İğdenin Faydaları

Hafif mayhoş tadı ile akıllara kazınan iğdenin faydaları nelerdir? Ne tür rahatsızlıklara iyi gelmektedir? Zayıflama sürecinde rolü var mıdır?

Verimli verimsiz birçok toprakta yetişebilen iğde, ülkemizin çoğu bölgesinde büyütülmektedir. Böbrek hastalıklarından damar rahatsızlıklarına kadar birçok derde deva olan bu meyvenin insan vücuduna olan katkıları bir hayli fazladır. Çok zengin vitamin ve mineral kaynağı olan iğde, ayrıca meyve olmasına rağmen içerisinde yağ asitlerini bulundurmaktadır.

İğdenin Faydaları Nelerdir?

 • İğde böbrek hastalıklarına yakalanma riskini azaltmakta olup, aynı zamanda bu hastalıklara yakalanmış kişilerin tedavisinde etkili olmaktadır. İğdenin çiçeği ile birlikte hazırlanmış iğde çayının, böbrek taşı probleminin giderilmesine etki ettiği bilinmektedir.
 • İçerisinde zengince bulundurduğu C vitamini sayesinde, kış aylarında soğuklara karşı vücudumuzun direncini kaybetmemesini sağlamaktadır. Bu sayede soğuk algınlığı, grip ve diğer hastalıklardan korunmamıza yardım etmektedir.
 • İğde ile yapılan çayın böbrek taşı sorununa çözüm olduğu gibi, kuru öksürük gibi problemlerin de giderilmesine etkilidir.
 • Sindirim ve bağırsak problemleri insanların mücadele ettiği bazı sıkıntılar arasında yer almaktadır. En sık görülen ishal rahatsızlığı bazen olumsu etkiler oluşturabilmektedir. İğdenin bir diğer önemli faydalarından biri ise ishale iyi gelmesidir. İğdeyi suyun içine atarak kaynatıp içtiğinizde bu problemden kısa bir sürede kurtulabilirsiniz.
 • Omega 7 yağını bulunduran iğde meyvesi cilt ve saç köklerindeki hücrelerin yenilenmesine olanak sağlamaktadır.
 • Ayrıca antioksidan özelliği ile vücuttaki toksinleri uzaklaştırır ve kolesterol sorununa çözüm olarak damar sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Midede şişkinlik ve hazım sorunu yaşayanlar için şifa olan iğde, sindirim sistemi için de etkisi olan bir meyvedir. Ayrıca midede gerçekleşen bir diğer sorunlardan olan mide bulantısı ve kusma gibi problemlere de iyi gelmektedir.
 • İğdenin kendisi kadar yaprağı da bir o kadar faydalıdır. İğde çiçeğinin suyu ateş düşürme özelliği ile bilinmektedir.

Meyve konuları konuşulduğunda iğde pek akıllara gelmese de iğdenin faydaları hakkında bilgi sahibi olanlar, bu meyvenin ne kadar önemli olduğunun farkındalardır. Tüketim bakımından da son derece kolay olan bu meyve, alınması gereken gıdalar arasında olmalıdır.

İğde Nasıl Tüketilmelidir?

İğdeyi direk meyve olarak tüketebileceğiniz gibi, iğde yapraklarından çay yaparak da yararlanabilirsiniz. Bunun dışında cilt sağlığı için macun şekilde de tüketimi oldukça yaygındır. Her ne kadar ismi duyulmasa da zamanla faydaları ve kolay tüketilebilmesi sayesinde kullanımı sıklaşmaya başlamıştır.

İğdenin bir başka kullanım şekilleri ise reçel ve komposto türleridir. Güçlü aroması sayesinde komposto yapılabilen iğde, çeşitli yerlerde un haline çevrilip kullanılmaktadır. Kür olarak da yapılan bu meyve, böbrek taşı sorunu gibi problemler için uygulanmaktadır.

İğde Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılabilir?

 • Mide bulantısı ve kusma gibi problemler kimi zaman can sıkıcı olabilmektedir. Eğer sık sık bu durumları yaşıyor iseniz, düzenli olarak iğde tüketerek bu sıkıntılardan kurtulabilirsiniz. İğdenin çay olarak tüketimini tercih etmeniz bu problem için daha iyi olacaktır.
 • Bunun dışında kuru öksürük, grip ve nezle gibi hastalıkların tedavisini hızlandırmak için iğde tüketebilirsiniz.
 • Ayrıca egzama gibi cilt hastalıklarına da iyi gelmektedir.
 • Bunun dışında kadınlarda adet ağrılarını dindirdiği gerekçesiyle adet dönemlerinde de tüketilen meyvelerden biridir. Ağrıları dindirmekte kalmayıp adetleri düzenlemede de etkili olabilmektedir.

Kimler İğde Tüketimi Yapmamalıdır?

Küçükten büyüğe iğde tüketiminin bir sakıncası yoktur. Fakat aşırı tüketiminde çoğu gıda gibi bazı yan etkileri bulunabilmektedir. Bu yan etkilerinden bazıları kabızlıktır. Bunun dışında iğde tüketiminden sonra su içilmesi önerilmektedir. İğde susuz bir meyve olduğundan dolayı ağızda kuruluk hissi oluşmasını yol açmaktadır. Aynı zamanda içeriğindeki şeker oranı bakımından makul değerlerde olan bu meyvenin şeker hastaları tarafından tüketimi dikkatli bir şekilde yapılmadır.

Bu şekilde düzenli ve bazı hususlar dikkate alınarak tüketildiğinde herhangi bir yan etkisi görülmemektedir. Çoğu hastalığın tedavi sürecini hızlandıran ve olumlu bakımdan destek olan iğdeyi, farklı bir hastalığınız varsa doktorunuza danışarak tüketmeniz sağlınızı riske atmamanız demektir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın