Sağlık Rehberi

Selenyum Eksikliği

Selenyum vücut için oldukça faydalıdır. Vücutta bulunan antioksidanları proteine dönüştürerek vücudu hastalıklardan korumaktadır. Bu yüzden Selenyum eksikliği ciddi hastalıklara neden olabilmektedir.

Ayrıca selenyum vücudu erken yaşlanma gibi belirtilerden de korumaktadır. Eksikliğinde birçok olumsuzluklar meydana gelmektedir. Vücudun sağlıklı çalışmasına yardımcı olduğu gibi, selenyum eksikliği birçok istenmeyen hastalıklara da sebebiyet vermektedir.

Selenyum Eksikliği Nedenleri Nelerdir?

Vücutta selenyum eksikliği besinlerin sindirilememesi, beslenme alışkanlıklarında eksikler ve selenyumun az bulunduğu yerlerde ortaya çıkmaktadır. Hamilelikte de kadınlarda selenyum eksikliği görülmektedir. Bunun önüne geçebilmek için düzenli olarak doktor kontrolüne gidilmesi gerekmektedir.

Selenyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Selenyum eksikliğinin birden fazla belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtiler görüldüğü takdirde doktor kontrolüne gidilmesi gerekmektedir.

 • Kas güçsüzlüğü
 • Saç dökülmesi
 • Unutkanlık
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
 • Yorgunluk selenyum eksikliğinin belirtilerinden bazılarıdır.

Selenyum eksikliği teşhisinde bol selenyum içeren gıdalar doktor gözetiminde tüketilmelidir. Doktorun vermiş olduğu tedavi önerileri eksiksiz ve zamanına uyarak yapılması gerekmektedir. Bunlara uyulmazsa daha ağır hastalıklara sebep olabileceği gibi kadın ve erkeklerde kısırlığa da sebep olmaktadır.

Selenyum takviyeleri ve selenyum içeren besinleri doktorunuzun önerdiği kadar kullanmanız gerekir. Daha az ya da fazla tüketmek istenmeyen sonuçlara yol açabilmektedir. Düzenli olarak selenyum değerini kontrol ettirmek, değerleri istenilen aralıklarda tutabilmek için büyük önem taşır.

Selenyumu Fazla Almak Tehlikeli midir?

Bir yetişkin günde 100 mikrogram ile 400 mikrogram arasında selenyum almalıdır. Fazla selenyum takviyesi yapılması halinde karaciğer hasarı, bağırsak şikayetleri, dalak büyümesi ve cilt iltihabi ile karşılaşmanız olasıdır. Bu yüzden selenyum takviyesi kan seviyesine bakılarak, doktor kontrolünde alınmalıdır.

Selenyum Takviyesi Kullanılmalı Mıdır?

Vücudun ihtiyaç duyduğu ve günlük alınması gereken selenyum miktarı 55 mcgdir. Ancak 125 mcgye kadar da alınabilmekte olup selenyum açısından zengin besinler ise şunlardır;

Ceviz, fındık, ayçiçeği ve kabak çekirdeği, sarımsak, yumurta, doğal deniz balıkları, doğal beslenen hayvanların etleri, karaciğer gibi besinler selenyum açısından zengin olup öğünlerinizde bu besinlere yer vererek günlük almanız gereken selenyum ihtiyacını da karşılayabilirsiniz.

Ancak hekiminiz tarafından teşhisi konulmuş ciddi bir selenyum eksikliğiniz var ise hekiminizin kontrolünde selenyum takviyesi almanız gerekebilmektedir.

Selenyumu vücut için bu kadar önemli kılan bir diğer önemli nokta ise kanser gibi hastalıklara karşı da koruyucu bir etki göstermektedir özellikle aile geçmişinizde kanser öyküsü var ise selenyum değerlerinizin normal düzeylerde olması önemlidir. Selenyum vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruma sağlayacaktır.

Kaynaklar:

Osteoporosis: Could selenium reduce risk? – Written by Tim Newman on November 27, 2019 — Fact checked by Carolyn Robertson

Are Selenium Supplements Good For You? Yes And No – Written by Grace Rattue on March 2, 2012

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın