Yoğurdun Faydaları

Yoğurdun Faydaları Nelerdir? Yoğurt Tüketimi Nasıl Olmalıdır? Yoğurt Zayıflatır Mı? Merak ettiğiniz bütün soruların yanıtları bu sayfada!

Yoğurdun faydaları son derece fazla ve oldukça çeşitlidir. Evde günlük süt ile elde edilen yoğurt oldukça fazla probiyotik içermektedir. Düzenli olarak tüketildiği takdirde insan vücuduna olan faydalarına değinecek olursak;

 • Yoğurt potasyum, fosfor, çinko ve B5 vitamini açısından önemli bir besin kaynağıdır. Ayrıca kırmızı kan hücrelerini tutan ve sinir sisteminizin düzgün çalışmasına yardımcı olan B12’yi de içerir.
 • Her gün bir kase yoğurt tüketmek, hastalık ve enfeksiyonla karşı vücut direncini daha güçlü kılar.
 • Kasların gelişimini destekleyen yoğurt, düşük proteinli gıdalara göre her zaman daha doyurucudur. Yağ yakmaya yardımcı olduğu için diyet yapanlar öğünlerinde rahatlıkla tüketebilir.
 • Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Yoğurtta bulunan probiyotik sayesinde bağırsak florasını korur.
 • Yoğurt kas sistemine faydalı olduğundan özellikle spor sonrası yorulan kasların güçlenmesine yardımcı olur.
 • Düzenli yoğurt tüketmenin yüksek tansiyon riskini azalttığı bilinmektedir.
 • Kadınlar için oldukça önemli olan bir yararı ise; sıklıkla karşılaşılan vajinal mantar enfeksiyonlarına karşı da koruyucu rol oynamaktadır.
 • Bakteriler sayesinde ciltte oluşan sivilce ve kızarıklıklara iyi gelmektedir.

Yoğurt Günde Ne Kadar Tüketilmelidir?

Sağlıklı beslenmek her insan için elzem bir konudur. Sağlıklı beslenme, tüketeceğimiz ürünlerle de ilişkilidir. Bu ürünlerin başında yoğurt gelmektedir. Yoğurt günün bir öğününde mutlaka tüketilmelidir. Bu besin insan vücudunda kötü bakteri ve virüslerle mücadele eden hücreleri güçlendirme konusunda etkin besin değerlerini ve insan sağlığı için özellikle kemiklerin güçlenmesinde yararlı vitamin ve kalsiyumu barındırmaktadır. Aynı zamanda sütün yoğurda dönüşmesini sağlayan vücuda yararlı bakteriler bağışıklık sistemini güçlendirir. Yoğurdun faydaları yanında mutlaka bilinmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi de düzenli ve dengeli tüketilmesidir.

Günlük yoğurt tüketimimiz uzman diyetisyenler tarafından 3 porsiyon olarak önerilmektedir. Her porsiyon yaklaşık olarak 200 cc denk gelen kaseler ya da tam anlaşılması açısında bir su bardağı kadar olmalıdır. Bunu tek öğünde ya da sabah, öğle ve akşam öğünlerinde birer porsiyon olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca öğünlerde yemeğin yanında yoğurdu sevmeyenler için ara öğün olarak da tüketilebileceğini unutmayın. Çocukların yoğurt tüketmeleri önemli bir durumdur. Yoğurt tüketmek istemeyen çocuklar için yoğurda evde hazırladığınız meyve püreleri koyarak tatlandırabilirsiniz. Sade yoğurdu sevmeyen çocuklar aromalı yoğurdu severek tüketirler. Protein ve kalsiyum açısından zengin olan yoğurt çocukların gelişiminde önemli katkı sağlayacaktır.

Ev Yapımı Yoğurt Nasıl Yapılır?

Sağlıklı beslenmenin en iyi yöntemi insanların tüketecekleri birçok ürünü hazır almak yerine katkısız bir şekilde kendi evinde yapmasıdır. Bu ürünlerin başında yoğurt gelmektedir. Yoğurt besin değeri en yüksek ve sürekli her yaşta tüketilmesi gereken besinlerdendir. Hazır ve ambalajlı yoğurt raf ömürleri uzun olsun diye üretildiği esnada içerisine birçok katkı maddesi eklenmektedir. Bunlara maruz kalmamak için yoğurdu evinizde kolay bir şekilde kendinizde yapabilirsiniz. İşte evde yoğurt yapmanın yolu.

Kullanılacak Malzemeler ve Yapılışı

 • Günlük veya doğal süt kullanılmalıdır. Günlük ve doğal süt satan çiftlikler günümüzde çok yaygın sütü onlardan alabilirsiniz.
 • Mayalamak için daha önce yapılmış 1 yemek kaşığı doğal yoğurt.
 • Yoğurdu yapmak için cam kavanoz, çömlek ya da evinizde yoğurdu koyabilecek kap, ama en lezzetlisi çömlekte yapılmış olanıdır.

Çiftlikten ya da sütçüden aldığınız doğal sütü öncelikle bir tülbent ya da ince süzgeç yardımıyla süzüp daha sonra 8-10 dakika kaynatıp soğutmanız gerekmektedir. Bu sırada yoğurdun mayası hazırlanır. Her bir litre süt için bir tatlı kaşığı kadar maya kullanılmalıdır. Maya olarak kullanacağınız yoğurdu ılık süt ile pürüzsüz bir hale gelene kadar karıştırmanız gerekmektedir. Daha sonra soğuyan süte maya karıştırılır. Mayası karıştırılan süt kavanozlara ya da yoğurdu yapacağınız kaplara eşit miktarda dökülür. Kaplar 1-2 saat oda sıcaklığında bekletildikten sonra buzdolabına konulur ve 24 saat dinlendirilir. Ev yapımı yoğurdunuz artık yemeye hazır.

Yoğurt Zararlı Mı?

Dünya genelinde en çok tüketilen süt ürünlerinin başında yoğurt gelmektedir. İnsan sağlığı için önemli bir besin kaynağı olduğu için diyetisyenler ve beslenme uzmanları tarafından mutlaka bir öğüne koyulmaktadır. Hatta sağlıklı bir insanın günde 3 porsiyon yoğurt tüketmesi onu hastalıklara karşı koruyan bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Yoğurdun her yaş grubu için faydalı bir besin olduğunu bilmenin yanında aşırı tüketimde insan sağlığına zararlarda vereceği unutulmamalıdır. Her besin için bu kural geçerlidir. Her besinin mutlaka aşırıya kaçmadan yeteri kadar tüketilmesi gerektiğini unutmayalım. Yoğurdun birçok faydasının yanında zararlarının olduğunu unutmayalım.

Yoğurt Aşırı Tüketilirse Ne Olur?

 • Aşırı tüketilen yoğurt içerisinde bulundurduğu kalsiyumdan dolayı böbrek taşlarının oluşmasına neden olabilir.
 • Aşırı miktarda tüketilen yoğurt damarlarda kalsiyum birikmesine neden olur. Damarda biriken kalsiyum insan vücudunda demir ve çinko emilimini azaltır. Bu da insanların halsizleşmesine ve yorgun düşmesine neden olur.
 • Yoğurt tüketimi her gün aşırı bir şekilde yapılırsa yumurtalık kanserine neden olabileceğini unutmamak gerekir.
 • İlaç kullanan bireylerin kullandığı bazı ilaçların özellikle antibiyotiğin yoğurt gibi süt ürünü olan besinlerle tüketilmemesi gerektiğini bilmelidir. Yoğurt ilacın iyileştirme süresini uzatacaktır.
 • Ayrıca meyveli yoğurt ya da şeker eklenerek bol miktarda tüketilen yoğurtlar kilo oluşumuna neden olur.
 • Görüldüğü gibi insan sağlığı için çok faydalı olan bir besin aşırı tüketildiği zaman fayda yerine zarar verebilmektedir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın