Hindistan Cevizi Yağının Faydaları
Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları saymakla bitmemektedir. İçerisinde bulunan MCT’ler sayesinde hem yağ yakımı kolaylaşıyor hemde sindirimi düzenliyor.

Uzman Diyetisyen Tuğba Yaprak

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Alternatif tıpta en çok kullanılan gıdalardan biri olan hindistan cevizi yağı, kullanım şekilleri açısından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Cilt ve saç bakımı gibi alanlarda kullanılan bu yağ, aynı zamanda yemeklere de konuk olmaktadır. Ayrıca zayıflamak için kullanılan yağlar arasında da yerini almaktadır. Peki, bin bir çeşit özelliği olan hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?

Doymuş yağ bakımından son derece zengin olan hindistan cevizi yağı, bu sebepten dolayı akıllarda zararlı olduğu düşüncelerine sebep olmaktadır. Fakat doğru ve düzenli kullanımda hindistan cevizi yağının faydaları son derece fazladır. İşte bazı faydaları:

  • Enerji bakımından oldukça yüksek olan hindistan cevizi yağı, zayıflamak için tüketilen gıdalardan bir tanesidir. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi sayesinde kilo vermeye yardımcı olur ve bu süreçte halsiz düşmenizi engeller.
  • Hastalıklara karşı tam bir savunma mekanizması oluşturan bu yağ, vücudumuzdaki sistemlerin kurulu düzende işlemesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda kemik ve kas sağlığı için de azımsanmayacak faydaları mevcuttur.
  • Antioksidan bakımından zengin olan bu yağ, vücutta serbest radikaller ile mücadele sürdürür. Ayrıca akne oluşumu gibi cilt problemlerini engellediği için yaşlanmayı geciktirmektedir.
  • Saç bakım kremi olarak da kullanabileceğiniz hindistan cevizi yağı, kuru saçlar için nemlenmeye yardımcı olurken, saça ayrı bir güzel koku katmaktadır.
  • Bu yağın diş sağlığına da olumlu etkileri bulunmaktadır. Düzenli kullanımda dişleri beyazlattığı ve güçlendirdiği bilinmektedir.
  • Ayrıca vücutta oluşan hafif yaralanmalar ve kesiklere uygulandığında, iyileşme süresini hızlandırdığı bilinmektedir. Bunun dışında kaşıntı gibi problemlerinde giderilmesinde oldukça etkilidir.
  • Anti bakteriyel bir özelliğe sahip olan hindistan cevizi yağı, vücutta oluşan enfeksiyonların en kısa sürede son bulmasına yardım etmektedir.
  • Beyin fonksiyonların gelişiminde de oynayan bu yağ, doğal yollarla zihninizi geliştirebileceğiniz gıdalar arasında yerini almaktadır.

İçerisinde çokça doymuş yağ bulundurmasından dolayı, düzensiz kullanımda bazı olumsuz etkiler bırakabilmektedir. Bu yüzden kullanımına oldukça dikkat etmeli, düzenli bir şekilde tüketilmelidir. Farklı tüketim şekilleriyle dolu olan hindistan cevizi yağını, sizin için en uygun olan yöntemle tüketmeniz gerekmektedir.

Zayıflama aşısının mantığı hormon dengesini değiştirmek ve iştahı düzenlemektir. Vücuda verildikten sonra tiroit hormonlarını düzenleyerek metabolizmayı hızlandırmaya başlar. Ayrıca iştahı azaltarak vücuda daha az kalori alınmasını sağlar. Doğru diyetlerle ve spor egzersizleri ile desteklenirse kısa sürede, sağlıklı şekilde ciddi miktarda kilonun verilmesini sağlar. Genelde gebelikten sonra kilo problemi yaşayan, aldığı kiloları veremeyen kadınlarda kullanılır.

Zayıflama aşısı ülkemizde yeni kullanılmaya başlamasına rağmen Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkelerinde uzun süredir kullanılmaktadır. Zayıflama amacıyla kullanılırken fark edilen özelliklerinden bir tanesi de depresyona iyi geliyor oluşudur. Depresyona iyi gelmesinden sonra psikolojik sorun yaşayanlar tarafından daha sık kullanılmaya başlamıştır.

Zayıflama aşısının yardımıyla verilen kilolar oldukça sağlıklıdır. Aşının işe yarayabilmesi için ciddi bir diyetin uygulanması gerekmektedir. Zayıflama aşısı uygulaması yaklaşık iki – üç ay arasında sürer. Kişinin durumuna göre değişen seanslarda uygulansa da yardımcı olması amacıyla verilen diyetler yağdan yoksundur. Bunun sebebi, zayıflama aşısının yağ yaktırıyor oluşudur. Vücuda yağ alınmayarak vücutta depolanan yağların yakılması sağlanır. Vücuda yağ alınmıyor olmasına rağmen doğal bir tedavi olmasından dolayı verilen kilolar sağlıksız şekilde değil, sağlıklı şekilde verilir.

Zayıflama aşasının uygulaması sonlandıktan sonra beslenme alışkanlıklarının korunması, spor egzersizlerinin de aksatılmaması gerekmektedir. Eğer sağlıksız bir beslenme düzeni kurulur ve spor yapılmazsa verilen kilolar kısa sürede tekrar alınabilir.

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Tüketilmelidir?

Hindistan cevizinin faydalarının çok olmasından dolayı tüketim talebi de haliyle artmaktadır. Durum böyle olunca hindistan cevizi yağı nasıl tüketilmelidir gibi sorularda merak uyandırmaktadır. Faydaları bakımın çeşitli olan bu yağın kullanım alanları da bir o kadar çeşitli ve çoktur. Cilt problemlerin birçok sağlık problemine kadar çoğu rahatsızlığa iyi gelmesiyle bilinen hindistan cevizi yağı önemli gıdalar arasında yerini almaktadır. Peki, birçok faydası ile bilinen bu yağın en uygun kullanım ölçüsü nedir? Hindistan cevizi yağını hangi durumlarda kullanabilir? Hindistan cevizi yağı kullanmadan önce nelere dikkat edilmelidir?

Hindistan Cevizi Yağı Günlük Ne Kadar Alınmalıdır?

Her gıdanın bir ölçüsü olduğu gibi hindistan cevizi yağının da kullanım sınırı olmaktadır. Bu sınırın olmasının sebebi bu yağın kuvvetli ve kaliteli olmasından dolayı olası yan etkilerinden korunmak içindir. Gün içerisinde iki kez bu yağı tüketmenizin, sağlığınız normal şartlarda ise herhangi bir problem yoktur. Her seferde tükettiğiniz miktarın 1 yemek kaşığını geçmemesi sağlığınız için önemlidir.

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır?

Hindistan cevizi yağının birçok kullanım alanı ve kullanım şekli mevcuttur. Bu yağ ile cilt bakımınızı yapabilir ve aynı zamanda makyajınızı güzel bir şekilde temizleyebilirsiniz. Cildinize olduğu kadar saçınıza ve saç derinize de faydalı olan bu yağı saç bakımı sırasında da kullanabilirsiniz.

Ayrıca cilt üzerinde oluşan yaralanmalara ve güneş yanıklarına da sürebileceğiniz hindistan cevizi yağı, böcek gibi hayvanların küçük ısırıkların sebep verdiği kızarıklara ve kaşıntılara da etkili olabilmektedir.

Hindistan Cevizi Yağı Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hindistan cevizi yağının her ne kadar faydalı olsa da fazla tüketiminde bazı yan etkiler gösterebilmektedir. Sindirim sistemine zarar veren bakterileri için korunma amaçlı kullanılan bu yağın aşırı tüketimi sonucunda ishal gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bunun dışında gereksiz fazla kullanımında bazı alerjik reaksiyonlar gösterebilmektedir. Vücudun bazı bölgelerinde kaşıntı ve kızarıklık gibi problemler görülebilmektedir. Buna ek yüz bölgesinde sivilcelenme de karşılaşılan durumlardan bir tanesidir.

Hindistan Cevizi Yağının Zayıflama Etkisini biliyor muydunuz, tıklayın.

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by