Sirke ile Zayıflama

Genel hatları ile sirkenin sağlığa faydaları olup ve sirke ile zayıflama mümkündür. Sirke ile zayıflama hakkında merak ettikleriniz bu sayfada!

Sirkenin ana maddesine göre sağlığa olan faydalar değişkenlik gösterebilir ancak genel hatları ile sirkenin sağlığa faydaları olup ve sirke ile zayıflama mümkündür. Sirke, eski çağlardan günümüze hem yemeklerde ve salatalarda tat ve aroma vermesi için hem de birçok hastalığın tedavisi için kullanılmaktadır. Hemen hemen her meyvenin fermentesiyle sirke elde etmek mümkündür. En çok bilinen ve kullanılan sirke çeşitleri; elma, üzüm, balsamik, kırmızı şarap, ayva, bal, ardıç, hurma, nar, beyaz şarap, kayısı, yaban mersini, çilek ve karanfilden elde edilen sirkelerdir.

Sirkenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Başta elma sirkesi olmak üzere birçok sirke türü günümüzde aktif olarak kullanılmaktadır. Bazen yemeklere lezzet vermek, bazen zayıflamak bazen de hastalıkları tedavi etmek için kullanılmaktadır. Sirkenin ham maddesi olan meyvenin özellikleri sirkeye dönüşme sürecinde katlanarak artar. Sirkeyi oluşturan asit sağlığa faydalıdır. Ayrıca doğal antiseptik olarak bilinen sirke, mayalanma süreci dahilinde ekstra bazı özellikleri de bünyesine katar. Sirke tüketimini binlerce yıl geriye dayanmaktadır. Tarihi şaraptan da eskidir. İnsanlığın bazı hastalıkların üstesinden gelmesinde büyük faydası dokunmuştur. Sirkenin, özellikle de elma sirkesinin sağlığa olan faydalarını ve vücuda olan etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İçerisindeki antioksidanlar ve yararlı asit sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ise başta mevsimsel hastalıklar olmak üzere birçok hastalığın ortaya çıkma riskini düşürür.
 • Oksijenin en olumsuz etkilerinden birisi olan oksitlenme sürecini engelleyen antioksidanlar barındırır. Böylece hücre hasarlanmalarını büyük oranda engeller.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanında asitli yapısı sayesinde bakteri ve virüslerin yaşayacağı alanları ortadan kaldırır. Bakterilere bağlı hastalıkların oluşma riskini büyük oranda düşürür.
 • Kan basıncı üzerinde etkisi bulunmaktadır. Eğer tansiyon hastası iseniz sirke tüketmeniz tavsiye edilmez. Düşük tansiyon durumlarında ise sirkenin tüketimi sayesinde tansiyon dengelenir.
 • Enerji üretim sürecini etkiler. Hücrelerin, kapasitelerinin üzerinde çalışmasını sağlar. Halsizlik durumunda tüketilirse kişiyi bir anda enerjik bir ruh haline sokar.
 • Asit içeriği sayesinde çözünmüş kan yağlarını kontrol eder. Kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü dengede tutarak metabolizmayı korur.
 • Az miktarda ve dengeli tüketilmesi halinde sindirim sistemini düzenler. Başta reflü olmak üzere gastrit ve ülserin belirtilerini hafifletir.
 • Dışsal travmalar sonucunda ortaya çıkan bazı yaraların ve yanıkların tedavisinde, dışardan uygulanmak suretiyle kullanılabilir. Yaraların ve yanıkların iyileşme hızı artırır.
 • Vücuttaki ödemleri çözmesinden dolayı düzenli tüketimi halinde ciddi miktarda kilo verilmesine sebep olur. Bu özelliği sayesinde hızlı kilo verdiren diyetlerin değişmez parçasıdır.
 • Mikrop kırıcı özelliği vardır. Sebze, meyve ve vücutla temas eden herhangi bir şeyin sirke ile silinmesi ya da yıkanması halinde mikrop kalmayacaktır.
 • Asitli yapısı eklem bölgelerinde ve kas dokularında ortaya çıkan iltihaplı ağrıların ortadan kalkmasını sağlar.
 • Damarlardaki yağ tutumunu engeller. Bu sayede damarlar daha esnek hale gelir ve kan basıncı düzelir. Bu açısından kalp – damar sağlığını koruduğunu ve bu bölgelerde ortaya çıkabilecek hastalıkların riskini düşürdüğünü söyleyebiliriz.

Sirkenin Zayıflatıcı Etkisi Nedir?

Zayıflama amacıyla genelde elma sirkesi kullanılmaktadır. Elmanın metabolizma üzerinde olan etkileri, elma sirkesini de aynen aktarılmıştır. Mayalanmış olmasından dolayı elmadaki zayıflatıcı etkinin daha fazla olduğu söylenebilir.

Elma sirkesi sıvı formda olmasından dolayı daha çabuk sindirilmektedir. İçerisindeki aktif maddelerin kana karışma hızı çok yüksek olduğundan dolayı metabolizma anlık olarak çok hızlanmaktadır. Özellikle hızlı kilo verilmesi gereken dönemlerde düzenli elma sirkesi tüketimi sayesinde ciddi miktarda kilo verilmektedir.

 • Elma sirkesinin ve genel olarak sirkelerin bir diğer özelliği ise ödem çözmeleridir. Vücutta bulunan kiloların büyük bir bölümünü tutulan sular oluşturur. Bu ödemler karbonhidrat yapılarının etrafında kümelenirler. Sirke içildikten ya da bir şekilde tüketildikten sonra suyun tutulmasına sebep olan karbonhidratların yakılmasını sağlar. Tutunacak karbonhidrat kalmadığında, karbonhidratın etrafındaki sular da vücuttan atılır. Böylece çok hızlı şekilde kilo verilir.
 • Atılacak suyun kalmadığı durumlarda ise metabolizma yağ dokularını yakmaya başlar. Sudan sonra en büyük kütleyi oluşturan yağ dokuları su kadar hızlı olmasa da büyük bir hızda yakılır. Ayrıca kilo vermenin tamamlanmasının ardından azaltılan bir dozda elma sirkesi kullanılırsa vücudun yağ biriktirme kapasitesi düşürülmektedir.
 • Elma sirkesinin sıvı formda olması tüketilmesini kolaylaştırmaktadır. Çeşitli salatalara, yemeklere veya içeceklere katılması kolaydır. Özellikle bal ile karıştırılarak tüketilmesi halinde metabolizmayı daha çok hızlandırmaktadır. Bağırsak florasını düzenlemesinden dolayı kilo vermenin yanında sağlığı da korumaktadır. Özellikle sindirim sistemi problemlerinin ortadan kaldırılmasında, cilt problemlerinin giderilmesinde ve bazı hastalıkların geçirilmesinde elma sirkesi başta olmak üzere diğer sirke türleri de kullanılmaktadır.

Sirke Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Sirke ile zayıflama yönteminde aç karnına içilen sirke kan şekerinin düşmesine engel olur ve bu sayede kişiye uzun süre tokluk hissi yaşatır. Bu sayede sağlıksız ve dengesiz beslenmenin önüne geçilmiş olur. Sirke gösterdiği asidik etki sayesinde vücutta yağ toplanmasını engeller. Yağ yakımını hızlandırır ve vücutta ki toksin yabancı maddeleri uzaklaştırır.

Tabii, sadece sirke tüketerek sirke ile zayıflama yöntemlerinin işe yarayacağına inanmamak gerekir. Sirke kullanımını alışkanlık haline getirip aynı zamanda sağlıklı beslenme ve düzenli bir egzersiz programı uygulamak kısa sürede etki gösterecektir.

Elma sirkesinin içerisinde yararlı enzim ve bitki asitleri bulunmaktadır. Bu sayede vücutta ki toksinlerden arınırken ödem miktarı da en alt düzeye iner. Sirke aynı zamanda kandaki yağları ve zararlı maddeleri karaciğer ve böbrekler ile vücuttan uzaklaştırır.

Hangi Sirke Türleri Zayıflamak İçin Tüketilmelidir?

Sirke, oldukça fazla çeşidi olan besinlerden birisidir. Üzüm, elma, pirinç, hurma, çilek, balsamik, ada çayı, ayva gibi çok çeşitte sirke bulunmaktadır. Her birinin birbirinden farklı yararları ve kullanım alanları bulunmaktadır.

Eski zamanlardan günümüze gelene kadar birçok besin kendini yenilemiş ve çeşitliliğini insanoğlu sayesinde arttırmıştır. Sirke de bu besinlerden birisidir. Faydaları saymakla bitmez. İştahı keser, hazmı kolaylaştırır, iltihap kurutur, kaşıntıya giderir, yorgunluğu alır, ağız temizliğine yardımcı olur ve ateş düşürücüdür. Halk arasında en bilindik sirke çeşitleri ise üzüm sirkesi ve elma sirkesidir. Son yıllarda temizlik için kullanılan beyaz sirkelerin kullanımı da oldukça yaygınlaşmıştır.

Konu zayıflama ve sağlıklı beslenme olduğunda ise tüketiciler, ağırlıklı olarak elma sirkesini tüketirler.

Aslında tüm sirke çeşitleri içerisinde asetik asit bulundurur. Yağları yakmaya yarayan temel kaynak da asetik asit olduğu için, tüm sirke çeşitlerini zayıflama döneminde tüketmeniz uygundur. Fakat fiyat farkı ile karşılaşmanız yüksek ihtimallidir. Bu yüzden de market raflarında büyük çoğunlukla elma ve üzüm sirkesine rastlarız. Sirkenin ülkemizde üretimi zahmetli olsada yaygın olduğu için, rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Sirke Suyu Yağ Yakar Mı?

Sirke, içinde bulundurduğu asetik asit sayesinde yağ yakımını hızlandırmaya yardımcı olur. Özellikle göbek bölgesinde bulunan yağları eritmekte oldukça başarılı olduğu bilinmektedir. Bu yüzden de özellikle göbek bölgesinde yağlardan rahatsız olan kişiler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Sirke, kan şekerinizi düzenlemeye, metabolizmanızı hızlandırmaya, kilo vermenizi kolaylaştırmaya yardımcı olur. Örneğin sabahları aç karnına 1 bardak suya 1-2 kaşık katacağınız sirke sayesinde zayıflama döneminize katkıda bulunabilirsiniz. Bu, yalnızca zayıflama döneminde size yardımcı olur. Sizi zayıflatan ana unsur, genel beslenme düzeniniz ve istikrarlı oluşunuzdur.

Sirke Göbek Eritmek için Kullanılır Mı?

Sirke, zayıflamak isteyen kişilerin ek olarak kullandığı besinlerden birisidir. Özellikle üzüm ve elma sirkesi en sık kullanılan sirke çeşitlerindendir.

İdeal kiloda olmak, başta sağlıklı olmak üzere birçok konuda oldukça önemli bir etkendir. Çünkü fazla kilo, dış görünüşün haricinde beraberinde farklı sağlık sorunlarını da getirir. Özellikle kalp, şeker, tansiyon fazla kilonun tetiklediği önemli rahatsızlıklardan birisidir. Bu yüzden doğal şifa kaynağı besinlerden faydalanmak gerekir. Kilo problemi olan insanların en yakındığı konu ise göbek yağlarıdır. Ne kadar kilo verilirse verilsin göbek yağlarından kilo veremeyen insanlar, çözümü farklı besinlerde ararlar. Öncelikle göbek yağlarını eritmek için yapılması gereken en önemli şey, spordur. Spor yapmak sağlığınıza sağlık katmanın yanı sıra vücudunuzun şekillenmesine de yardımcı olur.

Sabahları aç karnına ılık suya bir iki kaşık sirke katılıp içildikten sonra yapılan spor, göbek yağlarını eritmede size büyük katkı sağlar. Çünkü sirke, içinde bulundurduğu asetik asit sayesinde kilo vermenizi kolaylaştırır. Bunun yanı sıra sirke daha uzun süre tok kalmanıza, kan şekerinizi düzenlemeye, yağ depolamayı azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Hiçbir besin sizi tek başına zayıflamaya yetmez. Zayıflamak ve sağlıklı beslenmek bir bütündür. Tüm taşları eksiksiz yerine getirdiğinizde kilo verme süreciniz tamamlanmış olur. Sirke gibi farklı doğal besinler ise yalnızca süreci hızlandırmaya yardımcı olur.

Zayıflamak için Sirke Nasıl Tüketilmelidir?

Zayıflamak isteyen kişiler beslenme düzenlerini değiştirmelerinin yanı sıra diyet listelerine ek zayıflatıcı bir ürün isterler. Bu gibi durumlarda kullanılan ürün doğal besinlerden seçilmelidir. Örneğin sabahları aç karnına içeceğiniz bir bardak sirkeli su, içinde bulunan asetik asit sayesinde yağ yakımı hızlandırdığı için zayıflamaya yardımcı olur.

Kullanılan sirkenin çeşidi önemli değildir. Çünkü sizi tek başına zayıflatacak olan şey sirke değildir. Bunun bilincinde olmak gerekir. Sirke tadının ekşi, kokusunun da keskin olması sebebiyle ön yargıyla yaklaşılan ürünlerden birisidir. İlk etapta sirkeyi suya katmak yerine maden suyuna katarak tüketebilirsiniz. Sabah içmeyi tercih ederseniz aç karnına ve sıcak suyun içine, akşam içmeyi tercih ederseniz ılık su veya maden suyunun içine katarak için. Akşam yatmak önce veya sabahları aç karnına sirkeli suyu rahatlıkla tüketebilirsiniz. Bunu bir düzen haline soktuğunuzda alışacak ve sirkenin keskin, ekşi tadı sizi rahatsız etmeyecektir. Aksine alıştıktan sonra bunu ihtiyaç olarak hissedecek ve alışacaksınız.

Sirkenin Daha Kolay Kullanımını Sağlayacak Püf Noktaları

 • Bir bardak portakal, greyfurt ya da ananas suyuna, iki yemek kaşığı elma sirkesi ve bir yemek kaşığı bal ve biraz tarçın katarak bu karışım her yemekten önce tüketilebilir.
 • Yağların yakımında yardımcı olur aynı zamanda kan şekeri seviyelerini düzenler.
 • Mide probleminin olmadığı durumlarda, yemeklerden önce 1 bardak suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi, 1 çay kaşığı bal ve birkaç damla limon ile karıştırarak tüketilebilir. Hem iştahı baskılar hem de yağ yakmada yardımcı bir içecektir.
 • 1 fincan sirke ile ince doğranmış soğan ve sarımsak, bir miktar su ile 3 çay kaşığı zeytinyağı karıştırılarak salatada kullanılabilir. Salatayı lezzetlendirirken aynı zamanda antibiyotik etkisi yaratacaktır.
 • Bir fincan sirkeye iki bardak su, bir çay kaşığı bal, bir tatlı kaşığı limon suyu, bir yemek kaşığı ince doğranmış kuru kayısı, kuru üzüm, bir çay kaşığının yarısı kadar tarçın katılır ve bu karışım iyice karıştırılıp içilebilir.
 • Patates, havuç, soğan, tuz, süzme yağ ve sirke ekleyerek lezzetli bir yemek yapılabilir.

Belirli sirke kürleri uygularken gün içerisinde yeterli miktarda su içmek önemlidir. Sirke kürü kilo kaybında tek başına etkili olmayacaktır. Mide problemlerinin yaşanmaması için, sirke kürleriyle birlikte uygulayacak kişiye özel bir beslenme tedavisi önerilmelidir. Bu sayede kalıcı olarak kilo kaybı sağlanabilir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın