Kabak Detoksu

Diyetlerin vazgeçilmez yiyecekleri arasında yer alan kabak için özel hazırlanan kabak detoksu uygulayarak sende 1 haftada incelmek istemez misin?

Kabağın Faydaları Nelerdir ?

Sağlıklı yaşama geçmek, diyet yapmak ve kilo vermek için yaşam tarzında ve beslenme alışkanlıklarında değişiklikler yapılması gerekmektedir. Beslenme alışkanlıklarının daha sağlıklı yapılması sürecinde tüketilmesi gereken besinlerin başında kabak gelmektedir. Kabak oldukça özel bir sebzedir. Kilo verilmesini kolaylaştıran bir yapıda olmasından dolayı diyetlerin ve detoks uygulamalarının değişmez parçalarından birisidir.

Doğrudan veya dolaylı olarak vücuda onlarca farklı faydası olan kabağın ilgili faydalarının bir kısmını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Kabak oldukça fazla lif içerir. Lifli gıdaların tüketilmesi bağırsak fonksiyonlarının rahatlamasını ve dengeye girmesini sağlar. Diyetler ve detoks uygulamaları boyunca oldukça önemli olan bu durum kabak tüketilmesi halinde oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir.
 • Kabak kilo verilmesini kolaylaştıran ve vücudun dengeye oturmasını sağlayan birçok mineral ve vitamin açısından oldukça zengindir. Kalsiyum, fosfor, magnezyum ve B9 vitamini bunlara örnektir. Bu vitamin ve mineraller vücudun her türlü fonksiyonunun yeniden yapılandırılmasında kullanılmaktadır.
 • Tüketilen besinlere, içinde yaşanılan ortama ve yaşam tarzına bağlı olarak, süreç içerisinde bir miktar toksin vücutta birikir. Bunların atılmasında kabak tüketiminin yeri büyüktür. Yani kabak, detoks etkisi olan bir sebzedir.
 • İçerdiği mineraller ve vitaminler sayesinde sinirsel faaliyetleri dengeye oturtur. Stresin ve depresyonun engellenmesinde, ani sinirlenmelerin önüne geçilmesinde kabak tüketimi oldukça önemlidir.
 • İdrar söktürücü olmasından dolayı böbrek fonksiyonlarının rahatlamasını sağlar. Böbreklere zarar verebilecek maddeler kabak tüketimi sayesinde böbreklerden kolayca atılabilmektedir.
 • Ayrıca boşaltım sistemi boyunca gelişmesi muhtemel olan enfeksiyon ve iltihapların engellenmesinde de kabak tüketimi oldukça önemlidir.
 • Basuru olanların şikayetlerinin hafiflemesinde etkilidir. Ayrıca metabolik sendrom gelişme riskini azaltarak kolesterolü ve tansiyonu düzenler.
 • Bazı kabakların çekirdeklerinin kurtları düşürdüğü bilinmektedir. Aynı şekilde kadınlara özel olan vajinal akıntıyı da azaltmaktadır.
 • Kabak ve kabak çekirdeği bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde oldukça önemli amino asitlerin vücuda alınmasını sağlarlar.

Kabağın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Diyetlerin ve sağlıklı beslenme süreçlerinin vazgeçilmezlerinin başında kabak gelmektedir. Hem yapısının bünyeye olan faydaları hem de içeriğinin düşük kalori içermesi bu vazgeçilmezlik durumunun ortaya çıkmasını sağlamıştır. Vücudun günlük faaliyetlerini, rutinlerini sorunsuz olarak sürdürebilmesi için belirli bir kaloriye ihtiyacı vardır. Bu kalorinin üzerinde kalori alımları kişinin zaman içerisinde kilo almasına sebep olmaktadır. Sürekli olarak, uygun olmayan kaynaklardan kalori alımının gerçekleştirilmesi sonucunda da kişi aldığı kiloları verememekte; yağ dokuları basit egzersizlerle ve diyetlerle yakılamayacak hale gelmektedir.

Midenin iç yapısı besin tüketimi sonrasında genişlediğinde mideden ve bağırsaklardan tokluk sinyalleri yayılmaktadır. Beyin de kişinin besin tüketimini durdurmaktadır. Alınacak besinin kalori içeriğinden ziyade hacmi önemlidir tokluk sinyalleri için. Yani fazla kalori alımını engellemek için hacim olarak büyük ama kalori olarak küçük besinleri tercih etmek kilo vermek için faydalıdır. Kabak da bu besinler arasında başı çekmektedir.

Kalsiyum, potasyum, fosfor ve çeşitli vitaminler bakımından oldukça zengin olan kabak kalori bakımından fakirdir. Aynı hacimdeki herhangi bir kırmızı etin on katı kadar daha düşük kalori değerine sahip olduğu için vücudun kandırılmasında, düşük kalori alımında büyük bir araçtır.

İçerdiği minerallerin bağırsakları ve böbrekleri rahatlattığı bilinmektedir. Ayrıca sinir sistemi üzerindeki etkileri sayesinde kişinin stresten ve depresyondan uzaklaşmasını sağlamaktadır. Potasyum miktarının yüksek olmasından dolayı vücuttaki ödemleri çözerek kişinin vücudunda fazladan su tutulmasının önüne geçmektedir. Akşam öğünlerinde tüketilirse yağın yakılmasını kolaylaştırmaktadır.

Kabak Detoksu Nasıl Yapılır ?

Normalde uygulanan kabak diyetlerinden farkı, günde iki ya da üç öğün kabak tüketiliyor oluşudur. Yani beslenme alışkanlıkları radikal bir biçimde kabağa ve kabağın içerdiklerine bağımlı hale getirilmektedir. Üç ile beş günlük süreler için uygulanıyor olmasından dolayı herhangi bir sağlık sorununa yol açmamakla beraber birçok faydası da bu yoğun uygulamadan dolayı daha iyi hissedilmektedir.

Kabak detoksunda kullanılacak tariflerin kabak içeriğinin yüksek, yardımcı yiyecek içeriğinin ise düşük olması gerekir. Böylece kabak harici yiyecek ve sosların kalori üzerindeki etkisi sıfırlanmış olur. Kabak içeriği yoğun olduğu ve pişirme tekniği ile kabağın faydalı mineralleri suya karıştırılmadığı sürece kabak detoksunda kullanılacak tariflerin önemi yoktur. Önemli olan bir öğlen bir de akşam olmak üzere iki öğünün ana yemeğini kabak yemekleri ile değiştirmekte; yaşam tarzı ve alınan fazlaca su ile de bu süreci desteklemektir.

Kabak detoksu uygulamasının beş günden fazla sürdürülmemesi tavsiye edilir. Zaten ödemler ilk üç günde çözüleceği için sonraki günler boşa efor sarf edilmesi anlamına gelmektedir. Üç günlük yoğun kabak tüketiminin ardından bir miktar karbonhidrat ve protein ile vücut desteklenerek dengeli bir geçiş süreci oluşturulmalıdır. Eğer tekrar kilo alındığı hissedilirse üç ay sonra kabak detoksunu tekrarlamakta sorun yoktur. Beş günden uzun süren veya arasında üç ay bulunmayan kabak detoksları ise sağlığa az da olsa zarar verebilmektedir.

Kabak Detoksu Yapacak Kişilere Öneriler Nelerdir?

Kabak kalorisinin düşük olmasının yanı sıra vitamin açısından zengin bir gıdadır. A, B, C, E ve K vitaminlerini içerir. Kabak detoksu yapmak için gerekli olanlardan birisi de yağsız yoğurttur. Yoğurt içerdiği probiyotik bakteriler sayesinde bağırsak florasını geliştirerek sindirime yardımcı olur. Böylelikle kabak ve yoğurt sindirim sistemi için önemli bir ikili olmuş olur.

Ancak yaptığınız bu kabak detoksunun yanı sıra eğer hamileyseniz, kronik bir rahatsızlığınız varsa doktorumuza danışmadan kabak detoksu yapmamalısınız.

Ayrıca haftada sadece 3 gün ile sınırlanması gereken bu kabak detoksu, size kilo vermenin yanı sıra toksinlerinizi atmada yardımcı olacaktır. Haftada 3 gün yapmanız gereken bu kabak detoksunu daha fazla yapayım da daha çok kilo vereyim şeklinde düşünüp gün sayısını artırmamalısınız. Sadece tek bir besin öğesi tüketerek yaşamak sağlıklı değildir ve gün geçtikçe sağlık problemlerine neden olur.

Kabak detoksu yaparken çayınızı şekersiz tüketmeli ve akşam yemeğini olabildiğince erken tüketmelisiniz. Ayrıca 2 öğün tükettiğiniz bu kabak detoksu programının dışına çıkmamalı ve kahvaltıda mutlaka yumurta yani protein ve meyve tüketmelisiniz.

Kimler Kabak Detoksunu Uygulamalıdır?

Kabak detoksu sağlıklı bireyler tarafından uygulanmalıdır. Yani eğer hamileyseniz ya da kronik bir rahatsızlığınız var ise kabak detoksu yapmamalısınız. Çünkü sadece tek bir gıda tüketmek hamileyseniz çocuğunuza zarar verebilir, kronik bir rahatsızlığınız varsa durumunuzun ciddileşmesine ve sağlık probleminizin şiddetlenmesine neden olabilir. Bu yüzden sağlıklı bir bireyseniz kabak detoksu yapmalısınız. Kabak detoksu uygulamadan önce mutlaka doktorunuzla görüşmeli ve ilk adımı doktor onayı sonrası atmalısınız.

Kabak Detoksu İle Kaç Kilo Verilir?

Kabak detoksu öğlen ve akşam öğünlerinde tüketilebilir. Bu kabak detoksu yapma serüveni en fazla 3 gün sürmelidir. Çünkü sürekli aynı gıdayı tüketmek sorunlara sebebiyet verebilir. 3 gün uygulanan bu kabak detoksu kişiden kişiye farklılık gösterir ancak genellikle 3 kilo vermenize sebebiyet verir. Hamileyseniz veya kronik bir rahatsızlığınız var ise doktorunuza danışarak bu kabak detoksunu uygulamalısınız.

Kabak Detoksu Nasıl Zayıflatır ?

Kabak detoksu sırasında kabak tüketimi maksimum seviyeye ulaştırılır. Bir insanın en az bir ayda yiyeceği kabak üç ile beş gün arasında tüketilir. Bu sayede kabağın içerisinde maddeler kana çok fazla karışır. Başta potasyum olmak üzere diğer birçok vitamin ve mineral ödemleri çözerek vücuttaki fazla suyun atılmasını sağlar. Yani üç – beş günlük kabak detoksunda üç ile beş kilo arasında veriliyor olmasının temel sebebi vücuttaki fazla suyun atılıyor oluşudur.

Suyun atılmasından sonra dengeli bir diyete ve spor egzersizlerine geçilerek verilen kiloların alınması engellenebilir. Ayrıca kilo verme süreci trend haline dönüştürülebilir. Kabak detoksu kilo vermeye başlamak ve motivasyon kazanmak için oldukça sağlıklı, denenmesi gereken bir yoldur.

İçeriğinde bulunan bol miktardaki lifler sayesinde sizi tok tutmaya ve bu şekilde gün boyu acıkmayarak kolay bir şekilde istediğiniz kiloya ulaşmanızı amaçlamayı sağlamaktadır.

Kabak Detoksu Tarifi

Malzemeler

 • 2 adet orta boy kabak
 • 2 yemek kaşığı yoğurt
 • 2 adet ceviz içi malzemeniz hazır olsun.

Yapılışı

Öncelikle yapmanız gereken tüm malzemeleri hazır hale getirmek. Daha sonra 2 adet orta boy kabağı ince ince rendeleyiniz. Ardında bu kabakları yağsız bir tavada pişiriniz. Pişirilen kabakları daha sonra ocağınızın altını kapatıp soğumaya bırakınız. Soğuduktan sonra üzerine 2 yemek kaşığı yoğurt ve ceviz içlerini ilave edip iyice karıştırın. Bu şekilde hazır detoksunuz hazır olacaktır.

Kabak Detoksu Listesi

 • Sabah kahvaltısı

  Kahvaltıda olmazsa olmaz 2 yumurta ve 1 dilim peynir ile gerekli proteini alırsınız.

 • Öğle yemeği

  Öğle yemeğinizde mutlaka kabak detoksu tüketin.

 • Ara öğün

  Ara öğünlerde ise 2 adet meyve tüketebilirsiniz.

 • Akşam yemeği

  Son olarak akşam yemeğinde ise kabak detoksu tüketiniz. Bu detoksu düzenli bir şekilde tüketirseniz eğer oldukça faydasını göreceksiniz.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın