Kurumsal Beslenme Danışmanlığı
Kurumsal Beslenme Danışmanlığı
Kurumsal hayatın getirdiği yanlışları beraber düzeltmek adına hazırladığımız kurumsal beslenme programı ile motivasyon ve verimliliği üst düzeye taşıyoruz.
Kurumun ihtiyaçları belirlenerek yönetim ve tüm çalışan kadrosuna özel bireysel beslenme danışmanlığı hizmeti verilerek motivasyonlarının arttırılıp daha başarılı bir çalışma ortamının oluşturulması sağlanılmaktadır. Kurumun yemekhane ve mutfak denetimleri gerçekleştirilerek kişilere sağlıklı, motivasyon arttırıcı ve diyet programlarına uygun beslenme programlarının hijyen koşulları altında hazırlanması ve buna uygun eğitim verilmesi sağlanmaktadır. Kurum müşterilerine sağlıklı beslenme ve diyet seminerleri gerçekleştirilerek sağlıklı beslenme alışkanlıklarının daha kolay kazanılması konusunda hizmet vermek amaçlanır. Hedef kitleye yönelik hazırlanan broşürler ve yazılan makaleler sayesinde kişilerin ellerinin altında her zaman ulaşabilecekleri beslenme ve diyet materyalleri olabilmektedir. Kilo problemleri olup ofis içerisinde işine odaklanmakta problem çeken kişiler için özel beslenme programları hazırlayıp, verimliliğini artırmak önemlidir.
Motivasyonu Artırmak
Şirket içi motivasyonu artırmak amacı ile öncelikle çalışanlarınızın mutlu olmasının önemi büyüktür. Öncelikle onların kendi iç mutluluğunu hem beslenme hemde yaşam koçluğu ile sağlayarak güler yüzlü çalışan sayısını artırmak en büyük hedeflerden biri olacaktır.
İş Verimliliği
Şirket içerisindeki verimliliği artırmanın en kolay yolu çalışanlarınızın şirkete olan bağlılığı ve motivasyonudur. Mutluluk formülü ve sağlıklı beslenme ile hastalıkların önüne geçilebilir ve daha mutlu çalışanlar elde edilerek iş verimliliği artırılabilir.
Bütçe Planlama
Neden firmalar besin değeri yüksek öğünleri yüksek bütçeler planlayarak almaları gerekiyor ki ? Beraber planlayarak çalışanlarınızın daha mutlu olacağı ve uygun bütçeli menüler planlayabiliriz.
Uzman Diyetisyen Tuğba Yaprak
Yardıma Mı İhtiyacınız Var ?

Kurumsal Beslenme Danışmanlığı Hakkında

İş gezilerinin sıklığı, uzun mesai saatleri, iş temposunun yoğunluğu ve yoruculuğu birçok insanın sağlığına gösterdiği özeni ve kendisine ayırdığı vakti büyük oranda azaltmakta. Bunun sonucunda ise uzun süre boyunca aç kalmak, sağlıksız besin tercihleri, düzensiz öğün tüketimi gibi alışkanlıklar ortaya çıkmakta ve dengesiz beslenme ile hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Yanlış beslenme alışkanlıkları bireylerin kendilerini sürekli olarak halsiz ve yorgun hissetmelerine neden oluyor. Bu nedenle günümüzde şirketler, bir diyetisyen ile anlaşarak kurumsal beslenme danışmanlığı alıyor. Böylece bireylerin daha sağlıklı olmaları ve iş verimlerinin artması sağlanmış oluyor.
Kurumsal beslenme danışmanlığının, uzun vadede şirketin manevi ve maddi kayıplar yaşamasını engellediği kanıtlanmıştır.. Yapılan araştırmalar, beslenme eğitimi alan bireylerin daha az hastalık izni aldıklarını ve daha yüksek performansla çalıştıklarını kanıtlamıştır. Yanlış beslenme alışkanlıkları bulunan kişiler, yüksek oranda dikkat dağınıklı yaşamakla birlikte stres kontrolü sağlayamazlar. Bunun sonucunda ise vücut direnci büyük oranda düşüş yaşarken iş alanında gereksiz zaman kayıplarının ortaya çıktığı görülür.
Kurumsal beslenme danışmanlığı özellikle sık sık iş seyahatine çıkan yöneticiler, uzun toplantılara katılan personeller, iş gezileri nedeniyle farklı mutfakların yemeklerini tüketen kişiler ve yoğun bir tempoyla çalışan personeller için büyük önem taşır. Uzman bir diyetisyen şirketin mesai saatleri, iş yükü, fiziksel hareket temposu, çalışma düzeni ve çalışma şartları gibi etmenleri göz önünde bulundurarak ideal bir beslenme programı hazırlar ve şirket mutfak düzenini baştan oluşturarak sağlıklı besin tüketimine önem verir. Bu program sırasında hasta hikayesi, kronik hastalıklar ve kişilerin vücut özellikleri göz önünde bulundurulur. Doğru beslenme tekniklerini hayata geçiren bireylerin daha sağlıklı ve hızlı kararlar aldıkları, stres seviyelerinin önemli oranlarda düşüş gösterdiği ve sağlıklı kriz yönetimi sağladıkları görülmüştür.
Kurumsal beslenme danışmanlığı menülerinin hijyenik şartlar altında, iş temposu ve bireylerin vücut özelliklerine uygun olarak hazırlanması en önemli nokta. Bu sayede formda ve sağlıklı personeller ile çalışmak mümkün oluyor.

Kurumsal Beslenme Nedir?

Kurumsal beslenme, kısa bir süre önce yalnızca gelişmiş ülkelerde yaygınlık gösteriyordu. 2018 – 2019 yılları ile beraber ülkemizde de yaygınlaşmakta olan bir diyetisyen hizmetidir. Ancak günümüzde beslenmenin iş hayatını da doğrudan etkilediği kanıtlandı ve kurumsal beslenme danışmanlığının gelişmekte olan ülkeler tarafından da benimsendiği görülüyor. Danışmanlık ile bireylerin kilo yönetimi, sporun önemi, sağlıklı besin seçimi, doğru menü tercihi, doğru gıda alışverişi ve benzeri konuları kapsamakta. Asıl amaç eğitim ile beraber çağımızın en büyük hastalıklarından biri olan obezite konusunda kalıcı çözümler sunmaktır. Kurumsal beslenme, özellikle basın tarafından yapılan haberler ve duyurular ile büyük bir ilgi görmeye başladı.
Özellikle sporcu ve spor hayatına özen gösteren kişiler, kurumsal beslenme danışmanlığının uygulanmasında ilk sırada yer almakta. Diyetisyenler, beslenme seminerleri sırasında günlük alınması gereken karbonhidrat miktarı gibi hesaplama tekniklerini aktararak bu kişilerin iş hayatlarında da doğru diyetleri uygulamalarına yardımcı oluyor. Aynı zamanda kişilerin diyet listelerine uymalarına engel olan ve doğru beslenme tekniklerinden uzaklaşmalarına yol açan çevresel etmenleri de göz önünde bulundurarak sürekliliği sağlamak amaçlanıyor. Çalışanların özel beslenme programları ile beraber kendilerini özel kılmalarını sağlıyor. Diyetisyen, öncelikle şirketlerin çalışma tempoları ve iş yükleri gibi konuları gözlemler. Daha sonrasında ise anket ve benzeri teknikler ile iş temposu hakkında detaylı bilgi sahibi olur. Kişilerin sağlık durumları ve hasta hikayeleri incelendikten sonra gerekli hesaplama işlemleri ile ideal bir beslenme tablosu oluşturulur.
Kurumsal beslenme, uzman bir diyetisyen tarafından özel eğitimler ve seminerlerin planlanması ile gerçekleştirilir. Aynı zamanda doğru beslenmenin bir yaşam tarzına dönüşmesi ile birlikte sosyal sorumluluk bilincine dönüştürülmesi amaçlanır. Bu sayede motivasyon, verimlilik ve başarı sağlanır. Kurumsal beslenme alanında yürütülen son çalışmalar, eğitim alan bireylerin şirkete ve işlerine daha bağlı olduklarını ortaya koymuştur. Buna ek olarak da iş verimliliğini beslenme ile beraber doğrudan etkilediği görülmektedir.
Kurumsal beslenme danışmanlığına başvuran şirketlerde hastalık izinlerinde düşüş görülür. Bireylerin sağlıkları ve psikolojileri olumlu bir yükseliş göstererek yaşam kalitesi artmaktadır. Doğru beslenen kişiler, daha verimli ve yüksek tempolu iş gücü sergiler. Aynı zamanda şirketin sağlık giderleri azaltmayı amaçlamak da hizmetlerimiz arasındadır. Bu sayede poliçe ve sigorta payı almak mümkün hale gelir. Menü planlanarak hazırlandığı için yemek artıkları minimum seviyeye düşer. Bu sayede satın alma departmanında kar sağlanmış olur. Personeller fazla kilolarından sağlıklı ve doğru tekniklerle kurtuldukları için iş yeri kazalarında düşüş meydana gelir. Ayrıca spor ve beslenme eğitimleri sırasında personellerin birbirleri ile olan iletişimlerinde artış yaşanarak takım çalışması verimliliğini artırmak hedeflenir.
Yanlış beslenme, bireylerin sağlığını sigara bağımlılığı kadar olumsuz etkilemektedir. Aynı zamanda çağımızın en tehlikeli hastalıkları arasında yer alan obezitenin temel nedenleri arasında yer alır. Obez bireylerin iş hayatları oldukça stresli, verimsiz ve zorlu oluyor. Bu duruma engel olmak ve baş etmenin en etkili yolu ise yine kurumsal beslenme danışmanlığından geçiyor.

Kurumsal Beslenme Danışmanlığının Faydaları

Çalışanların sağlıklarını iyileştirmek, korumak, iş kaybı risklerini minimuma indirgemek ve verimlilik seviyesini yükseltmek için şirketlerin uyguladıkları beslenme programlarına kurumsal beslenme adı verilmektedir.
Yapılan araştırmalar, özellikle tip 2 diyabette eğitim gören personellerin iş gücü kaybında %64’lük bir azalma yaşandığını ortaya çıkardı. Aynı zamanda verimli çalışma ve yeterlilik alanlarında da %87’lik bir artışın yaşandığı kanıtlandı.
Günümüzde neredeyse her insan devamlı halsizlik ve geçmeyen yorgunluk hissinden şikayet ediyor. Bireylerin sağlıksız beslenme alışkanlıkları, gün içerisinde stabil ilerlemeyen kan şekeri seviyeleri, denir eksikliği, yanlış diyet listelerini uygulamaları, vücutta fazla kilo ve yağ bulunması ve uyku apnesinin bulunması gibi sebeplerden dolayı yorgunluk hissi devamlı hale gelir. Bu durum ise bireylerin iş gücü, çalışma performanslarını ve motivasyonu düşürür. Bu nedenle gelişmiş ve gelişmekte olan şirketler, kurumsal diyetisyen yardımı ile personellerine sağlıklı beslenme eğitimleri verilmesini sağlıyor. Kurumsal beslenme danışmanlığı ile hem personellerin sağlıkları korunmuş hem de işletmenin iş gücü arttırılmış oluyor.
Kurumsal beslenme eğitimleri sırasında sağlıklı menü hazırlama, doğru gıda alışverişi ve mutfak eğitimi gibi alanlarda da bilgi verilir. Program yalnızca bireylerin diyet yapmaları ve kilo vermelerini hedeflemez. Asıl amaç, yaşam boyunca doğru beslenmeyi sağlamaktır.
Şirketlerle anlaşan diyetisyen bireylerin üretkenliği, verimliliği, çalışma saatleri, iş seyahati programı, hasta hikayeleri, çalışma temposu, konfor, sağlık, gebelik, diyabet ve benzeri etmenleri göz önünde bulundurarak en ideal diyet listesini hazırlar. Bu sayede diyet listesinin uygulanması ve devam ettirilmesi gibi süreçlerde olumsuzlukların yaşanması engellenir. Bireylerin doğru beslenme eğitimi almaları hayat kaliteleri, sağlıkları, stres kontrolü sağlamaları, dikkat dağınıklığının önlenmesi ve benzeri alanlarda verim sağlanması için oldukça önem taşır.
Şirketle anlaşma sağlayan diyetisyen, anket ve benzeri teknikler ile işletme hakkında yeterli bilgiye sahip olur. Eğitim sırasında pişirme teknikleri, besin tercihi sırasında dikkat edilmesi gereken unsurlar ve doğru beslenmenin önemi hakkında detaylı bilgiler aktarılır.

Kurumsal Beslenme Neden Önemlidir?

Kurumsal beslenme, işçi yoğunluğunun son derece yüksek olduğu şirketlerde önemli olan hususlardan bir tanesidir. Sağlıklı beslenmenin yaşam süresine ve yaşamın verimliliğine olan önemli katkıları göz ardı edilemez. Hastalıklardan korunmada ve tedavilerin kısa sürmesinde rolü büyüktür. Kurumsal beslenme ise şirketlerin yaptığı yatırımların en büyüklerinden birini, oluşturmaktadır.

İşçilerin sağlıklarının korunması için belirli standartların belirlenmesi gerekmektedir. Bu hem insan sağlığı hem de şirketin sağlığı ve durumu için önem arz etmektedir. İleriye dönük bu tedbirler olumsuz vakaların oluşmasına engel olmaktadır. Aynı zamanda işçilerin çalışma isteklerini arttırarak, iş verimliliğini yüksek tutmaktadır.

Kurumsal beslenme genel amaçları altında birçok madde yer almaktadır. Bu maddelerden bazıları ise şunlardır;

  • İş verimlilik düzeyini arttırmak
  • Sağlığa dayalı oluşabilecek harcamaları azaltmak
  • Kurumun refahını yükseltmek
  • Çalışanların iş üzerindeki potansiyel güçlerini yükseltmek
  • Psikolojik rahatsızlıkları en aza indirmek

Bu gibi faktörlerin olumlu olarak gerçekleştirilmesi için kurumsal beslenme dikkat edilmesi gereken konulardan biri olmalıdır. İşin zorluğu ya da kolaylığı önemli olmaksızın, işçiye önem verilmelidir. İş gücünü arttırmak isteyenlerin öncelikle işçilerin potansiyel güçlerini arttırmaları gerekmektedir. Bu sayede gelişen iki taraflı gelişmeler hem şirket açısından hem de işçi açısından kayda değer gelişmelere yol açmış olacaktır. Eğer işçi bakımı sayısından yüksek bir şirketiniz var ise kurumsal beslenme danışmanı tutarak hem işçilerinizin hem de kurumunuzun sağlığını en iyi şekilde korumuş olursunuz.

Kurumsal Hayattakiler için Beslenme Önerileri

Kurumsal hayatın getirmiş olduğu masa başı yaşam düzeni nedeniyle, belirli bir süreden sonra kişilerde hareketsizlik, bununla beraberde metabolizma hızında düşüşleri getirmektedir. Ancak önerecek olduğumuz küçük ipuçları ile kurumsal beslenme düzeninizi oluşturabilir ve daha sağlıklı beslenme düzenine geçebilirsiniz. 

Masanızda Mutlaka Suyunuz Olsun

Gün içerisinde en çok vakit geçirdiğiniz alanınız masanız. Bu yüzden masanızın üzerinde elinizin sürekli olarak gidebileceği ve istediğiniz an ulaşabileceğiniz olmazsa olmazınız su olmalıdır. Su tüketimi metabolizma hızınızı artırmakta ve böylelikle yağ yakımını hızlandırmaktadır. Su tüketimi ile beraber kendinizi daha zinde hissedecek ve baş ağrılarınızın önüne geçebileceksiniz. 

Öğle Arası Fastfood’tan Uzak Durun 

İşyerlerinde çalışan kişilerin yaptığı en büyük hatalardan bir tanesi sabah kahvaltısı sonrası öğle arasına kadar herhangi bir ara öğün yapmamalarından kaynaklı yüksek kalorili yiyecek tercihlerinde bulunmalarıdır. Hızlı menü isteği yüzünden fastfood tercihinde bulunan kişiler, belirli bir süreden sonra hem sağlıksız beslenme hemde aşırı kalori nedeniyle kilo alımına başlayacaklardır. 

Gazlı İçeceklere Veda Edin 

Gazlı içeceklerin aşırı şeker içermesi ve besleyici bir yanının bulunmamasından dolayı tercih edilmemesi gerektiği bilinmektedir. Gazlı içecekler yerine masa başında çalışan kişilerin su tüketimini artırması gerekmektedir. Gazlı içecek tüketiminin artması kişilerde ciddi bağımlılık yaptığı için daha sonrasında bırakmakta da zorlanacaklardır. 

Yanınıza Sağlıklı Ara Öğünler Alın

Uzun süre açlık sonrası kişilerin hızlı tüketime yönelmesi kilo artışına sebep olmaktadır. Bu yüzden evde kendi hazırladığınız protein içeriği yüksek ara öğünleri mutlaka yanınıza almalı ve ara öğünlerde tüketimine özen göstermelisiniz. Ara Öğünlerin atlanmaması gün içerisinde sizin daha zinde olmanızı sağlayacak ve verimliliğinizi artıracaktır. 

Toplantı Masalarına Sağlıklı Atıştırmalıklar Yerleştirin 

Toplantı aşamalarında bulunan kuruyemiş veya kuru pastaların yerine daha sağlıklı atıştırmalıkların konulması, kilo problemlerinizin önüne geçmeyi sağlayacaktır. Kurumsal hayatta çalışanların yapabileceği küçük değişiklikler, kendilerinin gün içerisindeki verimliliğini artıracaktır. 


Evden Sağlıklı Yemeklerinizi Getirin

Öğle aralarında dışarıda yenilen yemekler yada yemekhanede yapılan yemeklerin yağ, tuz, un gibi değerlerinden ne kadar eminiz. Ancak evde yaptığınız yiyeceklerin içerisine eklediğiniz her malzemeden siz sorumlusunuz. Bu yüzden diyet yapıyorsanız mutlaka evde yaptığınız sağlıklı yiyecekleri yanınızda getirmenizi öneririz.

Kurumsal Diyetisyen Nedir?

Wellness kavramı, günümüzde büyük bir popülarite kazanmakla birlikte tüm dünya ülkelerinde sosyal sorumluluk bilinci olarak algılanmaktadır. Bu kavram, Dünya Sağlık Örgütü tarafından ruhen ve fiziken sağlıklı olma durumu olarak tanımlanır. Dengeli ve doğru şekilde beslenen bireylerin yaşam kaliteleri, fiziksel özellikleri, iş performansları ve psikolojileri olumlu yükseliş gösterir. Aynı zamanda bu kişilerin uzun bir ömür sürmeleri mümkün hale gelirken; kronik hastalıklar nedeniyle görülen ölüm vakalarında düşüş yaşandığı ve özellikle diyabet gibi hastalıklara yakalanma riskinde düşüş görüldüğü kanıtlanmıştır.

Kurumsal beslenme danışmanlığının uzman bir diyetisyen yardımı ile gerçekleştirilmesi gerekir. Kurumsal diyetisyen, bireylerin sağlıkları ve iş gücünde artışı amaçlayarak en uygun diyet listesini hazırlar. Her bireyin günlük besin ihtiyacı belirlenerek kişiye özel beslenme amaçlanarak, sağlıklı yaşam anahtarı kişilere sunulur. Ayrıca personellere doğru beslenmenin önemini anlatan eğitimler vererek seminerler organize eder. Bu sayede daha mutlu ve kilo şikayeti olmayan çalışanlar ile beraber, işletmelerin kar oranlarında da artış yaşanır. Çalışanların motivasyonları ve işe bağlılıkları da kurumsal diyetisyenlerin yardımları ile sağlanabilmektedir. Aynı zamanda doğru beslenmenin yaşam tarzı haline getirilmesi ve wellness bilincinin sağlanması ile birlikte personellerin mazeret izinlerinde düşüş de yaşanır. Kurumsal diyetisyenlerin önemli bir özelliği de işe gelmeme probleminin yoğun olduğu şirketlerde bir dönüşüm sağlamaktır.

Kurumsal diyetisyen, uyguladığı eğitim programları ile şirketin rakiplerini geride bırakmalarına yardımcı olmakta. Bu nedenle wellness kavramı ve kurumsal beslenme danışmanlığı günümüzde hızla yaygınlaşmakta ve her geçen gün daha popüler hale gelmektedir.

Online diyet hizmetimiz hakkında bilgi al

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by