Zayıflama Sporları
Zayıflama Sporları

Zayıflama sürecini destekleyen önemli bir etkendir zayıflama sporları. Egzersiz ve spor kavramları aynı değildir. Egzersiz, haftada 3-4 kez yapılan düzenli tekrar edilen hareketlerdir. Ancak spor; rekabet, yarışma, takım veya bireysel olarak kazanma amacı olan faaliyetlerdir. Spor faaliyetlerinin turnuvaları, olimpiyatları, hakemi, federasyonu bulunur. Spor, sağlıklı bir hayatın odak noktalarından biri haline gelmelidir. Vücut için birçok faydası vardır.

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Zayıflama Sporlarının Faydaları Nelerdir?

Yaşam standartını arttırarak daha kaliteli bir uyku uyumanızı sağlar. Yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı, kolesterol, kalp-damar hastalıkları, akciğer rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır. Kasların oksijen kapasitesini arttırır, kalpte çarpıntı riskini azaltır. Hamilelikte görülebilecek çeşitli sıkıntıları önler. Vücut ısısının kontrolünü sağlar, sıcağa ve soğuğa karşı tahammülü arttırır. Stresi azaltır, daha zinde ve rahat düşünmeyi sağlar. Çeşitli kanser çeşitlerinin görülme riskini azaltır. Beden pozisyonu için doğru duruşu sağlar. Eklem ve omurilik rahatsızlıklarının önüne geçer, kireçlenme, romatizma, kemik erimesi gibi birçok fiziksel soruna engel olur. Yüksek tansiyon için ilaca gereksinimi azaltır. Yağsız vücut kütlesinin korunmasını sağlar.

Çabuk acıktırarak besin tüketiminizi arttırır ancak kalori dengesini ayarlar. İleriki yaşlarda ortaya çıkabilecek obezite, kardiyovasküler hastalıklardan korur.

İyi bir fiziksel görünüş, zinde bir yaşam, yorgunluğa dirençli, daha verimli bir iş hayatı, psikolojik açıdan sosyal bir çevre ve hayatın her alanından zevk alınabilecek fırsatları yaratır.

Sayılabilecek daha birçok faydası bulunmakla beraber zayıflama konusunda da önemli destek sağlar. Ancak yapılan spor ne olursa olsun direkt olarak zayıflatmaz. Hareket etmek vücudu hızla ısıtır ve terlemeyi sağlar. Terleme yoluyla kaybedilen su vücutta hafiflemeye neden olur.

Vücudu sıkılaştırır ve kaslar arası uyumu sağlar. Selülite karşı koruyucudur.

Aeorobik, jimnastik gibi sporlar vücudu sıkılaştırır ve incelme sağlar.

Koşu, bisiklet, yüzme, dans gibi sporlarda kalori yakımını arttırarak kilo vermeye destek olur. Özellikle zumba gibi aktivitelerle dansı kendinize indirgeyebilir ve evde rahatlıkla deneyebilirsiniz.

Mutlaka bir spor salonuna yazılmaya veya çeşitli aletleri edinmeye gerek duymadan evde, açık havada, park ve bahçelerde imkanları kendiniz yaratabilirsiniz.

En çok zayıflatan spor yaparken zevk duyduğunuz, istikrarlı devam ettiğiniz ve size uygun spordur.

Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Spor yapmaya başlamadan önce mutlaka hangi sağlık sorunlarınızın olduğunu ve hangi spor aktivitelerinin size daha uygun olduğunu inceleyiniz.
  • Spor yapan kişiler gün içerisindeki aktiviteleri ile beraber daha fazla kalori yakarlar ve metabolizmalarının daha hızlı çalışması sağlanır ancak bu duruma uygun beslenme düzenini kendilerine yaşam tarzı haline getirmelidirler.
  • Spor yapan kişilerde oluşacak su kaybını vücudun yeterli derecede su alımı ile dengelenmesi gerekmektedir.

Zayıflamak için Yapılan Spor Aktiviteleri Nelerdir?

Zayıf, fit bir görünüme sahip olmak herkesin hayalidir. Fit görünüme sahip olmak isteyen herkes bunu en kısa zamanda elde etmeyi hedefler. Ancak her insanın metabolizma sistemi farklıdır. Bu yüzdende yağ yakım hızı da kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu fit görünümü elde etmek için diyet yapmanın yanı sıra yapılması gereken şeyler zayıflama egzersizleri olarak adlandırılmaktadır. 

Zayıflama egzersizleri için öncelikle beslenme düzeninizin olması gereklidir. Bu beslenme düzeni olmadığı sürece verim almanız bir o kadar güçleşir. Beslenme düzeni oturduktan sonra zayıflama egzersizleri yapmaya geçebilirsiniz. 

Örneğin herkesin bildiği ve aslında çok işe yarayan mekik çekmek karın bölgesinde bulunan göbek yağlarından kurtulmamıza ön ayak olabilir. Mekik çekmeyi her gün düzenli bir şekilde yaparsanız göbek bölgenizde bulunan yağlardan gün geçtikçe kurtulup bir süre sonrada kasa dönüşümlerini gözlemleyebilirsiniz. Son zamanlarda her antrenmanda görebileceğiniz aktivitelerden bir diğeri de squattır. Normal squat ile bacak bölgenizi sıkılaştırabilir ayrıca vücudunuzun da şekil almasına yardımcı olabilir. Bunu daha da zorlaştırarak zıplamalı squat yapabilirsiniz. Bu egzersiz size kilo kaybettirmenin yanı sıra enerjinizi harcarken kendinizi de iyi hissetmenize yardımcı olur.

Çocukluğumuzda eğlenerek yaptığımız aktivitelerden birisi olan ip atlamanın aslında vücudumuza yararı olduğunu nereden bilebilirdik ki değil mi? İp atlarken bacak kaslarının gelişmesine yardımcı olmanın yanı sıra göbek bölgesinde ki yağlardan da kurtulmanın en güzel yollarından birisidir. Ayrıca şınav çekerek de kol kaslarının gelişmesine ve sıkılaşmasına katkı sağlayabilirsiniz. Zayıflama egzersizleri sonrası su tüketmeyi unutmayın.

Zayıflama Sporları ile Beraber Nasıl Diyet Uygulanmalıdır?

Zayıf, fit bir görünüme sahip olmak herkesin hayallerinden birisidir. Fit görünüme sahip olmak isteyen herkes bu görünüşü en kısa zamanda elde etmeyi hedefler. Ancak her insanın metabolizma sistemi birbirinden farklıdır. Bu yüzdende yağ yakım hızı da kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu fit görünümü elde etmek için spor yapmakla birlikte uygun diyetlerde yapılmalıdır.

Zayıflama sporlarından sonuç almak için öncelikle beslenme düzeninizin olması gereklidir. Bu beslenme düzeni olmadığı sürece verim almanız bir o kadar güçleşir. Beslenme düzeni oturduktan sonra zayıflama sporları yapmaya geçiş yapmak daha sağlıklıdır. 

Zayıflama sporları uygulanmadan en geç yarım saat önce yemek yemeyi bırakmış olmanız gerekir. Yani ne tam tok ne tam aç bir halde spora başlanmalıdır. Zayıflama sporları uygulanırken kısa molalar vermek hem sizi hem de kaslarınızı dinlendirir. Böylelikle kaslarınızı erkenden yormamış olursunuz. Zayıflama egzersizlerini tamamladıktan sonra vücudunuz su kaybettiği için yudum yudum olacak şekilde su tüketmelisiniz. 

 Spora başladıktan sonraki en önemli şeylerden birisi olan diyet, aç kalmak demek değildir. Vücudun ihtiyacı olan besinleri tüketmelisiniz. Şekerli gıdalardan olabildiğince uzak durmalı, vücudun ihtiyacı olan şekeri ise doğal yollardan yani meyvelerden veya kuruyemişlerden sağlamalısınız. Asitli içeceklerden uzak durmalısınız. Tatlı tüketimini olabildiğince azaltmalı, vücudunuzun arınması için ise limonlu su tüketimini hayatınıza yerleştirebilirsiniz. Çoğunlukla lifli gıdalar tüketip uzun süreli tokluk sağlayabilir, probiyotik ürünler tüketerek bağırsak floranızı geliştirebilir böylelikle de sağlıklı bir bedene sahip olabilirsiniz.

Diğer yapabileceğin zayıflama egzersizleri için buraya tıkla.

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by