Kış Detoksu

Kış Detoksu Nedir?

Kış detoksu adından da anlaşılacağı üzere kış aylarında yapılması gereken özel bir detoks yöntemidir. Kışın taze sebze ve meyveleri bu detoks yönteminin ana maddelerini içermektedir. Katı veya kür şeklinde uygulanan detoks yöntemlerine göre daha doyurucu ve daha uzun süreli bir uygulamadır.

Bu detoks yöntemindeki en önemli amaç zayıflamak değil vücudumuzda yer alan toksinlerden ve ödemlerden kurtulmaktır. Ödemlerden toksinlerden kurtulduğunuz zaman yaklaşık olarak 3 kilo zayıflarsınız.

Bu detoks yönteminden her gün farklı sebzeler tüketmek esastır. Sabah kahvaltılarında bir haşlanmış yumurta ve bolca yeşili tüketilmelidir. Siyah çay yerine yeşil çay tercih edilmelidir. Ara öğünlerde bir kase yoğurt bir fincan bitki çayı tercih edilmelidir. Öğle yemeğinde karnabahar brokoli gibi sebzelerin başlanarak yemeği yapılmalı ve tüketilmelidir. Yapılacak bu sebze yemeği ile birlikte bolca salata kış detoksu öğlenlerin vazgeçilmezi olmalıdır.

Öğle ile akşam arasındaki ara öğünde 3-4 adet ceviz içi yiyebilirsiniz. Bununla birlikte bir bardak kefir veya bir fincan kremasız kahve tüketebilirsiniz. Akşam yemeğinde tercihiniz az yağlı bir çorba olmalıdır. Mümkünse Mercimek ve tarhana çorbası en idealidir. Yine akşam yemeğinde haşlanmış sebze yemeği mümkünse içerisinde yine haşlanmış et olmalıdır. Bolca salatayla öğün tamamlanmalıdır. Akşam ile uyku arasında bir bardak yeşil çay içilebilir. Kış detoksu aç kalmadan yapıldığı için diğer detoks yöntemlerine göre daha çok tercih edilir.

Bu tercih ödemlerden ve toksinlerden kurtulmuş bir vücut kışın taze sebze ve meyveleri ile dolu dolu geçirilmiş öğünler olarak karşımıza çıkacaktır.

Kış Detoksu Nasıl Yapılır?

Detoks kelime anlamı olarak ‘zararlı maddelerden arınmak, uzaklaşmak’ anlamına gelir. Detoksun daha çok bahar aylarında yapılması tercih edilse de brokoli, lahana gibi antioksidan sebzelerin çokluğu bakımından zengin olan kış aylarında yapılan kış detoksunun vücuda çok fazla yararı vardır.

Kış detoksu yapılırken çay, kahve gibi kafeinli yiyecek ve içeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Bunun yanında bol bol su ve sıvı tüketilmelidir. Uzmanlar günlük en az 2-3 litre su tüketilmesini önermektedir. Ayrıca asitli içecekler tüketilmemelidir. Bisküvi, beyaz ekmek gibi beyaz un içeren yiyeceklerden de uzak durulmalıdır. Uzmanların önerdiği detoks çaylarından günlük 2 bardak tüketilmelidir.

Sigara ve alkolün vücudumuza vermiş olduğu zararı dışarı atmak için detoks sırasında kesinlikle sigara veya alkol tüketilmemelidir. Vücudun günlük enerji ihtiyacını karşılamak için bol bol protein ve tahıl tüketilmelidir. Aksi halde vücut halsiz kalabilir. Tüm bunlarla birlikte meyve tüketimi de büyük önem taşır. 3 ana öğünün yanı sıra 3 ara öğün meyveler ile desteklenmelidir. Ancak meyvelerin kış meyvesi yani mevsiminde tüketilen gıdalar arasında olmasına dikkat edilmelidir. Uzmanların önerdiği başlıca meyveler arasında portakal, mandalina, nar, elma yer almaktadır. Meyve vücudu sıvı açısından desteklemek için de önemlidir.

Kış detoksu yaparken 3 ana ve 3 ara öğün ile beslenmeliyiz. Kafeinli ve asitli içeceklerden uzak dururken meyve, su ve detoks çayı tüketimimizi arttırmalıyız. Sigara ve alkolden uzak durmalıyız.

Kış Detoksu ile 1 Haftada 3 Kilo Verin

Yaz mevsimi gelmeden önce verilen kilolar, yaz aylarının sona doğru yaklaşmasıyla birlikte geri alınır. Tıpkı yaz öncesi kilo vermek için uğraşan kişiler, yaz sonu da yaz ayı içerisinde aldığı kiloları vermek için yine aynı uğraşı vermektedir.

Kış detoksu, arınmak ve fazla kilolardan kurtulmak isteyenlerin bir numaralı tercihlerinden birisidir. Günlük olarak hazırlanan bu detoksun içerisinde; greyfurt, maydanoz, limon, zencefil, havuç gibi birçok yararlı besin bulunmaktadır. 1 hafta boyunca her gün taze olarak tüketilmesi önerilmekte ve bu sayede 3 kilo verileceği söylenmektedir. Bu rakam kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Çünkü kişilerin yaşı, boyu, kilosu, beslenmesi ve vücut yapısı birbirinden farklıdır. Detoks suyunun yanı sıra gün içerisinde beslenmeye de dikkat edilmelidir. Sabah kahvaltı öğünü atlanmamalı ve geçiştirici besinler tüketilmemelidir. Ayrıca detoks suyu ile birlikte 1,5 litre kadar normal su da, beslenmenize ilave etmeniz gerekir. Belirtilen malzemeler su ile beraber blendırdan çekilerek tüketilir. Su şişeniz ile birlikte, gün içerisinde de yanınızda rahatça taşıyabilirsiniz.

Bazı insanlar, dönem dönem kendilerini çok şiş hissedebilirler. Bu herhangi bir sebepten dolayı vücudun ödem tutması ile alakalıdır. Böyle durumlarda da, kış detoksu yaparak ödemlerden kurtulmak mümkündür. Mevsim meyveleri ile hazırlayacağınız detokslar ve günde içeceğiniz 2,5 litre su size arınma döneminde büyük yardımı dokunacak içeceklerdir.

Kış Detoksu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Detoks, vücudumuza zarar veren maddelerin vücut dışına atılma işlemidir. Hareketsizliğin diğer aylara göre daha fazla olduğu kış aylarında yapılan detoksa ise kış detoksu ismi verilir.

Kış aylarında diğer aylara nazaran brokoli, ıspanak, lahana antioksidan sebzeler daha çoktur. Ayrıca turunçgillerin tamamı ve yeşil yapraklı tüm sebzeler antioksidan özelliğine sahiptir. Bu sebeple kış detoksu yaparken mutlaka antioksidan özelliği fazla olan bu sebze ve meyvelerden yararlanmalıyız. Bunlarla birlikte vücudu kesinlikle aç bırakmamalı 3 ana öğün ve 3 ara öğün olarak beslenmeliyiz. Öğünlerimizde protein ve tahıl bulunmasına dikkat etmeliyiz. Çünkü protein ve tahıllar vücudumuzun enerji ihtiyacını karşılarken sindirim sistemimizin dinlenmesine yardımcı olurlar.

Çay, kahve gibi kafeinli içeceklerden kesinlikle uzak durmalıyız. Bununla birlikte rafine şeker beyaz un içeren yiyecek ve içeceklerden ayrıca asitli içeceklerin tümünden uzak durulmalıdır. Sigara ve alkol kesinlikle kullanılmamalıdır. Günlük en az 2-3 litre su tüketilmeli bununla beraber ara öğün olarak günde 2 bardak detoks çayı içilmelidir. Ara öğünlerde portakal, mandalina, elma gibi yüksek antioksidan özelliği olan meyveler tüketilebilir. Meyveler içerdikleri lifler ile sindirim sistemimizin dinlenmesine yardımcı olur.

Kış detoksu yapılırken vücudun aç kalmamasına, sıvı tüketimine, kafeinli ve asitli içeceklerden uzak durmaya, beyaz un ve rafine şeker içeren yiyecekleri tüketmemeye, sigara ve alkol kullanmamaya dikkat edilmelidir.

Kış Detoksunun Faydaları Nelerdir?

Kış detoksu zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılma işlemidir. Detoks yaparken vücudumuza zarar veren birçok besinden uzak dururuz. Bunların başında sigara ve alkol gelir. Daha sonra ise asitli yiyecekler, kafeinli içecekler, beyaz un sindirim sistemimizi zorlayan ve vücudumuza zarar veren yiyecek ve içeceklerdir. Bunlarla birlikte vücudumuz için faydalı yiyecek ve içecekleri de detoks yaparken tüketiriz. Bunların başında bol su, uzmanların önerdiği detoks çayları, yüksek lif oranına sahip kış meyveleri, güçlü antioksidan özelliği bulunan yeşil yapraklı kış sebzeleri örnek olarak verilebilir. Tabi ki bu süreçte zararlı maddeleri tüketmeyip sindirim sistemimizi dinlendiren besinleri tüketmemizin vücudumuz için birçok yararı vardır. Bunlardan birkaçı;

  • Günlük beslenme alışkanlıklarımız sindirim sırasında mide, bağırsak ve karaciğer çok zorlamaktadır. Detoks sırasında mide, bağırsak, karaciğer, böbrek ve hatta cildimiz dinlenir.
  • Özellikle alkol karaciğerimizi çok zorlamaktadır. Kış detoksu yapılırken karaciğer alkolün verdiği zararlardan arınır.
  • Detoks bittiğinde kendinizi hafiflemiş hissedersiniz.
  • Kış detoksu yapıldığında göreceğimiz bir diğer fayda ise kendinizi enerjik hissetmeniz.
  • Enerji yükselmesinin yanı sıra uyku isteğinizde azalma olduğunu göreceksiniz.
  • Rafine şeker ve asitli içecek tüketmediğiniz için haftalık 1 ila 3 kilo arasında kilo vermenize yardımcı olur.
  • Saç ve cildin dinlendiği için daha parlak görünmelerini sağlar.
  • Günlük 2-3 litre su tüketimi böbrek sağlığınıza büyük katkı sağlıyor.
  • Disiplinli yapılan bir detoksta bu faydaları görebilirsiniz.

Kış Detoksunu Kimler Yapmalıdır?

Kış detoksu yapıldığı zaman vücudumuza birçok yararı olacaktır. Kilo vermemize yardımcı olmak, sindirim sistemimizin dinlenmesi, enerjimizde yükselme, uyku isteğinde azalma bunlardan birkaçıdır.

Kış aylarında işe gitmek veya dışarı çıkmak için yataktan kalkmak zordur. Ancak uzmanlar bu problemi sürekli yaşayan kişilere detoks yapmalarını önermektedir. Çünkü detoks sırasında şeker tüketimi olmadığı için kan şekeri düzene girer ve uykusuzluk problemi çekmezsiniz. Bununla birlikte konsantrasyon problemi yaşıyorsanız detoks yapmanız da fayda vardır. Kış detoksu asitli içecekler ve rafine şeker tüketimi olmadığı için kilo verme problemi yaşayanlar da büyük fayda sağlamaktadır.

Kilo verme problemi yaşıyorsanız detoksla haftalık 1 ila 3 kilo arasında kilo verebilirsiniz. Sigara ve alkol tüketiminiz fazla ise detoks yaparak karaciğer ve akciğerinizi dinlendirebilir ve zararlı etkenlerin dışarı atılmasını sağlayabilirsiniz. Yüksek stresli bir işte çalışıyor veya sürekli yüksek stresli ortamlarda bulunmak zorunda kalıyorsanız detoks rahatlamanızı ve stres seviyenizde düşüşü sağlayacaktır. Nezle ve soğuk algınlığı gibi bağışıklığınızı tehdit eden hastalıklara yakalanmış veya sık yakalanıyorsanız detoks bağışıklığınız güçlenmesine yardımcı olacak ve hasta olma ihtimalinizi ciddi oranda azaltacaktır. Kronik kabızlık çekiyorsanız detoksla sindirim sisteminizi dinlendirebilir, bol su içerek bağırsaklarınızı rahatlatabilirsiniz.

Kış detoksu halsizlik problemi olanlara, konsantrasyon problemi yaşayanlar, kilo veremeyenlere, sigara ve alkol tüketenlere, yüksek stres altında yaşayanlara, bağışık sistemi zayıflayanlara, kronik kabızlık hastalığı olanlara uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın