İdeal Kilo Hesaplama

İdeal Kilo Nedir?

İdeal kilo hesaplama, yaş, kilo, boy ve vücut tipine göre değişkenlik göstermektedir. Bu hususta vücut kitle indeksi en güvenilir ölçü durumundadır.

Sağlıklı bir vücudun boyuna göre kilo oranı hesaplanarak ideal kilo bulunur. Bu ölçüme vücut kitle indeksi de denir. Fakat ideal vücut ağırlığı hesabı için vücut kitle indeksi tek başına yeterli gelmeyebilir. Kişinin vücut yağ oranı ve yahut vücut tipi de ideal kiloya nasıl ulaşılacağını belirleyebilir.

Yaşa Göre İdeal Kilo Değişir mi?

Kilo konusunda yaş faktörü ne kadar etki ediyor gibi sorular olabiliyor. Aslında ideal kilo yaşa göre değişmez. Şunu belirtmek gerekir ki 20- 25 yaşlara yani yetişkinliğe kadar yaş büyüdükçe vücut ağırlığının artması da gayet normal bir durumdur. Ancak yetişkinlikten sonra yaşlılığa doğru gidildikçe kas kütlesini korumak daha zor olacağından dolayı kilo konusuna dikkat etmek gerekir. Alınan her fazla kilo, eklemlere binen yük demektir. Her vücut yağı ise metabolizmayı yavaşlatan bir faktör olmaktadır.

İdeal Kiloya Nasıl Ulaşılır?

Eğer kişi ideal kiloda değil ise durumuna göre kilo alma ya da verme hususunda yoğunlaşmalıdır. Vücudundan memnun olmayan ancak kısa bir çalışma ile uygun fiziğe sahip olacağını bildiği hâlde düzenli spor yapmayı göz ardı eden birçok insan bulunmaktadır. İdeal kiloya ulaşmanın en kısa ve sağlıklı yolu düzenli ve doğru spor yapmaktır. İdeal kiloya giden yolda 3 altın kural vardır. Bunlar;

 • Haftada 3 gün birer saat olacak şekilde düzenli bir egzersiz programı
 • Günlük kalori takibi ve çeşitli beslenmek,
 • Günlük en az 8 saat kesintisiz uyku.

Tüm bunları yaparak kısa sürede ideal kiloya ulaşmak ve sağlıklı, mutlu yaşam kalitesine kavuşmak mümkündür.

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

Sağlıklı bir yaşam sürmek için kilo oldukça önemli bir faktördür. Kişilerin boylarına, yaşlarına ve hatta cinsiyetlerine göre sahip oldukları bir ideal kiloları vardır. Bu ideal kilonun altında ya da çok üstünde olunması başta obezite olmak üzere pek çok sağlık sorununu da beraberinde getirir. İdeal kilo hesaplaması oldukça kolaydır. Bunun için en basit hali ile boy ve kilo bilgilerinizi biliyor olmanız gerekir.

İdeal kilo hesaplama formülünde kişinin boy ve kilo bilgileri kullanılır. Bu hesaplamayı yapmak için çeşitli çalışmalar bulunsa da kabul edilen genel bir formül bulunmaktadır. Boy ve kilo oranının baz alındığı bu formül sonucu ortaya çıkan değer sizin vücut kitle indeksini verecektir. Vücut kitle indeksi ise size normal kilonuzda olup olmadığınız hakkında önemli bilgiler verir.

Yaşa Göre İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

İdeal kilonun hesaplanmasının ardından ortaya çıkan vücut kitle indeksi gençlik ve yaşlılık dönemlerinde farklılık gösterebilir. İdeal kilo hesaplama işlemleri yapıldıktan sonra çocuklarda bunun yanı sıra persentil eğrileri de kullanılmaktadır. Büyüme eğrisi olarak bilinen bu eğriler çocukların boy ve kilolarına göre yaşıtları arasındaki sıralamasını göstermektedir.

Çocuklarda ideal kilonun hesaplanması yetişkin insanlardan farklı olarak gerçekleştirilir. Çocuklar yetişkinlik çağına geldikleri zaman baz alınan normal sınırlar onlar için de geçerli olacaktır. Çocuklarda persentil değerleri 5 ile 95 arasında değişir. 5 – 85 aralığı normal, 85 – 95 aralığı fazla kilolu, 95 ve üzeri ise obezite olarak sınıflandırılır.

Kadınlar İçin İdeal Kilo Formülü

İdeal kilo vücudunuzun yüzey alanının yani boyunuzun vücut ağırlığınıza oranlanması ile hesaplanmaktadır. İdeal kilo aralığı 18 ila 25 arasında değişkenlik göstermektedir. İdeal kilonuzun bilinmesi için yalnızca boy ve kilo oranlarınız yeterli değildir. Bu veriler yüzeysel bir parametredir. Daha şeffaf bir ideal kilo hesaplaması için bir diyetisyene başvurup vücut yağ oranınızın da ölçülmesi gerekmektedir. Bu konuda daha detaylı bilgi alabilmek için tugbayaprak.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kadınlar İçin İdeal Kiloya Ulaşmak İçin Yapılması Gerekenler

İdeal kilonuzu bilmeniz için vücut tipinizin vücudunuzun yağ oranının, boyunuzun ve genel kilonuzun bilinmesi gerekmektedir. Bu veriler belirlendikten sonra ideal kilonuza gelmek için yola koyulmalısınız. Biz sizler için birkaç kadınlarda ideal kilo formülü geliştirdik.

 • 1- Düzenli egzersiz programı oluşturmak ve bunu bir rutin olarak uygulamanız gerekmektedir.
 • 2- Sağlıklı beslenme kadınlarda ideal kilo düzeyine ulaşabilmek için vazgeçilmezdir. Vücudunuzun ihtiyaçları doğrultusunda diyetisyeninizin verdiği diyet listesine harfiyen uymalısınız. Bu konuda kararlı olmanız oldukça önemlidir.
 • 3- Uyku düzeninizi oluşturmanız gerekmektedir. Özellikle gece yemekleri ile vedalaşmanız ve gece yarısından önce uyumanız kilonuzu kontrol altında tutmanızı sağlayacaktır.
 • 4- İdeal kilonuza ulaşabilmek için sıvı tüketiminizi arttırmalısınız. Bu durum hem yediğiniz besinleri daha kolay öğütmenize metabolizma hızınızı arttırmaya ve toksin atışını hızlandırmanıza yardımcı olacaktır. Doğru sıvı tüketimi önemlidir. Kahve ya da çay gibi kafeinli içecekler yerine meyve suları ya da yeşil çaylar gibi sağlıklı içecekler tercih etmeniz kilo vermenizi hızlandıracaktır.

Erkekler İçin İdeal Kilo Formülü

İdeal kilo vücudunuzun yüzey alanı, boyu ve ağırlığı ile ilgilidir. Ancak bunlar yüzeysel bilgilerdir. Esas erkeklerde ideal kilo için vücut tipinin ve vücut yağ oranı da bu verilere eklenmesi gerekmektedir. Detaylı bir ideal kilo indeksine ulaşabilmek için diyetisyene başvurmanız daha yararlı olacaktır. Bizim sizlere önerimiz tugbayaprak.com web adresi olacaktır.

Kilo İndeksleri Nelerdir?

Kilo indeksinde ideal 18.5 ila 25 arasındadır. Sizlerde kilonuzun boyunuzun karesine bölerek ortalama bir değer elde edebilirsiniz. 25 – 30 aralığı kilolu olduğunuzu gösterir. 30’dan fazlası ise obez olarak değerlendirilir. Ancak tabi ki daha doğru bir tespit için doktora başvurmalı ve detaylı check up yaptırmalısınız.

Erkekler İçin İdeal Kiloya Erişmenin Yolları

Sizler için erkeklerde ideal kilo düzeyine ulaşabilmek için birkaç önerimiz olacak.

 • 1- Vücudunuzun kas ağırlığını arttırmak için düzenli spor yapmalı ve kendiniz için egzersiz rutinleri oluşturmalısınız.
 • 2- Diyetisyeninizin verdiği diyet listesine harfiyen uymalısınız. Eğer bir diyet listeniz yoksa lifli yiyecekler yiyerek metabolizma hızınızı arttırmaya yönelik beslenmelisiniz.
 • 3- Bu süreçte glutenli besinlerden (buğday unu içeren yiyecekler) uzak durarak besin değeri yüksek ancak kalorisi düşük yiyecekler tercih etmelisiniz.(kereviz, patlıcan, portakal, kabak, pancar)
 • 4- Bol su tüketimine özen göstermelisiniz. Vücudunuzdan ter olarak atılan suyu vücudunuza tekrar almalı ve vücudunuzda sıvı sirkülasyonu sağlamalısınız. Bu durum metabolizma hızınızı arttırarak daha hızlı kilo vermenizi sağlayacaktır.

İdeal Kiloda Olmanın Yararları

İdeal kilo; bir kişinin hayatına sağlıklı olarak devam edebilmesi için olması gereken kilodur. İdeal kilo hesaplanmasında kişinin boyu, yaşı, cinsiyeti gibi etkenler etki eder. Bu faktörlere göre doğru kilo değişir. Peki, ideal kiloda olmanın yararları nelerdir? Bu sorunun cevabı için doğru yerdesiniz.

İdeal kiloda olmanın yararları çok fazladır. Bunların birkaçını sizler için açıklayalım.

 • İdeal kiloda olmak vücudunuza binecek yükün önlendiği için kişiye rahat hareket imkanı sunar. İdeal kilo ile hayatın gerisinde kalmanız önlenmiş olur.
 • İdeal kiloda olmak birçok hastalığın vücutta oluşmasını ve var olan hastalıkların ilerlemesini önler. Bir örnek ile açıklayacak olursak ideal kilonun üzerine çıktıkça vücutta yağlanma artar. Yağlanma arttıkça şeker hastalığına davetiye çıkarmış olunur. Tip 2 şeker hastası olan kişilerin ideal kiloya inmesi durumunda ise şeker hastalığının ortadan kalkması mümkün olabilmektedir.
 • İdeal kiloda metabolizma hızı olması gerektiği hızda olur. Metabolizmanın doğru hızda olması vücudumuzda ki diğer sistemlerinde doğru çalışması anlamına gelir.
 • Geceleri solunum zorluğu yaşamazsınız. Daha rahat ve kaliteli bir uyku uyursunuz. Daha kaliteli uyursanız daha dinç uyanırsınız ve hayattaki sorumluluklarınızı daha rahat yaparsınız.
 • Özgüveniniz artar. Aynalardan kaçmazsınız. Motivasyonunuz düşmez.
 • Kendiniz daha hafif hissedersiniz. Yorgunluk hissetmezseniz.
 • Cildiniz daha zinde ve daha güzel görünür.
 • Olduğunuz yaştan daha genç görünürsünüz.
 • Obezitenin birlikte getireceği hastalıklardan korunmuş olursunuz.
 • Bel ve eklem ağrılarında azalma olur.

Vücut Kitle İndeksi Değerleri Nelerdir?

İdeal kilo hesaplama formülünün uygulanmasının ardından hem ideal kilonuzu hem de vücut kitle indeksinizi öğrenebilirsiniz. Vücut kitle indeksiniz, mevcut kilonuz baz alınarak okumanız gereken değerlere sahip olan bir tablodur. Bu tabloda yer alan her bir değer aralığı farklı şekilde sınıflandırılır.

Vücut kitle indeksi tablosunda yer alan sınıflar şu şekildedir;

 • 18.5 – 24.99 aralığında yer alıyorsa ideal kiloda
 • 25.0 – 29.99 aralığında yer alıyorsa ideal kilonun üzerinde
 • > 30 ise ideal kilonun çok üzerinde

Hesaplanan vücut kitle indeksi bu değerler arasında hangi kategoriye giriyorsa buna uygun diyet yapılmalı ya da mevcut kilo korunmalıdır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın