Yoğurdun Faydaları
Yoğurdun Faydaları

Yoğurdun Faydaları Nelerdir? Yoğurt Tüketimi Nasıl Olmalıdır? Yoğurt Zayıflatır Mı? Merak ettiğiniz bütün soruların yanıtları bu sayfada!

Uzman Diyetisyen Tuğba Yaprak

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Tüm dünyada sıklıkla tüketilen en popüler fermente süt ürünlerinden biri olan yoğurt, zengin protein, karbonhidrat deposudur. Günlük vitamin ve mineral ihtiyacını da karşılamaktadır. Endüstriyel üretimde de birçok çeşidi bulunan yoğurdun en çok tercih edileni inek sütü ile yapılan olsa da, keçi, koyun ve mandanın sütünden de yoğurt yapılabilmektedir. Ancak her yoğurt aynı besin değerine sahip değildir. Marketten alınan hazır yoğurtlar evde yapılan yoğurtlara kıyasla daha düşük vitaminlere sahiptir. Yoğurdun faydaları son derece fazladır. Küçük yaştan itibaren tüketilmesi önerilir.

En Çok Göze Çarpan Özellikleri 

Yoğurdun faydaları son derece fazla ve oldukça çeşitlidir. Evde günlük süt ile elde edilen yoğurt oldukça fazla probiyotik içermektedir. Düzenli olarak tüketildiği takdirde insan vücuduna olan faydalarına değinecek olursak;

 • Yoğurt potasyum, fosfor, çinko ve B5 vitamini açısından önemli bir besin kaynağıdır. Ayrıca kırmızı kan hücrelerini tutan ve sinir sisteminizin düzgün çalışmasına yardımcı olan B12’yi de içerir. 
 • Her gün bir kase yoğurt tüketmek, hastalık ve enfeksiyonla karşı vücut direncini daha güçlü kılar.
 • Kasların gelişimini destekleyen yoğurt, düşük proteinli gıdalara göre her zaman daha doyurucudur. Yağ yakmaya yardımcı olduğu için diyet yapanlar öğünlerinde rahatlıkla tüketebilir.
 • Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Yoğurtta bulunan probiyotik sayesinde bağırsak florasını korur.
 • Yoğurt kas sistemine faydalı olduğundan özellikle spor sonrası yorulan kasların güçlenmesine yardımcı olur.
 • Düzenli yoğurt tüketmenin yüksek tansiyon riskini azalttığı bilinmektedir.
 • Kadınlar için oldukça önemli olan bir yararı ise; sıklıkla karşılaşılan vajinal mantar enfeksiyonlarına karşı da koruyucu rol oynamaktadır. 
 • Bakteriler sayesinde ciltte oluşan sivilce ve kızarıklıklara iyi gelmektedir. 

Yoğurt Günde Ne Kadar Tüketilmelidir?

Sağlıklı beslenmek her insan için elzem bir konudur. Sağlıklı beslenme, tüketeceğimiz ürünlerle de ilişkilidir. Bu ürünlerin başında yoğurt gelmektedir. Yoğurt günün bir öğününde mutlaka tüketilmelidir. Bu besin insan vücudunda kötü bakteri ve virüslerle mücadele eden hücreleri güçlendirme konusunda etkin besin değerlerini ve insan sağlığı için özellikle kemiklerin güçlenmesinde yararlı vitamin ve kalsiyumu barındırmaktadır. Aynı zamanda sütün yoğurda dönüşmesini sağlayan vücuda yararlı bakteriler bağışıklık sistemini güçlendirir. Yoğurdun bu yararları yanında mutlaka bilinmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi de düzenli ve dengeli tüketilmesidir. 

Yoğurt Tüketiminde Önemli Detaylar 

Günlük yoğurt tüketimimiz uzman diyetisyenler tarafından 3 porsiyon olarak önerilmektedir. Her porsiyon yaklaşık olarak 200 cc denk gelen kaseler ya da tam anlaşılması açısında bir su bardağı kadar olmalıdır. Bunu tek öğünde ya da sabah, öğle ve akşam öğünlerinde birer porsiyon olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca öğünlerde yemeğin yanında yoğurdu sevmeyenler için ara öğün olarak da tüketilebileceğini unutmayın. Çocukların yoğurt tüketmeleri önemli bir durumdur. Yoğurt tüketmek istemeyen çocuklar için yoğurda evde hazırladığınız meyve püreleri koyarak tatlandırabilirsiniz. Sade yoğurdu sevmeyen çocuklar aromalı yoğurdu severek tüketirler. Protein ve kalsiyum açısından zengin olan yoğurt çocukların gelişiminde önemli katkı sağlayacaktır. 

Ev Yapımı Yoğurt Nasıl Yapılır?

Sağlıklı beslenmenin en iyi yöntemi insanların tüketecekleri birçok ürünü hazır almak yerine katkısız bir şekilde kendi evinde yapmasıdır. Bu ürünlerin başında yoğurt gelmektedir. Yoğurt besin değeri en yüksek ve sürekli her yaşta tüketilmesi gereken besinlerdendir. Hazır ve ambalajlı yoğurt raf ömürleri uzun olsun diye üretildiği esnada içerisine birçok katkı maddesi eklenmektedir. Bunlara maruz kalmamak için yoğurdu evinizde kolay bir şekilde kendinizde yapabilirsiniz. İşte evde yoğurt yapmanın yolu.

Kullanılacak Malzemeler ve Yapılışı

 • Günlük veya doğal süt kullanılmalıdır. Günlük ve doğal süt satan çiftlikler günümüzde çok yaygın sütü onlardan alabilirsiniz.
 • Mayalamak için daha önce yapılmış 1 yemek kaşığı doğal yoğurt.
 • Yoğurdu yapmak için cam kavanoz, çömlek ya da evinizde yoğurdu koyabilecek kap, ama en lezzetlisi çömlekte yapılmış olanıdır. 

Çiftlikten ya da sütçüden aldığınız doğal sütü öncelikle bir tülbent ya da ince süzgeç yardımıyla süzüp daha sonra 8-10 dakika kaynatıp soğutmanız gerekmektedir.  Bu sırada yoğurdun mayası hazırlanır. Her bir litre süt için bir tatlı kaşığı kadar maya kullanılmalıdır. Maya olarak kullanacağınız yoğurdu ılık süt ile pürüzsüz bir hale gelene kadar karıştırmanız gerekmektedir. Daha sonra soğuyan süte maya karıştırılır. Mayası karıştırılan süt kavanozlara ya da yoğurdu yapacağınız kaplara eşit miktarda dökülür. Kaplar 1-2 saat oda sıcaklığında bekletildikten sonra buzdolabına konulur ve 24 saat dinlendirilir. Ev yapımı yoğurdunuz artık yemeye hazır.

Yoğurt Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Kalsiyum açısından oldukça zengin olan yoğurt herkes tarafından tüketilen ve sevilen sağlıklı bir besindir.  Ancak her besinde olduğu gibi yoğurtta da fazla tüketim bazı zararları ortaya çıkarmaktadır. Fazla yoğurt tüketiminde sindirim sistemini olumsuz etkilenebilir ve ishal, gaz gibi mide ve bağırsak problemlerine sebep olabilir. Yoğurt düzenli tüketildiği takdirde oldukça faydalı bir besine dönüşür. Düzenli beslenilmesi durumunda zayıflamaktan, mide sorunlarına kadar birçok şeye yardım eden bir besin olan yoğurt günlük olarak belirli miktarda tüketilmesi gerekmektedir. Bu miktar büyükler için 2 kâse iken çocuklar için 1 kâse kadardır. Ancak günlük beslenmede süt ve peynir hiç tüketilmiyorsa, günde 3-4 kâse yoğurt tüketilmesi gerekmektedir. Günlük kalsiyum alımı 1500 mg kadar olması gerekir. Fazla kalsiyum alımı, kemiklerde birikerek kemik kırıkları riskini artırabileceğinden dikkatli tüketilmelidir. Yoğurdun faydaları ile her yaştan kişilere destek sağlanabilir. 

Yoğurt Ne Zaman Tercih Edilir?

Diğer mineraller ile olan oranların bozulmasına ve diğer minerallerin emilimlerinde de aksamalara yol açabileceğinden belirtilen tüketim miktarından fazla yenilmemelidir. Gün içinde tükettiğiniz yaklaşık 100 gramlık bir yoğurt, sadece 62 kaloriye sahiptir. Yoğurdun faydaları iyi bir yaşam sürülmesini destekler. Sağlıklı bir yaşama sahip olmak istenildiğinde, günlük yoğurt tüketimi ihmal edilmemelidir. Bu sayede sağlıklı bir şekilde zayıflamakta mümkün olabilmektedir. Ayrıca laktoz intoleransı ileri düzeyde olan kişiler yoğurt tüketimine çok dikkat etmelidirler. Tek başına bile bir öğün olabilecek kadar besleyici olan yoğurt, market yoğurdu olarak değil ev yoğurdu olarak tüketilmelidir. Yoğurdun faydaları sayesinde birçok alanda kullanıldığı bilinmektedir.

Yoğurt Zararlı Mı?

Yoğurt Zararlı mı?

Dünya genelinde en çok tüketilen süt ürünlerinin başında yoğurt gelmektedir. İnsan sağlığı için önemli bir besin kaynağı olduğu için diyetisyenler ve beslenme uzmanları tarafından mutlaka bir öğüne koyulmaktadır. Hatta sağlıklı bir insanın günde 3 porsiyon yoğurt tüketmesi onu hastalıklara karşı koruyan bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Yoğurdun her yaş grubu için faydalı bir besin olduğunu bilmenin yanında aşırı tüketimde insan sağlığına zararlarda vereceği unutulmamalıdır. Her besin için bu kural geçerlidir. Her besinin mutlaka aşırıya kaçmadan yeteri kadar tüketilmesi gerektiğini unutmayalım. Yoğurdun birçok faydasının yanında zararlarının olduğunu unutmayalım. 

Yoğurt Aşırı Tüketilirse Ne Olur?

Aşırı tüketilen yoğurdun insan sağlığına olan zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz. 

 • Aşırı tüketilen yoğurt içerisinde bulundurduğu kalsiyumdan dolayı böbrek taşlarının oluşmasına neden olabilir.
 • Aşırı miktarda tüketilen yoğurt damarlarda kalsiyum birikmesine neden olur. Damarda biriken kalsiyum insan vücudunda demir ve çinko emilimini azaltır. Bu da insanların halsizleşmesine ve yorgun düşmesine neden olur.
 • Yoğurt tüketimi her gün aşırı bir şekilde yapılırsa yumurtalık kanserine neden olabileceğini unutmamak gerekir.
 • İlaç kullanan bireylerin kullandığı bazı ilaçların özellikle antibiyotiğim yoğurt gibi süt ürünü olan besinlerle tüketilmemesi gerektiğini bilmelidir.  Yoğurt ilacın iyileştirme süresini uzatacaktır.
 • Ayrıca meyveli yoğurt ya da şeker eklenerek bol miktarda tüketilen yoğurtlar kilo oluşumuna neden olur

Görüldüğü gibi insan sağlığı için çok faydalı olan bir besin aşırı tüketildiği zaman fayda yerine zarar verebilmektedir.

Sağlık rehberimiz için tıklayınız.

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by