Hastalıklarda Diyet (Beslenme)

Magnezyum Eksikliği ve Tedavisi

Magnezyum eksikliği belirtileri nelerdir? Magnezyumun faydaları nelerdir? Magnezyum eksikliğinin önüne geçmek için ne yenmesi gerekir? Merak ettiğiniz cevaplar bu sayfada!

Magnezyum Nedir? Ne İşe Yarar?

Magnezyum vücutta 300’den fazla enzim reaksiyonunda rol oynayan önemli bir mineraldir. Vücuttaki pek çok işlevi arasında en bilinen özellikleri kas ve sinir işlevine yardımcı olmak, kan basıncını düzenlemek ve bağışıklık sistemini desteklemektir.

Yetişkin bir insanın vücudunda yaklaşık 25 gram magnezyum vardır ve bunun % 50-60’ı iskelette depolanır. Geri kalanı kaslarda, yumuşak dokularda ve vücut sıvılarında bulunur. Buna karşılık insanların besinlerden yeterince magnezyum alamaması yaygın bir durumdur. Fakat belirtilerin görülmeye başlaması herkeste gerçekleşmez.

Magnezyum eksikliği bir dizi sağlık problemiyle ilişkilidir. Bu nedenle eksiklik belirtileri olmasa da her gün yeterince magnezyum almak sağlıklı beslenme için önemlidir. Badem, ıspanak ve kaju fıstığı magnezyum açısından en zengin gıdalardan bazılarıdır. Eğer herhangi bir nedenle besinlerden yeterince magnezyum alamıyorsanız, doktorunuz takviye almanızı önerebilir.

Magnezyumun Faydaları Nelerdir?

Magnezyum insanların günde en az 100 miligram tüketmesi gereken minerallerden biridir. Bu mineral birçok bedensel işlev için hayati önem taşır. Günlük olarak yeterince magnezyum almanız Alzheimer hastalığı, tip 2 diyabet, kalp damar hastalıkları ve migren gibi kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Aşağıda magnezyumun vücuttaki işlevini ve faydalarını bulabilirsiniz:

 • Kemik sağlığı: Magnezyum da tıpkı kalsiyum gibi kemik sağlığı için önemlidir. Kemik erimesi riskini azaltmak için düzenli ve yeteri kadar magnezyum almak gerekir. Ayrıca bu mineral D vitamini ve kalsiyumun vücuttaki seviyelerini de düzenler.
 • Şeker hastalığı: Magnezyumdan zengin bir beslenme düzeni şeker hastalığını önlemede etkili olabilir. Ayrıca şeker hastaları üzerinde yapılan çalışmalar, şeker hastalarının birçoğunda magnezyum seviyelerinin düşük olduğunu göstermiştir.
 • Kalp damar sağlığı: Kalp ve diğer kasların sağlığını korumak için magnezyuma ihtiyaç vardır. Eksikliği durumunda kalp damar hastalıklarına dair riskler artabilir. Ayrıca bazı durumlarda kalp aritmisi ve konjesif kalp yetmezliği tedavisinde magnezyum takviyeleri kullanılabilir.
 • Migren: Magnezyum tedavisi migren ağrılarını önlemeye ve hafifletmeye yardımcıdır. Çünkü magnezyum kan damarlarının daralmasını kısıtlayabilir ve beyindeki nörotransmiterleri etkileyebilir. Bazı ülkelerde migren tedavisinde magnezyum takviyeleri kullanılır.
 • PMS (adet öncesi sendrom): Bazı insanlar adet dönemi öncesi süreci daha rahatsız geçirir. Bazı çalışmalar B12 ve magnezyumun bu süreci hafifletebileceğini göstermiştir. Yeterince magnezyum almak ya da ihtiyaç varsa takviye kullanmak şişkinliği, duygu durum dengesizliklerini ve meme hassasiyetini azaltabilir.
 • Anksiyete (kaygı bozukluğu): Vücudunuzda magnezyum seviyelerinin düşük olması depresyon ve anksiyete gibi duygu durum bozukluklarına dair riskleri artırabilir.

Magnezyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Birçok insanda magnezyum eksikliği belirgin bir belirti vermez fakat uzun süreçte birçok sağlık riski oluşturmaya devam eder. Belirti veren magnezyum eksikliği nadir görülür fakat bazı sağlık koşulları, aşırı alkol tüketmek, çok yetersiz magnezyum almak ve belirli ilaçların uzun süre kullanılması belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Magnezyum eksikliği belirtileri şöyle sıralanabilir:

 • İştahsızlık
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Yorgunluk
 • Halsizlik
 • Daha şiddetli durumlarda, uyuşma ve karıncalanma, kas kasılmaları ve krampları, nöbetler, ruh hali dengesizlikleri, kalp ritminin bozulması ve koroner spazmlar görülebilir.
 • Ciddi durumlarda düşük serum kalsiyum ve potasyum seviyeleri görülebilir.

Magnezyum Eksikliği Neden Oluşur?

Düşük magnezyum tipik olarak bağırsaktaki magnezyum emiliminin azalması veya magnezyumu idrar yoluyla fazlaca atmaktan kaynaklanır. Aksi halde sağlıklı kişilerde düşük magnezyum seviyeleri nadir görülür. Bunun nedeni, magnezyum seviyelerinin büyük ölçüde böbrekler tarafından kontrol edilmesidir. Böbrekler, vücudun ihtiyaç duyduğu seviyeye bağlı olarak magnezyum atılımını artırır veya azaltır.

Bunların yanında, uzun süre besinlerden yeterince magnezyum almamak, magnezyumu fazlaca kaybetmek veya başka kronik hastalıklar magnezyum eksikliğine ya da düşük seviyelerine yol açabilir. Düşük seviyeler genellikle hastanede yatan kişilerde yaygındır. Bunun nedeni geçirdikleri ameliyatlar veya diğer tedaviler olabilir.

Magnezyum eksikliği yaşama riskini artıran durumlardan diğerleri de sindirim sistemi sorunları, yaşın ilerlemesi, tip 2 diyabet (şeker hastalığı), loop diüretik ilaçların fazlaca kullanılması, bazı kemoterapi ilaçları ve alkol bağımlılığıdır.

Günlük Magnezyum İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

Magnezyum vücudun temel işlevleri için gerekli minerallerden biridir. Vücutta yüzlerce kimyasal reaksiyona katılır ve sağlığı korumaya yardımcı olur. Fakat birçok insan günlük alması gereken magnezyumu almaz. Yine de magnezyum seviyelerini böbrekleriniz korumaya yardımcı olur.

Sağlıklı beslenme düzenine sahip olmak ve gerekiyorsa takviyeler kullanarak magnezyum ihtiyacınızı karşılamak için çoğu zaman yeterlidir. Eğer kronik bazı rahatsızlıklarınız varsa veya magnezyum atılımını artıran ilaçlar kullanıyorsanız doktorunuzdan magnezyum seviyelerinizi kontrol etmesini isteyebilirsiniz. Ayrıca bazı bağırsak emilim sorunları da, ne kadar besinlerden alsanız da magnezyumun eksik olmasına neden olabilir. Bunun dışında kabak çekirdeği, yeşil yapraklı sebzeler ve kuru yemişler magnezyum açısından zengindir.

Magnezyum Hangi Yiyeceklerde Vardır?

Birçok insan günlük ihtiyacını karşılamaz. Sağlıklı kişiler magnezyum içeren besinleri öğünlerine dahil ederek günlük ihtiyaçlarını karşılayabilir. Fakat altta yatan bir hastalık ya da tıbbi durum varsa doktora görünmeniz gerekir, bu durumda besinlerden aldığınız magnezyum yeterli olmayabilir. Ayrıca magnezyum takviyelerini de doktor kontrolünde kullanmak gerekir. Aşağıdaki yiyecekler magnezyum açısından zengin ve sağlıklı kaynaklardır:

 • Bitter çikolata: 28 gram bitter çikolata günlük ihtiyacınızın %16’sını karşılar. Aynı zamanda bağırsaklar ve kalp için de faydalıdır.
 • Kuru yemişler: Fıstık, ceviz, fındık, badem ve kaju gibi kuruyemişler magnezyum açısından zengindir.
 • Bakliyat: Baklagillerin tümü magnezyum açısından zengindir. Bunları arasında fasulye günlük ihtiyacınızı karşılamak için iyi kaynaklardan biridir.
 • Kabak çekirdeği: Birçok tohum iyi birer magnezyum kaynağıdır. Bunların arasında 28 gram kabak çekirdeği günlük magnezyum ihtiyacının %37’sini içerir.
 • Chia tohumu ve keten tohumu: Tohumların tamamı gibi keten ve chia tohumu da magnezyumdan zengindir.
 • Tam tahıllar: Yulaf, arpa ve buğday gibi işlenmemiş tam tahıllar iyi magnezyum kaynakları arasındadır. 28 gram karabuğday günlük magnezyum ihtiyacının %16’sını karşılar.
 • Bazı balık türleri: Bir çok balık türü iyi bir kaynaktır. Bunların arasında uskumru, somon ve pisi balığı öne çıkar.
 • Muz: Bir büyük boy muz günlük ihtiyacınızın %9’una sahiptir.
 • Yeşil yapraklı sebzeler: Tüm yeşil yapraklı sebzeler magnezyum içerir. Örneğin 180 gram pişmiş ıspanak günlük magnezyum ihtiyacının %39’unu karşılar.

Magnezyum Eksikliği Nasıl Giderilir?

Düşük magnezyum seviyeleri yaygın görülse de magnezyum eksikliği nadir görülür. Bunun tedavisi eksikliğe neden olan duruma göre değişir. Eğer magnezyumu emmenizi engelleyen bir sağlık sorunu varsa buna yönelik tedaviler uygulanacaktır. Benzer şekilde bir başka kronik hastalık nedeniyle magnezyum eksikliği yaşıyorsanız buna yönelik tedaviler ve gerekirse takviyeler kullanılabilir. Bir ilaç ya da böbreklerinizdeki bir sorun nedeniyle günlük olarak normalden fazla magnezyum kaybediyor olabilirsiniz. Bu durumu çözmek için de tıbbi tedavi gerekebilir. Kısaca magnezyum eksikliğini ya da düşük seviyelerini gidermek için aşağıdaki üç seçenekten biri uygulanır:

 • Varsa altta yatan hastalığa ya da tıbbi durumlara özgü tedaviler ve takviyeler
 • Neden olan bir ilaç veya tedaviyse buna yönelik önlemler ve bazen takviyeler
 • Sağlıklı kişiler için günlük beslenme düzeni içinde daha fazla magnezyum kaynağına yer vermek

Takviyelerin doktor kontrolünde ve onların önerdiği miktarda kullanılması gerekir. Eğer değerlerinizin düşük olduğundan şüphe ediyorsanız doktorunuzdan bir tahlil isteyebilirsiniz. Böylece eksikliğin ya da düşük seviyelerin şiddetini de görebilir ve buna uygun bir yol bulabilirsiniz.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın