Papatya Çayının Faydaları

Papatya Çayının Faydaları saymakla bitmez. Ancak sizler için merak ettiğiniz bütün soruların cevaplarını inceledik ve size güzel bir yazı derledik. Mutlaka inceleyin!

Papatya çayının sağlık açısından çeşitli faydaları olup, kullanım alanları oldukça geniş olan bu çayın geçmişten günümüze birçok rahatsızlığa şifası olduğu bilinmektedir. Kokusu bakımından güzel olan bu bitkinin en bilinen özelliklerinden bir tanesi antidepresan niteliğe sahip olmasıdır. Ayrıca ülser ve mide yanması gibi rahatsızlıkların tedavisinde de önemli bir rol oynamaktadır. Peki, şifa kaynağı olan papatya çayının faydaları nelerdir? Hangi hastalıkların bitkisel tedavisinde kullanılmaktadır?

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Kadınların genelde ağrılı geçirdiği dönemler olan adet günleri, bazı zamanlar kadınlara kötü ve zorlayıcı anlar yaşatabilmektedir. Adet ağrıları çoğu kadında güçlü bir şekilde olmakta ve kadınların hayatını birinci dereceden etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Papatya çayı olası adet ağrılarını hafifleterek, adet dönemlerin oluşan krampları en aza indirmektedir. Bu sayede kadınlara adet dönemini daha rahat geçirmelerini sağlayan bu çay, adet ağrılarına olan korkuları da en aza indirmektedir.
  • Diyabet insanlığın savaştığı tehlikeli hastalıklardan bir tanesidir. Yapıla bilimsel araştırmalara göre, düzenli olarak papatya çayı tüketmenin, diyabet hastalarında yükselen kan şekeri seviyelerini ciddi oranda düşürdüğü söylenmiştir. Fakat papatya çayının faydaları arasından bunun olması, diyabet ihtiyaçlarına gerek olmadığı anlamına gelmemektedir. Bu ilaçlarla karşılaştırılmamalı ve bu amaçla kullandığınız ilaçları bırakıp sadece papatya çayı içmek gibi hatalara düşmeyiniz. Papatya çayı uzun vadede de diyabet riskini azaltmaktadır.
  • Diğer yapılan çalışmaların öne sürdüğü bir başka bilgi ise papatya çayının faydaları arasında sindirim sistemini düzenleme de vardır. Alternatif tıpta bulantı ve kusma gibi problemlerin tedavisinde kullanılan papatya çayı, gaz sıkışması gibi rahatsızlıkların da giderilmesinde etkili olmuştur. Ayrıca ishal gibi sıkıntılara da çare olduğu öne sürülmüş, yapılan araştırmalara göre ülser gibi hastalıklara sebep olan bakterilerin çoğalmasına engel olmaktadır.
  • Papatya çayı stres ve kaygı gibi psikolojik problemlerin bir numaralı düşmanıdır. En çok kullanılma sebeplerinden biri olan papatya çayının bu faydası, günümüzde çoğu insan tarafından bilinmektedir. Bunun dışında papatya çayı baş ağrıları ve hatta migren gibi problemlerinde hafiflemesinde oldukça etkilidir.

Papatya Çayı Demlenme Şekli Nasıldır?

Papatya çayını hazırlamak pratik ve son derece kolaydır. Kurutulmuş papatya çiçeği ve belirli oranda su ile demleyeceğiniz bu çayın demlenme süresi yaklaşık 3 ile 5 dakika arası değişmektedir. En uygun demlenme oranları ise 3 veya 4 çay kaşığı papatyaya ekleyeceğiniz 500 ml kaynar su olacaktır. Daha sonra demlenen çaydan papatyaları alarak nefisle içebilirsiniz. Ayrıca çayınızın içine bal ve limon parçaları gibi eklentiler ekleyerek hem faydalarını arttırabilir hem de tadını güzelleştirebilirsiniz.

Papatya Çayı Günün Hangi Zamanlarında Tüketilmelidir?

Papatya çayı, yoğun ve yorucu bir günün ardından uyku saatlerine yaklaşırken rahatlamak için tercih edilebilmektedir. Ayrıca sabah saatlerinde de papatya çayınızı hazırlayabilir, lezzeti ve sağladığı rahatlık ile güne çok güzel başlayabilirsiniz.

Aynı zamanda bu çayı atıştırma öğünlerinde içecek niyetine de içebilirsiniz. Fakat gün içerisinde ikiden fazla papatya çayı tüketmemeniz, olası yan etkilerinden korunmak için önemli bir noktadır.

Papatya Çayını Kimler Tüketmemelidir?

Papatya çayının aşırı bir yan etkisi olmamasına rağmen, fazla tüketimde bazı sorunları beraberinde getirebilmektedir. Bazı insanlar için de hiç içilmemesi önerilmektedir. Peki, bu sınıfa giren kişiler kimlerdir? Hangi durumda olanlar papatya çayını içmemelidir?

Hamile olan kadınların ve yeni doğum yapış çocuklarını emziren kişilerin papatya çayını bir süre tüketmemeleri önerilmektedir.

Ayrıca tehlikeli hastalıklardan olan şeker ve tansiyon hastalığı gibi rahatsızlıklara yakalan kişilerin doktorlarından habersiz bu çayı tüketmemeleri gerekmektedir. Bunun dışında papatya çayını içmemesi gereken bebekler ve küçük çocuklardır. Kesinlikle papatya çayının bazı faydalarından dolayı çocuklarda tedavi olarak kullanılmamalıdır. Bu kişilerin dışında papatya çayının sinir sistemine olan etkileri dolayısıyla epilepsi hastalarının da kullanmaması gerekmektedir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


    Hemen Şimdi Destek Alın

    Ücretsiz Bilgi Alın

    Tıklayın