Diyet Pizza

Diyet pizza, kolaylıkla evde yapılabilir, porsiyon kontrolü sağlandığı sürece rahatlıkla tüketilebilir.

Canınız pizza istiyor ancak rejiminizi bozacak diye yiyemiyorsunuz. Günler içerisinde gördüğünüz ilk pizzacı da yada arkadaşlarınız yanınızda yerken kokusunu aldığınız ilk anda kendinizi durduramayacaksınız.

Bu yüzden canınızın istediği besinleri diyetinize uygun hale getirmek için aşağıda yer alan tarifi sizlerle paylaşıyoruz.

Diyet Pizzanın Diğer Pizzalardan Farkı Nedir ?

Pizza denildiğinde akla kalori açısından oldukça zengin, yağlı ve karbonhidratlı büyük porsiyonlar içeren yiyecekler gelmektedir. Tüm bu özelliklerinden dolayı da pizzaların kilo aldırdığı düşünülmektedir. Bu, kalori açısından zengin pizzalar hazırlandığında ve tüketilen kaloriye uygun bir yaşam tarzı oluşturulmadığı takdirde oldukça geçerli bir önermedir. Ancak diyetlerde önemli olan şey neyin yenildiği değil, nasıl ve ne kadar yenildiğidir. Pizzanın kaloriden zengin yapısını değiştirerek diyet hale çevirmek mümkündür. Diyetlere uygun hale dönüştürülen diyet pizza ile standart pizzalar arasında da farklar oluşmaktadır. Özenle hazırlanmış bir diyet pizzanın hazırlanmasının altında yatan felsefe ve bu felsefenin sonucu olarak ortaya çıkan özellikleri şunlardır:

 • Diyet pizzalarda kullanılan yumurtaların organik olması gerekmektedir. Bu organik lafı bir etiketten ziyade gerçeğe bürünmüş bir şey olmalıdır. Yani alınan yumurtanın kaynağına kadar takip edilebiliyor olması gerekir. Ekstra yemlemenin çok az yapıldığı, yapılan yemlemede organik yemlerin kullanıldığı, gezerek büyümüş ve yumurtlamış bir tavuktan alınan yumurta kullanılmalıdır.
 • Diyet pizzalarda kullanılan yoğurdun da pastörize edilmiş sütten hazırlanmaması gerekir. Güvenilir bir kaynaktan organik köy sütü alınması faydalıdır. Bu süt ile mayalanan yoğurt oldukça kaliteli ve besin değerleri açısından yüksek; koruyu madde açısından fakir olacaktır.
 • Diyet pizzaların hazırlanmasında kullanılan zeytinyağı soğuk sıkımdır. Genelde küçük üreticilerden alınır. Böylece besin değerleri korunur.
 • Diyet pizzalarda kullanılan un çok önemlidir. Kullanılan unun tam buğday unu olması gerekir. Ayrıca normalden ince hamurlu pizzalar yapmak zorunluluktur.
 • Pizzanın üstü için kullanılacak malzemelerin de yağdan yoksun olması gerekir. Kaşar veya muadili diğer peynirlerin tamamen yağsız olması gerekmektedir. Ayrıca bol bol mantar, domates ve sebze kullanılabilir. Sucuk, sosis, salam gibi işlenmiş etlere yer verilmez. Kabak, karnabahar ve buna benzer sebzelerin kullanımı ise serbesttir.
 • Tat farkını kapatmak için zeytin kullanılabilir ancak kullanılan zeytinin doğal ve asit açısından dengeli olması gerekmektedir.
 • Mantar kullanımı oldukça faydalı olacaktır. Özellikle istiridye mantarı ile yapılan pizzalar oldukça besleyicidir.
 • Üst malzeme için mantar ve sebze yerine ıspanak da kullanılabilir.
 • Eğer protein ağırlık bir diyet yapılıyorsa yağsız etlerde kavurma halinde pizzanın üstüne konulabilir.
 • Diyet pizzaların hazırlanmasında amaç karbonhidrat açısından fakir olan pizzalar yapmaktır. Ayrıca yağ tüketimini sınırlamak için olabildiğince az yağ kullanılır. Genel olarak protein ağırlıklı pizzalar yapılır ve öğünlere renk katılır.

Diyet Pizza Tarifi

Diyet Pizza Malzemeleri

 • 1 adet tortilla ekmeği veya tam tahıllı lavaş
 • 60 gram haşlanmış tavuk göğüsü veya ton balığı
 • 30 gram rendelenmiş kaşar (yağsız tercih edilebilir)
 • 1 yemek kaşığı salça (biber veya domates, isteğe bağlı)
 • İstenilen baharatlar (kekik, sarımsak tozu, pul biber, nane vb…)
 • İsteğe bağlı roka vb yeşillikler

Diyet Pizzanın Yapılışı

Tortilla ekmeği veya lavaş yağsız bir tavaya alınır. Ekmeğin üzerine sırayla salça, tavuk veya ton balığı ve kaşar peyniri ilave edilir. Baharatlar eklenir ve tavanın üstü kapanır. Piştikten sonra diyet pizzanın üzerine roka ve benzeri yeşillikler eklenerek afiyetle tüketilir.

Diyet Pizza Neden Diyet Listesine Eklenebilir?

Öncelikle diyet pizzanın içeriğine bakıldığından kullanılan malzemelerin hepsi sağlıklıdır. Önemli olan porsiyon kontrolü sağlayabilmektir. Yukarıdaki malzemeler iki kişilik diyet pizza için de kullanılabilir. Böylece kalori değeri düşürülmüş olur. Hem karbonhidrat hem de protein açısından kaliteli bir yemek tercihi olabilir. Aynı zamanda diyet sürecinde kişinin motive olmasını sağlayacak bir tariftir.

Küçük kaçamaklar yapmak istenildiğinde rahatlıkla diyet pizzayı tüketebilirsiniz. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta porsiyon kontrolüdür. Bir besinin sağlıklı veya diyet olması o besini sınırsız yeme hakkımız olduğu anlamına gelmez. Sağlıklı besinleri de ihtiyacımızdan fazla yediğimizde kilo alırız.

Kaçamak olarak diyet pizzayı tercih ettiyseniz diyet listenizdeki ekmek değişiminin 3 değişimini, et değişiminizin 3 değişimini, ilaveten 1 değişim de yağı kullanmış olursunuz.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise bu pizzayı hangi öğünde tercih edeceğinizdir. Mümkünse öğle öğününde tercih edilmelidir. Akşam öğünü için biraz kalorisi yüksek bir tercih olacaktır. Öğle yemeğinde yanında ayranla birlikte gönül rahatlığıyla diyet pizzanızı tüketebilirsiniz.

Pratik Diyet Pizza Tarifinin Pişirme Önerisi

Pratik bir şekilde hazırlanarak kısa sürede pişirmesi mümkün olan bu diyet pizza tarifi, klasik pizza ürünlerine göre çok büyük bir farklılığa sahiptir. Çünkü bu tarif içerisinde çok düşük bir kalori oranı yer almaktadır. Tarifte organik yumurta kullanılması, organik köy sütü tercih edilmesi, zeytinyağı, tam buğday unu, yağsız malzemeler, yağsız kaşar, domates ve sebzeler bulunması gibi avantajlar yer almaktadır.

Malzeme yapısı ile birlikte pizza tarifi organik ve kalorisi düşük olması dışında pişirme sırasında dahi belirli bir özen gösterilerek tam bir diyet yemeği olarak hazırlanabilir. Örneğin, tam buğday ve tam tahıl ile üretilmiş bir lavaş tavaya alındıktan sonra diğer malzemeler ile üstü süslenip, kapağı kapatılarak kısık ateşte rahatlıkla pişirilebilir. Bu kadar pratik bir şekilde hazırlanan diyet pizza üzerinde roka veya farklı yeşillikler uygulanarak, hem keyifli hem de düşük besin değerine sahip bir tüketim elde edilebilir. Küçük kaçamaklar için tercih edilebilecek pizza, özellikle öğlen yemeklerinde yanında soğuk bir bardak ayran ile tercih edilebilir.

Diyet Pizza Tarifinin Servis Önerisi

Çok uzun süren bir diyet programı içerisinde dahi keyifli bir tüketim elde etmek için diyet pizza tarifi uygulamanız mümkündür. Bu tarifte tam buğday ile üretilmiş bir lavaş veya tortilla ekmeği kullanarak, üzerinde yağ içeriği ve karbonhidrat içeriği en düşük noktada bulunan malzemeleri kullanabilirsiniz. Örneğin ton balığı, tavuk göğsü, yağsız kaşar, salça, domates, baharatlar ve yeşillikler ile bir pizza hazırlanabilir. Tavada altı kısık ve kapağı kapalı bir şekilde kısa sürede pişirerek hazır hale getireceğiniz bu pizza 2 kişilik bir öğün için dahi yeterli miktarı oluşturacaktır. Diyet sırasında motivasyon katkısı oluşturacak bu tarif, küçük kaçamaklar için istendiği zaman hazırlanabilir.

Hazırladığınız diyet pizza servis önerisi açısından özellikle öğlen yemeğini tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Çünkü bu yemek akşam öğünü için yüksek bir kalori değerine sahip olacaktır. Öğlen yemeği sırasında bir bardak soğuk ayran ile birlikte keyifli bir şekilde yaklaşık 450 kcal enerji içeren bu yemeği tüketebilirsiniz. Bu tüketimi sağladığınızda diyet listenizde bulunan ekmek miktarında 3 değişim, et miktarında 3 değişim ve yağ miktarında 1 değişim kullanmış olacaksınız.

Diyet Pizza Diyetlerde Nasıl Tüketilmelidir?

Diyet programları içerisinde belirli dönemlerde kendinizi ödüllendirmek ve damak tadınızı koruyabilmek için kısmen de olsa kalorisi yüksek gıdaları tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Bu konuda örnek olarak diyet pizza hem lezzetli hem de küçük bir kaçamak olarak tercih edilebilir. Özellikle kalorisi düşük un mamulleri tercih edilmesi ve yağsız malzemeler kullanılması, bu pizzanın çok daha masum olmasını sağlayacaktır.

Diyet programları sırasında diyet pizza tüketebilmek için öncelikle bahsedilen şekilde malzemeleri özenle seçmeniz gerekir. Örneğin, peynir kullanımı için yağsız peynir, et kullanımı için tavuk göğsü veya yağsız ton balığı yaklaşık 60 gram kadar kullanılmalıdır. Salça, istendiği kadar baharat, yeşillikler ve taze sebzeler kullanılabilir.

Kullandığınız malzemeler ile birlikte elde ettiğiniz diyet pizza yaklaşık olarak 450 kcal enerji ortaya çıkacaktır. Ayrıca yemeğin karbonhidrat miktarı 50 gram, protein miktarı 25 gram ve yağ miktarı 15 gram gibi bir rakam oluşturacaktır. Bu değerlere sahip bir yemek, diyet programları sırasında akşam öğünü için biraz fazla kaloriye sahip olabilir. Bu nedenle öğlen yemeği öğününde tüketilmesi daha doğru bir tercih olacaktır.

Öğlen yemeklerinde tek başınıza veya 2 kişilik bir yemek için ideal bir tüketim oluşturan bu pizza, porsiyon kontrolü sağlandıktan sonra diyetinizde herhangi bir bozulmaya neden olmayacaktır. Tüketim gerçekleştirirken, ayran veya kalori değeri bulunmayan soğuk bir içecek tercih edilebilir.

Diyet Pizzanın Kalori ve Besin Değeri

 • Diyet pizza yaklaşık 400-450 kcal enerji içerir.
 • Karbonhidrat: 50 g
 • Protein: 25 g
 • Yağ: 15 g

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın