Zayıflama Egzersizleri

İp Atlayarak Zayıflama

İp Atlayarak Zayıflama Mümkün Mü? İp atlamanın kaç kalori yaktırdığı ve vücudumuza nasıl faydaları olduğunu detaylıca öğrenin!

İp Atlamanın Faydaları Nelerdir?

Profesyonel sporcuların vazgeçilmez egzersizlerinden olan ip atlama kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Birçok kardiyo yöntemi bulunmaktadır ama ip atlama bu kardiyo yöntemlerinden en önemlisidir. İp atlamanın insan vücuduna çeşitli faydaları bulunmaktadır.

İp Atlayarak Kilo Vermek Mümkün Mü?

Sporcular antrenmanları sırasında çeşitli kardiyo egzersizleri uygularlar.

İp atlamak bu kardiyo egzersizlerinin en önemlilerinden bir tanesidir. Çoğu sporcunun vazgeçilmez egzersizi olan ip atlama vücudumuzun birçok yerini çalıştırır. Baldır bölgenizi güçlendirirken aynı zamanda karnınızı sıkılaştırır.

İp atlamanın diğer bir faydası ise akciğer kapasitenizi arttırmasıdır. İp atlamak bir “tüm vücut” antrenmanı olduğu için kısa sürede kilo vermenize de yardımcı olur. Çok kısa zamanda çok fazla kalori yaktıran bu egzersiz ile dakikada 10 kalori yakmanız mümkün. Sadece ip atlayarak zayıflama mümkün değildir. Bunun yanında bir diyet programı ve ayrıca diğer egzersizler ile birlikte yapılırsa ip atlayarak zayıflama mümkün olacaktır. İp atlayarak zayıflama için diğer faktörleri yerine getirmek son derece önemlidir.

İp atlama antrenmanından alacağınız sonuçlar tamamen diğer faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Doktorlar kas kütlenizin kaybına engel olmak için haftada 900 gr’dan fazla kilo kaybetmenizi tavsiye etmemektedir. Haftalık olarak 450 gr yağ yakıp kilo vermek için günlük olarak 500 ila 1000 kalori arasında kalori açığı oluşturmanız gerekmektedir. Ayrıca kişi sürekli olarak aynı antrenmanları yaparsa aldığı verim azalacaktır. Bu sebeple ip atlama egzersizini başka egzersizler ile desteklemek son derece önemlidir. Ayrıca herhangi bir diyete veya egzersiz programına başlamadan önce doktorunuz ile mutlaka görüşmelisiniz. Gerekli testleri yaptıktan sonra doktorunuz egzersizin size uygun olup olmadığı hakkında size bilgi verecektir.

İp Atlamanın Kilo Verme Üzerindeki Etkileri

Kilo vermenin birçok yöntemi geliştirilmiştir. İp atlamak da kilo vermeye yardımcı olan önemli kardiyo antrenmanlarından bir tanesidir. Profesyonel sporcuların vazgeçilmez egzersizlerinden olan ip atlamanın vücudumuza birçok faydası mevcuttur. İp atlayarak baldır bölgenizi güçlendirebilir, karın bölgenizi sıkılaştırabilir ve akciğerler kapasitenizi arttırabilirsiniz. İp atlamak “tüm vücut” antrenmanı olduğu için kilo vermenize de yardımcı olacaktır. Ancak sadece ip atlayarak kilo vermek mümkün değildir. İp atlayarak zayıflama için bir diyet programı uygulamanız ve ip atlamanın yanında egzersiz programınızın olması gerekmektedir.

İp atlayarak zayıflama düzeyi, beslenme düzeni, aktivite düzeyi, antrenmana bağlılık düzeyi ile değişiklik göstermektedir. Ayrıca yaşınız ve metabolizma hızınız da bu zayıflamanın hızını belirleyen faktörlerdir. İp atlayarak dakikada 10 kalori yakabilirsiniz. Bir insanın haftalık 450 gr kilo vermesi için günlük olarak 500 ila 1000 kalori arasında kalori açığı yaratması gerekmektedir. Haftalık olarak 3500 kalori gibi ciddi bir rakama denk gelmektedir. Doktorlar hızlı kilo verimini önlemek için haftalık 900 gr’dan fazla kilo verimini önermemektedirler. Sağlıklı ve kalıcı kilo vermek için bunlara dikkat etmemiz gerekmektedir aksi halde yağ yakarak kilo vermek yerine kas kütlenizi yakarak kilo verebilirsiniz. Bu da vücudunuz için hiç sağlıklı olmaz. Sonuç olarak ip atlayarak zayıflama tek başına mümkün olmamaktadır. Ancak kilo verimine yardımcı olan ip atlama kilo vermenize yardımcı olur.

İp Nasıl Atlanır?

Her antrenmanın olduğu gibi ip atlamanın da ince detayları vardır. Bu detaylara dikkat ederseniz ip atlayarak zayıflama daha kolay ve hızlı olacaktır. Öncelikle spor malzemeleri satan bir mağazadan atlama ipi temin etmeniz gerekmektedir. ipi kullanırken yerde düz bir şekilde durun. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Daha sonra atlama ipini ayaklarınızın arkasına alın. İpi başınızın üzerinden ayaklarınızın önüne almak için ellerinizi kullanın. Tabi ki ip ayaklarınızın altından tekrar arkanıza geçmeli. Bunun için ip ayaklarınızın önüne gelince zıplamalısınız. Bu hareketi devamlı olarak tekrarlamalısınız. Buradan sonra pratik yapmanız gereklidir. Pratik yaptıkça daha kolay bir şekilde atladığınızı göreceksiniz. Her gün düzenli olarak ip atlama antrenmanını yapın.

İp atlayarak zayıflama için antrenmanı her gün tekrarlamak önemli. Ayrıca ip atlayarak zayıflama antrenmanı tek başına kilo vermenizi sağlayamayacaktır. Bunun yanında bir diyet programı uygulamalısınız. Doktorunuza giderek diyet programı için destek alabilirsiniz. Gerekli testleri yaptıktan sonra size en uygun diyet programını yazacak ve kilo vermenize yardımcı olacaktır. Bunun yanında ip atlamanın dışında başka egzersizler de yapmalısınız. Unutmayın ki ip atlamak kilo vermenize yardımcı olacak bir egzersiz ancak tek başına size kilo verdiremez. Bu antrenmanın başarılı olup olmaması yanında uyacağınız kurallara bağlı. İyi bir diyet programı ve iyi bir egzersiz programı ile ip atlayarak çok kısa bir süre içinde çok etkili sonuçlar alabilirsiniz.

İp Atlama Antrenmanı Programı Nasıl Olmalıdır?

Her antrenmanın olduğu gibi ip atlamanın da yöntemleri vardır. Bu yöntemler ile antrenmanınız daha verimli hale gelecektir. Öncelikle bir spor mağazasına giderek atlama ipi almanız antrenman veriminiz için önemli. Ayrıca bu sizi motive ederek antrenmana psikolojik olarak hazırlanmanızı sağlayacaktır. Antrenmanı 3 ana sete ayırabilirsiniz. Birinci sette 30 saniye boyunca düz bir şekilde ip atlayın. Tahmin ettiğinizden daha zor olacağından eminim. Daha sonra 60 saniye dinlenin ve daha sonra bir 30 saniye daha yapın. Bunu 9 defa tekrarlayın. İkinci sete geldiğinizde ise ayaklarınızı değiştirirken düz olarak 30 saniye boyunca ip atlayın.

Ağırlığınızı ileri ve geri kaydırarak, karnınızı sıkarak bu ikinci seti destekleyebilirsiniz. Tekrarlar arasında 90 saniye dinlenin ve bunu 4 defa tekrarlayın. 3. V son sete geldiğimizde ise 30 saniye boyunca ip atlayın, ardından 12 saniye boyunca dinlenip “jumping jack” hareketini uygulayın. Tekrarlardan sonra 12 saniye boyunca dinlenin ve 30 saniye boyunca “burpee” egzersizini yapın. Ardından bir 12 saniye daha dinlenin ve 30 saniye boyunca şınav çekerek antrenmanınızı noktalayın. Bu şekilde yapılan antrenman ip atlayarak zayıflamanıza yardımcı olacaktır. İp atlayarak zayıflama antrenmanı yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir. Daha sonra başka egzersizler ile destekleyerek antrenmanın verimini daha da arttırmanız gerekmektedir. bu kurallara dikkat ettiğiniz takdir de ip atlayarak zayıflama sizin için çok kolay olacaktır.

İp Atlamak Vücudun Hangi Bölgelerini Çalıştırır?

Profesyonel sporcuların vazgeçilmez antrenmanlarından olan ip atlamanın vücudumuza birçok faydası mevcuttur. Karın bölgemizin sıkılaşmasını sağlayan, baldırlarımızı güçlendiren ve akciğer kapasitemizi artıran ip atlama zayıflamaya da yardımcıdır. İp atlayarak zayıflama için kendimize uygun bir diyet ve egzersiz programı uygulamamız gerekmektedir. İp atlayarak zayıflama programı zayıflamamıza yardımcı olur ancak tek başına zayıflamamızı sağlayamaz. İp atlamak “tüm vücut” antrenmanı olduğu için çok fazla kalori yakmamızı sağlar. Yani ip atlarken tüm vücudumuz çalışır. Hem kol ile yapılan dairesel hareket hem de zıplama hareketi içermesinden dolayı ip atlanırken sırt, göğüs, arka ve arka kol, karın, ön ve arka bacaklar, kalça ve basen başta olmak üzere tüm vücut çalışır.

İp atlayarak zayıflama yöntemi ile tüm vücuttan yağ yakımı gerçekleştirerek düzenli bir şekilde kilo verilmesi sağlanabilir. Ayrıca kas kütlenizin artmasına da yardımcı olacak bu egzersiz ile daha dayanıklı bir vücuda sahip olacaksınız. Ayrıca özellikle karın bölgenizdeki yağ yakımını önemli bir ölçüde artıracak olan ip atlama düzenli yapıldığı takdirde fit bir vücuda sahip olmanızı sağlayacaktır. Tüm bu egzersizleri uygulamadan önce dikkat edilmesi gereken şey ise bir doktora başvurarak bu egzersizin ve diyet programınızın size uygun olup olmadığını teyit etmektir. Programa başlamadan önce mutlaka doktorunuza giderek gerekli testleri yaptırmalı ve bu sürece bir doktor tavsiyesi alarak başlamalısınız.

İp Atlayarak Kaç Kilo Verilir?

Günümüzde birçok kardiyo yöntemi bulunmaktadır. Bu kardiyo yöntemlerinden en önemlisi ip atlamaktır. Kalp ritminizi düzenlemeye, karın bölgenizin sıkışmasına, baldırlarınızın güçlenmesine yardımcı olacak bu yöntem ile kilo vermek de mümkündür. İp atlayarak zayıflama son günlerde çok kullanılan bir yöntemdir. Ancak unutulmamalıdır ki diyetle ve başka egzersizlerle desteklenmeyen bu yöntem size kilo verdiremeyecektir. Çok kısa süre içinde çok fazla kalori yaktığınız için ip atlayarak zayıflama yöntemi kilo vermenize büyük ölçüde katkı sağlayacaktır. İp atlayarak bir dakika içerisinde 10 kalori vermeniz mümkündür. 1 saat ip atlamak yaklaşık 440-590 kilokalorilik enerji kaybını sağlar.

Haftalık olarak 900gr’dan fazla kilo vermeniz doktorlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Çünkü hızlı kilo kaybı vücudun dengesini bozarak bağışıklık sisteminizi zayıflatacaktır. Haftada 450 gr kilo vermek için günlük olarak 500-1000 kalori arasında kalori açığı yaratmanız gerekmektedir. kaç kilo vermek istiyorsanız programınızı ona göre düzenleyebilirsiniz. İlk hafta 5 dakika ile başlayıp ikinci hafta 10 dakikalık bir antrenman programı uygulayabilirsiniz. 3. hafta ise 10 dakikalık 2 set şeklinde uygulayacağınız antrenman kilo vermenize büyük yarar sağlayacaktır. İp atlayarak zayıflama tek başına mümkün olmasa bile diyet ve başka antrenmanlar ile desteklendiği zaman çok hızlı ve etkili sonuçlar verebilmektedir. Tüm bu programı uygulamadan önce doktorunuza giderek danışmanız gerekmektedir. Doktorunuz bu programın sizin için faydalı olup olmayacağını söyleyecektir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


    Hemen Şimdi Destek Alın

    Ücretsiz Bilgi Alın

    Tıklayın