Pilates ile Zayıflama

Pilates ile zayıflama yöntemi özellikle son zamanlarda bayanların daha çok tercih ettiği bir egzersiz türü olsa da giderek yaygınlaşmakta ve elde edilen sonuçlar teşvik edici olup tercih eden kesimi arttırmaktadır.

Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Pilates düzgün bir fiziğe kavuşmanızı sağlar. Bunun yanında bedeninize esneklik kazandırır, düzenli ve doğru nefes egzersizlerini öğretir, ruhunuzu dinlendirmenizi sağlar. Çeşitli hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Pilates, doğru bir duruş, eklem ve kemik ağrılarında azalma, kas kütlesinde artış, istenilen fiziksel görünüm, yaşam kalitesinde destek, ortamlara adapte sürecinde kolaylık sağlar.

Pilates ile Ne Kadar Kalori Yakılır?

Yapılan çalışmalarda başlangıç düzeyindeki pilatesin ortalama 280, orta düzeyde 390, ileri düzeyde 480 kalori yaktırdığı tespit edilmiştir. Pilates egzersizleri yaparken de bölgesel olarak çalışmak incelmelere neden olacaktır.

Pilatesin Zayıflamaya Etkisi

Pilates ile Zayıflama son zamanlarda merak edilen bir konudur. Pilates ile Zayıflama konusu yapılan araştırmalardan çıkan sonuçlarla açığa kavuşmuştur. Pilates, vücudumuz için önemli faydaları olan bir egzersiz sistemidir. Zihni ve bedeni kullanmaya odaklanan pilates vücudunuzu sıkılaştırır, yağsız kas kütlesi elde etmenizi sağlar ve duruşunuzu düzeltir. Haftada en az üç kere pilates yapmak gücünüzü, dayanıklılığınızı ve esnekliğinizi arttıracaktır. Pilates ile zayıflama konusuna daha detaylı bakacağız.

Pilates sağlıklı bir şekilde kilo vermenizde size yardımcı olur. Ama burada anahtar sözcük yardımdır. Zayıflamak için pilates yapıyorsanız, beslenme alışkanlıklarınızı düzeltmeli ve pilates dışında hayatımıza hareket katmalıyız. Bunlar olmadan tartı da bir değişiklik beklemek doğru değildir. Düzenli bir şekilde yapacağınız pilates egzersizleri zayıflamanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Pilates İle Zayıflama Konusunda Araştırmalar Ne Diyor?

2014 yılında 300 kadın üzerinde yapılan bir araştırma, pilatesi aerobik egzersizlerle birlikte yapmanın kilo vermeye yardımcı olduğu ve yağ kütlesinin azalmasını sağladığı sonuçlarını vermiştir. 2017 yılında yapılan başka bir araştırma da ise yaşları 30 ile 50 arasında olan 37 obez kadın gözlemlendi. Araştırmacılar sekiz hafta süren pilates çalışmasının vücut ağırlığında, beden kütle endeksinde, karın ve kalça ölçülerinde azalma sağladığı sonuçlarına ulaştı.

Zayıflama yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları gibi diğer faktörlere de bağlıdır. Bu konular üzerine hayatınızda değişiklikler yaparsanız pilates size gerçekten fayda sağlayacaktır.

Pilates Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Pilates, yalnızca vücudu şekillendirmek için yapılan bir spor olarak düşünülmemelidir. Vücudumuzu şekillendirmenin yanı sıra düşüncelerimizin ve ruhumuzu da şekillendirici bir etkisi vardır.

İnsanlar, spor yaptıkları zaman kafalarını çok daha kolay dağıtabileceklerini düşünürler. Aslında bu düşünce doğru bir düşüncedir diyebiliriz. Spor veya herhangi başka bir uğraş, kişinin sosyal yaşamının refah düzeyini artırarak hayata karşı daha özgüvenli olmasına yardımcı olur. Örneğin uzun bir zaman spor ve diyetle birlikte 50 kilo verdiniz. Eski halinizden eser kalmadı. Özgüveniniz yerine gelmez mi? Elbette ki gelir. İşte bu nokta da azim ve hırs ayrılmaz bir ikili olurlar.

Pilates yapmaya karar verdiğinizde haftada en az 2 gün ile başlayın. Zaman geçtikçe bu süreyi arttırarak, haftanın her günü yapmaya başlayın.

Minimum 15-30 dk aralığında her gün yapacağınız pilates, uzun yıllar boyunca size yüzlerce fayda sağlayabilmektedir. 40 yaşını geçtikten sonra bile zinde ve genç görünebilmek tamamen sizin elinizde. Aceleci olmayın ve sabredin. Değişiminizi hissedip gördüğünüzde, hırsınız ve azminiz de artacak, böylece kendiniz pilates yapmayı bir görev haline getireceksinizdir.

Hayat boyunca yaptığınız tercihler kaderinizi belirleyen şeylerdir. Vücudunuzun değişmesini istiyorsanız, tercihlerinizi o yönde belirlemeli ve ilerlemelisiniz. Sağlıklı bir hayat, güzel görünen bir vücut herkesin hakkıdır. Bunu elde etmek için göstereceğiniz çaba, size gelecek hayatınızda büyük katkılar sağlayacaktır.

Kimler Pilates ile Zayıflamayı Tercih Etmelidir ?

Diyetlerdeki spor ihtiyacını karşılamak için yapılabilecek spor türlerinin arasında pilates de yer alır. Pilates oldukça kontrollü şekilde yapılması gereken, vücudun tüm kaslarını çalıştırma kapasitesi olan, bölgesel zayıflamanın anahtarı sayılabilecek kadar gelişmiş bir spor türüdür. Genelde kadınlar için uygun gibi görünse de her cinsiyetten insanın mutlaka yapması gereken bir spor türüdür.

Vücudun tüm bölgelerinin spesifik egzersizler yardımıyla çalıştırılabiliyor olmasından dolayı ciddi miktarda efor sarf edilmesi söz konusudur.

Ayrıca kasların çok fazla zorlanıyor olmasından dolayı da bazı fiziki yeterlilikler aranmaktadır.

  • Pilates sağlıklı yaşamak için yapılabileceği gibi doğrudan doğruya zayıflamak için de yapılabilir. Genelde diğer spor türlerinin yanına eklemlenerek yapılır çünkü genel zayıflama için yetersiz olmasına rağmen bölgesel zayıflama için oldukça kıymetlidir. Bel ve basen bölgesindeki fazla yağların kolayca yakılabilmesi için bu bölgeleri etkisi altına alan egzersizler yapılabilmektedir.
  • Pilates alanında uzman bir kişi tarafından yönlendirilerek yapılmalıdır. Bu sayede doğru açılar, doğru süreler ve doğru hareketler yakalanabilir. Kişisel özelliklerinize en uygun egzersizleri de ancak ve ancak bir uzman yardımıyla bulabilirsiniz. Pilates hareketleri oldukça fazladır. Bu hareketlerden doğru olanın bulunması da ancak uzman bir kişi sayesinde mümkündür.
  • Genel olarak herkesin pilates yapabileceği söylenir. Ciddi derecede fiziksel sorunları olanlar ile hamilelerin pilates yapması pek tavsiye edilmez. Özellikle doğuma yaklaşıldıkça pilatesten vazgeçilmesi mecburiyet haline gelir. Fiziksel sorunların kapsamı ise kırıklar, çıkıklar ve kemik erimeleri ile sınırlıdır. Bunlara sahip olanların kemik yapıları güçsüz olduğundan dolayı birçok pilates hareketinden mahrum kalabilirler. Mutlaka pilates yapmak istiyorlarsa bu alanda uzman olan birisi ile çalışmaları gerekmektedir.
  • Eğer pilates zayıflamak amacıyla yapılıyorsa her insan tarafından sorunsuz olarak tercih edilebilir. Özellikle bölgesel yağlanmaları olanların; bel ve basen bölgeleri orantısız şekilde yağ toplamış olanların pilates tercih etmesi gerekmektedir. Vücut ölçülerini dengeye oturtmak isteyenler de pilates yaparak bunu kolayca sağlayabilirler. Eğer tüm vücudun dengeli bir şekilde zayıflaması arzulanıyorsa pilatesin yanına mutlaka başka bir egzersiz türü de dahil edilmelidir. Koşu yapılması bu ihtiyacı karşılayabilecek en basit yardımcı spordur.

Pilates Kilo Vermek İçin İdeal mi?

Pilates, ince ve sıkı bir beden vaadeder. Pilatesin kilo verdirmesi dolaylı yollarla olur. Yoğun kassal çalışmalar insan vücudunda metabolizmayı hızlandırmanın en iyi yoludur. Pilates bunu fazlasıyla karşılar ve kaslar fazlasıyla aktif olur. Düzenli egzersizlerle hızlandırdığımız metabolizmamız bizim daha fazla kalori yakmamızı sağlar. Dengeli ve yeterli bir diyet ile sürdürdüğümüz pilates egzersizleri ciddi anlamda bize kilo verdirir. Kilo verdirmesinin yanında bedenimiz için faydaları son derece önemlidir. Özellikle dik bir duruş kazandırması bir çok ağrının azalmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda esnek bir vücutla günlük hayatımızda çok rahat bir şekilde hareket etmemizi sağlar.

Pilates ile Hızla Kilo Verebilir Miyim?

Hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız sadece pilates yaparak bunu başaramazsınız. Peki Pilates ile Zayıflama mümkün mü? Vücudunuzu sıkılaştırmak ve daha ince görünmek konusunda pilates size istediğinizi fazlasıyla verecektir. Pilates ile zayıflama ise mümkündür. Pilatesi egzersiz rutininiz haline getirmek uzun vadede size kilo verme konusunda yardımcı olacaktır. Pilates ile zayıflama hızlı bir şekilde gerçekleşmez. Fakat bu pilates ile kilo veremeyeceğiniz anlamına gelmiyor.

Pilates Kilo Vermek İçin İyi Bir Egzersiz Mi?

Pilates sıkılaşmak, yağsız kas elde etmek ve iyi bir duruş için etkilidir. Pilates yapmak sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur. Bununla birlikte pilates koşu, yürüyüş, bisiklet gibi diğer kardiyo egzersizleri kadar kilo verme konusunda etkili olmayabilir. Bunun sebebi bu egzersizlere göre pilates seansında daha az kalori yakmanızdır. Eğer pilates yaparak hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, yüksek kalori harcatan egzersizler ile birlikte yapmalısınız.

Pilates Hızlı Kilo Verdirir mi?

Pilates seansınızdan önce yada sonra yapacağınız 20 dakikalık bir kardiyo egzersizi size hızlı kilo verme konusunda oldukça yarar sağlayacaktır. 60 kilo olan biri 50 dakikalık pilates seansı ile ortalama 200 kalori yakacaktır. Bunu seans öncesi veya sonrası 20 dakikalık bir kardiyo egzersizi ile desteklemeniz size neredeyse toplamda 500 kalori yaktıracaktır. Bu da hızlı kilo vermenize harika bir şekilde yardımcı olacaktır. İyi planlanmış dengeli bir diyetle sizde pilates yaparak hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Pilates Kaç Haftada Etkisini Gösterir ?

Pilates, vücudun dik duruşunu ve daha sağlıklı görünümünü sağlayan bir tür spor çeşididir. Son yıllarda, özellikle ağır spor sevmeyen insanların sıklıkla tercih etmesinden dolayı da popülaritesi bir hayli artmıştır.

Haftada en az 4 gün pilates yapmak, hem bedeninize hem de ruhunuza çok iyi gelecektir. Pilatese başlarken ısınma hareketleri, ardından hafif tempolu bir program ve bitişe yaklaşırken ki yoğunluk, pilates yapanları oldukça mutlu ve tatmin etmektedir. Gün içerisinde minimum yarım saatinizi ayırarak dilediğiniz vücuda 45-60 Gün içerisinde kavuşabilirsiniz. Tabi bu, yaptığınız pilatesin yoğunluğuna, beslenmenize ve vücudunuza göre değişiklik gösterebilir. Önemli olan ara vermeden azimle yapmaktır. Pilatese başladığınız ilk 1-2 haftalık süreçte hafif tempolu programlar tercih etmelisiniz. Birden bire ağır programlar ile pilatese başlamak, vücudunuza ve kaslarınıza zarar verebilir. Fakat en sağlıklısı, ilk etapta pilatese bir eğitmen eşliğinde başlamaktır.

Başlamak bitirmenin yarısıdır sözü, pilates ve diğer sporlar için oldukça tamamlayıcı bir sözdür. Önemli olan sizin karar vermeniz ve değişeceğinize olan inancınızı kaybetmemenizdir. Beden, ruh ve zihin bütünlüğünüzün tamamlanması da pilates sayesinde kolaylaşacaktır.

Pilates Vücudu Forma Sokar Mı?

İnsanlar, gelişen dönem ile birlikte artık zayıflamayı görsel bir takıntı haline getirmiş durumdadır. Var olan güzellik algısının getirdiği niteliklere ulaşmak için adeta savaşırlar diyebiliriz. İşte tam da bu nokta vücudu forma sokmak adına yapılan sporlardan birisi de pilatestir. Dikkat edilmesi gereken hususları bildikten sonra ev ortamında da rahatlıkla yapılabilmektedir. Bu da, çalışmak ve koşturmaktan spor salonuna gidemeyenler için harika bir fırsat olmaktadır. Spor, hangi dalı olursa olsun vücudunuzu şekillendirmeye yarar. Örneğin bir haltercinin vücudu ile bir fitness eğitmeninin vücudunu birbirinden kolaylıkla ayırt edebiliriz. Pilates yapmak da vücudunuzu forma sokmasının yanı sıra şekillendireceği için, daha sağlıklı ve zinde görünürsünüz. Forma girmek istiyorsanız, beslenmenizin yanına pilatesi mutlaka ekleyin. Unutmayın ki pilates yapan 50 kilo birisi ile pilates yapmayan aynı kilodaki kişinin vücutları aynı görünmez. Her ne kadar aynı boy ve kiloda olunsa da, pilates yapan kişinin vücudu çok daha zinde ve sağlıklı görünür.

Konsantrasyon, nefes alıp verme ve düşünme yetinizi de geliştirecek olan pilates, yalnızca vücudu şekle sokacak bir eylem olarak görülmemelidir. Severek ve hissederek yapılmalı, bu sayede de kalıcı ve usun sonuçlar elde edilmelidir.

Pilates Egzersizleri Nelerdir?

Gerinme Hareketi

Kollar yukarıda başınızın iki yanında olacak şekilde gergin bir pozisyonda sırt üstü yere uzanılır. Kollar yukarı pozisyondayken nefes alınır ve yavaş yavaş kollar ayaklara doğru uzatılır. Bu sırada nefes verilir ve baş, dizlere değdirilip gergin bir şekilde bir süre beklenir. Hareket bireye uygun olarak tekrarlanır.

Göbek Hareketi

90 derecelik pozisyonda ayaklar uzun ve gergin şekilde oturulur. Ayaklar yarım yukarıya kaldırılır ve bel bölgesinin üzerinde dengede durmaya çalışılır. Kollarla ayaklara uzanılır ve arasındaki açıyı değiştirecek şekilde gerilme hareketi tekrarlanır.
Hundred Hareketi

Yere sırt üstü uzanılır. Kollar gergin şekilde sadece boyundan destek alarak öne doğru eğilip kalkılır yarım bir mekik hareketi sağlanır.

Bacak Hareketi

Sırt üstü pozisyonda ayak topuklarıyla eller üzerinde dengede durulur. Sırasıyla bacaklar yukarı doğru esnetilip indirilir. Her iki bacak için de tekrarlanır.

Bisiklet Hareketi

Yere sırt üstü uzanılır. Bacaklar birleştirilip belden kıvrılarak kafaya doğru yaklaştırılır. Ellerle bel desteklenir. Ayaklar yukarıdayken sırasıyla dizden kırılarak bacak aşağı indirilip tekrar yukarı kaldırılır. Her iki bacak içinde tekrarlanır pedal çevirme hareketi gözlenir.

Kalça Hareketi

90 derecelik pozisyonda ayaklar gergin şekilde oturulur. Eller arkada yere konur. İki bacak birleştirilerek yukarı doğru kaldırılır. Nefes alıp vererek bacak sağa ve sola doğru esnetilir.

Pilates Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Pilatese yemekten kalktıktan sonra ve aç karnına başlamak da sakıncalıdır. Egzersiz esnasında bir sıkıntı yaşanmaması için yemeklerden en az 1-1,5 saat sonra yapılması uygundur. Birden vücuda su yüklemesi yapılmamalıdır. İhtiyaç duyuldukça küçük yudumlar halinde oda ısısındaki su tercih edilmelidir.
  • Pilatesten önce yapılan öğünde karbonhidrat ve proteinden zengin besinler tüketilmelidir. Karbonhidrat için tam tahıllı ekmekler, protein için ise yumurta, ızgara tavuk, balık ve et ürünleri tercih edilebilir.
  • Pilates, diğer birçok spora göre daha az kalori harcanmasını sağlar. Daha çok bedenin esnekliğine, kasların kuvvetine yönelik hareketlerden oluşur. Bu nedenle besinlerle alınan kalori miktarına dikkat edilmelidir. Aksi halde kilo almanıza neden olabilir.
  • Kaslar için etkili bir egzersiz türü olduğundan sonrasında tüketilecek yağsız süt kas kütlesini arttırmaya destek olacaktır. Bu egzersiz süresince özellikle zayıflamayı hedefleyen bireyler günlük kalsiyum, mineral alımına ve omega-3 yağ asitlerinin eksik olmamasına dikkat etmelidir.
  • Pilatesin ilkesi denge kavramı üzerine kurulmuştur. Beden ve zihin arasındaki dengeyi sağlamasının yanında dengeli beslenmeyi de içinde barındırır. Bir bütün olarak bu süreç tamamlandığında etkili sonuçlar almak mümkün olacaktır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın