Sağlık Rehberi

Cevizin Faydaları

Ceviz içerisinde yer alan (MCT) orta zincir yağ asitleri, vitamin ve mineraller ile vücudumuz için en sağlıklı besinler arasında yer almaktadır. Cevizin vücudumuzdaki etkilerini incelemek hemde ceviz ile kilo vermek adına cevizin faydaları yazımızın devamını mutlaka okuyunuz.

İçerisinde bulundurduğu vitamin ve mineraller gibi zengin bileşenlerle dolu cevizin sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Yetiştirime açısından kolay bir besin olan ceviz aynı zamanda bozulma gibi durumları yaşamaması durumuyla uzun süre saklanılabilir gıdalardan bir tanesidir. Küçük büyük çoğu insanın sürekli olarak tükettiği bir besin olan ceviz, beyin ve kalp sağlığı gibi önemli konularda rol oynamaktadır.

Günlük yaşamca sıkça tüketilen ve pek çok tehlikeli hastalığın tedavisinde görev olan bu gıdanın birçok faydası bulunmaktadır. Peki, sağlık açısından çok önemli olan ve çoğu hastalığa şifa olan bu cevizin faydaları nelerdir? Ceviz hangi hastalıklara ve rahatsızlıklara iyi gelmektedir? Faklı amaçlarda tüketimleri var mıdır?

Cevizin Faydaları Nelerdir?

 • Cilt sağlığı insanlar için vücut sağlığı kadar önemli olan konulardan biridir. Cevizin en çok tüketilme sebeplerinden bir tanesi de cilt sağlığına olan olumlu etkileridir. Ceviz cildin sürekli yenilenmesini sağlayarak canlılığını korumaktadır.
 • Ceviz tümör gibi rahatsızlıkların ilerlemesinde engelleyici rol oynamaktadır. Vücutta oluşan tümörlerin büyümesini önleyerek, tümör tedavisin hızlı gelişmesine yardımcı olur.
 • Psikolojik rahatsızlıklar insanlığın geçmişten günümüze kadar mustarip olduğu konulardan biridir. Ceviz stres, kaygı ve depresyon gibi sorunların giderilmesini sağlayarak ruh sağlığına iyi gelmektedir.
 • Akciğer hastalıkları gibi kronik hastalıkların bir numaralı düşmanı olan ceviz, kolesterol seviyesinin de istenilen seviyelerde kalmasını sağlamaktadır. Bunun dışında bir diğer tehlikeli hastalıklardan olan diyabetin oluşumunu engellemektedir.
 • Cevizin faydaları arasında en çok dikkat çekenlerden biri de lif bakımından zengin olması sebebiyle sindirim sistemin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Ayrıca lif açısından iyi değerlerde olduğu için kilo vermeye yardımcı olmaktadır.
 • Ceviz kalp sağlığı için en önemli besinlerden biridir. İçerisinde bulundurduğu omega 3 yağ asitleri sayesinde kan basıncı düşürür ve kalp sağlığı büyük oranda olumlu etki eder. Bu sayede kişinin kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini düşürür. Bunun dışında bu yağ asitleri beynin gelişimi için de son derece etkilidir.
 • Kabızlık gibi problemleri de ortadan kaldırır ve bağırsak hareketlerini destekler.

Kilo Vermede Cevizin Faydaları Nelerdir?

Ceviz ile yapılan araştırmalar neticesinde, zayıflamak için cevizin büyük bir önemi olduğu öne sürülmüştür. Kilo vermeyi sağlarken aynı zamanda kolesterolü de düşüren ceviz, zayıflamayı sağlıklı hale getirmektedir. Zayıflamak adına doymamış yağ bakımından zengin gıdaları tercih etmek gerektiğinden ceviz tüketenler bir hayli fazladır. Kalp sağlığı gibi konularda son derece olumlu etkileri olan cevizin kilo konusunda da önemli bir yeri bulunmaktadır. Zayıflamak için kullanılan ceviz suyu çoğu zaman olumlu sonuçlar aldırmıştır. Fakat enerji bakımından oldukça yüksek bir gıda olduğu için tüketimine dikkat edilmezse kilo aldırabilmektedir. Peki, zayıflamaya olan cevizin faydaları nelerdir? Ceviz ile kilo vermenin ne gibi bir artıları vardır?

Cevizin ile Zayıflamanın Faydaları

 • Ceviz yağ yakımını hızlandırır ve kilo verme sürecini oldukça kısaltır. Zayıflama sürenizi kısaltmasına rağmen içerisinde zengince bulundurduğu omega-3 yağları sayesinde sağlıklı bir şekilde kilo vermenize olanak tanımaktadır.
 • Ceviz, vitamin ve mineraller açısından da dolu dolu bir besin olmasından dolayı, zayıflama sürecinde sizi güçlü tutacak, vücudunuzun dirençsiz kalmasını önleyerek hastalıklardan korunmanıza yardım edecektir.
 • Ayrıca ceviz enerji bakımından oldukça yüksek bir gıda olduğu için fazla kalori alımınızı engelleyerek kilo vermenize olanak tanımaktadır.
 • İnsanların bölgesel zayıflama en çok istedikleri kilo verme alternatiflerinden biridir. Ceviz yağ yakıcı özelliği ile bölgesel zayıflamayı destekler ve göbek gibi bölgelerdeki fazla kilolarınızdan kolayca kurtulmanızı sağlar.
 • Cevizin zayıflamaya olan en büyük faydalarından biri de tok tutuyor olmasıdır. İçerisindeki lifler sayesinde uzun süre acıkmamanızı sağlar ve ayrıca bu lifler dolayısıyla sindirim sisteminizin düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Cevizin faydaları arasından zayıflamaya etki eden noktalardan bir diğeri ise, kan şekeri seviyenizi normalize etmesidir. Dengede tutulan kan şekeri ani bir şekilde gelen acıkmalarınızı engelleyerek fazla tüketime engel olmaktadır.
 • Ceviz toksinlerin vücuttan atılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Ceviz suyu gibi detoksların yapılmasına olanak sağlayan ceviz, vücudunuzdaki zehirli maddeleri uzaklaştırarak kilo vermenize yardımcı olmaktadır. Ayrıca ödemlerin ve şişkinliklerinde giderilmesinde büyük ölçüde etkilidir.

Cevizin kilo verme üzerindeki etkileri çok uzun sürelerdir bilinmekte olup, bir çok kişi tarafından da sağlıklı bir şekilde uygulanmaktadır. Ceviz ile zayıflamak isteyenler için ceviz suyunun faydalarını anlattığımız ceviz suyu ile zayıflama yazımızı inceleyiniz.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın