Sağlık Rehberi

Pancarın Faydaları – Zararları – Ne İşe Yarar?

Pancarın Faydaları Nelerdir? Pancar Ne İşe Yarar? Pancarın Zararları Nelerdir? Pancar ile ilgili merak ettiğiniz bütün soruların yanıtları bu sayfada!

Pancarın Faydaları Nelerdir?

Sofralarımız da çok fazla yer edinmemesine rağmen pancarın faydaları saymakla bitmez. Çok önemli bir besin kaynağı olduğunu biliyoruz fakat faydaları bu kadar da değil çok sayıda tedavi içinde kullanılmıştır.

Bunun yanında zayıflamaya da oldukça yardımcıdır. Pancarlar içerisinde A, B,C, P vitaminleri ve çeşitli mineral, kalsiyum, potasyum ve demir barındırır. Madem çok özellikli bir besin o halde pancarın faydaları kategorisine bir göz atalım.

 • Pancar kan basıncını düşürür ve bunun neticesinde bir çok hastalığın yanında kalp hastalığı riskini de azaltır.
 • Pancarların bilinmeyen bir diğer faydası ise beyin gelişimine katkı sağladığı ve bu saye de bunamayı yavaşlatır veya önler.
 • İçerisinde bol miktarda su bulundurur ve oldukça düşük kalorilidir. Bu sebeple her iki durum da kilo kaybına yardımcı olduğu için sizin için diyet listesinde güzel bir yer alabilir.
 • Bir çok besine oranla bol miktarda enerji artırır ve kan basıncını düşürür. Sporu seviyorsanız spor öncesi öğünleriniz de bir seçenek olabilir.

Bağışıklık sistemimiz işlevini yerine getirebilmek için vitaminlere ihtiyaç duyar bunlardan biri de C vitaminidir. Enfeksiyon veya stres durumlarında C vitamini eksikliği yaşarız ve bu durum daha çok stres olmamıza veya rahatsızlanmamıza sebep olur oysa düzenli tüketilen pancarın faydaları içerisinde bir diğeri ise C vitamin eksikliğimizi gidererek hastalık belirtilerini önlemeye ve stresle daha rahat mücadele edebilmemizi sağlar.

Pancar Ne İşe Yarar?

Pancarın insan vücuduna ve organlarına onlarca faydası vardır. Maalesef birçok işlevi bulunan bu besin her ne kadar faydalı olsa da ülkemiz de hak ettiği değer verilmiyor ve insanlar pancarın faydaları hakkında bilgi birikimine sahip değillerdir.

 • Pancar içerisinde bolca kalsiyum barındıran bir besindir. Kalsiyum ise kemik ve dişleri besleyen bir mineraldir. Bu sebeple pancar hem diş sağlığına ve beyazlığına yardımcı olur hem de kemik erimesi ve cam kemik gibi hastalıklardan korur.
 • Dünya da en çok görülen rahatsızlıklardan biri de demir eksikliğidir. Bunun tedavisi tüketilen besinlerdir. Yani tedavi sizin elleriniz de ve bu rahatsızlığında tedavisinde elbette ki pancar yardımcıdır. Yüksek demir içeren pancarlar demir eksikliğine bağlı kansızlıkla da savaşır.
 • Pancarın faydaları içerisinde bir diğeri ise anne karnındaki bebekleredir. İçerisinde bulunan B vitamini ve folik asit sayesinde anne karnındaki bebeğin omurgasının oluşumunda yardımcı olur.
 • İç organlara bu kadar faydası olan pancarın tabi ki de dış organlarımıza da faydaları bulunmaktadır. Saç dökülmesi, egzama, kurdeşen ve karaciğer hastalıklarını önleyip vücutta oluşan kaşınmaları da engeller.
 • Pancarın faydaları arasında birde içerisinde bulunan lifler ve bir çok lif kaynağı sayesinde sindirimi kolaylaştırır bunun yanında bağırsağı hızlandırır. Bu şekilde pancarın düzenli tüketilmesiyle hazımsızlık sorunu yaşamayacaksınız ve kabızlık sorununun önüne geçecektir.

Pancarın Zararları Nelerdir?

Pancar, içerisinde bulundurduğu besin ve kalsiyumlar sebebiyle birçok faydası var fakat her sebze ve meyve gibi elbette ki zararları da var. Bu zararları birçok insan bilmez o halde simdi zararlarına bakalım ve bilinçli tüketici olalım.

 • Pancar, bağırsak hareketlerini hızlandırır ve sindirimi kolaylaştırmaktadır Fakat küçük tuvaletinizin ve büyük tuvaletinizin pembe olmasına sebep olabilir. Bu sağlık açısından büyük bir sorun teşkil etmez fakat bunu bilmediğiniz takdir de sizi korkutabilir ve başka bir rahatsızlığınız mı var yoksa pancardan mı emin olamayabilirsiniz.
 • Her şeyin fazlası zarardır. İlacın bile fazlası intihardır. Bunu hepimiz biliyoruz. Pancarında fazla ve hızlı tüketimin de bazı zararları var. Bunlardan biri böbreklerde hasara sebep olabilir. Bu konu da endişeliyseniz öncelikle doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.
 • Pancar tüketimin de vücut özelliğinize göre yan etkileri farklı olabilir. Örneğin cildiniz hassas olabilir ve pancar cildinizin de kızarıklıklara sebep olabilir. Sağlık açısından olağandışı bir etkisi yoktur fakat cildinizin görüntüsü sizi rahatsız edebilir.
 • Kalsiyum seviyesin de bazı düşüşlere sebep olabilir ve bu sizde farklı reaksiyonlar gösterebilir. Hızlı bir şekilde ve gereğinden fazla tüketmeniz durumunda kan basıncı seviyeniz bir anda hızlı bir şekilde düşebilir. Aynı zaman da kan şekeri seviyenizde de orantısız bir şekilde düşüş ve çıkışlar olabilir. Bu durum böylelikle düzenlenecektir.

Pancar Nasıl Tüketilmelidir?

İnsan vücuduna ve sağlığı çok fazla faydası olan pancarın doğru tüketilmesi çok önemlidir. Yanlış şekilde ve yanlış miktarda tüketildiğinde içerisindeki besin değeri yüksek vitaminlerden faydalanamazsınız. Pancar tadı sebebiyle çok tüketilmez hatta çiğ olarak tüketimi çok azdır. Özellikle Türkiye’de tüketim konusunda büyük sıkıntı var bunun sebebi sanırım damak tadımıza uymaması. Pancarı en sağlıklı tüketebileceğiniz önerilerin yanında tadını nasıl daha yumuşatabileceğinizi de açıklayacağız.

 • En yüksek besin değerine sahip bir yiyecektir. Bu sebeple hafta da en azından iki gün tüketilmesi gereklidir. Bir çok farklı yiyecekten alacağınız vitaminleri pancar üzerinden alabilirsiniz.
 • Pancar soğuk suyla yıkanmalı ve içerisindeki su akıtmadan yıkanmalıdır. Çünkü neredeyse tüm vitaminler ve faydalı besinler içerisindeki su da bulunur.
 • En sağlıklı tüketimi elbette ki çiğ tüketimidir. Fakat damak tadınıza uymayabilir. Bu sebeple ince dilimleyerek tava da bir dakika pişirebilirsiniz. Bu şekilde tadını yumuşatmış olacaksınız.
 • Pancarı meze olarak da tüketebilirsiniz. Dilimlenen pancara limon suyu, zeytinyağı ve sevdiğiniz baharatlardan eklerseniz yemeğin yanında güzel bir meze elde edebilirsiniz.
 • Pancarın turşusunu yapabilirsiniz. Bu şekilde hem uzun süreli tüketebilirsiniz hem de düzenli olarak yemeklerin yanında yiyebilirsiniz. Bir de içerisinde tuz ve sarımsak da olacağı için tadını bastıracaktır.
 • Pişirerek tüketmeyi düşünüyorsanız ya bütün halinde yada dört parça yapıp pişiriniz.

Sağlık konularında daha detaylı bilgi almak için sağlık rehberi sayfamızı ziyaret ediniz!

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın