Zumba ile Zayıflama

Zumba’nın oluşumunda öncü 7 çeşit dans vardır. Bu dansların arasında en popüler olan Zumba ile zayıflama mümkündür.

Zumba Nedir?

Zumba salsa, mambo, ça-ça-ça, flamenko, oryantal, hip hop ve tango gibi çok farklı dansların birleşimiyle oluşmuş bir spordur. Bu karışımlardan hazırlanmış toplam 7 çeşit zumba dansı vardır. Bu çeşitlerin tercihi, kişinin yaşına ve kilosuna, kondisyonuna göre değişmektedir.

Zumba ile Zayıflama Mümkün Müdür?

Zumba, vücuttaki tüm kasları çalıştıran, fazlasıyla kalori harcanmasını sağlayan eğlenceli bir egzersizdir. 1 saat zumba ile yaklaşık 500 kcal enerji harcanabilir. Diğer egzersizlerde olan ağırlık kaldırma veya koşu, mekik gibi sıkıcı olmak yerine dans edebilinen, eğlenilen bir spordur. Aynı zamanda sosyalleşme için de çok uygun bir spordur. Dans ederken zamanın nasıl bittiğini anlamak mümkün değildir. Zumba ile sıkılmadan zayıflama mümkündür. Ayrıca zumbanın spor salonunda yapılma zorunluluğu yoktur. Hiçbir alet gerekmeden sadece müzik eşliğinde dans ile yapılır. Bu sebeple evde zumba videoları izleyerek zayıflamak da mümkündür.

Yeni Başlayanlar için Zumba Önerileri

Dance Workout Fitness for Begginers, zumba yapmaya yeni başlayacak kişiler için uygundur. Zumbada başlangıç seviyesiyle başlamak en uygunudur. Vücut gereğinden fazla zorlanmamalıdır.Başlangıç seviyesinde hareketler yavaştır ve fazla zorlayıcı hareketler yoktur. Easy Zumba Class, zumbaya yeni başlayanların uygulayabileceği bir programdır. Bu program ile başlayarak ilerledikçe seviyeyi artırabilirsiniz. Zumba videolarının çoğunda üç kişi yer almaktadır. Bunların biri başlangıç seviyesi, ikincisi orta seviye ve üçüncüsü ise ileri seviyede dans etmektedir. Seviyenize göre üç kişiden birinin hızına uyum sağlayabilirsiniz.

Zumba Yapmanın Avantajları Nelerdir?

  • Spor yapmaktan her insan hoşlanmaz. Birçok kişi hevesle spora başlasa da, sonucunu kısa sürede alamadığı için sporu bırakabilmektedir. Zumbada böyle bir dezavantaj mevcut değildir. Dans ederek yapıldığından en eğlenceli spordur.
  • Kilo vermek için uğraşan kişilerin en büyük probleminden biri kısa sürede istenilen sonucu alamamalarıdır. Bu yüzden hevesi kırılan kişiler kilo verme sürecini bırakır. Zumba kısa sürede etkisini göstermektedir. Bu sayede de kişiyi heveslendiren, motivasyonunu yükselten bir spordur.
  • Zumba yaş sınırı veya koşulu olmayan bir danstır. Herhangi bir ağır hastalığı olmayan herkes zumba yapabilir.
  • Dans etmek insandaki seratonin (mutluluk) hormonunu arttıran bir aktivitedir. Dans ederek mutlu olunmasını sağlayan zumba, stresin de yok olmasına yardımcı olur.
  • Ayrıca zumba kişinin daha enerjik olmasını sağlar.
  • Eğlenceli bir spor olduğundan yapılırken zamanın nasıl geçtiği anlaşılmamaktadır.

Zumba Yaparken Diyet Yapılmalı Mı?

Daha hızlı ve kalıcı sonuçlar elde etmek için zumba yaparken beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Diyet programları ile beraber Zumba yapıldığında vücudun daha rahat ve sağlıklı şekillendirilmesi sağlanır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın