivilce yapıp yapmayacağı merak edilen sorudur. Zeytin ve zeytin ürünlerindeki yağ oranı, vücutta komplikasyon yaratarak akne oluşumuna neden olabilecek seviyelerde değildir.

Özellikle bir zeytinin içerisinde bulunan yaklaşık 7 kalori değerindeki yağ oranı, vücutta sivilce oluşumuna veya başka bir soruna neden olmamaktadır. Bu sebeple zeytin ürünlerini sofralarınızda sivilce oluşumlarından korkmadan güvenle bulundurabilirsiniz.

Zeytinyağı ile Sivilcelerinizden Kurtulun!

Tarih boyunca birçok insanın güzellik sırrı olan zeytinyağı, hala bu konudaki popülerliği korumaya devam etmektedir. Özellikle güzellik uzmanları tarafından ciltteki sorunları ve yaşlanma belirtilerini yok etmek için önerilmektedir. Ayrıca zeytinyağı, insan vücudunda oluşan akne tarzı oluşumların yok olmasında da önemli ölçüde rol oynamaktadır. Sivilce problemiyle baş etmeye çalışan insanların aktardıkları tecrübelerine göre bir ayın sonunda akne oluşumlarının yok olması gözle görülür bir duruma gelebilmektedir. İçerisindeki deri dostu yenileyici maddeler sayesinde cilt yağ ve nem değerlerinin dengelenmesi sağlanır. Sizde sivilce problemlerinizden 60 gün içerisinde kurtulmak istiyorsanız zeytinyağının mucize etkisini deneyimleyebilirsiniz.

Sağlık konularında daha detaylı bilgi almak için sağlık rehberi sayfamızı ziyaret ediniz!

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


    Hemen Şimdi Destek Alın

    Ücretsiz Bilgi Alın

    Tıklayın