8-11 Aylık Bebek Beslenmesi ve Yemek Tarifleri

Bebeğinizin sağlığını düşündük sizler için vitamin ve mineral değerleri yüksek yemek tariflerimizi 8-11 aylık bebek beslenmesi bölümümüzde inceledik.

Bebeğiniz 6. ayından sonra ek gıdalar tüketmeye başlayacaktır. 6. aydan sonra tüketilmeye başlayan ek gıdalarla başlayan beslenme değişimi ile birlikte, bebeğiniz 8 ila 11 ay arasında bir döneme geldiğinde tüketebildiği gıdalar da epeyce artmış olacaktır. Kısacası 8-11 aylık bebeklerin yiyecek yelpazesi 6 aylık bir bebeğe göre oldukça genişlemiş olur. Bebeğiniz 8-11 aylık döneme gelene kadar tükettiği ek gıdalar ile artık anne sütü dışında yiyecekler tüketmeye alışmış olacak ve bu da annelerin işini daha da kolaylaştıracak. Ancak bu yiyecek yelpazesi ne kadar geniş olsa da hala bebeğinizin yiyemeyeceği bazı gıdalar mevcut. Örneğin, baharatlı veya soslu gıdalar, varsa alerjiye sebebiyet veren gıdalar gibi. Her ne kadar bebeğiniz eskisinden daha fazla gıda alabiliyor olsa da doktora danışmadan beslenme konusunda kararlar vermemek gerekiyor. Özellikle de bu aylarda bebekler daha fazla yemek yemeye ve yediklerini seçmeye de başlayabilirler. Bu konuda da dikkatli davranmak bebeği yemediği gıdalar konusunda fazla zorlamamak gerekiyor.

8-11 Aylık Bebekler Beslenme Nasıl Sağlanmalıdır?

Bebeğiniz büyüdükçe bakım ve beslenmesine dair incelikleri de artacaktır. Ancak bu konuda endişe etmeye gerek yok. Artık bebek bakımı ve beslenmesi için gerekli her şey eskisinden daha ulaşılabilir ve pratik. Beslenme konusu da bebekler büyüdükçe anneleri tedirgin edebilen ve düşünmesine neden olan bir konudur. Bu konuda da artık yeterince bilgi ve yardım mevcut. Tabii ki konuda yardımı uzman kişilerden, doktorlardan almak gerekiyor. Örneğin, doktorunuza danışarak bebeğinizin 8-11 aylık dönemde neler tüketebileceğine dair bilgiler alabilir, bunlar hakkında kitaplar ve makaleler okuyup, uygun bir beslenme programı oluşturabilirsiniz. Ayrıca 8-11 aylık bebeklerde ek gıda ve beslenme 6-7 aylık bebeklere göre çok daha kolay olacaktır. Zaman içinde beslenme aralıkları ve aldığı gıdalara göre bebeğiniz için en uygun düzen oluşacaktır.

Ek Gıdalar Olarak Neler Tüketilmelidir?

8-11 aylık bebeklerde anne sütüne devam etmesi halinde ek gıda tüketimi için nelerin seçilmesi gerektiğine dikkat edilmeli. Bu konu, hem bebeğin sağlığı açısından hem de gelişimi açısından oldukça önemli bir konudur. Bu dönemde bebeklerin ek gıda tüketiminde nelerin tercih edilmesi gerektiği konusunda bazı önerilerde bulunalım.

 • Meyve ve Sebze Püreleri: Oldukça önemli bir besin kaynağı olan meyve ve sebzeler vitamin, mineral ve besin değerleri açısından oldukça zengin bir yapıdadır. Ayrıca zengin bir lif kaynağıdır. Bu nedenle de meyve ve sebzeler bebekler için de çok önemli bir ek gıdadır. Tabii bu meyve ve sebzeleri bebeğinizin yiyebileceği şekle getirmek gerek. Burada da meyve ve sebze püreleri öneriliyor.
 • Günlük Az Miktarda Et: 8-11 aylık bebeğiniz için yeni bir tat olan aynı zamanda çok da faydalı. Günlük bir çorba kaşığı oranında kıymayı ya da eti hazırladığınız sebze pürelerinin içerisine ilave ederek bebeklerinizi bu yeni gıda ile tanıştırmanız mümkün.
 • Su: Bebekler için genellikle anne sütü ön planda olsa da 8 aydan sonra bebeğinizi su tüketimine de alıştırmanız gerekmekte. Özellikle de bebeğinizin genişleyen ek gıda yelpazesi nedeniyle yaşayabileceği sindirim sıkıntılarına iyi gelecektir. Ayrıca suluk ile verdiğiniz suyu tutmaya çalışmak da bebeğinizin kavrama becerilerini geliştirecektir.
 • Bazı Katı Gıdalar: Bebeğinizin çiğneme becerisi 8-11 aylık dönemde daha iyi bir durumda olacaktır. Bu da yumuşak yiyecekleri ezmeden katı halde yiyebileceği anlamına gelmektedir. Örneğin, kivi, muz, avokado gibi meyveleri, güzelce haşlanmış patates, havuç gibi sebzeleri ezmeden ya da püre haline getirmeden bebeğinize yedirmeye başlamanız mümkün.
 • Tüketilmemesi Gereken Gıdalar: Bebeğinizin bu süreçte yiyebileceği çok fazla gıda mevcut. Ancak hala tüketmemesi gereken gıdalar da var. Örnek vermek gerekirse, bütün fındık, bütün fıstık veya üzüm gibi taneleri yiyecekler, çikolata gibi kafeinli yiyecekler, soslu veya baharatlı gıdalar (salçalı yemekler gibi) bebeğinizin tüketmemesi gereken gıdalar arasında.

8-11 Aylık Bebek Yemek Tarifleri

8-11 Aylık Bebek Yemek Tarifleri – 1. Tarif

Malzemeler

 • 2-3 adet cici bebe bisküvi
 • 2 çorba kaşığı kadar pekmez
 • 1 çay kaşığı kadar çekilmiş ceviz
 • 1 çay kaşığı kadar çekilmiş fındık

Hazırlanışı

Hazırlanışı oldukça kolay olan bu tarif bebeğiniz için oldukça da lezzetli. Öncelikle eğer ceviz ve fındığınız bütün halde ise onları toz haline gelecek şekilde ezin veya mutfak robotu yardımı ile çekin. Ardından bisküvileri ılık su ile ezin. Sırayla diğer malzemeleri de ezdiğiniz bisküvilerin içerisine ilave edip karıştırın. Bebeğiniz için sağlıklı ve enerji verici bir öğün olacaktır.

8-11 Aylık Bebek Yemek Tarifleri – 2. Tarif

Malzemeler

 • 1 adet küçük soğan
 • 1 diş sarımsak
 • 1 adet orta boy kabak
 • 1 adet orta boy havuç
 • 2 ya da 3 tatlı kaşığı bulgur
 • Yağ (tercihen zeytinyağı)

Hazırlanışı

Öncelikle ince ince kıymış olduğunuz soğan ve sarımsağı ve doğramış olduğunuz havucu zeytinyağı ile birlikte soğan ve sarımsak pembeleşinceye kadar soteleyin. Ardından kabağı küçük parçalar halinde doğrayarak pembeleşen soğan ve sarımsağın içerisinde ilave edin. Tüm malzemeleri birkaç dakika daha soteleyin. Ardından bulguru ekleyin. 2 veya 3 tatlı kaşığı bulgur yeterli olacaktır. Dilerseniz içerisine çok az tuz ekleyebilirsiniz ya da bulgur yerine pirinç de kullanabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra üzerini biraz geçecek şekilde su ekleyip pişirmeye bırakın. Piştikten sonra uygun oranda ılıtıp bebeğinize yedirebilirsiniz.

8-11 Aylık Bebek Yemek Tarifleri – 3. Tarif

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı pirinç
 • 1 tatlı kaşığı kadar tereyağı
 • 1 su bardağı su

Hazırlanışı

Bebek pilavı olarak da adlandırabileceğimiz bu tarif az bir malzeme güzel bir öğün hazırlamayı sağlıyor. Ayrıca oldukça pratik ve lezzetli. Öncelikle pirinçlerinizi güzelce yıkayın. Ardından ufak bir tencereye koyup üzerine su ekleyerek pişirin. Pirinçler piştikten sonra tereyağını da içerisine ilave edin. Ardından hazırlamış olduğunuz bu pilavı blender yardımı ile ezin. Tarifimiz bu noktada hazır. Bebeğinizin bir öğününde afiyetle yedirebilirsiniz.

8-11 Aylık Bebek Yemek Tarifleri – 4. Tarif

Malzemeler

 • 1 adet küçük kabak
 • 1 adet küçük havuç
 • 3-4 yaprak kadar ıspanak
 • 1 tatlı kaşığı irmik
 • 1çay kaşığı yağ (tercihen zeytinyağı)

Hazırlanışı

Öncelikle kabağı, havucu ve ıspanağı güzelce yıkayıp, kabak ile havucu soyun. Kabağı tamamen soymak gerekmez. Ardından her ikisini de rendeleyin. Uygun bir tencerenin içerisine koyup üzerini biraz geçecek kadar su ekleyin. Bir süre pişirin. Pişmesine yakın irmiği ve ıspanağı da içerisine ilave edin. Sebzelerin hepsi iyice yumuşadıktan sonra blender yardımı ile ezerek zeytinyağını ilave edin. Soğuduktan sonra bebeğinize yedirebilirsiniz.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın