7 Aylık Bebek Beslenmesi

7 Aylık Bebek beslenmesi bölümümüzde 7. ayına gelmiş olan bebeğinizi daha sağlıklı beslemeniz adına tavsiyelerimizi ve yemek tariflerimizi paylaştık.

Bebekler doğumdan sonraki ilk 6 ay anne sütü ile beslenmelidir. Ancak 6 aydan sonra bebeklerin ek gıda takviyelerine de ihtiyacı olacaktır. 6 aydan sonra bebekler anne sütü dışındaki besinlerle de tanışmaya başlar. Bazı bebeklerde ek gıdalara geçiş süreci biraz daha zor olabiliyor. Bebek anne sütünden sonra ilk kez tanıştığı besinleri ilk başlarda büyük bir iştah ile yemeyebilir. Süreç zordur ancak yine de anneler bebeklerini genel olarak 6 aydan sonra ek gıdalara alıştırırlar.

Eğer 6. ayında bebeğinizi ek gıdalara alıştırabilmişseniz 7. ayda beslenme ve ek gıda seçimleri konusunda daha bilgili bir hale gelmiş olursunuz. Aynı zamanda bebek de bu sürece alışmış olacağı için artık onun için de ek gıdalar daha tanıdık bir hale gelir. Bu da hem anne hem de bebek için beslenme konusundaki zorlukları aştığı anlamına gelir. Ancak yine de bebeğimizin bu sürede yiyeceği mamaları ve ek gıda takviyelerini titizlikle seçmeye devam etmek gerek. Besin değeri, vitamin ve mineraller açısından zengin, bebeğin sindirimine ve uyku düzenine yardımcı olacak ek gıdalar seçmeye özen göstermek gerekmektedir.

7 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Sağlanmalıdır?

Aslında 6 aylık bir bebek ile 7 aylık bir bebeğin tüketebileceği gıdalar veya tüketmesi gerekli olan gıdalar hemen hemen aynıdır. Bazı bebekler 6 aydan sonra da anne sütüne devam eder. Bazen de anne sütünü bırakmış olabilir. Özellikle doktor tavsiyeleri bu konuda ve ek gıdaların seçimi konusunda çok önemlidir.

Eğer bebek anne sütünü bırakmış ise anne sütünün yerini dolduracak nitelikte, gerekli kalsiyum ve protein ihtiyacını karşılayacak ek gıdalar tercih edilmelidir. Bunların yanı sıra besin değerleri yüksek, lifli gıdaların tüketimi de önemli. Özellikle lifli gıdalar bebeğin sindirimine yardımcı olan gıdalardır. Bu sebeple hazırladığınız mamalarda ya da çorbalarda uygun sebzeleri tercih etmeniz gerekir.

7 Aylık Bebekte Emzirme Sıklığı Nasıl Olmalıdır?

Bizim vesilemiz ile dünyaya gelen bebeklerimiz, adeta bir mucize gibidir. Her türlü ihtiyacı için koşacağımız, ağladığında ise kalbimizin sızlayacağı minik yavrularımızın gelişimi adına çeşitli adımlar atmakta, fiziken ve ruhen onları eksik bırakmamaya özen göstermekteyiz. Bu anlamda bebeklerimizin karnının doyması, bedenlerinin rahat ve temiz olması kadar, duygu durumları da oldukça önemlidir. Dil gelişimleri henüz tamamlanmayan 7 aylık bebekler, ek gıdaya yavaş yavaş geçmeye başlamıştır. Bu noktada emzirme sıklıkları ise biraz daha bebeğinizin istek durumuna göre şekillenebilir.

6 aydan sonra bebekleriniz zihin gelişimiyle birlikte kendi kendini sakinleştirmeyi öğrenmeye başlar. Bu noktada her ağladığında emzirmeniz durumunda, bebeğiniz kendi kendini sakinleştirme yetisini kazanamayacaktır. 7 aylık bebeklerinize verdiğiniz sebze çorbası, yumurta, muhallebi, tahıl ve benzeri yiyecekler bebeğinizi daha uzun süre tok tutacak ve emzirmenize olan ihtiyacı önceki aylara nazaran azaltacaktır. Hal böyle olunca, bebeğinizi çok üzmeden ancak her an size yapışık olma durumunu da anlayarak emzirme sürecinize daha önceki aylarda olduğu gibi devam edebilirsiniz.

Unutmamak gerekir ki bağlanma durumu ve hissiyatı 7 aylık bebeklerde iyice belirginleşmekte ve siz odadan bir an çıksanız bile bebeğiniz huzursuzlanmaktadır. Bu durumu yenmeye çalışmamanız halinde bebeğiniz her an yanınızda olmak isteyecek, sonraki süreçlerde bu huzursuzluğu üzerinden atamayacak, emzirme sürelerinizi daha kısa periyotlar ile yapmanıza neden olacaktır.

7 Aylık Bebek Ne Kadar Yemeli?

Bizim için her şeyden çok daha değerli olan, bizim bir parçamız olan bebeklerimiz ilk 2 3 yıl çok yoğun bir gelişim sürecinden geçmektedir. Bu dönemlerden bazıları çok daha belirgin olurken, bazıları dönemsel olarak kendini hissettirmektedir. Özellikle 7 aylık bebekler, daha çok minik olmalarına karşın daha önceki aylara göre değişkenlik gösterirler. Öyle ki bağlanma duygusu bu ay grubunda artmakta ve özellikle anneye olan bağlılığı artmaktadır. Bu nedenle anne yanlarından her ayrıldığında, bebeklerin huzursuzlanması gözlenmektedir.

Bir diğer önemli konu ise 7 aylık bebeklerin beslenme periyodudur. Artık yavaş yavaş ek gıdaya geçen bebeklerimiz; yumurta, sebze püre ya da çorbaları, muhallebi gibi gıdaları yiyebilir duruma gelmektedir. Porsiyon kontrolünü yaparak, onların ise daha minnacık olduğunu göz önüne alarak bebeklerinize emzirmeye ek olarak besleyebilirsiniz. Tamamen kişiden kişiye göre değişse de günde 3 öğün ek gıda, kalan zamanlarda ise emzirme ile tamamlayabilirsiniz.

7 aylık bebekler, acıkma durumunda size tepkilerini ağlayarak göstermektedir. Henüz dil gelişimi tamamlanmayan bu nedenle de acıkma ve benzeri ihtiyaçlarını ağlayarak gösteren bebeğinizin yeme saatini hatırlayarak emzirebilir ya da ek gıdasını hazırlayabilirsiniz. Bebeğinizin yalnızca acıktığı için ağlamayacağını; kendisini huzursuz eden bir kıyafete, tuvalet sorununa ya da sadece stres olduğunda bile ağlayabileceğini bilmenizde fayda vardır. Zira her ağladığında bebeğinizi beslemek, bebeğinizin sağlığı adına zararlı bir süreç olacaktır.

7 Aylık Bebek Ne Yiyebilir?

Dünyaya geleli henüz çok az zaman geçse de bebeklerde ilk 2-3 yıl gelişim sürekli haldedir. Öyle ki gelişim takip edildiğinde, 1 ayın bile bebekler için çok fark ettiğini, gelişimlerin ve yeteneklerin katlanarak ilerlediğini görmekteyiz. Öyle ki 7 aylık bebekler de ek gıdaya yavaş yavaş başlanmaktadır. Anne sütüne ek olarak, ancak çok katı olmayan bazı vitaminlerin insan vücuduna olduğu kadar, minik bebeklerimizin vücuduna da önemli yararları bulunmaktadır.

7 aylık bebekler; yumurta, doğal pekmez, doğal bal, sebze püresi, muhallebi, meyve püresi gibi daha çok sıvı olan gıdaları tüketebilmektedir. Gelişimleri için oldukça önemli olan bu gıdalarda dikkat edilmesi gereken nokta, kendimize olduğundan daha titiz davranmamız ve sebze ya da meyveleri katı halde bırakmamak olacaktır. Daha çok hassas olan bebeklerimizin mideleri, bazı zamanlarda ilk tattıkları gıdalara karşı reaksiyon gösterebilir. Bu durumda doktorunuza danışabilir, size verilen talimatlar doğrultusunda aksiyon alabilirsiniz.

Yeni yeni ek gıdaya başlanılan dönemde, 7 aylık bebeklerin emme süreçleri de devam etmektedir. Önemli olan durum ise emme ve gıda takviyesini dengeli sürdürebilmektedir. Zira bebeklerimizin her ikisinden de alacakları besin değerleri, vitamin ve mineraller farklılık göstermektedir. Özellikle bağlılık duygusu gelişen bebeklerimiz, aç olmasa bile size yakın olmak için emme refleksinde bulunacak, çoğu zaman ise sadece memeye yakın kalacaktır.

7 Aylık Bebek Kilosu Kaç Olmalıdır?

Dünyaya gözlerini henüz çok yeni açan ancak gelişimiyle de insanı şaşırtan bebeklerimiz ilk 2 3 yıl gözle görülür bir süreç yaşamaktadır. Türlü yetilerinin temelini bu yıllarda atan bebeklerimiz, 7. Aydan itibaren ek gıdaya geçmeye; harekete, ışığa ve seslenmeye tepki vermeye başlamaktadır. Dönem dönem hissedilen, bazen kısa sürede değişen bazen de kalıcı olarak yer edinen huyların ya da sendromların yaşandığı gelişme sürecinde, bebeğimizin sağlıklı boy ve kilo artımı anne ve babaları mutlu etmektedir. Bu anlamda 7 aylık bebeklerin boy ve kilo oranları şu şekildedir:

7 aylık bebeklerde kız ve erkek boyları ya da kiloları birbirinden farklıdır. 7 ayını dolduran kız bebekler 8000 gr ağırlığında en az 61 cm en fazla 73 cm olurken, erkek bebeklerde 8200 gr ağırlığı ve en az 62 cm en fazla 75 cm boy oranı gözlenmektedir. Bebeğinizin gün geçtikçe artan kilosu ve yine gün geçtikçe uzayan boyu, sağlıklı bir süreç geçirdiğini ifade etmektedir. Bu noktada periyodik olarak doktorunuzdan bilgi ve yardım alabileceğiniz gibi, bebeklerin kilo ve boy oranlarını gösteren cetvellerden de destek alabilirsiniz.

Anne sütü ve ek gıdanın eş zamanlı olarak ilerlediği 7 aylık bebeklerde gelişim en hızlı dönemini yaşatmaktadır. Bilgiler ışığında bebeğinizin gelişim sürecini yakından inceleyerek, gıda takviyesinin kontrolünü de sağlayabilirsiniz.

7 Aylık Bebek Kaç Saatte Bir Beslenmeli?

Gelişimine son gaz devam eden bebeklerimiz birçok yetisini 7. Aydan itibaren kazanmaktadır. Ağzına bir şeyler götürmeye, ek gıdaya geçmeye ve aynı zamanda anne sütüne de devam eden bebeklerimizin beslenme süreci daha önceki aylara nazaran biraz daha farklı ilerlemektedir. Öyle ki ek gıda olarak bu dönemde 7 aylık bebeklerimize yumurta, muhallebi, sebze ve meyve püreleri yedirebileceğimiz bebeklerimiz, sadece sütle beslendikleri dönemlere göre daha fazla doygunluk yaşayabilmektedirler.

Anneye bağlılığın arttığı, sadece temas için bile emme isteği duyan 7 aylık bebekler, aslına bakacak olursanız her zaman acıktıkları için meme arayışında değillerdir. Bu anlamda daha önceki aylarda da olduğu gibi bebeğinizi yaklaşık 3 saatte bir besleyebilirsiniz. Çok sık beslemenizin sebebi, bebeğinizin henüz çok küçük olması nedeniyle midesinin çok az besin almasıdır. Günde 5 ya da 6 öğüne tekabül eden durumda, bebeğinizi üzmeden ancak çok fazla da yemeye zorlamadan süreci atlatabilirsiniz. Unutmamak gerekir ki acıkan bebeğiniz yemek yemek isteyecektir.

Bilgiler ışığında yeme düzenini belirleyen diğer bir etken bebeğinizin boy kilo oranı da olmaktadır. Kız ve erkek bebeklerde değişen değerler, uzman bir doktor tarafından takip edilmelidir. 7 aylık bebekler üzerinde ortalama olarak hesaplanacak değerler, bebeğinizi ne sıklıkla beslemeniz, ek gıda konusunda yaptığınız tercihleri ve diğer değerleri de etkileyebilmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli konu, bebeğinizi strese sokmadan, onu üzmeden gerekli aksiyonları almanızdır.

Bebek Beslenme Listesine 7. Aydan Dahil Edilen Besinler Neler?

Doğduğu günden bu yana hızlı bir gelişim süreci içerisinde bulunan bebeklerimiz, gün geçtikçe yeni yetenekler edinmekte ve uzuvları güçlenmektedir. İlk ayda yalnızca anne sütü ile beslenen bebeklerimizin ağız ve diş sağlığı, vücut gelişimi ve adaptasyonu için yavaş yavaş ek gıdaya geçilmektedir. Bu aşamada çok sert olmayan, yutmakta ya da yemekte zorlanmayacakları, mümkünse püre besinleri bebeklerimizin beslenmesine eklemekteyiz. 7 aylık bebekler için bu noktada tercih edebileceğiniz gıdaların besin değerleri oldukça önemlidir.

Ek şeker ya da yağın çok fazla önerilmediği ek gıda sürecinde bebeğinize yumurta, haşlanmış sebze püreleri, meyve püreleri ya da bebek muhallebisi gibi, besin değeri yüksek ancak bebeğinizi rahatsız etmeyecek gıdalar tercih edebilirsiniz. Bu dönemde bebek muhallebisi ya da meyve pürelerinin içerisinde rondoda çekilmiş belki de un haline gelmiş badem, fındık ya da ceviz gibi kuruyemişler ekleyebilirsiniz. 7 aylık bebeklerin ihtiyacı olabilecek vitamin ve mineraller, bebek gelişimi adına oldukça yararlıdır.

Anne sütü ile yaşamına devam eden bebeklerin ek gıda süreci bazen sancılı olabilmektedir. Yalnızca anne sütünün tadını bilen bebeklerin ek gıdayı reddetmesi, sadece anne ile temasta kaldığı sütü tercih etmesi muhtemeldir. Bu dönemi bebeğinizi üzmeden ancak 7 aylık bebek beslenmesinde bebeğinizin gelişimini de göz ardı etmeden sürdürmeniz oldukça önemlidir. Siz de bilgiler ışığında bebeğinizin sevebileceği gıdaları püre haline getirerek, sürece başlayabilirsiniz.

7 Aylık Bebek Beslenmesinde BLW Yöntemi

İlk altı ayın sonrasında gelişimlerinde ciddi bir aşama kaydeden bebeklerimiz 7. Aydan itibaren belli yetileri kazanmaya başlarlar. Ek gıdaya geçildiği bu dönemde 7 aylık bebekler için son dönemlerde özellikle yaygın olan BLW yöntemi kullanılmaktadır. BLW; Baby Led Weaning kelimelerinin kısaltımıdır ve bebeğin özgür iradesinin bulunduğu kabul eden bir davranış biçimidir. Bu yöntem ile birlikte, ek gıdaya geçiş sürecinde bebeğin kendi kendisini beslemesi amaç edinir. Bebeğiniz yemek yemek istediğinde sizin de desteğiniz ile bebeğiniz kendisini doyurabilir.

Özellikle 7 aylık bebekler ve sonrası için kullanılan BLW yöntemi; bebeğinizin yemek yemeyi oyun haline getirmesini ve yiyecekleri tanımasını sağlar. Yiyeceklerin tadını ve görüntüsünü zihninde yerleştirir ve güvenli bir şekilde yemeği öğrenir. Kendi kendisine de bir şeyler başarabileceğini keşfeden bebekler, BLW sayesinde boyut – şekil -tad – yapı ve duyu gibi çoğu kavramayı besinler sayesinde öğrenebilir. Uzun vadede size fayda sağlayacak olan yöntemin bir de dez avantajı vardır.

7 aylık bebeğinizin gelişimi için sayısız faydası olan BLW yönteminin tek dezavantajı dağınıklıktır. Zira bebeğiniz yiyeceği mıncıklayacak, ağzına götürecek, düşürecek, tekrar ağzına alacak, kemirmeye çalışacak, yüzüne sürecek ve daha aklınıza gelmeyen bir dolu davranışı sergileyecektir. Bebeğinizin gelişimi için bir süre göz ardı etmeniz gereken bu davranış biçimi, bebeğinize kendi kendine de yemek yiyebileceğini öğreterek, el becerilerini geliştirecektir.

7 Aylık Bebek Kahvaltı Menüsü

Bebeğiniz ilk ayın 6 ayın ardından 7 aydan itibaren ek gıdaya geçiş yapmaktadır. Bu durumda yeni bir davranış biçimi geliştirmesi, bazı gıdaları kabul etmemesi ya da sürekli ek gıda istemesi mümkündür. Ancak süreciniz bu aydan itibaren anne sütü ve ek gıda takviyeli olarak devam edecektir. 7 aylık bebekler için ek gıda sürecinde tercih edebileceğiniz gıdaların besin değerlerine ve içeriklerine dikkat etmeniz, bebeğinizin gelişimi ve sağlığı adına yararlı olacaktır.

Bu anlamda 7 aylık bebeklerinizin kahvaltısında; ev yoğurdu, tuzsuz ve pastörize sütten yapılmış peynir (keçi sütünden kendisiniz evde yaparsanız, bebeğiniz için çok yararlı olacaktır), meyve ve sebze püreleri, ufak bir parça bebek ekmeği, yarım ya da bir çay kaşığı pastörize tereyağı, yumurta ve toz haline getirilmiş ceviz ve badem tercih edebilirsiniz. Bu aşamada, anne sütünün içerisinde bebek ekmeği ve tereyağını koyabilirsiniz. 2 günde bir tam yumurta sarısı yedirebileceğiniz kahvaltıda, yumurta ile peyniri ezerek karıştırmanız bebeğiniz için lezzetli bir seçim olacaktır. Bebeğinizin büyüdüğünü varsayarak, miktarları geniş zaman içerisinde yavaş yavaş artırabilirsiniz.

Ağız ve diş gelişimi yavaş yavaş gelişen bebeklerinizin yiyeceği gıdaların doğal ve mümkünse ev yapımı olması önerilmektedir. Bu anlamda keçi sütü ile evde 7 aylık bebeklerinize peynir yapabilirsiniz. Bu dönemde sindirilmesinin zor olması sebebiyle inek sütü kullanmanız önerilmemektedir.

7 Aylık Bebek Çorbaları

İlk 6 ayın ardından yavaş yavaş farklı tatlar alan bu doğrultuda da ek gıdaya geçiş yapan bebeklerimiz için hazırlayacağımız yemekler besin değeri anlamında büyük önem taşımaktadır. Yedireceğiniz gıdanın besin değeri, içeriği ve doğallığı bizim yediklerimizden daha pürüzsüz ve katkısız olması gereken gıdaları çoğunlukla püre ye da çorba haline getirmeliyiz. Öyle ki diş gelişimi henüz tamamlanmamış olan bebeklerimiz, çiğneme davranışını kazanabilmiş değildir. Bu durumda 7 aylık bebekleriniz için hazırlayabileceğiniz birkaç çorba önerimiz bulunuyor.

1.Çorba Tarifi

Malzemeler: 1 adet patates, 1 adet havuç, 3 adet brokoli, 1 kaşık zeytinyağı, 2 bardak su

Tüm malzemeleri iyice haşlıyoruz. Sonrasında tencerenin içinde pişirdiğimiz çorbamızı ılıdığında bebeğinize afiyetle yedirebilirsiniz.

2.Çorba Tarifi

Malzemeler: 1adet havuç, 1 adet kabak, 1 çorba kaşığı ince kıyılmış kıyma, 1 çorba kaşığı pirinç, 1 çorba kaşığı zeytin yağı, 2 bardak su

İlk olarak kıymayı tam anlamıyla pişiriyoruz. Daha sonra doğradığımız sebzeleri su ile tencereye ekliyor ve kaynadığında pirinci ekliyoruz. Pirinçler de pişene kadar ateşte tuttuğumuz tenceremiz ılıdığında robottan geçirerek homojen bir yapı elde ediyor ve ardından 7 aylık bebeğimize yediriyoruz.

İlk altı ayın ardından ek gıdaya başlayan 7 aylık bebeklerimiz için gerekli tüm vitamin ve mineralleri içeren bebek çorbalarına tuz eklememeniz, yağını ise abartmamanız önerilmektedir. Öyle ki daha çok hassas olan mide yapıları ve damak tatları henüz ağır yapılı şeylere hazır değildir.

Ek Gıdalar Olarak Neler Tüketilmeli?

7 aylık bir bebek için en uygun ek gıdalar mamalar ve evde uygun şekilde hazırladığınız çorbalar olacaktır. Ayrıca yoğurt da bebekler için önemli bir ek gıda. Özellikle de uyku sorunu yaşayan bebekler için yoğurt çok uygun. Bunların yanı sıra evde hazırladığınız ya da doktorunuza danışarak edindiğiniz hazır mamalar da birer ek gıda olabilir. Bunların birçok çeşidi de mevcut. Bir de sebze çorbaları ya da bebeğinize uygun biçimde hazırladığınız mercimek, yoğurt çorbası ve benzeri çorbalar da ek gıda tüketimi için gayet uygun olacaktır. Ancak unutmamak gerekir ki bebeğinizin alerjik reaksiyon gösterdiği bazı yiyecekler olabilir. Bu nedenle ek gıda seçimlerinde bir doktora danışmanızda faydalı olacaktır.

7 Aylık Bebekler İçin Hazırlanabilecek Ek Gıda Tarifleri

Kuru Meyveli Sütlaç Tarifi

Malzemeler

 • Devam sütü (Göz kararı hazırlanabilir)
 • 1 adet kuru erik
 • 1 adet kuru kayısı
 • 1 yemek kaşığı pirinç (haşlanmış)
 • 1 yemek kaşığı pirinç unu

Hazırlanışı

İlk olarak kuru eriği ve kuru kayısıyı buharda pişmeye bırakın. Bu sırada haşlanmış olan pirincinizi suda bir kez çevirip üzerine pirinç ununu da ekleyin. Bu karışım bir muhallebi kıvamına gelecektir. Ardından içerisine göz kararı devam sütünü ve kuru meyveleri ekleyin. Bebeğinize yedirebileceğiniz bir kıvama gelmesi için karışımı bir blender yardımı ile iyice ezin. Sütlaç bu şekilde hazır olacak. Ardından soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra bebeğinize rahatlıkla yedirebilirsiniz.

Süt Çorbası Tarifi

Malzemeler

 • 1 su bardağı süt (tercihen devam sütü)
 • 1 tatlı kaşığı pirinç unu,
 • 1 tatlı kaşığı yağ (tercihen zeytinyağı)

Hazırlanışı

Uygun bir tencereye sütü koyduktan sonra üzerine pirinç ununu ekleyip pişmeye bırakın. Bu iki malzemeyi kaynayana kadar karıştırın. Kaynamaya başladıktan sonra çorbanın altını kısıp yaklaşık 2 dakika kadar daha kısık ateşte pişmeye bırakın. 2 dakika sonra ocaktan almış olduğunuz çorbanın üzerine zeytin yağını da ekledikten sonra çorbanız hazır olacaktır. Hem bebeğinizin uyku düzenine iyi gelecek hem de sindirimi kolaylaştıracaktır.

Bebekler İçin Mercimek Çorbası Tarifi

Malzemeler

 • Bir küçük fincan kırmızı mercimek
 • Bir adet havucun yarısı
 • Bir küçük fincanın yarısı kadar irmik
 • Bir adet patatesin yarısı
 • 3 su bardağı su

Hazırlanışı

Öncelikle kırmızı mercimeği yaklaşık yarım saat kadar suda bekletin. Ardından suda bekletmiş olduğunuz mercimekleri süzüp güzelce yıkayın. Sebzeleri yani havuç ile patatesi küp şeklinde doğrayın. Bunun ardından hazırlamış olduğunuz bütün malzemeleri uygun bir tencereye koymuş olduğunuz 3 bardak suyun içerisine ilave edin. Ardından çorbayı 25 dakika kadar kaynatın. Çorbanız kaynadıktan sonra bir blender yardımı ile malzemeleri iyice ezin. Bebeğinizin yiyebileceği bir kıvama gelen çorbayı ılıması için bırakın. Bebek için uygun sıcaklığa geldikten sonra hazırlamış olduğunuz çorbayı gönül rahatlığı ile içirebilirsiniz.

Semiz Otlu Kabak Püresi Tarifi

Malzemeler

 • 1 adet kabak (orta boy bir kabak yeterli olacaktır)
 • Yarım çay bardağı pirinç
 • 1 tutam semiz otu
 • 1 tatlı kaşığı yağ (tercihen zeytinyağı)

Hazırlanışı

Ek gıda tüketimine başladığınız aylarda bebekleri sebzelere de alıştırmak önemli. Bu tarif de bebeğinizi sebzelere de alıştırabilmek için hem lezzetli hem çok sağlıklı hem de çok pratik. Öncelikle kabağı ve semiz otunu güzelce yıkayın. Semiz otunu saplarından ayırıp yapraklarını bir tabağa alın. Kabakları ise küp şeklinde doğrayın. Ardından pirinci bolca su ile yıkayıp yeterli bir miktar suda haşlayın. Pirinçlerin haşlanma işlemi bittikten sonra üzerine semiz otu yapraklarını ve küp şeklinde doğramış olduğunuz kabakları da ilave edip 10 dakika kadar kaynatın. Malzemelerin yeterli derecede piştiğinden emin olduğunuzda altını kapatın ve zeytinyağını ekleyin. İyice soğuduktan sonra blender yardımı ile sebzeleri ezerek püre haline getirin. Bu işlemden sonra tarifiniz hazır olacaktır.

Bebek Muhallebisi Nasıl Yapılır?

Bebeklerimizin ek gıdaya geçtiği dönemlerde, onlara hem lezzetli hem de besin değeri adına faydalı gıdalar yedirmek istiyoruz. Yeni yeni ek gıda ile tanışma dönemi genellikle 7 aylık bebekler de görülmektedir. Anne sütüne ek olarak; yumurta, muhallebi, sebze ve meyve püreleri tüketen bebeklerimizin en sevdiği gıdaların başında muhallebi geliyor. Yapımı oldukça kolay olan bebek muhallebilerini aslına bakacak olursanız birçok çeşitte, daha da önemlisi damak zevkinize uygun olarak değiştirebilirsiniz.

İrmikli, pirinç unlu, muzlu ve nişastalı gibi seçenekleri bulunsa da en temelde bebek muhallebisi su, anne sütü ve çeşitli içeriklerin hazırlanması ile sağlanmaktadır. Muhallebi denildiğinde aklımıza inek sütü geliyor olsa da 7 aylık bebekler için henüz pastörize inek sütü kullanımı sakıncalı olabilmektedir. Bu noktada annenin kendi sütünü ekleyerek yaptığı muhallebi çok daha yararlıdır.

Bebek muhallebinizi; seçeceğiniz bir meyveyi ezdikten ya da rendeledikten sonra püre haline getiriniz. Ardından 1 çay bardağı su, 2.5 yemek kaşığı pirinç unu ve 1 tatlı kaşığı irmik ekleyiniz. Tüm malzemeyi muhallebi kıvamı oluşuncaya kadar ateşte pişiriniz. Ateşten aldığınız ve ılıttığınız muhallebinin içerisinde yarım çay bardağı anne sütü ekleyiniz. Bu aşamada dilerseniz tamamen toz haline getirdiğiniz ceviz içini de muhallebinize ekleyebilirsiniz. Özellikle daha yeni ek gıda ile tanışan 7 aylık bebekler için uygulayabileceğiniz tarif, ek bir şeker içermemesinin yanı sıra besin değeri anlamında da oldukça zengindir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın