Evde Zayıflama Egzersizleri

Evde zayıflama egzersizleri uygulayarak hem kendinizi daha iyi hissedin hemde günlük aktivite düzeyinizi artırarak kolaylıkla kilo verin!

Çağımızın en yaygın epidemik hastalığı olarak tanımlanan obezite beraberinde birçok rahatsızlığa neden olmaktadır.

Günümüz şartlarında hem zaman hem de bütçe ayırmayı gerektirdiğinden spor salonlarında egzersiz yapmak herkes için uygun değildir. Zaman kısıtlaması olan kişiler genellikle evde egzersiz yapmayı tercih ederler. Evde yapılacak egzersizlerde dikkate alınması gereken en önemli nokta ısınma hareketlerinin yapılmasıdır. Vücut egzersiz yapmaya alışık olmadığı için aniden yapılacak hareketler sonraki günlerde ağrılara neden olabilir. Bu sebeple egzersiz öncesi hızlı bir müzikte dans etmek veya pilatesteki esneme hareketlerini yapmak ısınmayı sağlayacaktır.

Evde yapılacak egzersizler belirli bölgeyi çalıştıran hareketler olabileceği gibi, büyük kas gruplarını çalıştıran hareketler veya dayanıklılık arttırıcı hareketler de olabilir. Vücutta özellikle bölgesel zayıflama yerine genel bir kilo kaybı isteniyorsa büyük kas gruplarının çalıştırılması daha olumlu sonuç verecektir.

Evde Uygulanabilecek Zayıflama Yöntemleri Nelerdir?

Eğer aşırı kilolara sahip değilseniz, ideal kilonuzdan yaklaşık olarak yüzde on beş ve altında sapmış durumdaysanız evde uygulayabileceğiniz zayıflama yöntemleri ile kolayca zayıflayabilirsiniz. Yöntemler sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazanılmasını ve spor egzersizleri yapılmasını içerir. Vücudu aşırı derecede zorlayacak öneriler olmadığı için de herkes tarafından kolayca uygulanabilir.

 • Ülkemizde ortalama sıvı tüketimi yaklaşık olarak bir buçuk litredir. Bu miktarın içerisinde çaylar, kahveler ve su bulunmaktadır. Dünya geneline göre düşünüldüğünde oldukça düşük bir miktar olduğunu söyleyebiliriz. Eğer evde zayıflamak istiyorsanız sıvı tüketiminizi bunun iki katına çıkarmanız gerekmektedir.
 • Diğer tüm önerilerin işe yarayabilmesi için sıkı ama kalori açısından düşük bir kahvaltı yapmanız gerekmektedir. Tok tutan; şeker, tuz ve kalori miktarı düşük bir kahvaltı düzeni oluşturmalısınız.
 • Eğer on beş yaşından daha büyükseniz sıvı tüketirken bir miktar kahve tüketiminden kaçınmayın. Taze kavrulmuş, şeker ve süt eklenmeyen bir kahve ile bağırsaklarınızı düzene sokabilirsiniz. Düzenli dışkılamak ve iştahı bastırmak için oldukça sağlıklı bir yöntemdir. Günlük bir fincan kahve tüketimi evde zayıflama sürecine ciddi derecede destek vermektedir.
 • Yağ yakmak, metabolizmayı hızlandırmak, hücreleri yenilemek ve sıvı ihtiyacınızı farklı bir yolla karşılamak için mutlaka çay tüketimine yönelin. Şeker, süt veya bal eklemeyin. Sade bitki çayları tüketin.
 • Evinizde hazırladığınız yemeklerde sıvı yağ kullanımını tamamen kesin. Bunun yerine ülkemizde pek bilinmeyen yağlardan yararlanın. Örnek olarak avokado yağı verilebilir.
 • Hızlı ve sağlıklı şekilde kilo vermek için sindirim sisteminin düzene oturtulması gerekmektedir. Bunun en iyi yolu da lif tüketimini maksimum seviyeye çıkarmaktır.
 • Rafine şeker, yani fabrikalarda işlenmiş olan şeker kilo vermenizin önüne geçmesinin yanında birçok zarara daha sebep olur. Başta diyabet olmak üzere birçok tehlikeli hastalığı ortaya çıkarır. Kısa vadede ise kilo almanızı sağlar. Bu sebepten ötürü rafine şekeri hayatınızdan tamamen çıkarın.
 • Fabrikasyon her türlü üründen uzak durmaya çalışın. Katkı maddesi içeren besinlerin vücuda verdiği zararlar kilo alıyor olmanın ötesindedir. Bu sebeple de başta beyaz undan üretilen ekmek olmak üzere cipsleri vs. bırakın.
 • Protein alımını artırın ve karbonhidrat alımını azaltın. Bunu bir hafta kadar devam ettirdiğinizde üç – dört kilo vermeniz mümkündür. Ancak daha uzun süreler uygulamamaya özen gösterin.
 • Kilo almak istemiyorsanız yapmanız gereken şey porsiyonlar şeklinde yemek tüketmektir. Hatta bir porsiyonu ikiye bölüp arasına beş dakika mola koyarak tüketmek normalden çok daha az kalori almanızı sağlar.
 • Eğer evde kolayca zayıflamak istiyorsanız mutfağınızda kalori açısından fakir ama doyurucu besinler bulundurmalısınız. Kuru meyveler ve bazı kuruyemişler bu besinlere örnek olarak verilebilir.
 • Yağ yakım sürecini hızlandıran baharatları tüketmekten kaçınmayın. Tüketirken de aşırıya kaçmayın. Acının iştahı kestiği ve metabolizmayı hızlandırdığı bilinse de fazla tüketimi halinde sindirim sistemi zarar görmektedir. Dengeli bir biçimde tüketim yaparak evde kolayca zayıflayabilirsiniz.
 • Hayatınızı hareketlilik üzerine kurgulayın. Normalde evi iki haftada bir kez temizliyorsanız bunu haftada bire çıkarın. Asansör ve yürüyen merdiven kullanmayın. Oturduğunuz yerden tüm işlerinizi halledebildiğiniz durumlardan uzaklaşın. Uzun süreler televizyon izlememek ve bilgisayar başında kalmamak için önlemler alın.
 • Tüm hareketliliğinize rağmen kilo veremiyorsanız günlük yaşantınıza evde yapabileceğiniz spor egzersizlerini ekleyin. Hafif ağırlıkları kaldırmak, yürüyüş yapmak bu egzersizlere örnek olarak verilebilir.
 • Beslenme alışkanlıklarınızdaki etin payını azaltın. Et bağırsakları yoran ve toksin bırakan bir besindir. Eğer kilo vermek istiyorsanız kalori açısından düşük değerlere sahip olan meyveleri ve sebzeleri daha fazla tüketin.
 • Kişinin midesi dolmuş olmasına rağmen sinyal geç gidebilmektedir. Bu sebepten ötürü de çiğneme sürenizi olabildiğince fazlalaştırın. Yavaş ve fazla çiğneyin.
 • İyi bir uyku sayesinde günü dinç yaşamanız, şekerleme yapmamanız mümkündür. Sağlıklı bir insanın günde en az yedi saat kesintisiz uyuması gerekir.

Sonuç olarak; hayatınızdaki ufak nüansları değiştirerek kilo vermeniz mümkündür. Tüm bu tavsiyeler çokmuş gibi görünse de uygulama aşamasında kolaylaşmaktadır. Zaman içerisinde de hayat tarzı haline geldiğinden dolayı göze batmamaktadır. Eğer kilolarınız normalden daha fazla ise bu önerileri yaparken bir yandan da profesyonel destek alın.

Evde Yapılabilecek Egzersiz Hareketleri Nelerdir?

 • Koşu
  Evde koşu bandında koşmayla büyük kas grupları çalıştırılır. Aynı zamanda koşu için açık alan da tercih edilebilir. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta koşuyla kalori harcayabilmek için terlenmeli yani tempolu koşulmalıdır.
 • Pilates
  Pilates hem vücudun esnekliğini arttıran hemde vücudu sıkılaştıran dayanıklılık egzersizlerindendir. Evde videolar izlenerek pilates yapılabilir. İlk etapta başlangıç seansları izlenmeli vücut alıştıkça seviye arttırılmalıdır.
 • Mekik
  Başlangıçta günlük 15-20 mekik ile başlanabilir. Hem karın bölgesi hem de basen bölgesinde etkili bir harekettir. Dayanıklılık arttıkça mekik sayısı da arttırılmalıdır.
 • Squat
  Ayaklar omuz genişliğinde açık olmalıdır. Dizlerin üzerine eğilerek iyice çömelinir ve tekrar doğrulunur. Bu hareket bacak, kalça, basen ve sırt kaslarının çalışmasında etkilidir. İlk etapta 10 tekrar ile başlanabilir.
 • Lunge
  Dik pozisyonda durulur. Bir bacak öne doğru kırılır ve sabit kalır. Diğer bacak yere yaklaştırılır ve tekrardan doğrulunur. Bacak ve basen bölgesinin çalıştırılmasına yardımcı bir harekettir. İlk etapta 3 set 10 tekrar yapılabilir.
 • Plank
  Dayanıklılığı arttırmak için yapılan bir harekettir. Kollar 90 derecelik açıdayken dirsekleri yere koyarak dengede durmaya çalışılır. Kalça ve karın kaslarını çalıştırır. Başlangıçta 30 saniye dengede durulması yeterlidir.
 • Superman
  Yüzüstü yere uzanıp kollar ve bacaklar iyice açılır. Aynı anda hem kollar hemde bacaklar havaya kaldırılır. Bu hareket sayesinde alt karın, kalça ve sırt kasları çalışır. İlk etapta 30 saniye yapılabilir.
 • İp atlama
  Evde yapılabilecek en uygun ve eğlenceli zayıflama egzersizlerinden biri de ip atlamadır. Apartman hayatı yaşayanlar ise dairelerinin bahçelerinde ip atlayabilir. Zıplama hareketi sayesinde büyük kas grupları çalışır. Tempolu bir şekilde 50 tekrarla başlanıp kademeli arttırılmalıdır.

Evde Zayıflama İçin Yapabileceğiniz 15 Dakikalık Egzersizler

Birçok insanın yoğun çalışma temposundan dolayı günlük olarak spora ayıracağı iki saati olmaz. Gerek ev hanımları gerekse de yoğun tempoda çalışanlar için evde on beş dakikada uygulanabilecek, bol miktarda yağ yakılmasını sağlayan egzersizler bulunmaktadır. Bu egzersizlerin işe yarayabilmesi için doğru şekilde ve doğru zamanda yapılması gerekmektedir. Ayrıca egzersizlerin tam olarak işe yarayabilmesi için yaklaşık olarak beş dakika boyunca ısınma hareketleri yapmanız gerekmektedir. Isınmak için zıplarken bacakları omuz hizasına getirmeniz ve geri aynı pozisyona toplamanız; kollarınızı da dirsekten kırmadan baş üstünde çırpmanız gerekmektedir.

Ayrıca on beş dakikalık bu egzersiz setini zamanından önce bitirirseniz ikinci bir tekrara geçebilirsiniz. Hatta ilerleyen dönemlerde süre dolana kadar sınırsız sayıda tekrar yapabilir; gerekirse de süreyi artırabilirsiniz.

 • Popo Kaslarını ve Baldırları Çalıştıran Egzersiz
  Bilindiği üzere ilgili bölgelerde ciddi miktarda şekilsiz yağ birikimi olmaktadır. Bunları eritmek için sumoların maç öncesinde yaptığına benzer bir zıplama hareketi yapmalısınız. Vücudunuzun üst bölgesi doksan derece olsun. Kollarınızı zıplarken göğüs hizasında, dirsekler dik olacak şekilde kavuşturun. Düz bir zeminde dizlerinizi kırın ve bacaklarınızı yanal olarak omuz hizasından biraz daha geniş açın. Hareketi on kez tekrarlayın.
 • Vücudun Üst Bölgesini ve Omuzları Çalıştıran Egzersiz
  Standart şınav pozisyonu alın. İlk şınavı çektikten sonra sağ elinizle sol omzunuza dokunun ve tkerar şınav pozisyonuna geçin. İkinci şınavdan sonra da sol elinizle sol omzunuza dokunun. Bunu ilk günlerde altı kez; ileride ise altının katları şeklinde artırarak devam ettirin.
 • Plank Egzersizi
  Plank pozisyonu alın. Sonrasında ise popo açınızı yükseltecek şekilde zıplayın ve zıplarken dizlerinizi karnınıza doğru çekin. Bu hareket birçok kasın çalışmasını sağlayacaktır. Bu hareketi on kez tekrarlayın.
 • Baldırı Çalıştıran Egzersiz
  Standart şınav pozisyonu alın ancak bir ayağınızı havada tutun. Havada tuttuğunuz ayağınızı dizinizden kırarak yan tarafınızdan karnınıza doğru çekin. Bu hareketi on beş kez tekrarlayın ve diğer ayağınıza geçin.
 • Zıplama Egzersizi
  Düz bir zeminde dik durun. Durduğunuz noktadan bir metre sağa ya da sola, ellerinizi başınızın üstünde birleştirerek zıplayın. Bir saniye durun ve eski noktanıza aynı şekilde geri zıplayın. Bunu on kez tekrar edin.
 • Çapraz Plank Egzersizi
  Plank pozisyonu aldıktan sonra sağ ayağınız ile sol elinizi; sol ayağınız ile de sağ elinizi havaya kaldırın. Önce sağ el sonra da sol el olacak şekilde hareket edin. Ellerinizi havaya kaldırınca dengede durmaya çalışın. Bu hareketi her el ve kol için onar kez tekrarlayın.
 • Ekstrem Zıplama Egzersizi
  İlk zıplama egzersizinin devamında bu egzersizi icra edin. Düz bir zeminde dik şekilde durun. Zıplayın ve zıplarken ellerinizi önünüzde buluşturun. Bu sırada da ellerinizin dışına gelecek şekilde dizlerinizi karnınıza çekin. Bu hareketi on kez tekrarlayın.

Yeni Başlayanlar İçin Evde Nasıl Bir Spor Rutininiz Olmalıdır?

Evde zayıflama egzersizlerine dair rutininizi oluşturmadan önce ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Yani spor egzersizleri yaparak vermek istediğiniz kilonun miktarını ölçmeli; spor hareketlerini de buna göre seçmelisiniz. Bilindiği üzere bazı hareketler vücudun genel kondisyonunu artırmak, bazıları da bölgesel kilolardan kurtulmak içindir. Bölgesel yağlanmalarınız söz konusu ise ilgili bölgeleri çalıştıran egzersizleri tercih etmelisiniz.

Bunun tespiti yaptıktan sonra hayatı düzeninizi analiz etmelisiniz. Genelde erken saatlerde, kahvaltıdan önce yapılan spor normalden yüzde yirmi daha fazla kalori yakılmasını sağlar. Eğer böyle bir imkanınız varsa günün ilk sporunu saat yediden önce yapmalısınız. Erken saatlerde yapacağınız spor egzersizlerinin ekseriyetini genel kondisyonu sağlayan hareketler oluşturmalı.

Erken saatlerde yaptığınız spordan sonra kahvaltınızı yapmalı, günlük işlerinizi halletmeli ve öğleden sonraki ara öğünü tüketmelisiniz. Ara öğünden sonra da ikinci egzersizlere başlamalısınız. Bu egzersizlerin genelini de bölgesel zayıflama hareketleri oluşturmalıdır. Yaklaşık yarım saat süren bu egzersizden sonra günü en azından spor egzersizleri açısından tamamlarsınız.

Sanıldığının aksine haftanın her günü spor yapmak faydalı değildir. Belirli günlerde vücudunuzu dinlendirmeniz gerekir. Genelde pazartesi, salı, perşembe ve cuma günleri spor yapılmalı; diğer günler ise dinlenilmelidir. Bu sayede ciddi miktarda kalori harcanarak on – on beş kilo kadar verilebilir.

Evde Spor ve Diyetle Nasıl Kilo Verilir?

Evde spor yapmak demek kendi vücut ağırlığınız ile egzersiz yapmanız demektir. Evinizde dumbell tarzı ekipmanlarınız da olabilir. Fakat evde olduğunuz için kendi vücut ağırlığınızla antrenman yapmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Öncelikle yapacağınız antrenman programında olacak egzersizlere karar vermeniz gerekecektir. Set ve tekrar sayılarını kendinize göre ayarlamanız önemlidir. Çünkü fazla setler ve tekrarlar sizi yorabilir ve bunaltabilir. Bu yüzden programı ayarlarken kendinize göre uyarlamanız çok önemlidir.

Ayrıca evde zayıflama egzersizleri yaparken bir de diyet uygulamanız kilo vermenizi olumlu yönde etkileyecektir. Bu diyette tüketeceğiniz gıdalar enerji açısından yüksek fakat kalori açısından düşük değerli besinler olmalıdır. Bunun amacı spor yaparken güçsüz kalmamanızı sağlarken gereksiz kalori almayı engellemektir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise yeterli miktarda protein almaktır. Çünkü spor yaparken kaslarının yırtılıp, eskisinden daha iyi olacak şekilde inşa olur. Bu inşayı yaparken ise proteine ihtiyaç duyar. Bu yüzden ihtiyacınız olan protein miktarını alıp almadığınız, kas ağrıları ve diğer sağlık problemlerini engellemek adına önemli bir ayrıntıdır.

Evde Spor Yaparak Kaç Kilo Verilir?

Uygulayacağınız antrenman programının zorluğu ve sıklığı sizin ne kadar kilo verebileceğinizi etkileyen faktörler arasında yer alır. Yoğun bir antrenman programı uygularsanız hem daha fazla kilo verir hem de bu işlemi çok hızlı bir şekilde gerçekleştirirsiniz. Aynı zamanda uyguladığınız setlerde, set aralarında dinlenme sürelerini kısa tutmanız kilo vermenizi arttıracaktır.

Aynı zamanda, antrenman programınız kadar beslenme programınız da kaç kilo vereceğinizi etkileyen diğer faktörlerden biridir. Beslenmenize dikkat etmezseniz, zamanınızı ne kadar da evde spor için harcarsanız, amacınıza ulaşmanız zor olacaktır. Enerji verici gıdaları bolca tüketmeniz, yoğun antrenmanlar yaparken olası yorgunluk sonucu tıkanmanıza engel olur. Bu da sizin daha rahat ve fazla kilo vermenize olanak sağlamaktadır.

Fakat evinizde yapabileceğiniz antrenmanlar kısıtlı olabileceği için umduğunuz profile hemen kavuşamayabilirsiniz. Bu yüzden sabırlı bir şekilde düzenli olarak egzersizleri uygulamanız gerekmektedir. Ayrıca beslenmenize de son derece önem vermeniz bu süreçte en gerekli kısımlardan birdir. Bu yolları uygun bir şekilde izlediğinizde istediğiniz verimi alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Evde Egzersiz Hangi Saatlerde Yapılmalıdır?

Yapılan araştırmalara göre akşam üzeri yapılan sporun daha verimli olduğu söylenmektedir. Kalbin ve akciğerlerin çalışmasının en iyi olduğu saatler olarak öne sürülen bu noktada, en iyi verimin akşam saatlerinde alınacağı savunuluyor.

Bir diğer araştırmacılara göre de sporun sabah saatlerinde yapılması gerektiği söylenmektedir. En dinç olunan ve verimliliğin yükse olacağını savunan araştırmacılar, en uygun zamanın sabah olduğu düşüncesindeler. Fakat evde spor yaparken sabah erken saatlerde kalkmak biraz zor olacağı için, genelde spor yapmayı evde tercih edenler sabah saatlerini pek kullanmamaktadırlar.

Evde spor yapmaya bir engel olmadığı için zaman açısından kişiye bir sorun oluşturmamaktadır. Fakat yapılan sporun verimliliği için, yapılan saatin önemi ortaya çıkmaktadır. Bilimsel açıdan bazı saatlerin spor için uygun olduğu kanıtlanmıştır. Fakat bu yönde bazı kişisel faktörler de devreye girebilmektedir.

Kişiden kişiye göre spor yapma saatleri değişebilmektedir. Bu yüzden evde zayıflama egzersizleri yapma saati kişinin kendini en iyi ve güçlü hissettiği saat olmalıdır. Bu saatte yapılan sporların verimliliği diğerlerine göre doğal olarak fazla olacaktır. Bu yüzden herkesin kendini en verimli hissettiği saati bulmaları ve bu saatlerde spor yapmaları gerekmektedir. Bu şekilde istedikleri saate göre uygulanan sporlar hem kişiyi sıkmayacak hem de bu süreci zevkli hale getirecektir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın