Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme

Obezite alanında çalışan diyetisyenler obezite cerrahisi sonrası kişilerin vitamin, mineral ve protein ihtiyacını karşılayabilecekleri programlar düzenlemektedirler.

Tüp mide ameliyatı sonrasında kişinin midesinin küçülmesi nedeniyle kalorisi düşük ancak besin değeri yüksek gıdalarla beslenmesi önerilmektedir.

Bu operasyonlardan sonra 10. gün, 1. ay,3. ay, 6. ay, 9. ve 12. aylarda kişilerin mutlaka sağlık kontrollerini yaptırmaları gerekmektedir. Mide operasyonlarını vücut kitle indeksi 40 üzerinde yer alan aşırı kilolu kişilerin tercih etmesi gerekmektedir. Operasyon sonrası kişilerin multi vitaminler alması sağlanmalı, diyetisyenleri ile düzenli görüşmeleri planlanmalıdır.

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme Neden Önemlidir ?

Kas Kaybı Problemi

Obezite cerrahisi operasyonları sonrasında yetersiz protein alımı sonrası en büyük problemlerinden bir tanesi kaybedilen kiloların kas kütlesinden olmasıdır. Bu yüzden ciddi halsizlik ve hareketsizlik problemleri yaşanabilir.

Sıvı Problemi

Obezite Cerrahisi operasyonları sonrası ilk 15 gün sıvı diyet , sonraki 15 gün püre diyeti uygulanır. 1.ay itibari ile ise hastaların bolca sıvı ile beslenmesi özellikle istenir. Normal beslenme içerisinde günde en az 2 litre sıvı alımı gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Vitamin ve Mineral Problemi

Artık daha küçük bir mideye sahip olan ve iştah hormonunun büyük bölümü alınan obezite cerrahi hastaları için yenilecek olan besinlerin besin değerlerine dikkat etmeleri çok önemlidir. Bu sayede vitamin, mineral ve protein eksiklikleri görülmez.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Yanlış Beslenme

Tüp mide ameliyatı olduktan sonra kişiler daha hızlı kilo vermek adına, beslenme programlarını eksik yapmaktadırlar. Ancak bu süreç daha hızlı kilo vermeyi sağlarken, hastalarda genel olarak ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Tüp mide ameliyatı yani mide küçültme ameliyatı sonrası hastaların mide boyutu küçülecektir.

 • Vücudunuzun yeni mide formuna alışması sürecinde ciddi kilo kaybı yaşayacaksınız. Bu süreçte hastaların mutlaka spor aktivitelerini düzenli olarak yapması gerekmektedir.
 • Protein tüketimi artmalı bununla birlikte bir süre vitamin ve mineral hapları da alınabilmelidir. Proteinden yoksun olarak beslenen hastalar saç dökülmesi şikayetleri ile karşılaşabilirler. Saç dökülmesi proteinden yoksun beslenmenin sonucu olarak ortaya çıkacaktır.
 • Diyetisyeninizin belirlediği miktarda su tüketiminin de vücudunuz için önemi büyüktür. Su kaybı sizi halsiz kalmanıza itecektir.
 • Obezite tedavisi sadece mide ameliyatı olmakla bitmemekte bunun yanında belirli süre beslenme desteği almanız gerekmektedir.

Obezite Cerrahi (Tüp Mide Ameliyatı) Sonrası Beslenme Süreci

Kişilerin ameliyattan sonra hastanede kaldığı süre boyunca oral alımı olmamaktadır. Serumla beslenen hastalarımız enteral ya da paraenteral beslenmeye ihtiyaç duymamaktadır. Hastalar damar yoluyla beslenmektedir. Aşırı susuzluk çeken bariatrik cerrahi hastaları hastanede kaldıkları süre boyunca ağızlarını suyla çalkalayabilir ve tükürebilirler. Böylelikle susuzluk hislerini gidermiş olurlar.

Obezite Cerrahi Sonrası Sıvı Diyet Dönemi

Taburculuk günlerinde oral alımı açılan bariatrik(obezite) cerrahi hastaları kaçak testi sonrası su içmeye yudum yudum yavaş bir şekilde başlayabilirler. Taburcu olduğunuz gün öncelikle kaçak testiniz hastanede yapılacak ve ilk oral(sıvı) alımınız diyetisyen eşliğinde gerçekleşecektir. Oral alımı yani ağızdan beslenme yolu açılan obezite cerrahisi hastaları doktorunun uygun gördüğü süre boyunca sıvı diyet programı uygulamaktadır.

Obezite cerrahisi ardından hastaneden çıkılacağı gün sıvı diyet programı başlayarak, sıvı diyet sürecinde tanesiz ve berrak meyve suları, şekersiz ve tanesiz komposto suları, laktozsuz süt, soya sütü, ayran, et-tavuk suyu çorbası tercih edilmektedir.

Sıvı Diyet Döneminde Beslenme Önerileri

 • Sıvı diyet dönemde sıvı içeceklerle günlük vitamin, mineral, protein ihtiyacını karşılayan hastalar için günlük beslenmelerinde kullanmak üzere protein tozları ve gıda takviyeleri önerilmektedir. Obezite cerrahisi hastalarının kilosuna uygun önerilen protein tozları sayesinde kişilerde kas kaybı minimum düzeyde olacak ve kişilerde kas kaybına bağlı yorgunluk, halsizlik ve ağrı şikayetleri görülmeyecektir.
 • Bu dönemde et-tavuk suyu çorbası tüketmekte zorlanan hastalar içerisine mevsim sebzeleri ekleyerek üstünden yağını alıp süzebilirler. Sebzelerin tadını et-tavuk sularına vermesiyle kişiler daha rahat tolere edebilir hale gelmektedir.
 • Hastanın günde 1.5-2 lt sıvı alması önerilmektedir. Yeterinde sıvı almayan kişilerde halsizlik, yorgunluk, vücudunda direnç kaybı, baş dönmeleri görülebilmektedir.
 • Obezite cerrahi operasyonları sonrası çay bardağından biraz daha büyük kalan mideniz dolayısıyla sıvı diyet döneminizde yudumlarınızı çok küçük ve aralıklı içmelisiniz. Büyük yudumlarla hızlı bir şekilde içen obezite cerrahi hastalarında mide bulantısı görülürken bu duruma bazı hastalarda ise kusma eşlik etmektedir.

Bu dönemde amacımız obezite cerrahi hastalarına kilosuna uygun günlük su tüketim alışkanlığını kazandırmak olmalıdır. Diyetisyen ve doktorunuzun önerilerine mutlaka uyun bu sayede bu süreci çok daha rahat geçireceksinizdir. Sıvı kaybının fazla olması sebebi ile sıvı alımını artırmaları gerekmektedir. Sıvı diyet programı hastaneden çıktıktan sonra 15 gün olarak belirlenmiştir.

Obezite Cerrahi Sonrası Püre Diyeti Dönemi

Tüp mide ameliyatı sonrası doktor ve diyetisyeninizin önerdiği zamanda püre diyet dönemine geçebilirsiniz.

Püre diyeti dönemi ameliyatınız. sonrasındaki 16. günde başlayarak 15 gün kadar sürecektir.

Püre diyeti döneminde tolere durumu artan hastaların gıdaları blenderize ederek veya çatalla iyice ezip ağzında iyice çiğneyerek tüketmeleri önerilmektedir. Püre dönemde amaç obezite cerrahisi hastalarına iyice çiğneme alışkanlığı ve ara öğün yapma alışkanlığı kazandırmaktır. Bu yüzden gıdaları çok fazla blenderize etmeden iyice çiğneyerek tüketmeye çalışmalısınız. Püre diyet dönemine geçen kişilerde tıkanıklık hissi, bulantı ve kusma görülebilir. Sıvının hazmı kolay olduğu için kişiler püreye geçmek istemeyebilir ancak kişilerin gıdaları iyice çiğneyerek püre diyetinizde yer alan besinler tüketilmeye başlanmalıdır.

Püre Diyet Döneminde Beslenme Önerileri

 • Püre diyet döneminde protein ağırlıklı gıdaların alımı başladığı için gıda takviyelerine olan ihtiyaç azalmıştır. Bu dönemde kişiler haşlanmış (rafadan) yumurta beyazı, süzme beyaz peynir, krem peynir, yoğurt, süt, ayran, kefir, çorba,et, tavuk, balık, köfte gibi protein içeriği yüksek gıdaları tüketebilirler.
 • Bu dönemde kahvaltının ardından öğle yemeğine kadar uzun bir açlık süreci varsa kesinlikle protein içeriği yüksek süt, ayran, kefir gibi bir içecek veya yoğurt, meyve gibi bir besin tercih edilmelidir.
 • Tüp mide ameliyatı hastaları püre diyeti içerisinde öğle ve akşam yemeklerinde çorba tercih edebilirler. Çorba yapılırken mutlaka yumurta akı ve et-tavuk suları ekstradan konularak çorbaların protein değeri arttırılmalıdır. Bu dönemde mercimek çorbası, tarhana çorbası (acı ve baharatlı olmayan), sebze çorbası gibi çorbalar tercih edilmelidir. Ancak çorbaların protein içeriği kişilerin günlük ihtiyacını karşılaması için yetersiz olduğundan daha çok öğünlerde ilk zamanlarda tavuk, balık, sebze tüketilmesi önerilmektedir.
 • Kişilerin midesinin tolere durumu arttıkça, sindirimi daha zor olan köfte ve et tüketmeye de başlayabilirler. Ancak yemeklerin içerisinde kesinlikle salça, baharat, yağ ve limon konulmamalıdır.
 • Püre diyet döneminde tuz ise yemeklerin içerisine minimum düzeyde ilave edilmelidir.
 • Tüp mide operasyonlarından sonra püre diyet dönemindeki kişiler yemek porsiyonlarını belirlemeli ve bulantı-kusma gibi şikayetleri yaşamamak adına bu porsiyonların dışına çıkmamalıdır. Yemekleri küçük porsiyonlarda iyice çiğneyerek ve aralıklı olarak tüketmeli; kişiler iyice çiğneyerek gıdaları yutmalı ve mideye tanenin gitmesini önlemelidirler.

Tolere durumu artan hastalarımızın doktorunuzun ve diyetisyeninizin uygun gördüğü tarihte katı gıda alımına geçebilmektedirler.Püre diyet dönemi sonrası katı beslenme programına geçilmektedir.

Obezite Cerrahi Sonrası Katı Beslenme Dönemi

Tüp mide ameliyatından 1 ay sonra katı diyet programına geçildiğinde günlük en az 1.5-2 litre sıvı tüketen, iyice çiğneme alışkanlığı kazanmış bireyler kazanılır.

Katı diyet programında da kişilere sağlıklı besin seçimi öğretilirken hayat boyu bu alışkanlıklarını nasıl yaşam standartı haline dönüştürülecekleri belirlenmektedir.

 • Bu dönemde kahvaltı-öğle-akşam yemeği ve ara öğünlerde küçük porsiyonlarda gıdaların besin değerinin arttırılacağına dair hastalara eğitim verilmektedir.
 • Obezite cerrahi operasyonlarından sonra kabızlık problemiyle çok sık karşılaşıldığından lif tüketimini normal gıdalarla birlikte alımı sağlanmalıdır.
 • Kahvaltı öğününde peynir, yumurta veya yağsız tavada yapılan peynirli bir omlet öğle ve akşam yemeklerinde et, tavuk, balık, sebze, kurubaklagil (susuz) gibi gıdalar tercih edilmelidir.
 • Ara öğünlerde ise protein içeriği yüksek süt, ayran, meyveli yoğurt, haşlanmış sebzeli yoğurt, kefir, meyve gibi gıdalar tercih edilebilmektedir.
 • Kişilerin tolere durumuna bağlı değişkenlik gösteren salça, baharat, yağ, limon gibi gıdalar portakal, mandalina, greyfurt gibi asitli meyveler, çiğ sebze, salata gibi gıdaları, midede uzun süre kalan yağlı tohumları diyetisyeniniz önermediği sürece tüketmeyiniz.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenmede Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Tüp mide yani mide küçültme operasyonları sonrasında yemekleri pişirirken kızartma yapmadan fırında, ızgara, haşlama türü pişirme yöntemleri kullanılmalıdır ve kalorisi yüksek olmayan gıdalar tercih edilmeli ve şeker ilavesi yapılmamalıdır.
 • Obezite cerrahi ameliyatları sonrasında doktor ve diyetisyen kontrollerinizi ihmal etmeyiniz. Obezite cerrahi (bariatrik cerrahi) ameliyatı olan kişiler ilk iki ayda maksimum düzeyde kilo verirken ideal vücut ağırlıklarına 12-18. ayların sonunda gelmektedirler.
 • Obezite cerrahisi ameliyatının beden kitle indeksi 35 ve üzerinde olan kişilerin hayatını kolaylaştırdığı görülmüş ve hayat standartlarının yükseldiği belirtilmiştir. Tüp mide ameliyatı sonrasında midenin tolere durumu arttıkça kişiler daha rahat besinleri tüketecek ve kazanılan sağlıklı beslenme alışkanlıkları sayesinde verdiğiniz kilolar kalıcı olacaktır.
 • Obezite cerrahisi(tüp mide-mide küçültme) ameliyatından sonraki 12-18 ay içerisinde kas kaybının olabildiğince minumum düzeyde tutulması gerekirken olabildiğince kişilerin yağdan kilo vermesi amaçlanmalıdır.
 • Kişiler tüp mide ameliyatı sonrası 12.ay itibariyle hamile kalabilir ve hamilelik süresince bebeğinin ve kendi ihtiyaçlarının giderilmesi için gerekli besin desteğini alabilirler.
 • Ameliyat sonrasındaki süreçte kişiler yeni hayatlarına adepte olurken birçok problemle karşılaşabileceklerinden her zaman ulaşabileceğiniz bir diyetisyenle çalışıyor olmanız sizin için bu süreci kolaylaştıracaktır.
 • Obezite cerrahi ameliyatlarından sonra kalorisi yüksek şekerli ve gazlı içecekler hayat boyu tüketilmemelidir.
 • Tüp mide ameliyatlarından sonra kişilerde açlık hissi görülebilmektedir. Zamanla vücutta azalan iştah hormonu seviyesi nedeniyle açlık hissi gün geçtikçe azalacaktır. Kişiler bu süreçte az az sık sık yiyerek iştahlarını kontrol altına almalıdırlar.
 • Obezite cerrahisi operasyonları ardından sağlıklı ve yeteri beslenme dönemine geçilir. Obezite çağımızın en büyük hastalığı olarak geçmektedir. Yanında bir çok hastalığı da beraberinde getirmektedir. Şişmanlık ile beraber hipertansiyon, şeker, uyku apnesi gibi rahatsızlıkları beraberinde getirmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Katı – Sıvı Ayrımı

Mide küçültme ameliyatı sonrası hastalara katı-sıvı ayrımı öğretilmeli ve bu kuralın hayat boyu uygulatılması sağlanmalıdır. Katı gıdalardan 30 dakika önce sıvı alımının bırakılması gerekmektedir. Sıvı alan kişilerin midesi dolduğundan protein içeriği yüksek gıda alımına yer kalmayacak ve kişi günlük protein ihtiyacını aldığı gıdayla karşılayamayacaktır. Ayrıca sıvı gıdayla beraber katı gıda alan kişilerin midesinde ileriki zamanlarda büyüme görülebilmektedir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın