Zayıflama (Kondisyon) Bisikleti

Zayıflamak isteyen bireylerin tercih ettiği, kondisyon bisikleti haftada 3-4 kez en az yarım saat kullanımında etkili sonuçlar verebilmektedir. Günümüzde birçok insan yoğun hayatından dolayı fiziksel aktivitelere vakit ayıramamakta bu nedenle evlerine bu tür spor aletlerini edinerek etkilerini görebilmektedir.

Zayıflama (Kondisyon) Bisikleti Faydaları Nelerdir?

Kondisyon bisikleti vücudun değişik bölgeleri için sıkılaşma, güçlenme ve tedavi etme olanakları sunar. Düzenli nefes kontrolü, kasların sıkılaşmasını, tansiyon ve kan dolaşımının düzenlenmesini, kemik eklem ağrılarında azalma ve zayıflamaya destek olmayı sağlar. Kondisyon bisikleti iki tiptedir. Yatay ve dikey olmak üzere ayrılır. Yatay olanlar fazla kilolu bireyler için daha konforlu ve daha kullanışlıdır. Kemik ve eklemlere baskı yapmadığından sıkıntı yaşayan bireyler için de tercih edilmesi kolaydır. Kondisyon bisikleti normal bisiklete göre bazı avantajlar sağlar. Cihaz, nabız atımını, zorluk derecesini, yakılan yağ oranını ölçebildiğinden bilinçli bir şekilde kullanmanıza neden olur. Ayrıca bu verileri görmeniz zayıflamak için motivasyonunuzu arttırır.

Düzenli yapılığı takdirde kemik gelişimi ve sağlığı için oldukça faydalıdır. Kas yapısının güçlenmesini sağlayarak stresin azalmasına destek olur. Fit bir görünüm, kan basıncı kontrolü, sağlıklı bir uyku düzeni sağlar. Pedal çevirmek sadece bacaklara değil aynı zamanda karın, kalça, kol, basen kısımlarının da sıkılaşmasını ve güçlenmesini destekler. Vücudun kas grupları arasında uyumu sağlar.

Zayıflama (Kondisyon) Bisikleti Nasıl Zayıflatır?

Ortalama olarak 1 saat boyunca yapılan kondisyon bisikleti 600 kalori yaktırır. Fazla efor gerektirdiğinden kalp sağlığı açısından fayda göstermekte, aktif hareket etmeyi sağlayarak metabolizmayı hızlandırmaktadır. Böylece zayıflamak isteyenler için olumlu etki göstermektedir. Tam faydasını görebilmek için düzenli olarak yaklaşık 30-40 dakika devam etmek önemlidir.

Dışarıda yapılan birçok spor ve egzersize göre daha güvenlidir. Kaza, yaralanma, düşme, burkulma, sakatlanma gibi olasılıklar oldukça düşüktür. Dışardaki kötü hava koşullarından etkilenmeyecektir.

Kendi kapasitenize göre hız ve zorluk derecesini ayarlayabilir, temponuzu değiştirebilirsiniz. Bisikleti kullanırken televizyon izleyebilir, müzik dinleyebilir, farklı bir şeyle ilgilenebilirsiniz. Bu sayede vaktin daha çabuk geçtiğini gözlemleyebilir, sürenizi daha uzun tutabilirsiniz.

Yemekten hemen sonra kullanmamalı en az 1 saat beklemelisiniz. Diyet desteği ile birlikte ulaşmak istenen hedefe daha çabuk erişebilirsiniz.

Bisiklet ile Hangi Bölgeler Güçlenir ?

Bisiklet kullanmak oldukça kolaydır. Eğer zayıflamak veya kilo vermek amaçlı kullanılmıyorsa bu kolaylık geçerlidir. Eğer daha spesifik amaçlar için bisiklet kullanımı söz konusu ise mutlaka bazı hususlara dikkat edilmelidir. Bu hususların başında da bisiklet ile hangi bölgelerin güçlendirildiği gelmektedir. Bisiklet sanıldığının aksine vücudun tamamını çalıştıran bir egzersiz türü değildir. Başta bacak ve basen olmak üzere alt bölgelerin çalışmasını sağlamaktadır. Dönme hareketine ve döndürme hareketine bağlı olarak da vücudun üst bölgesinde birkaç kası çalıştırmakta; gerisini işlevsiz bırakmaktadır.

Bisiklet ile hangi kasların ne kadar çalıştığı kullanılan bisikletin türüne ve o an ne tür bir kullanım sergilendiğine bağlı olarak değişir. Yokuş aşağı veya düz yolda kullanmak düşük efor seviyesini ifade ederken yokuş yukarı tırmanmak veya arazide kullanmak ise yüksek efor seviyesini ifade etmektedir. Harcanan efora göre de hangi bölgelerin ne kadar güçleneceği belli olmaktadır. Ortalama bir bisiklet sürüşüyle beraber şu kas grupları çalışır:

 • Uyluk kasları,
 • Baldır kasları,
 • Kalça kasları,
 • Ayak kasları,
 • Karın kasları,
 • Kol kasları,
 • Göğüs ve omuz bölgesindeki kaslar,
 • Boyun kasları,
 • Sırt kasları.

Listenin karın kaslarından itibaren devam eden kısmı üst kas grubun oluşturur ki bu kasların bisiklet sürüşü sırasında alt bölge kasları kadar yorulmadığı ve gelişmediği bilinmektedir. Bisiklet kullanırken alt bölge kasları daha fazla gelişir. Bisiklet sürüşünden sonra mutlaka üst kas gruplarını geliştirmek için de egzersizler yapılmalıdır.

Kimler Kondisyon Bisikletini Tercih Etmelidir ?

Bisiklet oldukça faydalı bir ulaşım aracıdır. Vücudun birçok kasını çalıştırıyor olması, yakılan kalori miktarını artırması, karbon salınımı yapmıyor oluşu, insanları spora teşvik ediyor oluşu gibi onlarca avantajı bir arada barındırmaktadır.

Bisiklet kullanmayı tercih edecek olanların şüphesiz olarak bisikletin sunduğu faydalardan yararlanmayı amaçlıyor olması gerekir. Bu faydaları ve bu faydalardan yararlanmayı amaçlayan kişileri şöyle sıralayabiliriz:

 • Öncelikle herkesin bisiklet kullanması gerekmektedir. Eğer fiziki bir engel yok ise bisiklet kullanılması için de bir engel olmadığını söyleyebiliriz.
 • Özellikle ülkemizde motorlu taşıtların karıştığı kazalara bağlı olarak gerçekleşen ölümler oldukça fazladır. Bisiklet sürmek bu riskten büyük oranda korunmayı sağlar. Ölüm riskini azaltmak isteyen kişiler bisiklet kullanmalıdır.
 • Metabolizmayı düzenliyor olmasından dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sayede hastalıklara yakalanma riski azalır, vücut direnç kazanır. Genel olarak ise bisiklet kullanmak ömrü uzatır. Uzun süre ve sağlıklı yaşamak isteyen insanlar bisiklet kullanmalıdır.
 • Saatlerce yürümenin yaktırdığı kadar kaloriyi yarım saatlik bir bisiklet sürüşü yaktırabilir. Bu sayede de vücudun kilo vermesini sağlar. Kilo vermek isteyen insanlar günlük en az yarım saat bisiklet kullanmalıdır.
 • Metabolizmayı düzenler, vücuda daha fazla oksijen alınmasını sağlar. Beyne giden oksijen miktarının artmasından dolayı da üretkenlik artar. Yaratıcılığını ve üretkenliğini artırarak işlerinde başarılı olmak isteyen insanlar bisiklet kullanmalıdır.
 • Bisiklet kullanmak hem sağlıklı yaşamanın hem de doğaya saygılı olmanın sembolüdür. Sağlıklı yaşayarak psikolojisini düzeltmek; stresten ve depresyondan korunmak isteyen insanlar ile doğaya saygılı olmak isteyen insanlar mutlaka bisiklet kullanmalıdır.
 • Bisiklet kullanmak keşif duygunuzu artırır, olay ufkunuzu genişletir. Yeni yerler görmek ve keşfetmek isteyen insanlar bisiklet kullanmalıdır.
 • Birçok ülkede bisiklet kullanımı sürekli olarak teşvik edilmektedir. Şehirlerin keşmekeşinden kurtulmak isteyenlerin de mutlaka bisiklet kullanmaya başlaması ve şehir yaşamının zorluklarına yaptıkları katkıyı kesmesi gerekmektedir.

Zayıflama (Kondisyon) Bisikleti ile Kaç Kilo Verilir?

Zayıflama (kondisyon) bisikleti ile çalıştığınız zamana bağlı olarak haftada yüksek oranlarda kilo vermeniz son derece kolaydır. Fakat belirli bir değer vermek yanlış olacaktır. Çünkü sizin kaç kilo verdiğiniz beslenme düzeninize, çalışma programınıza ve düzenli şekilde bunları uygulamanıza bağlı olarak değişebilmektedir. Aynı zamanda düzenli olarak yapıldığında kemiklerin sağlığı ve gelişimi için çok faydalı bir spor aletidir.

Zayıflama (kondisyon) bisikleti ile yaklaşık 1 saatlik bir vakit geçirdiğinizde 700 kaloriye kadar yakabilme imkanınız vardır. Bu değerleri arttırmak ve ulaşmak için her gün düzenli olarak yapılması tavsiye edilmektedir. En iyi verimi almak için yemek yedikten sonra kendinizi 1 saate yakın dinlendirmeli ve daha sonra başlamalısınız. Bu şekilde ilerlediğinizde olumlu sonuçlar almanız kaçınılmazdır.

Zayıflama (kondisyon) bisikleti, kilo vermeniz dışında birçok vücutsal fonksiyonlara da iyi gelmektedir. Bunun dışında kol, bacak, kalça, ayak, uyluk, boyun ve sırt kasları gibi kaslarında gelişiminde son derece etkilidir. Bu faydaları ile evlerde tercih edilen spor aletleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Zayıflama (Kondisyon) Bisikleti Kalori Değerleri

Zayıflama (kondisyon) bisikleti, birçok özelliğe sahip olmakta olup, bu özellikler sıkı ya da kolay bir antrenman yapmanızı sağlamaktadır. Bu özellikleri nasıl kullandığınıza göre yaktığınız kalori miktarları da değişebilmektedir. Yaklaşık 10’ar dakika setlerle yapacağınız üç set bir antrenmanda 250 ile 300 arası kalori yakmanız beklenmektedir. Bisikletinizin zorluk derecesine göre bu rakamların altına veya üstüne ulaşmanız muhtemeldir.

Zayıflama (kondisyon) bisikleti ile yaktığınız kalori miktarlarını arttırmanın bazı yolları vardır. Bu yollar bisikletin özelliklerine göre belirlenmiş yöntemlerdir. 10 dakikalık yaptığınız setlerde bisikletinizin zorluk derecesini 2 dakika da bir arttırmanız tempo yakalamanıza ve daha çok kalori yakmanıza katkı sağlayacaktır. Ben daha sıkı bir antrenman yapmak istiyorum diyorsanız set aralarından uyguladığınız dinlenme sürelerini kısa tutabilirsiniz. Bunun dışında zorluk derecesini arttırmak yerine en zor seviyeden başlayıp 2 dakikada bir düşürerek gitmeniz de antrenmanın son derece etkili olmasına katkı sağlayacaktır. Bu antrenmanlar sonrası aldığınız sonuçlara sizde inanamayacak ve zayıflama (kondisyon) bisikleti ile spor yapmayı yakınlarınıza, akrabalarınıza ve sevdiklerinize şiddetle önereceksiniz.

Kondisyon (Zayıflama) Bisikleti ile Ne Kadar Zamanda Zayıflanır?

Rahatlık, verimlilik sağlayan en etkili egzersiz bisikletleri kardiyo ekipmanları listesinin en başında yer alır. Kilo vermek için zayıflama bisikletini ne kadar süre kullanmanız gerektiği, egzersizlerinizin yoğunluğu ve sıklığı dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır. Daha kısa sürede daha fazla kalori yakmak için bu değişkenleri değiştirebilirsiniz. Zayıflamak için aldığınızdan daha fazla kalori yakmanız gerekmektedir.

Daha az ağırlığınız varsa, daha yavaş kalori yakarsınız. Daha ağırsanız, daha fazla kalori yakarsınız. Daha ağır sporlar yaparak ve hızlıca yüksek kilo kaybetmek cazip gelse de araştırmalar, ani ve hızlı kilo kaybının nadiren sürdürüldüğünü ve birçok insanın tekrar kilo aldığını göstermiştir. Bunun yerine, bunu aşamalı bir süreç ve bir yaşam tarzı değişikliği olarak düşünün.

Cinsiyetiniz, yaşınız ve temel metabolizmanız gibi vücut ağırlığınızın yanı sıra diğer şeyler de kalori yakma oranınızı ve kilo verme oranınızı etkiler. Vücut ölçümleri, vücut yağ testi ve sadece kıyafetlerinizin nasıl oturduğunun fark edilmesi, ilerlemenizi daha iyi analiz etmenizi sağlayacaktır. Kondisyon bisikleti düzenli kullanıldığında hızlıca kilo vermenizi sağlayabilir. Rahatlıkla ayda 2-3 kg verebilirsiniz.

Düzenli beslenme ve her gün en az 30 dakika orta yoğunluklu bir kondisyon bisikleti antrenmanı size ayda 3 kg verdirecektir. Kondisyon bisikletlerinin çoğunda egzersiz yoğunluğu seçebilir ve eğim gibi ayarlamalar yapabilirsiniz. Bu şekilde kalori yakımınızı hızlandırırsınız.

Kondisyon (Zayıflama) Bisikleti Kaç Dakika Kullanılmalıdır?

Zayıflamak için kondisyon bisikletleri oldukça etkili sonuçlar vermenizi sağlar. Araştırmalara göre en sağlıklı şekilde kilo vermek için haftada en az 300 dakika bisiklete binmek gibi kardiyo egzersizlerinin yapılması önerilmektedir. Ne kadar kilo verdiğiniz ne kadar yoğun egzersiz yaptığınıza ve diyetinize nasıl devam ettiğinize de bağlıdır. Bunun yanında cinsiyet, yaş gibi etkenler de egzersiz sürenizi ve sonuç alma hızınızı etkileyecektir.

Kondisyon bisikleti ile en hızlı kilo vermek için haftada beş gün en az 30 dakikalık bir egzersiz planı uygulayabilirsiniz. Daha uzun süre bisiklet sürerek veya antrenmanlarınızın yoğunluğunu artırarak kalori yakmayı artırabilirsiniz.

Yeni bir çalışma, günde 30 dakikalık egzersizin, aşırı kilolu yetişkinlerin kilo vermesine yardımcı olmak için en az bir saat antrenman yapmak kadar işe yaradığını gösteriyor. Bu araştırmaya göre günde 30 dakika egzersiz yapan erkekler, bir saat egzersiz yapanlara göre ortalama 2 kilo daha fazla kilo verdiler. Antrenmanın süresi en az 30 dakika olmalıdır. Bunun yanında sağlıklı beslenmeye özen göstermeli ve günlük aktivitelerinizi ihmal etmemelisiniz. Hareketli ve aktif bir yaşam her zaman daha fit görünmeniz anlamına gelir.

Zamanla antrenman yoğunluğunu arttırarak kalori yakmayı hızlandırabilirsiniz. Sebze ve protein alımınızı arttırıp, düşük karbonhidratlı bir diyet uyguladığınızda hem açlık krizlerini engellemiş hem de çok daha sağlıklı bir yaşama adım atmış olursunuz.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın