Pilates ile Zayıflama
Pilates ile Zayıflama

Pilates ile zayıflama yöntemi özellikle son zamanlarda bayanların daha çok tercih ettiği bir egzersiz türü olsa da giderek yaygınlaşmakta ve elde edilen sonuçlar teşvik edici olup tercih eden kesimi arttırmaktadır.

Uzman Diyetisyen Tuğba Yaprak

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Pilates düzgün bir fiziğe kavuşmanızı sağlar. Bunun yanında bedeninize esneklik kazandırır, düzenli ve doğru nefes egzersizlerini öğretir, ruhunuzu dinlendirmenizi sağlar. Çeşitli hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Pilates, doğru bir duruş, eklem ve kemik ağrılarında azalma, kas kütlesinde artış, istenilen fiziksel görünüm, yaşam kalitesinde destek, ortamlara adapte sürecinde kolaylık sağlar.

Pilates ile Ne Kadar Kalori Yakılır?

Yapılan çalışmalarda başlangıç düzeyindeki pilatesin ortalama 280, orta düzeyde 390, ileri düzeyde 480 kalori yaktırdığı tespit edilmiştir. Pilates egzersizleri yaparken de bölgesel olarak çalışmak incelmelere neden olacaktır.

Pilatesin Zayıflamaya Etkisi Konusunda Araştırmalar Ne Diyor?

Pilates ile Zayıflama son zamanlarda merak edilen bir konudur. Pilates ile Zayıflama konusu yapılan araştırmalardan çıkan sonuçlarla açığa kavuşmuştur. Pilates, vücudumuz için önemli faydaları olan bir egzersiz sistemidir. Zihni ve bedeni kullanmaya odaklanan pilates vücudunuzu sıkılaştırır, yağsız kas kütlesi elde etmenizi sağlar ve duruşunuzu düzeltir. Haftada en az üç kere pilates yapmak gücünüzü, dayanıklılığınızı ve esnekliğinizi arttıracaktır. Pilates ile zayıflama konusuna daha detaylı bakacağız. 

Pilates İle Zayıflama Mümkün Müdür?

Pilates sağlıklı bir şekilde kilo vermenizde size yardımcı olur. Ama burada anahtar sözcük yardımdır. Zayıflamak için pilates yapıyorsanız, beslenme alışkanlıklarınızı düzeltmeli ve pilates dışında hayatımıza hareket katmalıyız. Bunlar olmadan tartı da bir değişiklik beklemek doğru değildir. Düzenli bir şekilde yapacağınız pilates egzersizleri zayıflamanız konusunda size yardımcı olacaktır. 

Pilates İle Zayıflama Konusunda Araştırmalar Ne Diyor?

2014 yılında 300 kadın üzerinde yapılan bir araştırma, pilatesi aerobik egzersizlerle birlikte yapmanın kilo vermeye yardımcı olduğu ve yağ kütlesinin azalmasını sağladığı sonuçlarını vermiştir. 2017 yılında yapılan başka bir araştırma da ise yaşları 30 ile 50 arasında olan 37 obez kadın gözlemlendi. Araştırmacılar sekiz hafta süren pilates çalışmasının vücut ağırlığında, beden kütle endeksinde, karın ve kalça ölçülerinde  azalma sağladığı sonuçlarına ulaştı. 

Zayıflama yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları gibi diğer faktörlere de bağlıdır. Bu konular üzerine hayatınızda değişiklikler yaparsanız pilates size gerçekten fayda sağlayacaktır. 

Kimler Pilates ile Zayıflamayı Tercih Etmelidir ?

Diyetlerdeki spor ihtiyacını karşılamak için yapılabilecek spor türlerinin arasında pilates de yer alır. Pilates oldukça kontrollü şekilde yapılması gereken, vücudun tüm kaslarını çalıştırma kapasitesi olan, bölgesel zayıflamanın anahtarı sayılabilecek kadar gelişmiş bir spor türüdür. Genelde kadınlar için uygun gibi görünse de her cinsiyetten insanın mutlaka yapması gereken bir spor türüdür. Vücudun tüm bölgelerinin spesifik egzersizler yardımıyla çalıştırılabiliyor olmasından dolayı ciddi miktarda efor sarf edilmesi söz konusudur. Ayrıca kasların çok fazla zorlanıyor olmasından dolayı da bazı fiziki yeterlilikler aranmaktadır.

Pilates sağlıklı yaşamak için yapılabileceği gibi doğrudan doğruya zayıflamak için de yapılabilir. Genelde diğer spor türlerinin yanına eklemlenerek yapılır çünkü genel zayıflama için yetersiz olmasına rağmen bölgesel zayıflama için oldukça kıymetlidir. Bel ve basen bölgesindeki fazla yağların kolayca yakılabilmesi için bu bölgeleri etkisi altına alan egzersizler yapılabilmektedir.

Pilates alanında uzman bir kişi tarafından yönlendirilerek yapılmalıdır. Bu sayede doğru açılar, doğru süreler ve doğru hareketler yakalanabilir. Kişisel özelliklerinize en uygun egzersizleri de ancak ve ancak bir uzman yardımıyla bulabilirsiniz. Pilates hareketleri oldukça fazladır. Bu hareketlerden doğru olanın bulunması da ancak uzman bir kişi sayesinde mümkündür.

Genel olarak herkesin pilates yapabileceği söylenir. Ciddi derecede fiziksel sorunları olanlar ile hamilelerin pilates yapması pek tavsiye edilmez. Özellikle doğuma yaklaşıldıkça pilatesten vazgeçilmesi mecburiyet haline gelir. Fiziksel sorunların kapsamı ise kırıklar, çıkıklar ve kemik erimeleri ile sınırlıdır. Bunlara sahip olanların kemik yapıları güçsüz olduğundan dolayı birçok pilates hareketinden mahrum kalabilirler. Mutlaka pilates yapmak istiyorlarsa bu alanda uzman olan birisi ile çalışmaları gerekmektedir.

Eğer pilates zayıflamak amacıyla yapılıyorsa her insan tarafından sorunsuz olarak tercih edilebilir. Özellikle bölgesel yağlanmaları olanların; bel ve basen bölgeleri orantısız şekilde yağ toplamış olanların pilates tercih etmesi gerekmektedir. Vücut ölçülerini dengeye oturtmak isteyenler de pilates yaparak bunu kolayca sağlayabilirler. Eğer tüm vücudun dengeli bir şekilde zayıflaması arzulanıyorsa pilatesin yanına mutlaka başka bir egzersiz türü de dahil edilmelidir. Koşu yapılması bu ihtiyacı karşılayabilecek en basit yardımcı spordur.

Pilates Kilo Vermek İçin İdeal mi?

Pilates ile Zayıflama konusu son yıllarda merak edilen ve arama motorlarında en çok aratılan konulardan biri haline gelmiştir. Oldukça popüler hale gelen pilates, insanların ülkemizde de merak ettikleri ve öğrenmek istedikleri bir egzersiz yöntemidir. Peki Pilates ile Zayıflama mümkün olabilir mi? Bu soruya yanıtlar arayacağız. Pilates ile zayıflama mümkündür. 

Pilates Nasıl Bir Egzersizdir?

Pilates, Joseph Pilates tarafından geliştirilmiş bir egzersiz sistemidir. Kendi içinde prensipleri ve kuralları olan bu sistem son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Vücudumuz için oldukça önemli yararları bulunmaktadır. Sağlığımız için en önemli yararları arasında esnek bir vücut, esnek bir omurga ve dik bir duruşu bize kazandırmasıdır. Yoğun kassal aktivitelerle vücudu sıkılaştırması kadınlar tarafından oldukça rağbet gören bir egzersiz olmasını sağlamıştır. 

Peki Pilates ile Nasıl Kilo Veririz?

Pilates, ince ve sıkı bir beden vaadeder. Pilatesin kilo verdirmesi dolaylı yollarla olur. Yoğun kassal çalışmalar insan vücudunda metabolizmayı hızlandırmanın en iyi yoludur. Pilates bunu fazlasıyla karşılar ve kaslar fazlasıyla aktif olur. Düzenli egzersizlerle hızlandırdığımız metabolizmamız bizim daha fazla kalori yakmamızı sağlar. Dengeli ve yeterli bir diyet ile sürdürdüğümüz pilates egzersizleri ciddi anlamda bize kilo verdirir. Kilo verdirmesinin yanında bedenimiz için faydaları son derece önemlidir. Özellikle dik bir duruş kazandırması bir çok ağrının azalmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda esnek bir vücutla günlük hayatımızda çok rahat bir şekilde hareket etmemizi sağlar. 

Pilates ile Hızla Kilo Verebilir Miyim?

Hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız sadece pilates yaparak bunu başaramazsınız. Peki Pilates ile Zayıflama mümkün mü? Vücudunuzu sıkılaştırmak ve daha ince görünmek konusunda pilates size istediğinizi fazlasıyla verecektir. Pilates ile zayıflama ise mümkündür. Pilatesi egzersiz rutininiz haline getirmek uzun vadede size kilo verme konusunda yardımcı olacaktır. Pilates ile zayıflama hızlı bir şekilde gerçekleşmez. Fakat bu pilates ile kilo veremeyeceğiniz anlamına gelmiyor. 

Pilates Kilo Vermek İçin İyi Bir Egzersiz Mi?

Pilates sıkılaşmak, yağsız kas elde etmek ve iyi bir duruş için etkilidir. Pilates yapmak sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur. Bununla birlikte pilates koşu, yürüyüş, bisiklet gibi diğer kardiyo egzersizleri kadar kilo verme konusunda etkili olmayabilir. Bunun sebebi bu egzersizlere göre pilates seansında daha az kalori yakmanızdır. Eğer pilates yaparak hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, yüksek kalori harcatan egzersizler ile birlikte yapmalısınız. 

Pilates Hızlı Kilo Verdirir mi?

Pilates seansınızdan önce yada sonra yapacağınız 20 dakikalık bir kardiyo egzersizi size hızlı kilo verme konusunda oldukça yarar sağlayacaktır. 60 kilo olan biri 50 dakikalık pilates seansı ile ortalama 200 kalori yakacaktır. Bunu seans öncesi veya sonrası 20 dakikalık bir kardiyo egzersizi ile desteklemeniz size neredeyse toplamda 500 kalori yaktıracaktır. Bu da hızlı kilo vermenize harika bir şekilde yardımcı olacaktır. İyi planlanmış dengeli bir diyetle sizde pilates yaparak hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Pilates Egzersizleri Nelerdir?

Gerinme Hareketi

Kollar yukarıda başınızın iki yanında olacak şekilde gergin bir pozisyonda sırt üstü yere uzanılır. Kollar yukarı pozisyondayken nefes alınır ve yavaş yavaş kollar ayaklara doğru uzatılır. Bu sırada nefes verilir ve baş, dizlere değdirilip gergin bir şekilde bir süre beklenir. Hareket bireye uygun olarak tekrarlanır.

Göbek Hareketi

90 derecelik pozisyonda ayaklar uzun ve gergin şekilde oturulur. Ayaklar yarım yukarıya kaldırılır ve bel bölgesinin üzerinde dengede durmaya çalışılır. Kollarla ayaklara uzanılır ve arasındaki açıyı değiştirecek şekilde gerilme hareketi tekrarlanır.

Hundred Hareketi

Yere sırt üstü uzanılır. Kollar gergin şekilde sadece boyundan destek alarak öne doğru eğilip kalkılır yarım bir mekik hareketi sağlanır.

Bacak Hareketi

Sırt üstü pozisyonda ayak topuklarıyla eller üzerinde dengede durulur. Sırasıyla bacaklar yukarı doğru esnetilip indirilir. Her iki bacak için de tekrarlanır.

Bisiklet Hareketi

Yere sırt üstü uzanılır. Bacaklar birleştirilip belden kıvrılarak kafaya doğru yaklaştırılır. Ellerle bel desteklenir. Ayaklar yukarıdayken sırasıyla dizden kırılarak bacak aşağı indirilip tekrar yukarı kaldırılır. Her iki bacak içinde tekrarlanır pedal çevirme hareketi gözlenir.

Kalça Hareketi

90 derecelik pozisyonda ayaklar gergin şekilde oturulur. Eller arkada yere konur. İki bacak birleştirilerek yukarı doğru kaldırılır. Nefes alıp vererek bacak sağa ve sola doğru esnetilir.

Pilates Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pilatese yemekten kalktıktan sonra ve aç karnına başlamak da sakıncalıdır. Egzersiz esnasında bir sıkıntı yaşanmaması için yemeklerden en az 1-1,5 saat sonra yapılması uygundur. Birden vücuda su yüklemesi yapılmamalıdır. İhtiyaç duyuldukça küçük yudumlar halinde oda ısısındaki su tercih edilmelidir.

Pilatesten önce yapılan öğünde karbonhidrat ve proteinden zengin besinler tüketilmelidir. Karbonhidrat için tam tahıllı ekmekler, protein için ise yumurta, ızgara tavuk, balık ve et ürünleri tercih edilebilir.

Pilates, diğer birçok spora göre daha az kalori harcanmasını sağlar. Daha çok bedenin esnekliğine, kasların kuvvetine yönelik hareketlerden oluşur. Bu nedenle besinlerle alınan kalori miktarına dikkat edilmelidir. Aksi halde kilo almanıza neden olabilir.

Kaslar için etkili bir egzersiz türü olduğundan sonrasında tüketilecek yağsız süt kas kütlesini arttırmaya destek olacaktır. Bu egzersiz süresince özellikle zayıflamayı hedefleyen bireyler günlük kalsiyum, mineral alımına ve omega-3 yağ asitlerinin eksik olmamasına dikkat etmelidir.

Pilatesin ilkesi denge kavramı üzerine kurulmuştur. Beden ve zihin arasındaki dengeyi sağlamasının yanında dengeli beslenmeyi de içinde barındırır. Bir bütün olarak bu süreç tamamlandığında etkili sonuçlar almak mümkün olacaktır.

"Pilates ile zayıflama bana göre değil." diyorsan eğer, buraya tıklayarak diğer zayıflama egzersizlerinden sana uygun olanı beraber seçebiliriz.

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by