Zayıflama Sporları

Zayıflama sürecini destekleyen önemli bir etkendir zayıflama sporları. Egzersiz ve spor kavramları aynı değildir. Egzersiz, haftada 3-4 kez yapılan düzenli tekrar edilen hareketlerdir. Ancak spor; rekabet, yarışma, takım veya bireysel olarak kazanma amacı olan faaliyetlerdir. Spor faaliyetlerinin turnuvaları, olimpiyatları, hakemi, federasyonu bulunur. Spor, sağlıklı bir hayatın odak noktalarından biri haline gelmelidir. Vücut için birçok faydası vardır.

Zayıflama Sporlarının Faydaları Nelerdir?

 • Yaşam standardını arttırarak daha kaliteli bir uyku uyumanızı sağlar.
 • Yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı, kolesterol, kalp-damar hastalıkları, akciğer rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır.
 • Kasların oksijen kapasitesini arttırır, kalpte çarpıntı riskini azaltır.
 • Hamilelikte görülebilecek çeşitli sıkıntıları önler.
 • Vücut ısısının kontrolünü sağlar, sıcağa ve soğuğa karşı tahammülü arttırır.
 • Stresi azaltır, daha zinde ve rahat düşünmeyi sağlar.
 • Çeşitli kanser çeşitlerinin görülme riskini azaltır.
 • Beden pozisyonu için doğru duruşu sağlar.
 • Eklem ve omurilik rahatsızlıklarının önüne geçer, kireçlenme, romatizma, kemik erimesi gibi birçok fiziksel soruna engel olur.
 • Yüksek tansiyon için ilaca gereksinimi azaltır. Yağsız vücut kütlesinin korunmasını sağlar.
 • Çabuk acıktırarak besin tüketiminizi arttırır ancak kalori dengesini ayarlar. İleriki yaşlarda ortaya çıkabilecek obezite, kardiyovasküler hastalıklardan korur.
 • İyi bir fiziksel görünüş, zinde bir yaşam, yorgunluğa dirençli, daha verimli bir iş hayatı, psikolojik açıdan sosyal bir çevre ve hayatın her alanından zevk alınabilecek fırsatları yaratır.
 • Sayılabilecek daha birçok faydası bulunmakla beraber zayıflama konusunda da önemli destek sağlar. Ancak yapılan spor ne olursa olsun direkt olarak zayıflatmaz. Hareket etmek vücudu hızla ısıtır ve terlemeyi sağlar. Terleme yoluyla kaybedilen su vücutta hafiflemeye neden olur.
 • Vücudu sıkılaştırır ve kaslar arası uyumu sağlar. Selülite karşı koruyucudur.
 • Aeorobik, jimnastik gibi sporlar vücudu sıkılaştırır ve incelme sağlar.
 • Koşu, bisiklet, yüzme, dans gibi sporlarda kalori yakımını arttırarak kilo vermeye destek olur. Özellikle zumba gibi aktivitelerle dansı kendinize indirgeyebilir ve evde rahatlıkla deneyebilirsiniz.

Mutlaka bir spor salonuna yazılmaya veya çeşitli aletleri edinmeye gerek duymadan evde, açık havada, park ve bahçelerde imkanları kendiniz yaratabilirsiniz. En çok zayıflatan spor yaparken zevk duyduğunuz, istikrarlı devam ettiğiniz ve size uygun spordur.

Spor Yaparak Zayıflama Nasıl Sağlanır?

Zayıflamak ve fazla kilolarından uzaklaşmak isteyen binlerce kişinin spor yaparak bu isteklerine karşılık bulması da fazlasıyla mümkündür. Buna göre özellikle de evlerde, spor salonlarında ya da doğada spor yapmanın mümkün olduğu zaman dilimlerinde kişiler kendilerine uygun biçimde sporlar gerçekleştirerek zayıflayabilirler. Spor yaparak nasıl biçimde zayıflanacağını araştıran kişilerin bu noktada çeşitli birçok kişiyi de takip etmelerinde yarar vardır. Özellikle de fitness spor hocalarının sosyal medya üzerinden takip edilmesi, çeşitli sosyal medya kanallarından eğitimlerin izlenerek daha profesyonel yapıda sporların gerçekleştirilmesi de sağlanabilir.

