Bel Bölgesi Zayıflama

Bel bölgesi zayıflama sayesinde belinizde yer alan fazla kilolarınıza veda etme zamanı geldi.

Bel Çevresi Yağlanması Neden Tehlikelidir ?

Bel çevresi yağlanması; erkeklerde 30’lu yaşlardan sonra testesteronun ve fiziksel aktivitenin azalması, kadınlarda ise 40’lı yaşlardan sonra menapoz ile östrojenin azalması ve yine fiziksel aktivite azlığı nedeniyle artış göstermektedir.

Bel çevresindeki yağlanmanın artmasıyla birlikte pek çok hastalık riski de artmaktadır. Bunlardan bazıları; Tip2 Diyabet, Alzheimer, hipertansiyon, metabolik sendrom, insülin direnci vb… Bel çevresi organ yağlanmasının önemli bir ölçüsüdür. Bel çevresi üst iliyak kanat ile alt kaburga arasındaki mesafenin tam ortasından ölçülür.

Bel çevresi
Erkekte ≥ 102 cm, Kadında ≥ 88 cm üzerinde ise Abdominal obezite riski vardır. Bir beslenme ve diyet uzmanından yardım alınarak acilen kilo kaybı sağlanmalı ve bel çevresi normal değer aralığına getirilmelidir.

Bel bölgesinde zayıflama için ilk olarak bu yağlanmanın sebebi bulunmalıdır.

Bel Bölgesinden (Çevresinden) Kilo Almanın Sebepleri Nelerdir ?

Karbonhidrat ve yağdan gelen kalorinin fazla olması ve sağlıksız beslenme bel bölgesinden kilo almanın en önemli nedenlerindendir.

Alkol alımının fazla olması bel çevresindeki yağlanmayı arttırır. Alkolün 1 g=7 kkcal’ dir. Çoğu kişi alkol kullanırken bunun vücuda kalori olarak döndüğünün farkında değildir. Ayrıca alkol hipotalamustaki doygunluk merkezini etkileyerek, açlık hissini arttırır. Gün içerisinde ekstra kalori almanıza neden olur.

Özellikle stres durumlarında artan kortizol seviyesi yağ depolanmasını arttırır. Bu sebeple kronik stres bel çevresi yağlanması sebeplerinden biridir.

Hipotiroid, tiroid bezinin az çalışması yüzünden metabolizma hızı yavaşlar ve bel çevresinden kilo artışına sebep olabilir. Ayrıca insülin direnci de bel çevresindeki yağlanmanın oluşmasında önemli bir sebeptir. İnsülin direnci olan kişilerin insülin reseptörleri bozulduğundan glikozu hücre içine sokabilmek için daha çok insülin üretmelidir. Bu sebeple insülin direnci olan kişiler kan şekerindeki dengesizliklere bağlı olarak iştah kontrolünü sağlamakta zorlanırlar. Gün içerisinde aşırı ve dengesiz besin alımına bağlı olarak bel bölgesinde yağlanma görülmektedir.

Bel bölgesinde yağlanmaya sebep olan nedenlerden birisi de D vitamini eksikliğidir. İnsülin direncinin gelişmesinde ve abdominal yağlanmaya sebep olan D vitamini eksikliğini belirleyebilmek adına düzenli kan tahlili yaptırılmalıdır. Kan değerlerinize düzenli olarak baktırmanız bel çevresi yağlanma problemlerinizin önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Bel çevresindeki yağlanmanın temel sebebi belirlendikten sonra buna uygun beslenme tedavisi ve egzersiz ile istenen kilo kaybı sağlanabilir.

Bel Çevresindeki Yağlanmanın Azalmasını Sağlayacak Bazı Öneriler

 • Paketli gıdaları, gazlı içecekleri, trans yağları kullanmamak
 • Meyve ve sebze tüketimi ile lif alımını arttırmak
 • Tam tahıllı ürünleri tercih etmek
 • Alkol tüketimini sınırlandırmak
 • Yağlı tohumlar, balık ile omega-3 alımını arttırmak
 • Haftada en az 4 gün 30 dakika fiziksel aktivite yapmak
 • Özellikle düzenli diyet ve egzersiz planlaması ile birlikte yeşil çayın kilo kaybında yardımcı olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır. Yeşil çayın içeriğinde bulunan kateşinler, kalori kaybını ve bel çevresindeki yağ yakımını arttırmaktadır. Bu yüzden günlük beslenmenizde yeşil çaydan faydalanabilirsiniz.

Hangi İçecekler ile Bel Bölgesinde Zayıflama Sağlanabilir ?

Günlük kalori alımının idealin üstünde tutulması halinde zaman içerisinde vücudun belirli bölgelerinde yağ birikimleri görülmeye başlanır. Genel olarak vücudun tamamında yağ birikse de bazı bölgelerde bu ciddi miktarlara ulaşabilir. Yağ biriken alanların başında da bel bölgesi gelmektedir. Bel bölgesinin yağ biriktirmeye uygun yapısından dolayı estetik olmayan bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Basen ve göğüs bölgesi ince ve arasında kalan alanın geniş olması estetik açıdan kötü bir görüntünün oluşmasına neden olmaktadır.

Kilo vermekten daha zor olan şey bölgesel kilo vermektir. Yani, bölgeler arasındaki denge bir kez bozulduğunda bu dengeyi sağlamak çok zorlaşır. Çeşitli spor egzersizleriyle beraber özel beslenme düzenlerinin kurulması gerekmektedir. Bölgesel zayıflamaya yardımcı olan içecekler ise oldukça özeldir. Bu içeceklerin spor egzersizleri öncesinde ve sonrasında; genel olarak ise günün belli öğünlerinde tüketilmesi sonucunda bölgesel zayıflama sağlanabilir.

Bölgesel zayıflama sağlayan içecekler genelde tek bir malzemeden oluşmaz. Birçok besinin karıştırılması ve su ile desteklenmesi sonucu bu içecekler ortaya çıkar. Diyet sürecinize yardımcı bölgesel zayıflamaya yönelik zencefilli bir diyet içeceği tarifi vermek sizin için faydalı olacaktır.

Zencefilli İçecek Tarifi

Zencefilli İçecek Tarifinde Kullanılan Malzemeler

 • Bir küçük parça dilimlenmiş taze zencefil
 • Bir adet kabuksuz salatalık
 • Bir adet limonun suyu
 • Dört – beş yaprak taze nane
 • Dört bardak su

Zencefilli İçeceğin Hazırlanışı

 • Salatalık olabildiğince küçük parçalar halinde doğranır ve geniş bir sürahinin içerisine alınır.
 • Geriye kalan tüm malzemeler de kabın içerisine atılır ve iyice karıştırılır.
 • Ortaya çıkan karışım bir gün boyunca ister dolapta ister oda sıcaklığında bekletilir.
 • Bu sayede tüm vitamin ve minerallerin suya geçmesi sağlanır.
 • Karışım bir gün bekledikten sonra günde iki bardak olacak şekilde tüketilebilir.
 • Bu tüketimin kahvaltı öğününden ve akşam uyumadan önce yapılmasında fayda vardır.

Yağ yakım sürecini başlatarak bel bölgesindeki yağ kitlelerinin çözülmesini sağlayacaktır. Kinoa, chia gibi tohumlar da bu gibi karışımların içerisine eklenebilir. Bu sayede içeceğin zayıflama etkisi katlanarak artar ve vücudun geneline yayılır. Bölgesel zayıflama sağlayan, bel bölgesini incelten içeceklerin tüketiminden sonra aynı bölgeleri baskı altına alacak spor egzersizlerinin yapılması zorunluluktur. Ancak bu sayede bölgesel yağ yakımı yapılabilir. Unutulmamalıdır ki kişiye özel hazırlanmış diyet listeleriyle birlikte bu kürler uygulandığında etkili sonuçlar alınabilmektedir.

Bel İnceltmek için Yapılacak Kürler

İncecik bir bele sahip olmak herkesin hayali. Dümdüz bir karın ve ince bel için uygulayabileceğiniz kolay kürler bulunur.

Haftada İki Gün Uygulayacağınız Domatesli Kür

 • 2 adet domates
 • 1 küçük pancar
 • 1 avuç taze nane ve maydanoz
 • ½ limon
 • taze zencefil (Katı meyve sıkacağı yardımı ile hazırlayabilirsiniz.)

Yatmadan yaklaşık 3-4 saat önce içerek uygulamalısınız. Daha sonra yatana kadar bir şey tüketmiyorsunuz.

Haftada İki Gün Uygulayacağınız Yoğurt Kürü

Bu karışımı yatmadan 3-4 saat önce yiyebilirsiniz. Keten tohumu yağ yakımını hızlandırır ve probiyotikli yoğurt sindirime yardımcı olur. Böylece bel bölgesi yağlarınız kolayca gider.

Bel bölgesi inceltmek için uygulayabileceğiniz, kolay hazırlanan ve her evde olan malzemelerden oluşan bu kürleri gece yatmadan önce uygulayabilirsiniz. Yatmadan en az 4 saat önce tükettiğinizde inanılmaz sonuçlar elde edeceksiniz.

Her gün en az iki fincan yeşil çay kürü de uygulayabilirsiniz. Yağlanmayı azaltır ve sağlığınız için çok faydalıdır. Dilerseniz tatlandırmak için tarçın kabuğu da ekleyebilirsiniz. Lifli besinler tüketmek bel bölgenizi inceltmenize yardımcı olur. Sağlıklı ve aktif bir yaşamın anahtarı düzenli hareket etmektir.

Bel inceltme kürleri uygularken aynı zamanda günde 10.000 adım atmaya özen gösterin. En az iki litre su tüketerek enerjinizi koruyun.

Bel İnceltme Diyeti

En çok incelmek istenilen bölge bel bölgesidir! Çünkü bel bölgesi inceldiğinde zayıfladığınız daha çok belli olur ve bel bölgesi kalınlaşması ciddi sağlık sorunlarının da habercisidir. Peki bel bölgesi nasıl incelir?

 • Doğru beslenme ve düzenli hafif ölçekli egzersizlerle çok kısa sürede bel bölgenizi inceltebilirsiniz.
 • Bel inceltme diyet planınızda sıklıkla yer alması gerekenler; çözünür lif, D vitamini ve probiyotikler dahil olmak üzere meyve ve sebzeler açısından zengin ve sağlıklı yiyeceklerdir. Tabaklarınızda renklere yer açmalısınız.
 • Mümkün olduğunca rafine karbonhidratlar, şeker ve işlenmiş gıdalardan kaçınmak, kalorileri azaltmanıza ve yağlardan daha hızlı kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Yağlı balıklar, avokadolar, bademler ve kaju fıstığı gibi yağlı kuruyemişler çiğ tüketildiğinde size kalbiniz için daha iyi ve vücudunuzun sindirmesi daha kolay olan sağlıklı bir yağ takviyesi verecek temel besin maddeleridir.
 • Ayrıca, ne kadar sodyum tükettiğinize dikkat edin. Tuz, vücudunuzun su tutmasına neden olur ve bu da belinizi olduğundan daha kalın ve şişkin gösterebilir.
 • Yeşil çay ile kahveyi değiştirmek, metabolizmanızı hızlandırmanın yanı sıra dolaşımınızı iyileştirebilir. Kafeini almak için sık sık kahve içmek yerine günde iki fincan yeşil çay içebilirsiniz.
 • Alkol tüketimini azaltmak, yüksek kalori ve gereksiz şeker alımını anında azaltmanın bir yoludur. Sağlığınızı her yönde değiştirecek bir adımdır.
 • Hafif egzersizlerle desteklediğiniz bel inceltme diyeti sağlığınıza inanılmaz katkılar sağlar. Uzun yürüyüşler D vitamini almanızı da kolaylaştırır.

İnce Bele Sahip Olmak için Egzersizler

İnce bir bel çoğu insanın hayali. Bel bölgesi yağlanması fiziksel görünüşün yanında ciddi bir sağlık sorunu habercisi olabilir. Bu nedenle sağlıklı beslenme ve egzersiz ile çözülmelidir.

 • İnce bele sahip olmak için yapılacak egzersizlerden biri yoga. Bu egzersiz stres seviyenizi azaltır ve kalori yakımını hızlandırarak bel çevrenizdeki yağlardan kurtulmanızı sağlar. Bir yoga sınıfına katılabilir ya da evde kendi yoga ritüelinizi oluşturabilirsiniz.
 • Plank egzersizi, sağlıklı duruşunuzu destekleyen ve karın bölgenizi şekillendiren harika bir harekettir. Elleriniz yanlarınızda ve ayaklarınız omuz genişliğinde açık olacak şekilde bir şınav pozisyonunda başlayın. Bu egzersizi ince bir yoga matında yapabilirsiniz. Nefes verin, yere paralel olacak şekilde vücudunuzu ön kollarınızla kaldırın. Pozisyonunuzu olabildiğince uzun süre korurken, yavaş nefes alarak vücut merkezinizi stabilize etmeye çalışın. Tüm ağırlığınız karın kaslarınız yardımıyla tutulmalıdır. Bu alıştırmayı 30 saniye ile başlayarak arttırabilirsiniz.
 • Yüksek yoğunluklu antrenmanlar yani HIIT antrenmanları da hızlı yağ yaktıran bir yöntemdir. HIIT egzersizi, karın yağını azaltmada geleneksel kardiyodan daha etkili olabilir. Bu tür kardiyovasküler egzersiz, kısa süre içinde koşma, bisiklete binme veya zıplama gibi kısa “tümüyle yoğunluk” dönemlerini ve ardından kalp atış hızınız hızlanırken daha düşük yoğunluklu aktiviteleri içerir. Isınma egzersizleri ile başladıktan sonra bir HIIT programı planlayabilirsiniz.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın