Üzerlik Tohumu ile Zayıflama
Üzerlik Tohumu ile Zayıflama

Bir çok kişinin belli amaçlarla tükettiği üzerlik tohumunun zayıflama üzerindeki etkisini üzerlik tohumu ile zayıflama yazımızda detaylıca inceledik.

Uzman Diyetisyen Tuğba Yaprak

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Üzerlik Tohumu Nedir? Ne İşe Yarar?

Üzerlik tohumu aktarlardan bolca bulunan beyaz yaprakları olan bir bitkidir. Üzerlik tohumu rahatlatıcı özelliğe sahiptir. Bu yüzden birçok insan onun bu özelliğinden faydalanmaktadır. Faydası sadece bununla da sınırlı değildir.

Üzerlik tohumunun faydaları da oldukça fazladır:

 • Burun tıkanıklıklarında üzerlik tohumu yakılır ve dumanı çekilirse üst solunum yolları açılır.
 • Bağırsaklarda ortaya çıkan kurtların ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 • Alerjik reaksiyonlara karşı vücudu korur.
 • Adet kanamalarını söktürür. Hormonların düzenli çalışmasını sağlar.
 • Baş ağrılarına iyi gelir.
 • Daha rahat uyumanıza yardımcı olur.
 • Kötü enerjilerden korur.
 • Kanserle mücadelede ek takviye olarak kullanılır.
 • Saçların eski rengine dönmesini sağlar.
 • Hafızayı destekler.
 • Göz iltihaplarında pamuk ile çayı göze sürüldüğünde iltihabı ortadan kaldırır.

Üzerlik tohumu ile zayıflama da mümkündür. Üzerlik tohumu rahatlatıcı etkisinin yanında tokluk hissi vermesi ile de bilinir. Bu yüzden fazla kilolara sahip insanlar öğünden sonra bir çay kaşığı kadar üzerlik tohumu tükettiklerinde tok hissedeceklerdir ve bir sonraki öğüne kadar bu sayede bir şey yemeyeceklerdir. Bu yönden diyete destek olmaktadır. Aynı zamanda tüketimi doğrultusunda kilo vermeyi az da olsa sağlamaktadır. Birçok faydasının yanında üzerlik tohumu ile zayıflama da oldukça sevindirici bir haberdir. İnsanların bu gibi tohumlar hakkında daha fazla bilgisi olmalıdır. Üzerlik tohumu ile zayıflama düşüncesinde olan insanlar hiç zaman kaybetmeden üzerlik tohumunu deneyebilirler. En azından faydalı olacağından hiç şüphemiz yok.

Üzerlik Tohumu ile Zayıflamak Mümkün Mü?

Üzerlik tohumu neredeyse tüm aktarlarda kolaylıkla bulunabilecek beyaz yapraklı bir bitkidir. Üzerlik tohumu genel olarak rahatlatma maksadıyla kullanılmaktadır. Rahatlatıcı bir etkisinin yanında koku yok edici özelliğe de sahiptir. Aynı zamanda insanlar evde bulunan kötü kokuları gidermek için de üzerlik tohumu kullanmaktadırlar. Üzerlik tohumu bir tencere ya da tavaya konulup üzerine biraz tuz serpilir. Daha sonra ocak yakılır ve tohum yanmaya ve duman çıkmaya başladıktan itibaren kap ocaktan kaldırılır ve kötü kokunun bulunduğu yerlerden geçirilerek kötü kokuları gidermek için kullanılır.

Üzerlik tohumu çoğunlukla demlenerek tüketilir. 2 su bardağı su için 1 yemek kaşığı üzerlik tohumu yeterlidir. Demlendikten sonra güzelce içilip rahatlanabilir.

Bunun yanında üzerlik tohumu ile zayıflama çabasına giren insanlar oldukça fazladır. Üzerlik tohumu ile zayıflamak mümkün müdür sorusuna cevap aranıyorsa, yanıtı oldukça basittir: Üzerlik tohumu ile zayıflama mümkündür.

Üzerlik tohumu sağladığı tokluk etkisi sebebiyle diyette olan insanlara destek olmakta ve onların daha fazla yemesine engel olarak kilo verdirmeyi sağlar. Bunun yanında çay gibi demlenip tüketildiğinde veya bal ile karıştırılarak tüketildiğinde Üzerlik tohumu ile zayıflama mümkün olur. Ancak bir hafta süreyle ara vermeden kullanmak ve kullanırken aşırıya kaçmak tehlikeli olabilir. O yüzden her şeyde de olduğu gibi bundan da dozu kaçırmamakta fayda var. Her şeyin azı karar, çoğu zarar.

Üzerlik Tohumu ile Kaç Kilo Verilir?

Üzerlik tohumu faydaları oldukça fazladır. Faydalarını sayacak olursak:

 • Güçlü bir afrodizyaktır. Cinsel gücü arttırır.
 • Adet söktürücüdür.
 • Mevsimsel alerjilerin etkilerine karşı etkili bir koruyucudur.
 • Depresyon ve sıkıntılı ruh halinden uzaklaşmada etkilidir.

Faydaları bunlarla sınırlı olmayan Üzerlik tohumu ile zayıflamak ta mümkündür. Üzerlik tohumu rahatlatıcı ve tokluk hissi bırakan bir özelliğe sahiptir. Bu yüzden üzerlik tohumu tüketildikten sonra kişi tok hisseder ve bir sonraki yemek vaktine kadar bir şey yemeden durabilir. Böylece kilo vermek kolaylaşır. 

Diyet yapan insanlar çoğunlukla üzerlik tohumu ile zayıflama adını burada kullanmaktadırlar. Tüketimi ile değil, tüketimden sonra verdiği tokluk hissi sayesinde kilo vermeye sebep oluyor. Ancak bu demek değildir ki Üzerlik tohumu ile zayıflama sadece tokluk hissi ile sağlanır. Aynı zamanda Üzerlik tohumu bal ile karıştırılıp tüketildiğinde ve yahut çay şeklinde demlendiğinde de kilo vermeye yardımcı olur. 

Üzerlik tohumu ile kilo vermek mümkündür ancak tam olarak ne kadar kilo verildiği ile ilgili bilgi yoktur. Üzerlik tohumu kilo vermeye destek olur ancak ne kadar kilo vereceği kişinin kendisine kalmış. Diyet programı ne kadar sağlamsa ve kişi ne kadar spor yapıp çaba gösterirse, bu çabasının karşılığını da misli ile alır.

Üzerlik otu bu kadar fayda sağlamasıyla beraber elbette her şeyde olduğu gibi bunun da fazlası zarardır. Bir hafta süreyle ara vermeden tüketilmemelidir ve tüketildiğinde de aşırıya kaçılmamalıdır.

Üzerlik Tohumu Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

Üzerlik tohumu birçok aktarlardan bulunan bir bitki tohumudur. Üzerlik tohumunun faydaları oldukça fazladır:

 • Saçların eski rengine dönmesini sağlar.
 • Burun tıkanıklıklarında üzerlik tohumu yakılır Daha rahat uyumanıza yardımcı olur.
 • Alerjik reaksiyonlara karşı vücudu korur.
 • ve dumanı çekilirse üst solunum yolları açılır.
 • Göz iltihaplarında pamuk ile çayı göze sürüldüğünde iltihabı ortadan kaldırır.
 • Bağırsaklarda ortaya çıkan kurtların ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 • Adet kanamalarını söktürür. Hormonların düzenli çalışmasını sağlar.
 • Baş ağrılarına iyi gelir.
 • Kötü enerjilerden korur.
 • Hafızayı destekler.
 • Kanserle mücadelede ek takviye olarak kullanılır.

Bu gibi faydaları olan üzerlik tohumu ile zayıflama mümkündür. Üzerlik tohumu ile zayıflama için öncelikte her türlü tüketimi gerekmektedir. Ancak en çok önerilen ve tercih edilen tüketim yollarından bir tanesi de çay şeklinde demleyerek tüketmektir. Çayını yapmak oldukça kolaydır. 2 su bardağı su için 1 yemek kaşığı kadar üzerlik tohumu eklenerek kaynatılır. Kaynadıktan sonra yaklaşık olarak 6-7 dakika kadar demlenmesi beklendikten sonra afiyetle tüketilir. Etkilerini kısa süre içerisinde gösterecektir. 

Üzerlik tohumu ile zayıflama için çay olarak tüketildiği gibi aynı zamanda bal ile karıştırılarak ta tüketilebilir. Her yoluyla faydaları azımsanamayan olan bu tohumun da fazlası elbette zararlıdır. Kullanırken aşırıya kaçılmamaya dikkat edilmelidir. Aynı zamanda haftada bir ara vermeden kullanmak ta sakıncalıdır. Her şeyde olduğu gibi bundan da azı karar fazlası zarardır. 

Üzerlik Tohumu Çayı Nasıl Tüketilmelidir?

Üzerlik tohumu halk arasında nazar otu olarak ta bilinmektedir. Beyaz çiçekli bir bitkidir ve çay olarak tüketilir. Oldukça şifalı bir bitkidir. Bu tohumun elde edilen yağdan tıbbi yönden tedavi amaçla istifade edilir. Aynı zamanda yakıldığında evin içinde bulunan kötü kokuları da gidermektedir.

Üzerlik tohumunun birçok faydası ve kullanım yolu vardır. Bunlardan bir tanesi de çay olarak tüketilmesidir. Üzerlik tohumundan yapılan çay birçok derde devadır.

2 su bardağı suya karşılık bir yemek kaşığı üzerlik tohumu çay için idealdir. Kaynayan çayın demlenmesi yaklaşık olarak 6-7 dakikayı bulmaktadır. 6-7 dakika kadar bekletildikten sonra afiyetle tüketilebilir.

Üzerlik tohumunun yakılma şekli de basittir. Bir tencerenin içerisine üzerlik tohumu eklenir ve üzerine biraz da tuz serpilerek yakılır. Yanmaya ve duman çıkmaya başlayınca tencere ocak üzerinden alınır ve evin içerisinde gezdirilerek kötü kokular giderilir.

Birçok insan üzerlik tohumu ile zayıflama mümkün müdür gibi sorular sormaktadır ve bunun cevabı basittir. Üzerlik tohumu ile zayıflama da mümkündür. Üzerlik tohumunun rahatlatıcı ve tokluk hissi verici etkileri bulunmaktadır. Bu özelliği diyet yapan kişiler tarafından sık sık kullanılmaktadır. Bir öğün ardından bir çay kaşığı kadar tüketilmesi yeterlidir. Bu şekilde diyet yapan kişi bir sonraki öğüne kadar tok hisseder ve böylece kilo vermek kolaylaşır. 

Üzerlik tohumu ile zayıflama bir başka yolla da mümkündür. Bu tohumlar bal ile karıştırılarak tüketilebilir ya da çay gibi demlenerek tüketilebilir. Bu şekilde zayıflamaya destek olur.

Diğer zayıflama yöntemlerini incelemek için tıklayınız.

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by