Her yapılan spor, vücuttaki fazla kalorilerin yakılmasına ve neticede kişilerin kilo kaybetmesine de yarar sağlamaktadır. Zayıflamak isteyen binlerce kişinin sadece sporlara bağlı kalmadan beslenme süreçlerini de en iyi biçimde geçirmelerinde yarar vardır. Nitekim spor yaparak verdiği kalorinin fazlasını tükettiği yiyeceklerden alan kişiler beslenme konusunda düzensiz bir süreçte olacaktır.

Spor yapmanın yanı sıra düzenli bir beslenme sürecinin de geçirilmesi uzun vadede kişilere zayıflama noktasında yarar sağlayacak olup insanların da bu alandaki moral, motivasyonları bir hayli artacaktır. Bu kapsamda özellikle de zayıflama noktasında kararlı olan kişilerin bu gibi istikrarı yakalamalarında ve sürdürmelerinde de yarar vardır. Fit bir vücut ve fazla kilolardan arındırılmış bir bedenin anahtarını bunlar oluşturmaktadır.

Spor Yaparak 1 Ayda Kaç Kilo Verilir?

Fit bir vücudu yakalamak ve fazla kilolarından kurtulmak isteyen birçok kişinin başvurduğu yollar da farklılık göstermektedir. Diyet programları yaparak, doğal bitki kürleri ve karışımlarından yararlanarak zayıflamak isteyen kişilerin yanı sıra kendini tamamen spora vererek de zayıflama amacında olan binlerce kişi mevcuttur. Spor yaparak 1 ayda kaç kilo verileceği ile alakalı olarak araştırmalar da yapan bu kişilerin genellikle spor yapacağı alana göre, spor yapacağı süreye göre vereceği kilolarda da değişiklikler görülecektir. Yürüyüş yapmak, spor yapmak da spor olarak nitelendirilmektedir. Ayrıca fitness salonlarına giderek de yine çok teferruatlı biçimde spor yapmak insanlara ciddi anlamda kilo kaybı da yaşatmaktadır.

Çok basit matematik denklemine göre bir kilometre yürüyen kişilerin 65 kalori yaktığı bir gerçektir. Buna göre günde ortalama 4 ile 5 kilometre arasında yol yürüyen kişilerin ayda bir kilo vermesi de muhtemeldir. Bununla birlikte saatte 8 km/s hız ile koşulduğunda da kilometre başına yaklaşık olarak 80 kalori yakılmaktadır. 12.5 saatlik toplam koşuda ise 1 kilo kaybı olmaktadır.

Spor yapmak vücudun hemen her yerini çalıştıran bir aktivite olduğundan ötürü kişilerin spora olan ilgisi ve yoğunluğu da bir hayli fazladır. Bu noktada sizler de spor yaparak ayda en az bir kilo verebilirsiniz. Spor ile birlikte beslenmesine dikkat eden ve vücut verilerine göre bu düzeni devam ettiren kişiler daha fazla da kilo verebilir.

1 Haftada En Az Kaç Gün Spor Yapılmalıdır?

Spor yapmak tüm vücudun çalışması, neticesinde de gerek vücut yapısının korunması gerekse de kilo kaybı yaşamak isteyen kişilerin kilo vermesi açısından son derece önemlidir. Bu amaçla uzmanların tavsiyesi olarak bir haftalık süre içerisinde zayıflamaktan ziyade kilosunu korumak ve ritmini sağlamak isteyen kişilerin en az iki kere spor yapması gerekmektedir. Yine uzmanlara göre de fazla kilolarından kurtularak yağ yakım oranını hızlandırmak isteyen kişilerin bir hafta içerisinde en az dört kere spor yapması gerekmektedir. Belirttiğimiz üzere hayatın bir doğal aşaması olan ve hemen herkesin de uygulaması gereken spor aktivitesi kişilere uzun vadede çeşitli yararlar da sağlamaktadır.

Bu anlamda özellikle de zayıflamak isteyen kişilerin bu süreçte biraz daha dikkatli olmaları ve aynı zamanda beslenme düzeninde de aynı istikrarı yakalamaları gerekmektedir. Aksi takdirde gerek zayıflamak isteyen kişilerin gerekse de vücut yapısını korumak isteyen kişilerin bu gibi amaçlarına ulaşamayacağı gibi daha fazla kilo alması da yine mümkün hale gelecektir.

Spor yaparak fit bir vücuda kavuşmak isteyen kişilerin bu anlamda çok daha titiz biçimde süreci geçirmeleri de gerekmektedir. Spor salonları başta olmak üzere doğal alanlarda ya da evlerde de yine spor aktiviteleri en iyi biçimde yapılabilir.

Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Spor yapmaya başlamadan önce mutlaka hangi sağlık sorunlarınızın olduğunu ve hangi spor aktivitelerinin size daha uygun olduğunu inceleyiniz.
 • Spor yapan kişiler gün içerisindeki aktiviteleri ile beraber daha fazla kalori yakarlar ve metabolizmalarının daha hızlı çalışması sağlanır ancak bu duruma uygun beslenme düzenini kendilerine yaşam tarzı haline getirmelidirler.
 • Spor yapan kişilerde oluşacak su kaybını vücudun yeterli derecede su alımı ile dengelenmesi gerekmektedir.

Zayıflamak için Yapılan Spor Aktiviteleri Nelerdir?

Zayıf, fit bir görünüme sahip olmak herkesin hayalidir. Fit görünüme sahip olmak isteyen herkes bunu en kısa zamanda elde etmeyi hedefler. Ancak her insanın metabolizma sistemi farklıdır. Bu yüzdende yağ yakım hızı da kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu fit görünümü elde etmek için diyet yapmanın yanı sıra yapılması gereken şeyler zayıflama egzersizleri olarak adlandırılmaktadır.

Zayıflama egzersizleri için öncelikle beslenme düzeninizin olması gereklidir. Bu beslenme düzeni olmadığı sürece verim almanız bir o kadar güçleşir. Beslenme düzeni oturduktan sonra zayıflama egzersizleri yapmaya geçebilirsiniz.

Örneğin herkesin bildiği ve aslında çok işe yarayan mekik çekmek karın bölgesinde bulunan göbek yağlarından kurtulmamıza ön ayak olabilir. Mekik çekmeyi her gün düzenli bir şekilde yaparsanız göbek bölgenizde bulunan yağlardan gün geçtikçe kurtulup bir süre sonrada kasa dönüşümlerini gözlemleyebilirsiniz. Son zamanlarda her antrenmanda görebileceğiniz aktivitelerden bir diğeri de squattır. Normal squat ile bacak bölgenizi sıkılaştırabilir ayrıca vücudunuzun da şekil almasına yardımcı olabilir. Bunu daha da zorlaştırarak zıplamalı squat yapabilirsiniz. Bu egzersiz size kilo kaybettirmenin yanı sıra enerjinizi harcarken kendinizi de iyi hissetmenize yardımcı olur.

Çocukluğumuzda eğlenerek yaptığımız aktivitelerden birisi olan ip atlamanın aslında vücudumuza yararı olduğunu nereden bilebilirdik ki değil mi? İp atlarken bacak kaslarının gelişmesine yardımcı olmanın yanı sıra göbek bölgesinde ki yağlardan da kurtulmanın en güzel yollarından birisidir. Ayrıca şınav çekerek de kol kaslarının gelişmesine ve sıkılaşmasına katkı sağlayabilirsiniz. Zayıflama egzersizleri sonrası su tüketmeyi unutmayın.

Evde Yapılabilecek Zayıflama Sporları Nelerdir?

Evde spor yaparak zayıflamayı tercih eden kişilerin sayısı da bir hayli fazladır. Fazladan spor salonlarına para vermek istemeyen ve doğal yöntemleri kullanmak isteyen kişilerin de yine bu süreç içerisinde çok fazla verim almaları da mümkündür. Özellikle de zayıflama noktasında kararlı olan ve bu süreci en iyi biçimde geçirmeye istekli olan kişilerin evlerinde rahatlıkla spor yapabilecekleri de bilinmektedir. Buna göre evde yapılabilecek zayıflama sporları olarak şunları sıralayabiliriz:

Çok basit düzeylerde yapılabilecek ve gerçek manada da sizlere kısa süre içerisinde çok fazla kalori, yağ yaktıracak olan bu spor türlerini evlerinizde rahatlıkla uygulayabilir neticesinde de hızlı kilo verme sürecine de dahil olabilirsiniz. Spor salonlara gitmenin yerine sabah uyandıktan sonra ya da gün içerisinde belirli zaman aralıklarında yapılacak olan bu ev sporlarında kişiler çok kolay biçimde zayıflama sürecine de girecektir. Bu anlamda özellikle de fazla kilolarından şikayetçi olan kişilerin daha çok önemsemesi gerektiği bu tarz sporları evlerinde denemesi de kendileri için birer avantajdır. Evde spor yapmanın keyfini ve avantajını sizler de yaşayabilir ve fazla kilolarınızdan da kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

Zayıflama Spor Aletleri Nelerdir?

Spor yaparken vaktin daha da değerli olmasını sağlayacak çeşitli spor aletleri bulunmaktadır. Profesyonel anlamda spor yaparak fazla kilolarından kurtulmak, fit bir vücuda sahip olmak ve neticesinde hedeflediği kiloya inmek isteyen kişilerin başta spor salonları olmak üzere çeşitli alanlarda zayıflama spor aletleri ile birlikte bu hedeflerini gerçekleştirmeleri de mümkündür. Saatte ortalama 300 ile 900 kalori arası yaktıran çok önemli spor aletleri olarak şunları sayabiliriz:

Bu tarz zayıflama spor aletleri ile birlikte kişiler çok daha hızlı ve efektif biçimde kilo verebilir. Özellikle de uzun vadede istediği vücudu elde etme noktasında çalışmaları olan kişilerin spor salonlarına kayıt yaptırarak bu tarz zayıflama spor aletleri ile çalışması gerekmektedir.

Evlerde de yine koşu bandı gibi aletlere yer verilerek kişiler gerekli zaman periyotlarında sporlarını sürdürebilir. Spor yapmak için fırsat kollayan kişilerin zayıflama noktasındaki kararlılığı da yine kendilerine çok şey kazandıracaktır. Fazla kilo ve yağlarından kurtularak neticesinde zayıflamak isteyen kişilerin bu tarz spor aletlerinin yanı sıra beslenme noktasında da iyi biçimde hareket etmesi gerekmektedir. Beslenmesi ile sporunu iyi düzeyde istikrarlı biçimde gerçekleştiren kişilerin çok daha verimli bir süreç geçirecekleri de bilinmektedir.

Zayıflama Sporları ile Beraber Nasıl Diyet Uygulanmalıdır?

Zayıf, fit bir görünüme sahip olmak herkesin hayallerinden birisidir. Fit görünüme sahip olmak isteyen herkes bu görünüşü en kısa zamanda elde etmeyi hedefler. Ancak her insanın metabolizma sistemi birbirinden farklıdır. Bu yüzdende yağ yakım hızı da kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu fit görünümü elde etmek için spor yapmakla birlikte uygun diyetlerde yapılmalıdır.

Zayıflama sporlarından sonuç almak için öncelikle beslenme düzeninizin olması gereklidir. Bu beslenme düzeni olmadığı sürece verim almanız bir o kadar güçleşir. Beslenme düzeni oturduktan sonra zayıflama sporları yapmaya geçiş yapmak daha sağlıklıdır.

Zayıflama sporları uygulanmadan en geç yarım saat önce yemek yemeyi bırakmış olmanız gerekir. Yani ne tam tok ne tam aç bir halde spora başlanmalıdır. Zayıflama sporları uygulanırken kısa molalar vermek hem sizi hem de kaslarınızı dinlendirir. Böylelikle kaslarınızı erkenden yormamış olursunuz. Zayıflama egzersizlerini tamamladıktan sonra vücudunuz su kaybettiği için yudum yudum olacak şekilde su tüketmelisiniz.

Spora başladıktan sonraki en önemli şeylerden birisi olan diyet, aç kalmak demek değildir. Vücudun ihtiyacı olan besinleri tüketmelisiniz. Şekerli gıdalardan olabildiğince uzak durmalı, vücudun ihtiyacı olan şekeri ise doğal yollardan yani meyvelerden veya kuruyemişlerden sağlamalısınız. Asitli içeceklerden uzak durmalısınız. Tatlı tüketimini olabildiğince azaltmalı, vücudunuzun arınması için ise limonlu su tüketimini hayatınıza yerleştirebilirsiniz. Çoğunlukla lifli gıdalar tüketip uzun süreli tokluk sağlayabilir, probiyotik ürünler tüketerek bağırsak floranızı geliştirebilir böylelikle de sağlıklı bir bedene sahip olabilirsiniz.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın