Basen Bölgesi Zayıflama

Özellikle kadınların en büyük dertlerinden olan basen bölgesinden kilo vermek için hazırladığımız basen bölgesi zayıflama yazımızı dikkatle inceleyiniz.

İnsanlar vücut şekline göre elma ve armut tipi vücut olarak ikiye ayrılır.

Elma tipi vücutta karın bölgesinde yağlanma fazla iken armut tipinde basen ve kalçada yağlanma daha fazladır. Armut tipi vücut elma tipine göre daha risksizdir. Basen bölgesindeki yağlanmanın fazla olmasıyla vücuttaki östrojen hormununun yakından ilgisi vardır. Bu sebeple kadınların erkeklere nazaran basen bölgelerindeki yağlanma daha fazladır. Fakat 40’lı yaşlardan sonra menopoz ile birlikte vücutta östrojen hormunu azalınca kadınlarda da karın bölgesindeki yağlanma artmaya başlar.

Basen bölgesindeki yağlanma eritilmesi en zor bölge olarak bilinir. Bu bölgeden yağlanmanın temel sebebi ise genetiktir. Tabii ki sağlıksız beslenme ve fiziksel aktivite yetersizliğinin de etkisi oldukça fazladır. Fakat vücudumuza aldığımız kalori fazlasının hangi bölgede yağ olarak depo edileceğini genetiğimiz belirler.

Basen bölgesinde zayıflama için yapılacakların başında sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin arttırılması gelir. Özellikle basen bölgesindeki yağları eritmek için spesifik hareketleri içeren egzersizler önerilir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta; ‘Basen eriten 5 hareket’ sayesinde basen yağlarından kurtulmak pek de mümkün değildir. Bu uzun ve istikrarlı olunması gereken bir süreçtir.

Tüm bunlara rağmen beklenen sonuç kısa sürede alınamazsa ve kişi bundan rahatsızlık duyuyorsa estetik yöntemlere başvurabilir. Son yıllarda en çok talep edilen yöntemler bölgesel zayıflamayı sağlayan operasyonlardır.

Basen Bölgesi Nasıl Ölçülür?

Basen bölgenizi ölçmek için bir mazura veya ip ve cetvel kullanabilirsiniz. Öncelikle ayağa kalkın ve olabildiğince dik durun. Göğüslerinizin altından kalçalarınıza kadar olan bölge bel bölgenizdir. Kalça kemiğinin başladığı yerden itibaren basen bölgeniz başlar. Kalça kemiğinden aşağı doğru inerken basenlerinizin en kalın olduğu bölgeyi bulun. Bu bölgeyi mezurayla çevreleyin ve iki ucu birleştirdiğiniz yerdeki rakam basen ölçünüzdür. İple ölçü alacaksanız ipin uçlarının birleştiği noktayı işaretleyin ve işarete kadar olan bölgeyi cetvelle ölçün. Böylece basenlerinizin en doğru ölçüsünü bulabilirsiniz.

Bel ölçünüzü almak için ise göğsünüzün altından kalçaya kadar bölgeyi bulunuz. Ayakta dik dururken sağa ya da sola hafif eğilin. Eğilirken belinizdeki katlanma noktası ölçü alacağınız yerdir. Mezura veya ipi buraya yerleştirip çevreleyerek en doğru bel ölçünüzü alabilirsiniz.

Ölçününüzü hatasız almak için mezuranızı kaydırmadığınızdan emin olmanız gerekir. Başladığınız noktadan birleştirdiğiniz noktaya kadar düz bir hat oluşturmanız da önemlidir. Tam ölçünüzü bulabilmek için kıyafetlerinizi çıkardığınızda ölçü almanız önerilir. Bu mümkün değilse ince kıyafetler giymişken ölçü alabilirsiniz. Bu işlemi yaparken vücudunuzu sıkmamanız, karnınızı içeri çekmek gibi ölçüyü değiştiren hareketler yapmamanız önerilir. Emin olamıyorsanız mezura kullanırken çevrenizdekilerden yardım isteyebilirsiniz.

Beden ölçülerinizi bilmek birçok açıdan faydalıdır. Kıyafet alışverişlerinizde kendi bedeninizi bulmak için ölçüler önemlidir. Markaların kalıpları birbirinden farklı olabilir. Fakat bedenlerin santimetre aralığına bakarak kendinize en uygun olanını bulabilirsiniz. Ayrıca diyet ve egzersiz programlarınızın etkinliğini de beden ölçülerinizi takip ederek ölçebilirsiniz.

1 Haftada Basen Nasıl Erir, İncelir?

Bölgesel yağlanmadan kurtulmak için en etkili ve uzun ömürlü yol sağlıklı beslenme düzenini alışkanlık olarak sürekli uygulamak ve egzersiz yapmaktır. Fakat kısa sürede bazı farklar görmek istiyorsanız 1 haftalık yoğun diyet ve egzersiz programı uygulayabilirsiniz. Sağlıklı bir diyetle kilo verirken, egzersizler hem yağ yakmanızı hızlandıracak hem de basen bölgenizdeki kasları güçlendirerek bölgesel yağları daha kolay vermenizi sağlayacaktır.

1 Haftada Basen inceltmek için diyetinizi değiştirmeniz önerilir. Egzersizlerle birlikte günlük yaktığınız kaloriden 500-1000 kalori daha az tüketerek zayıflayabilirsiniz. Diyetinizin besin değeri yüksek ama daha az kalorili olması önerilir. Karbonhidrat ve yağları azaltıp proteinlere ağırlık verdiğinizde bunu başarabilirsiniz. Kızartma usulüyle pişirmek yerine haşlama, buğulama gibi yağsız pişirme yöntemleri işinize yarayacaktır.

Etkili basen inceltme için diyetle beraber egzersizlerin de önemi büyüktür. Aşağıdaki egzersiz önerileri basen inceltmek için etkilidir:

 • Yağların dengeli dağılması için tempolu yürüyüş, plank ve yüzme etkilidir. Basen hareketlerine geçmeden önce ısınmayı ve tüm vücudu çalıştıran hareketleri yapmayı unutmayın.
 • Araştırmalar tek bölgeye odaklanan hareketlerden daha çok tüm vücut hareketlerinin bölgesel yağlanmayı daha hızlı erittiğini gösterir.
 • Squat en bilinen ve en etkili basen hareketlerinden biridir. Buradaki yağları yakarken basenin şekillenmesini de sağlar. Fakat uzun süre boyunca yaptığınız tek egzersiz squat olursa dengesiz bir görüntü ortaya çıkabilir. Bunun için diğer egzersizlerin yanına eklemek en iyisidir.
 • Yan hamle uyluk ve basen bölgelerini çalıştırır. Bunu yapmak için ayaklarınızı kalça genişliğinden daha fazla açın. Dik durun ve ellerinizi önde birleştirin. Ardından sağ dizinizi büküp sağa doğru tüm vücudunuzu yöneltin. Tek taraflı çömelmeye benzer bir konuma geleceksiniz. Daha sonra aynısını sol bacak için yapın.
 • Yangın musluğu hareketi için ellerinizin ve dizlerinizin üzerinde durun. Ardından sağ bacağınızı bükülmüş durumdayken dışarı doğru kaldırıp indirin. Bunu sol bacağınız içinde tekrarlayın.

Basen Eritme Kürü Nedir?

Bölgesel yağlanmayı azaltmaya yönelik birçok diyet ve kür bulabilirsiniz. Bölgesel yağlanma vücudun bazı bölgelerinin diğerlerinden daha fazla yağ tutmasıdır. Hangi bölgenin daha çok yağ tutacağı genel olarak genetikle ilgilidir. Bazı insanlar göbek çevresinden daha hızlı yağlanırken bazıları kalça ve basen bölgesinden yağlanır. Diyet ve egzersiz programlarıyla zayıflarken de kilo verme etkisini en yavaş gördüğünüz bölgeler en çok yağlandığınız bölgelerdir.

Basen eritme kürleri kilo vermenize yardımcı olan kürlerdir. Fakat kürler tek bölgeye yönelebilen akıllı yöntemler değildir. Bölgesel yağlardan ve basen yağlarından kurtulmanın asıl yolu sağlıklı, aşırı kalori içermeyen bir beslenme düzenini günlük alışkanlığınız olarak belirlemek ve egzersiz yapmaktır. Egzersizlerinizi basen bölgesini eritmeye yönelik düzenlemeniz de faydalı olacaktır. Basen eritme kürleri ise daha hızlı yağ yakmanız ve sonunda basenlerinizdekileri de yakmanızı sağlamak için oluşturulan tariflerdir.

Basen Eritme Kürü Tarifi

 • 50 gram yağsız lor peyniri
 • 1 tatlı kaşığı toz zencefil
 • 1 tatlı kaşığı pul biber
 • 1 tutam maydanoz
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı çörek otu

Bu malzemeleri karıştırıp bir hafta boyunca akşam öğünü olarak tüketebilirsiniz. Bu sayede akşamları yüksek kalorili bir öğün tüketmemiş olursunuz. Ayrıca metabolizma hızlandırıcı etkileri de yaşarsınız. Yağ yakmayı hızlandıran kürlerin ana içeriklerini aşağıda bulabilirsiniz. Bunlarla kendi kürünüzü oluşturabilirsiniz:

 • Limon
 • Lahana
 • Tarçın
 • Maydanoz
 • Zencefil
 • Brokoli
 • Yoğurt
 • Ispanak
 • Kereviz
 • Elma
 • Semizotu

Basen İncelten Tıbbi İşlemler

Lipoliz

Lipoliz yönteminde etken madde fosfatidilkolin olan bir ilaç kullanılmaktadır. Lesitin ve fosfatidilkolin, vücudumuzda yağların sindiriminden sorumlu, safra kesesi tarafından yapılan safra sıvısının içinde bulunmaktadır. Direkt olarak seçilen vücut bölgesindeki yağ dokusunun içine enjekte edilir ve böylelikle lokal yağ yakımını hızlandırır. Herhangi bir yan etkisi yoktur çünkü kullanılan ilaçlar vücudun zaten normalde de ürettiği enzimlerdi. Vücuda enjekte edildiğinde yağ hücrelerinin zarının geçirgenliği artar, parçalanan yağ hücreleri karaciğer ve lenf sistemi sayesinde vücuttan atılır. Basen bölgesindeki fazla olan yağ hücrelerinin deride gevşeme olmadan vücuttan atılmasını sağlar.

Soğuk Lipoliz

Soğuk lipoliz bölgesel olarak cilt soğutma yöntemidir. Basen bölgesindeki yağ hücrelerini soğuğa maruz bırakarak yüksek oranda yağ hücrelerinin ölümüne sebep olunur. Doku önce 45 dereceye kadar ısıtılıp daha sonra aniden -10 dereceye kadar düşürülür. Ani sıcaklık düşüşü sayesinde yağ hücrelerinin geri dönüşümsüz kaybı sağlanır. Ayrıca basen bölgesinde sıkılaşma da sağlanır. Noninvaziv bir yöntemdir. Ağrısız ve liposuction gibi cerrahi yöntemlere göre daha risksizdir.

Mezoterapi

Basen bölgesinde incelme ve selülit tedavisinde sıklıkla kullanılır. Hazırlanan kokteyl ilaçlar hastanın derisine 1-2 cm aralıklarla yüzeysel enjeksiyon ile uygulanır. 3-5 dakikalık işlemdir. Mezoterapi ilk 2 hafta, haftada 2 kez uygulanır. Daha sonra haftada 1 kez olmak üzere kişinin vücut ihtiyacına göre 10-15 seans uygulanması gerekebilir.

Liposuction

Basen bölgesindeki incelmelerin istendiği bölgelere kesiler atılarak kanallar yardımıyla girilir ve vakumlarla yağ hücreleri çekilir. Böylelikle yağ hücrelerinin basen bölgesindeki sayısı azalır ve incelme sağlanır. Cerrahi bir operasyondur. Operasyondan sonra az da olsa ağrılı dönemi bulunmaktadır. Yeni çıkan noninvaziv tıbbi yöntemler artık liposuctiondan daha fazla tercih edilmektedir.

Basen Bölgesi için Yapılacak Egzersiz Hareketleri

Özellikle bayanların vücutlarından en çok şikayetçi olduğu bölgelerinin başında basen bölgeleri gelmektedir. Kilo birikimine müsait olan basen bölgesinin kalınlaşması çok kolay, incelmesi ise bir o kadar zordur.

Fakat şikayetçi olunan basen bölgelerden iyi bir diyet ve düzgün egzersiz ile kurtulmak mümkündür.

Squat

 • Ayaklarınızı omuz hizasında açın.
 • Kollarınızı öne uzatın ve dizlerinizi kırıp eğilme hareketi yapın.
 • Kalçanızı mümkün olduğu kadar geri çıkarın ve dizlerinizi bükmeye başlayın.
 • Belinizi ve omuzlarınızı dik tutmayı ihmal etmeyin.
 • Kalçanız, diz ekleminizin aşağısına gelene kadar eğilmeye devam edin.
 • Başlangıç adımında 10 set yeterli olacaktır.

Tek Bacak Kaldırma

 • Düz bir zemine yan yatarak bir elinizi başınızın altına, diğer elinizi üst bedeninizde kalacak şekilde ayarlayın.
 • Üst kısımda kalan bacağınızı mümkün olduğunda kaldırıp indirin.
 • Başlangıçta 3X10 set yeterli olacaktır.

İki Bacak Kaldırma

 • Düz bir zemine yan yatın.
 • Altta kalan kolunuz ile üst bedeninizi kaldırın.
 • Bacaklarınızı birleştirerek kaldırın.
 • 3X10 set başlangıçta yeterli olacaktır. Her set sonrası diğer tarafa dönün.

Bacakları Mideye Çekme

 • Düz zemine sırt üstü uzanın.
 • Kollarınızı 30 derece açı ile sağ ve solunuza düz bir şekilde yerleştirin.
 • Kalçanız bir miktar havada kalacak şekilde iki bacağınızı kırarak dizinize doğru çekin.
 • 3X10 set başlangıçta yeterli olacaktır. Her set arasında 25 saniye mola verin.

Box Jump Hareketi

 • Öncelike üzerine sıçrayabileceğiniz 20-25 cm uzunluğunda bir kutu bulun.
 • Ayaklarınızı omuz hizasında açarak bacaklarınız üzerinde yaylanıp kutunun üstüne zıplayın.
 • Zıplamanız ardından kendinizi dik konuma getirerek aynı şekilde geri atlayın.
 • 3X10 set başlangıçta yeterli olacaktır.

Sandalye ile Basen Eritme Hareketi

 • Sandalyenin 2 adım önünde arkanızı dönerek durun.
 • Dik bir pozisyonda sağ ayağınızı sandalyenin üzerine koyun, sol ayağınızı kırarak çömelin.
 • Aynı hareketi sol ayağınız ile yapın.
 • 2×15 set başlangıçta yeterli olacaktır.

Bacakları Kaldırma

 • Düz bir zemine sırt üstü uzanın.
 • Vücudunuzu iyice gererek iki bacağınızı yapışık bir şekilde kaldırabileceğiniz kadar kaldırıp indirin.
 • 3×15 set başlangıçta yeterli olacaktır.

Tırmanma Hareketi

 • Şınav posizyonu alın.
 • Tek bacağınızı kaldırarak dizinizi göğsünüze kadar çekin. Aynı hareketi diğer bacağınız ile de yapın.
 • 3×15 set başlangıçta yeterli olacaktır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın